PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Periyodik Bakımlarda Kullanılan Parça Markaları

the_Algn
02/03/2007, 13:58
Arkadaşlar birşeyi merak ettim...servislerin bakım sırasında değiştirdikleri parçlarıın markası nedir hiç baktınız mı? Mesela buji olarak hangi markayı koyuyorlar. Hava filtresi marksı nedir? boschun sitesine giirdim buji,akü,hava filtresi,silecekler v.s var ve inşallah serviste bunları kullanıyordur.sonuçta sektörün en iyisi bosch diye biliyorum...

ABNEW
02/03/2007, 18:13
İnşallah kullanıyorlardır.Bazı yetkili Fiat servislerinin Selenia dışında yağ koyduklarını biliyorum:)1-2 sene önceydi

the_Algn
02/03/2007, 18:18
İnşallah kullanıyorlardır.Bazı yetkili Fiat servislerinin Selenia dışında yağ koyduklarını biliyorum:)1-2 sene önceydi

hadi yaa.. o zaman bakım yapılırken başında durmak gerek...Selenia da nasıl bir yağ onuda bilmiyorum mobil1 varken...

ABNEW
02/03/2007, 18:39
Bence de ama yetkili servislerde de araç sırası çok.Bekle bekle nereye kadar:)

h k
02/03/2007, 22:08
bazi servisler yag olarak shell kullanir , hava filtresi yag filtresi vs bosch marka ürün beklemeyin , opar etiketi altinda piyasadan yerli yan sanayicilerin ürünlerini kullanirlar genelde. yilar gectikce pek cok parca yan sanayiye döner , ücret acisindan iyi bir sey tabi.

the_Algn
02/03/2007, 22:17
bazi servisler yag olarak shell kullanir , hava filtresi yag filtresi vs bosch marka ürün beklemeyin , opar etiketi altinda piyasadan yerli yan sanayicilerin ürünlerini kullanirlar genelde. yilar gectikce pek cok parca yan sanayiye döner , ücret acisindan iyi bir sey tabi.

yan sanayiye dönüyorsa kötü ...

h k
03/03/2007, 20:20
yan sanayi kelimesini belki yanlis anlamda kullandim.

sonucta Fiat fabrika olarak hava filtresi - yakit filtresi silecek balata vs üretmiyor . bunlari bir yerlere ürettirip toplayip araclarimiza takiyor. araclarimiz italyadan geldigi icin parcalar Fiat tarafindan toplanmis parcalar. ancak bundan sonra fiatin degil tofasin uygun gördügü yerli imalatcilarda üretilmis parcalari kullanirsak araclarimizin bakim maliyeti düsecektir. ülkemiz otomotiv yan sanayisini kücümsemeyin, pek cok lüks avrupa markasina Türkiyede cesitli arac parcalari üretilmektedir.

nasrettinhoca
03/03/2007, 22:12

Eski aracım Uno nun bakımlarında mobil kulanıyorlardı...3-4 yıl önce..

the_Algn
03/03/2007, 22:24

sonucta Fiat fabrika olarak hava filtresi - yakit filtresi silecek balata vs üretmiyor . bunlari bir yerlere ürettirip toplayip araclarimiza takiyor. araclarimiz italyadan geldigi icin parcalar Fiat tarafindan toplanmis parcalar. ancak bundan sonra fiatin degil tofasin uygun gördügü yerli imalatcilarda üretilmis parcalari kullanirsak araclarimizin bakim maliyeti düsecektir. ülkemiz otomotiv yan sanayisini kücümsemeyin, pek cok lüks avrupa markasina Türkiyede cesitli arac parcalari üretilmektedir.

yan sanayiyi küçümsemiyoruz da...şöyle birşey var bosch gibi bir firma araştırma geliştrme sonucu %10 yakıt tasarruf sağlayan hava filtresi yapıyosa ki depo 110ytl doluyo %10'nu=11ytl yapar , bir depo ile ortalama 600km yapsak 20,000/600=yaklaşık 33 depo yapar bakıma girene kadar 33*11 ytl=360ytl tasarruf eder ...Bakım maliyetini bosch marka kullanmak ne kadar artırıır bilmiyorum ama yaptıracağı tasarrruflar ortalama olarak bellii...

ABNEW
03/03/2007, 23:03
Eski aracım Uno nun bakımlarında mobil kulanıyorlardı...3-4 yıl önce..

Sanırım eski adıyla Ormakta da farklı yağ kullanıyorlardı...

gokhantr
20/03/2007, 22:29
izmir trak otoda ELF marka yağ kullanıyorlar

06kaymak
20/03/2007, 22:51
arkadaslar
2007 yilindan itibaren birmot disinda hicbir servis selenia disinda yag kullanmiyor.sadece birmotlarda hem opet hem de selenia kullaniliyor...ama size tavsiyem selenia dir kesinlikle...

the_Algn
20/03/2007, 22:53
mobil 1 olsa daha ii olmazmıydı..selenia nedir ne değildir bilmiyorum ama...

brvhgt
20/03/2007, 23:03
mobil 1 olsa daha ii olmazmıydı..selenia nedir ne değildir bilmiyorum ama...

selenıa fıat markasıdır ve tüm araçlarında bulunur bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla gayette iyi bir yağ ayrıca motor geliştirilirken fıat ve selenıa ortak çalışıyor tam ismide yalnış olmasın fıat lubrıfıcantı

OzzY
21/03/2007, 00:03
eskiden bisikletimi hep selenıa ile yağlardım :D:D

Honor COOPER
10/04/2007, 20:14

bu tofaşın üretirdiği parçalarla bakımlarda bu fiyat çıkıyorsa fiat kendi üretse ve onu kullansak demek ferrari bakımı gibi para veririz.:steamed:

Gianfranco
12/04/2007, 18:10
Yagi daha yeni degistirdim. Selenia veya Mobil 1 kullaniyorlarmis. Benim araca mobil koymuslar...