PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon kiti

ZAK1980
14/05/2009, 23:45
SLM ARKADASLAR;
GRANDE PUNTO 5K 1.4 FIRE 77 HP ACTIVE DAB ABS AC (https://www.fiat.com.tr/Pages/tr/otomobiller/grandepunto_fiyat.aspx#)ALMAYI DUSUNUYORUM HATTA YARIN GIDIP ISLEMLERI BASLATACAGIM FAKAT AKLIMDA SU SORUVAR SUREKLI DUYDUGUMA GORE PUNTOLARIN DIREKSIYON KITI CABUK BOZULUYORMUS GARANTI KAPSAMINDA ISE SERVIS DEGISTIRIYORMUS DEGIL ISE 2750 TL SIZE GECIYOR BU ARACIN BUTIR BIR SORUNU VARMI BU ARADA NASIL BIR ARAC

okan-erkoc
14/05/2009, 23:51
nasıl bir kullanıcı hatasından bozulup garanti dışı kalabiliri bir direksyon.. benim duyduğum kadarı şu çift modlu direksyonlarda direksyon bozulduğu zaman city modu kullanılamıyormuş yani normal hidrolik direksyona devam edeceksiniz... ama sanmam ki garanti dışı bir işlem görürsün...

z_ygt
15/05/2009, 00:02
Hidrolik direksiyon yok ki puntolarda

okan-erkoc
15/05/2009, 00:06
Hidrolik direksiyon yok ki puntolarda

puntolarda ki direksyon çift modlu hidrolik direksyon hocam.. city modunu açtığında direksyon yumuşuyor kapattığın zaman da normal hidrolik direksyon gibi sertleşiyo...

memox
15/05/2009, 09:30
Puntolarda hidrolik direksiyon yok arkadaşlar.. Elektrik destekli direksiyon var..
Detaylı bilgi için aşağıdaki konuyu incelemenizi öneririm.
Konu: https://forum.grandepuntotr.com/216913-post98.html

punto elx2001
15/05/2009, 09:30
Arkadaslar puntolarda EPS (Electric Power Steering) var yani direksiyon servo elektrik motor ile calisiyor, evet puntolarin en buyuk sorunu bu ama kullanici hatasindan olmasi gibi bir durum yok.
City mod ise servo motora giden elevktrik voltajini biraz daha yukselterek ozellikle araclarimizi park ederken direksiyonun cok daha kolay hareket etmesini saglayan bir ozellik. Normalde acik dahi biraksaniz 50 km uzerindeki hizlarda otomatik olarak devreden cikiyor,(isik sonmez)

narkoz30
15/05/2009, 09:39
Ayrıca üretim hatası olduğunu biliyoruz fiat bu konuda hassas davranarak kullanıcıya dava açtırmıyor tamiri ücretsiz yapıyor dileriz o seviyeye gelmezsiniz ama dava açma hakkınız bulunuyor bu durumdan dolayı. Bozulacak birşey olduktan sonra niye bu arabalara koymuşlar onu da anlamış değilim burada fiat kronik bir sorun oldugunu kabul etmiyor tüm olay bu eğer dava açılır ve kazanılırsa emsal teşkil etmesinden korkuyorlar bu da şu demek eğer dava kazanılır ise aynı davaları açanların dosyası birleştirilir ve yargılamaya gerek görülmeden aynı karar alınır. (servo direksiyonun değiştirilmesi) FİAT TOFAŞ ın işine gelmediği için bu durum dava açtırmıyor enayiler de işin bu yönünü bilmedikleri için kuzu kuzu 1900 lirayı ödüyorlar. :) Lafım meclisten dışarı. Ancak forumumuzu okuyun garantisi bitmiş araçların bile ısrarlı uğraş sonucu servoları değiştirildi.

femoli
15/05/2009, 09:53
Yenilerde bu problem pek kalmadı korkmayın garanti bitse dahi iyi niyet olarak direksiyonu değiştiriyorlar ..Bütün gp lerde olacak diye bir kaide yok zaten gönül rahatlığı ile alabilirsiniz..

narkoz30
15/05/2009, 10:37
Yenilerde bu problem pek kalmadı korkmayın garanti bitse dahi iyi niyet olarak direksiyonu değiştiriyorlar ..Bütün gp lerde olacak diye bir kaide yok zaten gönül rahatlığı ile alabilirsiniz..
Evet FİAT İyi niyetli olabilir ama kötü niyetle başlayan ve iyiniyetle biten bir işlemler dizisi de yok değil yani bu dreksiyon olayını düzeltene kadar arkadaş 40 dereden su getirtti 40 deveye hendek geçirtti bunu da aşama aşama forumda yazdı ben iyiniyetli olacağına inanmıyorum özellikle holdinglerin bu konuda duygusallıkları yoktur. Bizim kuruluşlarımız holdinglerimiz bir Robert BOSCH kadar olamadılar daha hatırlarsanız adamın sağlığındayken şöyle bir sözü var.
-İnsanların Güveni Kaybetmektense Para Kaybetmeyi Tercih Ederim.
Robert BOSCH kimdir diye google de arattırın. Detaylar orada var.
Saygılarımla. :)

ABNEW
15/05/2009, 10:49
puntolarda ki direksyon çift modlu hidrolik direksyon hocam.. city modunu açtığında direksyon yumuşuyor kapattığın zaman da normal hidrolik direksyon gibi sertleşiyo...

Okan, ilk nesil elektrikli direksiyonlarda hidrolik takviyesi de vardı ama güncel puntolarda sadece servo motor bu işi üstlenmekte...

femoli
15/05/2009, 11:03
Evet FİAT İyi niyetli olabilir ama kötü niyetle başlayan ve iyiniyetle biten bir işlemler dizisi de yok değil yani bu dreksiyon olayını düzeltene kadar arkadaş 40 dereden su getirtti 40 deveye hendek geçirtti bunu da aşama aşama forumda yazdı ben iyiniyetli olacağına inanmıyorum özellikle holdinglerin bu konuda duygusallıkları yoktur. Bizim kuruluşlarımız holdinglerimiz bir Robert BOSCH kadar olamadılar daha hatırlarsanız adamın sağlığındayken şöyle bir sözü var.
-İnsanların Güveni Kaybetmektense Para Kaybetmeyi Tercih Ederim.
Robert BOSCH kimdir diye google de arattırın. Detaylar orada var.
Saygılarımla. :)

İyi niyet şudur sürekli gittiğin bir servis daha önce yaptığın alışverişler (araçlar)ve bilumum şeylerin göstergesi olarak .. garanti bitse dahi çok işlemi garanti kamsamında yapabiliyorlar + kleim diye bir olay var gerekirse bunu devreye sokup o şekilde yaparlar .. He bütün servislerde tabiki aynı karakteristik özellik olmaz kimi bin dereden su getirebilir ama buda şansa kalmış :)

memox
15/05/2009, 11:14
Bozulacak birşey olduktan sonra niye bu arabalara koymuşlar onu da anlamış değilim burada fiat kronik bir sorun oldugunu kabul etmiyor tüm olay bu eğer dava açılır ve kazanılırsa emsal teşkil etmesinden korkuyorlar
*Sistem hidrolik direksiyona göre daha basit.
*Akışkan borular ile uğraşmaya ve montaja ihtiyaç yok. Akışkan her zaman sorun demek çünki.
*Ayrıca müşteri açısından konforlu ve bir özellik olarak lanse edilebiliyor.
*Ayrıca motor gücünü düşürmüyor (Hidrolik pompa yaklaşık 5hp çekiyor motordan) böylece yakıt tasarrufu sağlıyor ve CO2 emilsiyonunu düşürüyor (ki bu devletin direttiği birşey)

Bütün bu nedenlerden dolayı EPS tercih ediliyor. Ayrıca yabancı forumlarda arattığım kadarıyla yurt dışındaki arıza oranı bizden düşük. Kötü yol şartları nedeniyle olabilir. Toplamda çok arıza yapmadığı içinde FIAT bu sistemden memnun (bildiğim, içeriden duyduğum kadarıyla) Yani sorun biraz daha Türkiyeye ve TOFAŞ'a özgü. Tofaş'da mızmızlanan müşteriye ücretsiz değişim ile olayı fazla büyümeden tutmaya çalışıyor.

Yani arabanızın garantisini uzun tutmaya bakın (geçen ay 5yıl garanti hediyesi vardı) yada garantiyi uzatın. Garanti bitince arıza çıkarsada mümkün olduğunca baskın çıkın ve gerekirse hukuki yolllara başvurun.

ocean_1919
15/05/2009, 11:32
İyi niyet şudur sürekli gittiğin bir servis daha önce yaptığın alışverişler (araçlar)ve bilumum şeylerin göstergesi olarak .. garanti bitse dahi çok işlemi garanti kamsamında yapabiliyorlar + kleim diye bir olay var gerekirse bunu devreye sokup o şekilde yaparlar .. He bütün servislerde tabiki aynı karakteristik özellik olmaz kimi bin dereden su getirebilir ama buda şansa kalmış :)
Şu kleim olayını açabilirmisin? Nedir?

erdta
15/05/2009, 13:19
Şu kleim olayını açabilirmisin? Nedir?
Ben bu konuda bilgi verebilirim aslında. İş gereği önemli bir iş makinasının Türkiye temsilciliğinde garanti konusunda tüm Türkiyeden sorumlu olarak çalışıyorum. Claim dediğimiz aslında tüm garanti konularında geçerli bir işlemdir. Şimdi sizin aracınıza standart garanti içerisinde yada garanti süresinden sonra garanti kapsamında bir işlem yapıldı. İster bayi olsun ister bölge bu garanti işlemini üretici firmaya bir rapor olarak gönderir ve parasını talep eder bu işleme claim(talep etmek) denir. Tüm sektörlerde bu işlem buna benzer şekildede yürür. Servis (tüm otomotiv için söylüyorum bizim sektörde biraz farklıdır) üreticiden onay almadan garanti süresi bittikten sonra kolay kolay bir garanti kapsamında bir işlem yapamaz çünkü yaptığı işlemin ücretini üreticiden alamama durumu vardır. Ancak unutmayın ki kronik bir problem için hiç bir zaman mesuliyet kabul etmeyin ve resmi yazı isteyin.

femoli
15/05/2009, 13:38
yazılımı claim miş :) Servis sürekli müşterilerine garanti kamsamı bitse dahi kendi araçlarını baz gösterek kendi taktığı parçanın üreticiden ücretsiz olarak talep etmedir .yani bunu hemen hemen bütün servisler tanıdıkları müşterilerine yaparlar..

ChakalSari
17/05/2009, 17:37
arkadaslar bıldıgım yenı cıkan modelerde elektırıklı dıreksıyon sıstemını ıyılestırmeye gıttıler yenı model arabalarnızda bu sorun olan varmı ? garantı olarakta musterı kaynaklı hata olacak ıhtımalı cok dusuk zaten fıatta bu arızanın bılıncınde

xcruelx
17/05/2009, 22:25
arkadaslar bıldıgım yenı cıkan modelerde elektırıklı dıreksıyon sıstemını ıyılestırmeye gıttıler yenı model arabalarnızda bu sorun olan varmı ? garantı olarakta musterı kaynaklı hata olacak ıhtımalı cok dusuk zaten fıatta bu arızanın bılıncınde
Valla yenilerde km yok daha bu nedenle tam olarak algılayamayız bu durumu. Ama kullanırken gecen park ederken direksiyonu cevirince teker kaldırıma takıldı sanırım hemen hafif bir otme sesi geldi anladıgım kadarı ile motor aşrı yukleme sesi. Daha evellede duymustum. Bir elektrik motoruna rotor dönmesini engeller seniz elektrik fazla gelip garip bir ses yapar aynı ondan. Daha 4 günlük araba. Ama korkuyorum açıkcası bu city olayından. Kullansanda kullanmasanda aynı sistemi kullandıgına city modun acık olması yada kapalı olması etkilemiyor. Yaptımı yapıyor. İnş dediğin gibidir. Yenilerde iyi leştirme yapmışlardır. Nerden duydunki bunu?
Birde madem sorunu azaltıcı bir şey yaptılar eskileri geri cağırıp neden onlarada uygulamıyor? (belki sistem uymuyordur)

muusti
21/05/2009, 00:24
ben aracı 2.el aldım.ilk sahibinin bu sorundan ötürü aracı servise götürdüğünü biliyrum.

önder gerze
21/05/2009, 18:22
Puntolarda hidrolik direksiyon yok arkadaşlar.. Elektrik destekli direksiyon var..
Detaylı bilgi için aşağıdaki konuyu incelemenizi öneririm.
Konu: https://forum.grandepuntotr.com/216913-post98.html
dıreksıyonun altından bır tıkırtı grlıyordu bugun ozel bır servıste dıreksıyonun altındakı plastıgı actırdım ve elektrıklı motoru gorduk denemeye cıktık tıkırtı motorun ıcınden gelıyor yanı bız bu kanıya vardık acaba olabılır mı fıkrınız varmı servısede daha gıdemedım

punto elx2001
22/05/2009, 09:07
bendede ilk o tikirti ile baslamisti, simdi kafasina gore devreden cikiyor, yolda giderken bile devreden cikiyor hic durmadan kontagi acip kapatiyorum tekrar devreye giriyor yada bazen girmiyor. EBAY de satilik var (komple yada tork sensoru )ama dikkat edin pek cogu sagdan direksiyonlar icin. Bende deliler gibi ariyorum, Hele birde benim rusyada yasadigimi dusunurseniz sizden cooook daha zor durumdayim.