PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor ve Şase (Şasi) Numarası Hakkında

es26es
22/05/2009, 11:02
arkadaşlar gp mi muayeneye götürücem ama motor ve şasi numarasını nerden okuyabilirim kaputu açınca bişi göremedim yardımınız lazzıııım

BSK
22/05/2009, 11:18
Şasi numarası yolcu koltuğunun olduğu kısımda paspası kaldırınca bir kapak göreceksin orada yazıyor motor numarası sanıyorum yok orda motor numarasını serviste bilezor okuyorlar ayna yardımıyla diye biliyorum. Kolay gelsin.

RGA99
22/05/2009, 11:31
Ruhsatta yazmıyomu motor şasi numaraları :S yada kasko yaptırdıysan kaskodada yazıo olması lazım şasi numarasıda serkanın dediği gibi ön tarafta sürücü koltugunun yanında paspasın altında siyah bi kutu görüceksin onu acınca içinde yazıo ama ruhsatta olması lazım yoksa garip yani :S

femoli
22/05/2009, 12:37
ruhsatta yazar ama muayenede karşılaitırmaları gereke o yüzden soruyor arkadaşama gerek yok muayenede kendileri hallediyorlar zaten seni yanına yaklaştırmazlar..

erhan
22/05/2009, 14:37
Muayene istasyonlarınca gp'lerin motor numarasının okunmasında sorunla karşılaşılıyor. bu nedenle muayeneye gidecek arkadaşların servisten motor numaralarının tespitini yaptırıp bu yazıyı muayene esnasında yetkiliye vermeleri daha sağlıklı olur sanırım en azından git gelden kurtulursunuz.

femoli
22/05/2009, 15:44
Motor no sundan geri çevireni hiç görmedim sadece hafif kusur yazılıyor oda sorun değil :)

es26es
22/05/2009, 16:49
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar

erhan
22/05/2009, 16:53
Motor no sundan geri çevireni hiç görmedim sadece hafif kusur yazılıyor oda sorun değil :)

daha önce forumda okumuştum sanırım servise gönderip tespit istiyorlar diye

HasanAliz
22/05/2009, 17:11
daha önceden dediğiniz gibiydi erhan bey.
ama şimdi motor no bulunamıyor hafif kusur yazıyorlar ve muayeneyi geçiyorsunuz.

ben 2/5/2009 da muayeneye gittim öyle yaptılar. diğer arkadaşlarmında aynen bu şekilde.sorun çıkmıyor motor no dan.

femoli
22/05/2009, 17:11
geçen haftalarda oruç(unik06 )yaptırdı motor no okunamadı hafifkusur diye yazmışlar zaten genel problem bizim puntoların motor no su ..

OzzY
22/05/2009, 17:22
Muayene istasyonlarınca gp'lerin motor numarasının okunmasında sorunla karşılaşılıyor. bu nedenle muayeneye gidecek arkadaşların servisten motor numaralarının tespitini yaptırıp bu yazıyı muayene esnasında yetkiliye vermeleri daha sağlıklı olur sanırım en azından git gelden kurtulursunuz.
Ben önceden servise gittim istedim bizim öyle bi yetkimiz yok onlar istedikten sonra verebiliyoruz dedi ancak ne kadar doğru bilmiyorum.

birde yine servisin dediği her nekadar bu motor no hafif kusur olsada 2. 3. sahibi olanlardan istiyolar dediler.

erhan
22/05/2009, 17:39
hafif kusur olarak geçiyorsa en azından gitgel stresi yaşanmayacak demektir.:)

RGA99
22/05/2009, 22:26
Alla alla bendemi bi gariplik var :S bende 06/05/2009 da muayenemi yaptırdım gölbaşı tuvtürkte şimdi aldığım kağıda birdaha baktım KUSURSUZ.MUAYENE ONAYLANDI ETİKET VERİLDİ. ACABA BENİMKİ RAHATMI OKUNDU YADA HİÇ BAKMADANMI GEÇTİLER :d:d:d

ChakalSari
22/05/2009, 23:02
arkadslar muayene gıtmedn once servıslerde bı arabaları gozden gecırmek sart onlarda nedır far ayarı fren test gıbı motor numarasını servıs okuyup okuduguna daır sıze bır kagıt verse bıle kusursuz bı sekılde gecıyorsunuzzz

OzzY
22/05/2009, 23:08
Alla alla bendemi bi gariplik var :S bende 06/05/2009 da muayenemi yaptırdım gölbaşı tuvtürkte şimdi aldığım kağıda birdaha baktım KUSURSUZ.MUAYENE ONAYLANDI ETİKET VERİLDİ. ACABA BENİMKİ RAHATMI OKUNDU YADA HİÇ BAKMADANMI GEÇTİLER :d:d:d
Muhtemelen bakmamışlardır baktılarsada yazmamışlardır.

femoli
23/05/2009, 09:08
Yok artık iyice su koyuverdiler ..Bizim dobloyu götürdüm kağıda trafik seti eksik yazmış :S Biz muayeneler için trafik setide satıyoruz araçta bir tane kendi trafik seti olmak üzere ne olur ne olmaz diye iki takımda kendim koydum artık yuh dedim ve çıktım sadece kısa farların ayarsız yazıyordu :) Artık çok fazla incelemiyorlar..

gurik
24/05/2009, 00:50
MOTOR VE ŞASE NUMARASI BAGAJ DA ZEMİN PASPASINI KALDIRINCA GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE SERİLİR BEYLER. Rica ederim....

es26es
24/05/2009, 12:52
serhatbagajdaki etiketi biliyorum ama muayinede motor üzerine baskıyla yazılmış no istiyoelaraynı şekilde şasi nosuda yani bagajdaki etiketi değiştirmek kolay diye düşünüyorlar herhalde bagajdaki etikete göre gidersek yanılırız diye düşünüyorum

FeaRLeSsHunTeR
24/05/2009, 13:17
bagajdaki etiket deil ki orda da kabartma var..öyle hatırlıyorum ben..

gingin
21/06/2009, 23:02
valla ben bu ay başı götürdüm muayeneye..bulamadı eleman motor noyu ,ben de o ara servisi arıyorum yana yana nerde yazıyo bu numara diye. ama telefonu açan yok.neyse hafif kusurlu yazdı. ama daha da bombasını söyliyim. bu olaydan önce ne oldu? bizim araçlar 5 kişilikmiş arkadaşlar. ruhsatta 4 yazıyo diye ağır kusur yazıp muayeneden geri çevirdi. nerden çıkardın dedim. orta emniyet kemeri varmış. e dedim orta kafalık yok,ne saçmalıyosun derken adamla kavga ettim orda. gittim paşa paşa beşiktaş trafikten düzelttirdim. bu da başınıza gelebilir yani.

erdiyilmaz
06/08/2009, 12:34
bizim araçlar 5 kişilikmiş arkadaşlar. ruhsatta 4 yazıyo diye ağır kusur yazıp muayeneden geri çevirdi. nerden çıkardın dedim. orta emniyet kemeri varmış. e dedim orta kafalık yok,ne saçmalıyosun derken adamla kavga ettim orda. gittim paşa paşa beşiktaş trafikten düzelttirdim. bu da başınıza gelebilir yani.

bu konu yeni dikkatimi cekti, hemen ruhsata baktim, ben de de istihap haddi 4 kisi yaziyor. istihap haddine sofor dahil degildir diye biliyorum. arka koltuktaki ortadaki emniyet kemerini sokup mu gidecegiz muayeneye?

ayni sekilde motorsikletlerin ruhsatlarinda istihap haddi 1 kisi yazar. arka koltukta birini tasiman suc teskil etmez. bence o istasyon yetkilisinin istihap haddi kavramiyla ilgili daha ogrenmesi gerekenler varmis.

55BL795
06/08/2009, 12:56
Bunları dert etmeyin yerini biliyor görevliler

imdesign
06/08/2009, 13:23
5. kemer çocuk için diye biliyorum. :S

Moosty
06/08/2009, 13:24
... ama daha da bombasını söyliyim. bu olaydan önce ne oldu? bizim araçlar 5 kişilikmiş arkadaşlar. ruhsatta 4 yazıyo diye ağır kusur yazıp muayeneden geri çevirdi. ...

Bende baktım hemen, ruhsatta aynen şöyle bir şey yazıyor:

(S.1) KOLTUK SAYISI (Sür.Dahil)
5

Yeni ruhsatlarda ayrıca sürücü dahil diye belirtmeye başladılar demekki.

Ayrıca ayakta yolcu alamıyormuşuz önu da gördüm ruhsatta :P

mustafaf
06/08/2009, 14:33
benım ruhsatta da ıstıhap haddı 5 kısı yazıyor. :S

erdiyilmaz
07/08/2009, 03:07
muayeneye girdim ciktim, hafif kusurlu olarak gectik, kusurlar; motor no okunamadi, far acisi yanlis (far konumum -1'de idi, xenon vardi) diger bir hafif kusurum da sanziman'da yag kacaklari. cam filmine birsey demediler.

yalniz bir kamyonet geldi, muayeneye giris sirasinda calismadi sorunlar cikti, hurda diye yazdilar, adam resmen agladi, hurda yazmayin filan diye, ama nafile, gozunun yasina bakmadilar.

mustafaf
07/08/2009, 08:54
gecmıs olsun Erdı.sanırım xenon farlara artık ızın verıyorlar.cevremdekı bırcok ınsanda xenon farla muayeneden gectı...

Karadush
13/08/2009, 17:37
Yeni düzenleme ile xenon farlar geçiyor far ayarınız bozuk olsa dahi az veya hafif kusur olarak gözüküyor şasiye gelince sağ koltuk kenarında kapağı kaldırdın mı gözükür. Motor numarasını istasyonlarda okuyamazlar bir lifte kaldırıp eline bir de fener alacaksın bir de ayna tabi bir de temiz bez elini önce alttan motor ve intercoolerın (dizel araçlar için intercooler tanımlamasını yaptım yer belli olsun) arka tarafındaki aradan sokacaksın karşında 10 Cm ye 5 Cm ebetlarında bir plaka vardır üstünü güzelce sileceksin ayna ve feneri tutup okuyacaksın kabartma değildir yazılar noktalama şeklinde yazılmıştır okunması epeyce uğraştırır bir de kendiniz gidip servisler de 25 milyon verip okutup yazı alıp gitmeyin onlar sevk etmediği sürece servislerden gelen yazıyı kabul etmezler.