PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Psikoteknik belgesi bulundurmayan sürücülere ve araç sahiplerine cezai işlem uygulama

narkoz30
16/05/2009, 08:59
ARKADAŞLAR BANA GELEN MAİLİ AYNEN YAYINLIYORUM SADECE TELEFON NUMARALARINI VE REKLAMLARI KOYMUYORUM GOOGLE DEN ARATTIRARAK BU BELGEYİ NASIL ALBİLECEĞİNİZ HAKKINDA BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.GENELLİKLE ŞİRKETLER ÜZERİNDEKİ ARAÇLARA GEREKLİ OLAN BU BELGELER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR İŞLERİNİZİN AKSAMAMASI VE AĞIR CEZAİ İŞLEMLERE UĞRAMAMANIZ İÇİN LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ. YÖNETİCİ ARKADAŞLAR ETİKETLERSELER SEVİNİRİM BİR ÇOK ŞÖFÖR ARKADAŞI İLGİLENDİRMEKTEDİR. ŞERİT TRAFİK PSİKO-TEKNİK MERKEZİ

FİRMAYA KAYITLI ARACI OLANLARIN DİKKATİNE!!!

(önemli ve günceldir lütfen bu mail'i
dikkatli okuyun ve ilgiliye iletin)

PSİKOTEKNİK BELGESİ 19.05.2009 TARİHİNE KADAR SORULMAZ 20.05.2009 TARİHİNDEN SONRA TRAFİKTE YAPILACAK UYGULAMALARDA
PSİKOTEKNİK BELGESİ BULUNDURMAYAN SÜRÜCÜLERE VE ARAÇ SAHİPLERİNE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

(1) - (İŞVERENLERE) -20.05.2009 TARİHİ İTİBARİYLE DAİMİ ŞOFÖRLERİNİZİN İŞLERİNE DEVAM EDEBİLMELERİ İÇİN MUTLAK SURETTE PSİKOTEKNİK BELGELERİ ÜZERİNDE DURMALIDIRLAR. AKSİ HALDE SÜRÜCÜ ARKADAŞA CEZAİ İŞLEM UYGULANDIĞI GİBİ ARAÇTA BAĞLANACAKTIR.

(2) - (SÜRÜCÜ ARKADAŞLARA)-20.05.2009 TARİHİ İTİBARİYLE İŞVERENLER PSİKOTEKNİK BELGESİ OLMAYAN SÜRÜCÜLERE TİCARİ ARAÇLARINI VEREMEYECEKLERİ İÇİN İŞİ BIRAKMANIZ DAHİ SÖZ KONUSU OLABİLİR, BU SEBEPTEN DOLAYI BİRAN ÖNCE KAYDINIZI YAPTIRIP BELGENİZİ ALINIZ.

ÖNEMLİ NOT LÜTFEN OKUYUN :
TRAFİK KAZSINA KARIŞAN SÜRÜCÜNÜN PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME BELGESİ YOK İSE SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN HASAR ÖDEMESİ YAPILMAMAKTADIR.

KISACASI SÜRÜCÜLERİNİZİN BELGELERİNİN OLMAMASI DİREKT OLARAK FİRMANIZI ETKİLEMEKTEDİR.

FİRMANIZ ADINA KAYITLI ARAÇLARINIZ VAR İSE ARACINIZI KULLANAN SÜRÜCÜ ARKADAŞALARIN PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME BELGESİYLE TRAFİĞE ÇIKILMASI ULAŞTIRMA BAKANLIĞI TARAFINDAN ZORUNLU KILINMIŞTIR.

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?

Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Başka bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir inceleme-değerlendirme yöntemidir.

HATIRLATMA

YAPILACAK UYGULAMALARDA PSİKOTEKNİK BELGESİ BULUNDURMAMASI DURUMUNDA (FİRMA'YA 5000 TL SÜRÜCÜ ARKADAŞLARA 250TL) CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

DENETİM YAPACAK BİRİMLER;

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA BAĞLI 30 BİN SİVİL MEMUR,JANDARMA TRAFİK,
TRAFİK POLİSİ,TRAFİK ZABITASI
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
UYGULAMA

PSİKOMOTOR TESTLERİ

*Kordinasyon Testi
*Hız Ve Mesafe Testi
*Çarpışma Tahmin Testi
*Tepki Hızı Testi
*Çevresel Görüş 1 ve 2 Testleri
*Trafiğe İlişkin Görüş Testi
*Trafik Ortamında Tepki Testi

SÜRÜCÜLERDE PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel özelliklerinin (algı, dikkat, hafıza, muhakeme vb.); Psikomotor yetenek ve becerilerinin (tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu vb.); tutum-davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin (risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol vb.) ölçülmesi ve sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir sonuca varılmasıdır.

Standart, tarafsız, Bilimsel, Değerlendirme

Psikoteknik merkezimiz güler yüzlü personeli ve üç ayrı şubesiyle müşteri odaklı Tarafsız ,Standart ve Bilimsel kriterlere uygun olarak Psikoteknik değerlendirme, Psikiyatri muayenesi ve sürücü davranış analiziyle sizlere hizmet vermektedir.

(GEÇ KALMADAN BELGELERİNİZİ ALIN)

UYGULAMA;

1. Ön Bilgi Formu ve Trafikteki Durum ve Davranış Testinin doldurulması,

Öncelikle merkezimize başvuran sürücülere Ön bilgi Formu ve TDDT testleri yazılı olarak doldurtulur.

2. PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME TESTİ

Daha sonra sürücü Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazına alınarak,

Bilişsel ve Psikomotor yeteneklerini ölçmek amacıyla çeşitli testler uygulanır.

3. PSİKOLOG GÖRÜŞMESİ

Trafikent Psikoteknik Değerlendirme cihazından alınan test sonuçlarıyla birlikte Psikolog görüşmesi gerçekleştirilir.

Bu görüşmede Sürücünün test sonuçlarının değerlendirmesi Psikolog tarafından yapılır.

YÖNETMELİKLER

25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı resmi gazetede yayınlanan KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ 60. maddesi 'e' bendine göre profesyonel sürücülere Psikoteknik degerlendirme yapmaktadır. Aynı yönetmeliğin 73 üncü maddesine göre bu değerlendirmeyi yaptırmayan sürücüleri çalıştıran firmalar için para cezası, yetki belgesinin iptali ile ceza koşulları belirtilmiştir.

İLGİLİ KANUN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANMIŞTIR.

25.02.2004 tarih ve 25384 sayılı Resmi Gazete(KTY Aslı)

08.09.2004 tarih ve 25577 sayılı Resmi Gazete(1.Değişiklik)

15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi Gazete(2.Değişiklik)

26.02.2005 tarih ve 25739 sayılı Resmi Gazete(3.Değişiklik)

09.09. 2005tarih ve 25931 sayılı Resmi Gazete(4.Değişiklik)

18.01.2006 tarihi ve 26053 sayılı Resmi Gazete(5.Değişiklik)

PSİKOTEKNİK TEST YAPTIRMANIZ YASA GEREĞİ ZORUNLUDUR

T.C Ulaştırma Bakanlığı 4925 Sayılı Karayolu Kanunu

Bu yazı T.C. ULAŞTIRMA BAKANLIĞI Resmi sitesinden alınmıştır.

Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü (https://www.kugm.gov.tr/)

Not: Hafta Sonu Açık Olmayan Psikoteknik Merkezlerimiz Denetimler Başlayacağıdan

Cumartesi ve Pazar Günleride Açık Olup Hizmet Vermektedir.

Not:Sürücülerin merkezlerimizde daha rahat ve hızlı bir şekilde testten geçebilmesi için

gelmeden önce mutlaka randevu alınması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: RANDEVUSUZ GELENLER TEST'E ALINMAZ GELEN TÜM SÜRÜCÜ ARKADAŞLARIN RANDEVU ALMASI ZORUNLU.

SRC BELGELERİ'DE VERİLİR.

Gerkli evraklar: 3 Resim, Kimlik fotokopisi, Ehliyet fotokopisi

Not:Evraklarınızı hazırladıktan sonra lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Konu Hakkında Detaylı Bilgi'yi ve Randevunuzu

Müşteri Danışmanımız

Lokman' Bey'den Alabilirsiniz.

İLETİŞİM : 12 SAAT ULAŞABİLECEĞİNİZ İLGİLİ TELEFONLAR.

xcruelx
16/05/2009, 12:54
ee süper o zaman şirketten ya şunu götürsene şeklinde iş kitleyemecekler ozaman bana. :)

yakında tüm ehliyet alıcaklara isticekler bunu görürsünüz.

batuhann80
16/05/2009, 23:39
askere gittigimde,askeri ehliyet alabilmem için girmiştim bu sınava.tamamen ekran basında yapılan,zamanı kısıtlı olan zor bir sınav güç bela geçmiştim..ehliyetli cogu arkadasım kalmıstı...
insaat şirketindeki şöferler aklıma geldi biraz zor gecerler...

narkoz30
17/05/2009, 08:43
askere gittigimde,askeri ehliyet alabilmem için girmiştim bu sınava.tamamen ekran basında yapılan,zamanı kısıtlı olan zor bir sınav güç bela geçmiştim..ehliyetli cogu arkadasım kalmıstı...
insaat şirketindeki şöferler aklıma geldi biraz zor gecerler...
Sen onu bırak da minibüs şöförleri geçemesin yeter bizim evin önünde ışıklar var 40 metre arayla 2. ışıklar var sonrasında 4 yol ağzı adamlar oraya durak yapmışlar ışıklar yanınca millet sağa kırıp geçiş yapamıyor bu minibüsçüler yüzünden kaç kere kavga oldu adamlar pisikopat neyse ki 200 metre yanımıza yeni bir emniyet müdürlüğü açıldı. Gerçi adamların krkusu yok birşeyden ya. Kara cahil olanların trafikten bir an önce men edilmesi gerekir. Toplumun ruh sağlığı açısından.