PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjeksiyon sistemi arızası

cantekin
18/05/2009, 19:22
aracım 1.4 grande punto bugün srvise gittim.motor biraz sarsıntılı çalışıyordu.servis baktı ve enjeksiyon sistemi arızalı dedi.sebebini sordum.lpg sisteminden dediler.aracımda brc marka lpg takılı.araç 2 gün serviste kalacak.masraf çok çıkabilirmiş.araç benzinde de lpd de de sarsıntılı çalışıyor.lpg nin benzin enjksiyon sistemine zararı olur mu?böyle sorun yaşayanınız oldumu?sorun lpg den ise söktürmem mi gerekir.ne yapacağımı şaşırdım.yorumlarınızı bekliyorum.

cantekin
18/05/2009, 22:33
enjeksiyon arızaları pahalıya patlıyor mu arkadaşlar bu konuda bilgisi olan var mı? sizde buna benzer problemler oldu mu?

Alp
18/05/2009, 22:37
Sorununuzu bence serviste değilde lpg taktırdığınız yerde çözmeye çalışın. muhtemelen lpg-hava karışım oranınızda sorun olabilir.

cantekin
18/05/2009, 23:04
ama benzinde de sarsıntılı çalışıyor.sadce lpg olsa iyide benzinde de aynı.

GPS2
18/05/2009, 23:12
çok küçük bir problem olduğuna inanıyorum...ama yinede servisin ve diğer ustaların abartma olasılığı duygusal olarak yüksek olabilir...examiner* e bağladılarmı aracı...serviste...bence lpg *nin (uygulayan firmanın)de garanti kapsamında olması gerekir bu tür problemler...

cantekin
18/05/2009, 23:30
ateşleme sisteminde problem olmadığını enjeksiyon sisteminde olduğunu açıp bakacaklarını söylediler.parça değişmez heralde değil mi?

multijet
18/05/2009, 23:43
lpg ve benzinin enjektörleri ve işlemcisi ayrı olması sebebi ile ben arızanın onlardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. İkisinin de aynı anda arızalanma ihtimali az gibi geliyor. Kanımca krank devir sensörü, debimetre veya biryerden fazla hava alma gibi bir sorunun vardır.

GPS2
18/05/2009, 23:45
ateşleme sisteminde problem olmadığını enjeksiyon sisteminde olduğunu açıp bakacaklarını söylediler.parça değişmez heralde değil mi?neye bakacaklarmış...merak konusu...dur bakalım ne olacak...examiner ne işe yarar...

cantekin
18/05/2009, 23:51
valla benim korkum enjektör yada bilemiyorum bir parça değişip bana yüklü bir fatura çıkması inşallah öyle bişey olmaz.

cantekin
20/05/2009, 21:05
3 gün oldu araç hala serviste ses yok.

GPS2
20/05/2009, 22:05
3 gün oldu araç hala serviste ses yok.:ohmy0000: yazıklar olsun...işi bilen kendine güvenen ustalarıda servise bağlasan durmazlar...demekki işi bilmiyo servistekiler...veya işi dramatik hale getirip daha fazla yolmak istiyorlar...aman dikkat edin...

HasanAliz
20/05/2009, 22:29
el arabası bu ustalar ne yapsın. bi yerine tutsalar diğer yeri ellerinde kalır diye korkuyolardır. motoruna tutarlar dingili kopar. motoru düzeltirler direksiyonu çıkar.direksiyon biter kapı fitilleri ellerinde kalır.

onlarında suçu yok.

GPS2
20/05/2009, 22:46
el arabası bu ustalar ne yapsın. bi yerine tutsalar diğer yeri ellerinde kalır diye korkuyolardır. motoruna tutarlar dingili kopar. motoru düzeltirler direksiyonu çıkar.direksiyon biter kapı fitilleri ellerinde kalır.

onlarında suçu yok.:ohmy0000: O kadarda değildir dostum, yaw milyonlarca insan yanılıyo olamaz ... el arabası mı ? olamaz yaw...ben tam 14 yıldır fiat-tofaş kullanıyorum hiç bir ciddi problem yaşamadım...:cool0000: yapmayın şimdi bana sipariş iptal ettirip albea aldırcaksınız olacağı o...ustalar ya ard niyetli ya işi bilmiyorlar kardeşim...

Ziyaretçi047
20/05/2009, 23:15
Ehehehe albea alınca sorunlar düzelecek mi?

Fiat tan sorun yaşamaman büyük şans olmuş bence o kadar yıldır.

Ben de o kadar yıldır fiat a biniyorum da :)

GPS2
21/05/2009, 00:06
Ehehehe albea alınca sorunlar düzelecek mi?

Fiat tan sorun yaşamaman büyük şans olmuş bence o kadar yıldır.

Ben de o kadar yıldır fiat a biniyorum da :)şans faktörü %10 %90 bilerek bilinçli dikkatli ve severek arabanızı kullanmaktır bence...son olarak palio mesela 1 lira abuk sabuk masraf yapmadan 5 yıl kullandıktan sonra arabamı sattım hemde piyasanın en dip noktasında yaprak kımıldamazsken...hemde oldukça iyi fiyata...aslında güzel bir konu şu albea meselesi...forumda bursalı bayağı meslektaşım var anladığım kadarıyla...tofaş personeli dahil...size biraz anlatsınlar palio albea şaselerinin ne kadar sağlam olduğunu...mesela test araçlarındaki ön takım ve amortisörlerin yaklaşık 250 000 km yol geçtiğini ellenmeden ve hatta piyasadaki servislerin tamircilerin albea-palio ön takımından nasıl ekmek yiyemediklerini...yada değiştir markayı dostum alnına silah mı dayadılar...mecburmusun fiat -tofaş kullanmaya...açıkçası ben hala şaşkınım linea 1,6 mjt veya bravo 1,6mjt ye bilenmiştim şimdi birkaç güne kadar gp ye binecez...tofaş malını fiatınkine herzaman tercih etmişimdir...neyse...anlatın bakalım derdinizi...anlaşılan alan pişman alamayan pişman bu FİAT ları...

cantekin
21/05/2009, 12:16
bugün aradılar elekronik aksamda hiç bir problemin olmadığını mekank bir problem olduğunu onun içinde motorun sökülmesi gerektiğini motor sökülürse çok masraflı olacağını söyldiler. bende vaz geçtim. başka sanayiden bir ustaya yada başka bir servise mi gitsem bilemiyorum ne yacağımı.

GPS2
21/05/2009, 21:11
bugün aradılar elekronik aksamda hiç bir problemin olmadığını mekank bir problem olduğunu onun içinde motorun sökülmesi gerektiğini motor sökülürse çok masraflı olacağını söyldiler. bende vaz geçtim. başka sanayiden bir ustaya yada başka bir servise mi gitsem bilemiyorum ne yacağımı. ne yapacaklarmış motoru söküpte...hiç bir bilgi yok yani sökecekler...neyi...neden...yaw bu fiatın en harika bakımı basit motorlarında biri...ilginç...siz yalnışlıkla arabayı vitese takıp vurdurdunuzmu hiç? triger diş atlaması fln olmasın? lpg servisinin görüşünü aldınızmı? veya beyin reset yaptırmanız gereklimidir ...? ustalık ve tecrübe işi bunlar...sizin oralarda sıkı ve dürüst bir usta bulman lazım arkadaşım...? yıl 2002 de ben tipo sx 1,4 ie sahibiydim ve motor dengesiz bazı devirlerde tekleme yapıyordu...servis 400 tl para istedi yedi dereden su getirdi...vermedim...sağolsun tofaş ağır bakım bölümünde çalışan bi abi vardı sadece bir tur attı arabayla ve yaklaşık 10 dakkada işi bitirdi ...beyni resetledi...bunun yöntemi var..forumda bu konuda bilgi varmı bilmiyorum...allah razı olsun adam o kadar ısrarıma rağmen bir kuruş almamıştı ...buna benzer birşey olabilir...belki...iyi araştırmalısın...

Ziyaretçi047
21/05/2009, 21:40
Albea palio ya o kadar fazla güvenmeyin derim. Özellikle kaza anında...

GPS2
21/05/2009, 22:33
Albea palio ya o kadar fazla güvenmeyin derim. Özellikle kaza anında... yaa o çok havada birşey bence...çok şükür ufak tokuşma dışında (ki karşı taraf vw bora*ydı onun için baya masraflı olmuştu hem 8/8 suç onda) ciddi bir kaza atlatmadım ...ama benim de tecrübeme göre palio-albea tamda türkiye şartlarının arabasıdır...diğer fiatlara göre biraz basit çelimsiz donanımsız gibi gözüksede her türlü arazide yol alabilen bir araç delik çukurda önemli değil onun için...en önemlisi CiTY de yok onda ... kafan rahat :) parçası bol ...kökü bizde yani bursada ...bakkalda bile var deyim yerindeyse...kaza anı kazanın oluşuna göre değişir aman gp*de 6 hava yastığı var deyip deneme yapmayın pervasız kullanmayın arkadaşlar...hem kendinizi hem karşı tarafı düşünerek kollayarak araba kullanalım derim...

OzzY
22/05/2009, 00:58
geçen sene aylarca albea farı yoktu piyasada

Ziyaretçi047
22/05/2009, 13:55
valla ben eski kasa punto ile yaptığım kazayı paliom ile yapsaydım hiç sanmıyorum...

GPS2
22/05/2009, 21:05
valla ben eski kasa punto ile yaptığım kazayı paliom ile yapsaydım hiç sanmıyorum... o kadar emin olma...kaç kere palio*yla kaza yaptın...? denk gelmiş ucuz kurtulmuşsun...:busted_b:

Ziyaretçi047
22/05/2009, 22:06
Punto önündeki bar hayatımı kurtardı. Servis çalışanı söylemişti. Aynı kazayı palio ile yapsaydın şansın azdı diye. Aynı bar palio da var mı aceba? Yoksa hiç şans yok. Punto ile palio yu karşılaştırmak lazım n-cap testini.

Senle aynı şeyi karşılaştırmıyoruz. Palio bizim yollara daha uygun olabilir. Punto daha narin araç. Ama kaza anında palio ya güvenim yok. Uzun süre kullandım palio yu. Malesef güven vermiyor. Özellikle ilk çıkanları...

feza33
22/05/2009, 22:36
lpg servisi kendinden kaynaklı soruna garanti verir eger servis lpg den kaynaklı diyorsa siz brc yi taktırdığınız yer ile gorusun bence tabi garantiniz devam ediyorsa

GPS2
23/05/2009, 00:06
konu dışı oldu bu iş...ve son kez yazıyorum...çok dikkatle okursan eğer ben palionun albeanın herhangi bir kazada puntodan daha güvenli bir araç olduğunu iddaa etmiyorumki...ama şunu iddaa ediyorum bizim ülkenin koşullarına göre dizayn edildiği için daha dayanıklı ve masrafsız bir araçtır( benimki 1.2 16v el 2004 idi)...kaza vardır kazacık vardır bar falanda kurtaramaz...akılla araba kullanmak lazım...arabanın kapasitesine göre ...yoksa sen bana dünyanın en güvenli dedikleri aracı ver iki dakkada onu pert ederim banada ne olur onu allahtan başka kimse bilemez...diyorum sayın arkadaşım...ve malatyalı hocamızdan konuyu biraz saptırdığımız için özür diliyorum...umarım gelişmelerden bizleri haberdar eder...:)