PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1. ve 2. vitesde aracım tekleme vurma yapıyor..

ferojan
12/05/2009, 03:07
Selam arkadaşlar, aracımı 4 den 3 e, 3 ten 2 ye aldığımda, 1. ve 2. vitesdeyken ayağımı gazdan çektiğimde araç arkadan itekleme vurma ve sarsma yapıyor! Yazılım atıldı ama yinede düzelmedi sebebi nedir yada neden dolayı yapar bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim...

femoli
12/05/2009, 08:53
Valla ferhan vuruntunun nasıl bir şey olduğunu tam olarak bilmediğim için bir fikir yürütemeyeceğim ama aldığın yakıttan debriyajına hatta süren söföre kadar farklılık gösterebilir..

cpeloo
12/05/2009, 10:32
ya bak bu olay benim araçta da oluyor. hatta vites gecişlerinde önce devir verip birde oyle denedim hala debriyajdan ayak çekildiğinde 'lak' diye sanki bi kavrama sesi geliyo ve aracı atlatıyor. ama düşük devirdekinden daha az sarsma hissetiriyor.

buraktii
12/05/2009, 12:36
benim aracımda yapıyor ama bazen gazı kesip ani fren yapınca oluyor sonra dan kavrıyor gibi ama öyle olunca içim gidiyor motor düştü sanıyorum:)

ferojan
12/05/2009, 13:26
Valla ferhan vuruntunun nasıl bir şey olduğunu tam olarak bilmediğim için bir fikir yürütemeyeceğim ama aldığın yakıttan debriyajına hatta süren söföre kadar farklılık gösterebilir..

Mehmet abi bu aracı sende kullansan sende fark edersin bu tamamen arabayla ilgili bir sorun. Anlamıycak birşey yokki abi 3 den 2 ye alıyosun gaz vermiyosun devir iyice düşüp vitesdeyken rolantiye kadar inmesini bekliyorsun. Belli bi zamandan sonra araç otomatik gaz vermeye başlıyor itekliyor yığılma yapmasın diye işte sıkıntı burda devreye giriyor. Otomatik kendi gaz vermeye başladığında sanki benzin gelip gidiyor ve öne ileri sallamaya vurmaya başlıyor. Benzinlede bi alakasının olmadığını düşünüyorum çünkü sürekli mazot aldığım yeride değiştirdim. Yazılım atınca geçer dediler attık oda kesmedi.

zep
12/05/2009, 13:28
aynı sorun bendede var ,serviste sorduğumda debriyaj gidiyo dediler 80000 de araç

ferojan
12/05/2009, 13:41
aynı sorun bendede var ,serviste sorduğumda debriyaj gidiyo dediler 80000 de araç

Yok abi ne alakası var debriyajla falan bende servise götürdüm program yazılımından yapar dediler. Benim aracımda 80 bin küsür. Aklıma düştü şimdi araştırmak lazım garantisi var nasıl olsa aracın ider değişirim.

anvil
12/05/2009, 14:10
gel değişelim bak benimki ne tekleme yapıyo ne vurma :D

ABNEW
12/05/2009, 14:19
Bence debriyaj kaynaklı da olabilir.Ancak rolantide ve yüksek viteste meydana gelen titreme gaza basılmasıyla ya da vites küçültülmesiyle ortadan kalkabilir...

ferojan
12/05/2009, 17:24
gel değişelim bak benimki ne tekleme yapıyo ne vurma :D

Tamam gel tamam değişelim canın saolsun abim;) Sevdin galiba:)

Bence debriyaj kaynaklı da olabilir.Ancak rolantide ve yüksek viteste meydana gelen titreme gaza basılmasıyla ya da vites küçültülmesiyle ortadan kalkabilir...

Abi aracım sabahlarıda çalışırken rolantisi bozuk çalışıyo stop edicekmiş gibi oluyor. Rolantide bıraktığım zaman 10 un bi üstüne bi altına düşüyo!

style07
12/05/2009, 17:40
selam arkadaşım ben arabanda bir sorun oldugunu düşünmüyorum aynı sey dizel araclarda sürekli olan birsey benim aracımda yapıyor babamın ford dahi yapıyordu benzinlide olmuyor ama dizellerde oluyor benzinlide hiç gaz vermeden kalkmak zordur ama dizelde daha rahat kalkabiliyorsun sanırım bu aracın devrinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum tabi bu benım izlenimlerim.

Abi aracım sabahlarıda çalışırken rolantisi bozuk çalışıyo stop edicekmiş gibi oluyor. Rolantide bıraktığım zaman 10 un bi üstüne bi altına düşüyo!

yukarıda yazdıgın olay ayrı tabi o alayla hiç karşılaşmadım

ferojan
12/05/2009, 17:47
selam arkadaşım ben arabanda bir sorun oldugunu düşünmüyorum aynı sey dizel araclarda sürekli olan birsey benim aracımda yapıyor babamın ford dahi yapıyordu benzinlide olmuyor ama dizellerde oluyor benzinlide hiç gaz vermeden kalkmak zordur ama dizelde daha rahat kalkabiliyorsun sanırım bu aracın devrinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum tabi bu benım izlenimlerim.

A.s. İsmail kardeş benim bundan önce bi aracım daha vardı dynamic versiyonu onda bu tarz sorunlarla karşılaşmadım. Arkadaşlarımın araçlarına da bindim onlardada bu sorun yok kesin var bi problem ama çözücem mutlaka.

ABNEW
12/05/2009, 17:55

Anladım Ferhan, vites boştayken rolantide düzensizlik varsa bir sorun vardır tabi, yakıt kaynaklı olabilir ya da denildiği gibi yazılım sorunu devri düzensizleştirebilir......

ferojan
12/05/2009, 18:04
Anladım Ferhan, vites boştayken rolantide düzensizlik varsa bir sorun vardır tabi, yakıt kaynaklı olabilir ya da denildiği gibi yazılım sorunu devri düzensizleştirebilir......

Evet abi bunu yolda giderken vitesi boşa aldığımda da yapıyor. Kavaklıderede yazılım attık arabaya ama yine düzelmedi!

ABNEW
12/05/2009, 18:27
O zaman yakıt besleme sistemiyle ilgili bir problem de olabilir dediğim gibi.Bunun da kontrolü gerekiyor o zaman...

ferojan
12/05/2009, 18:32
Servise gidip tekrar baktıraym bunlara canımı sıkıyo bu durum.

Ziyaretçi047
12/05/2009, 19:46
E dostum bu bir problem değil ki gayet normal bişe... Abartı oluyorsa 1. baskı balata 2. si enjektör ve pis yakıt 3. sü de mazot pompasıdır.

Ama tekrar söylüyorum normal bir olay.

Devirin yükselip alçalması da öyle . Ecu kendi gaz verir devir 1000 1100 olur gazı geri alır sonra tekrar verir vs. araban gider. Yol yokuşlu düzlü bişeyse silkeleme gayet normal. Sen niye böyle bişe deniyorsun onu da anlamadım. Ayda yılda 1 yapılan bir harekettir... Biraz gaza basmanı önereceğim...

okn53
12/05/2009, 20:16
evet hemen hemen aynı sorun bendede var.özelllikle aracı ilk calıştırdığımda oluyo.1. ve 2. viteslerde arac cok devirli oluyo sonradan düzeliyo.yine aynı şekilde özellikle sabah calıştırdığımda kalkarken sanki ön takım yerinden cıkacakmış gibi oluyo arac silkeleniyo peki bu neden kaynaklanır?

Ziyaretçi047
12/05/2009, 22:45
Aracınız soğukken hareket ettiğinizden kaynaklanıyor. Araç soğukken zengin çalışıyor. 20 psi olması gereken rolanti basıncı 50psi larda geziyor. Siz bu halde sürünce haliyle ataklığı hissediyorsunuz. Ayrıca araç soğuk olduğu için sönmeye daha meyilli olduğundan beyin daha çok yakıt veriyor. Zengin işte aynı şey. Bu durumda düşük devirde yüksek ataklık hissedersiniz ama üst devirlerde aynı his olmayabilir. Olsa da zorlamanın hoş olduğu devir değil. Hararetiniz ortaya gelene kadar şovdan uzak durun derim :)

ferojan
12/05/2009, 23:18
Aracınız soğukken hareket ettiğinizden kaynaklanıyor. Araç soğukken zengin çalışıyor. 20 psi olması gereken rolanti basıncı 50psi larda geziyor. Siz bu halde sürünce haliyle ataklığı hissediyorsunuz. Ayrıca araç soğuk olduğu için sönmeye daha meyilli olduğundan beyin daha çok yakıt veriyor. Zengin işte aynı şey. Bu durumda düşük devirde yüksek ataklık hissedersiniz ama üst devirlerde aynı his olmayabilir. Olsa da zorlamanın hoş olduğu devir değil. Hararetiniz ortaya gelene kadar şovdan uzak durun derim :)
Cihancım sıkıntımı tam olarak okumadın sanırım kardeşim 12 yaşımdan beri araç kullanıyorum:) Özellikle disel araçlarda marşa basıldıktan sonra pistonların yağlanmasını beklemek gerekir. yaklaşık 30 40 sn kadar. ama benm sıkıntımın bununla hiç bir alakasının olmadığını iyi biliyorum kardeşim. Araç soğuk yada değil bunu gün içinde düzenli olarak herzaman yapıyor sıcakkende soğukkende. sırf sabahları yapsaydı senin dediğin ozaman olurdu.

zep
13/05/2009, 12:19
Yok abi ne alakası var debriyajla falan bende servise götürdüm program yazılımından yapar dediler. Benim aracımda 80 bin küsür. Aklıma düştü şimdi araştırmak lazım garantisi var nasıl olsa aracın ider değişirim.

dostum aynı sorundan bahsediyoruz di mi ?

seyir halindeyken, mesela 4 ten 3 e alıp debriyajdan ayağımı çektiğim anda ileri geri titiriyor araba, senin de sorunun buysa bence sorun debriyaj da, yazılımla alakalı bi ilişki kuramadım ben.debriyajıda çok kullandığımdan servisinde bu şekilde söylemesi gayet mantıklı geldi.

ferojan
13/05/2009, 13:03
dostum aynı sorundan bahsediyoruz di mi ?

seyir halindeyken, mesela 4 ten 3 e alıp debriyajdan ayağımı çektiğim anda ileri geri titiriyor araba, senin de sorunun buysa bence sorun debriyaj da, yazılımla alakalı bi ilişki kuramadım ben.debriyajıda çok kullandığımdan servisinde bu şekilde söylemesi gayet mantıklı geldi.

Yok Hüseyin 3 den 2 ye alıp rolantiye bırakınca yapıyor yani 3 den 2 yapıp ayağını gazdan çekince yapıyor bunu ama debriyajlada bi alakası olabilir doğru diyosun ancak seyir halindeyken düşük hızda yapıyor bunu.

makeles
13/05/2009, 22:02
size tavsiyem otobana çıkıp tüm viteslerde devir kesiciye girene kadar aracı zorlamanız.. 30 dakikalık bir uzun yoldan sonra bahsettiğiniz olaylar devam ederse ve 30.000km yi geçmişseniz carbon clean yaptırmayı düşünün..

bu arada bizim araçlarda aktarma organlarında ara sıra hissedilebilir boşluklar bulunuyor yalnız devriniz rölantiden ne kadar uzaksa bu boşlukları daha az hissedersiniz..
vites yükseltirken yada düşerken devrinizi 1500 yada üstü devirlerde tutmaya çalışın.. kişisel tavsiyemdir.. :)

detay
13/05/2009, 22:37
Bence debriyaj zayıflamış olabilir. Devir çok düşük olduğundan tekerleri çevirmekte zorlanıyor - debriyajın eskiliğinden- ve debrijaj kısa süreli de olsa sıyırıyor. Araç boşa düşmüş gibi oluyor ve biraz hızlanıyor. Sonra da tekrar kavrama gerçekleşiyor ve yavaşlama oluyor. Çok düşük devirlerde gitmek bence zararlı. Benim tahminim bu şekilde.

GooSe
05/09/2009, 23:04
Konun son durumu nedir, gelişme varmı?

aslam0740
05/09/2009, 23:50
bende albea var nasip olursa bende gp alacağım yakında burdayım ama senin vuruntu nasıl; şöylemi: debrayajı her bıraktığın lak diye bi ses mi geliyor böyle bi ses ile asklardan olabilir orada değilse o zaman şanzımanın içindeki istavroz dişlileri görevlerini iyi yapmadığı için lak diye vurur benim albeada vardı bu sorun ben bu 2 yere baktırdım istavrozlardanmış hallattik sorunu

ferojan
07/09/2009, 12:02
Konun son durumu nedir, gelişme varmı?

konunun son durumu arkadaşlar enjektörler.... Enjektörde sıkıntı olduğu anlaşıldı. En kısa zamanda kavaklıdere de tamire girecek. Tamamiyle enjektör hatası debriyaj yada başka bir şey değlmiş.. Bilginize.

ABNEW
07/09/2009, 12:46
Sorunun tespit edilmesi iyi olmuş Ferhan, Kavaklıdere de güzelce yapılır, geçmiş olsun...

dtunacik
07/09/2009, 18:36
Arkadaşlar motor kulakçıklarına bir baktırın.Arla kulakçık diye bir zımbırtı var.Ondan ediyor olabilir.Benim başıma geldi.servis baskı balata dedi.ama sanayide sıradan bir usta motor kulakçığı dedi ve yaptı.

murat53
26/07/2010, 23:40
arkadaşlar yaşamış olduğunuz sorunun aynısı bendede vardı 3 den ikiye veya 2 den 1 e 4 den üçe alınca araç silkeleniyodu sanki gaz yemiyormuş gibi. sorun bizim araçlardaki oynar volanttan kaynaklanıyo ben değiştirdim sorundan eser yok. debriyaj balatası değil.tabi volant değişince debriyajda değişmesi şart gibi.bu nedenden dolayıda enjektörlere dokunulması bence hiç mantıklı değil enjektörlere dokunmadan önce iyice araştırmak lazım.

joe_black
27/07/2010, 10:17
arkadaşlar bence bu kronik bir sorun bütün puntolarda var benim arabamdada var ilk bindigimde daha çok yapıyordu sonraları biraz alışınca azaldı okadar ama yinede yapıyor...

murti82
27/07/2010, 16:54
Mehmet abi bu aracı sende kullansan sende fark edersin bu tamamen arabayla ilgili bir sorun. Anlamıycak birşey yokki abi 3 den 2 ye alıyosun gaz vermiyosun devir iyice düşüp vitesdeyken rolantiye kadar inmesini bekliyorsun. Belli bi zamandan sonra araç otomatik gaz vermeye başlıyor itekliyor yığılma yapmasın diye işte sıkıntı burda devreye giriyor. Otomatik kendi gaz vermeye başladığında sanki benzin gelip gidiyor ve öne ileri sallamaya vurmaya başlıyor. Benzinlede bi alakasının olmadığını düşünüyorum çünkü sürekli mazot aldığım yeride değiştirdim. Yazılım atınca geçer dediler attık oda kesmedi.

Niye vitesteyken arabanın rölantiye kadar düşmesini bekliyorsun? (bu arada bizim rölantiler 1000 devirden biraz daha düşük, sanırım sen de bu devirlerden bahsediyorsun) Farklı devirlerde bu gibi şeyler oluyor mu?

hkngp
01/04/2012, 19:07
arkadaşlar konu biraz eskimiş ama hala problemi devam eden arkadaşlar varsa bi önerim var
şanzımandaki dişlilerin senkronize olamama problemimden kaynaklanyor. tam emin değilim ama söylediğime de bi baktırın derim.

astronaut
03/04/2012, 23:05
bu sorunu bende hissettim puntoya yaklaşık 1 haftadır biniyorum, özellikle 1. viteste 2000-3000 civarı giderken ayağımı gazdan çekince silkeleme, sarsma yapıyor.. aracım bu arada dualogic, brc tüplü.. aslında bu bir sorunmudur bende tam olarak anlayamadım.. gerçi bir önceki aracımda accent lpgli idi ama böyle birşey başıma gelmemişti.. göstersem mi göstermesem mi, kuruntu mu yapıyorum anlamadım :)

giges
07/05/2012, 22:00
Aynı sorunlar bendede oldu kesin çözüm şanzıman kulakçığı ile alakalı belli bir seneden sonra özelliğini yitiriyor ve vurma sallama sarsıntı gibi sorunlar yaratmaya baslıyor insanlardaki omurga gibidir bosluk oldumu sarsıntı olur. Saygılar.

pakten
07/05/2012, 22:12
evet haklısın bugün bende değiştirdim 54 tl araba yeni gibi oldu araba birde motor tokozundada az çatlak var ama onu bulamadım o 172 tl ama şu an için ihtiyaç yok gibi duruyor

hoksi
05/05/2015, 11:51
Sıkışık trafikte çok dur kalktığımda oluyor benimde.Bazen çok sıklaşıyor bazen hiç yok.Debriyajdan çabuk çekmeyip basılı tutarsam daha az oluyor.Bilmiyorum neden.Motor kulağı falan diyen de vardı forumda

karaduman205
05/05/2015, 21:20
Bu promlem aktarma organlarındaki boşluklardan kaynaklanır hyundai- kia gurubunda kroniktir özellikle diferansiyel boşlukları tespiti çok zor olduğu için maddi olarak kullanıcıyı uzer çünkü başka birsuru eleman değişir sorun bir turlu cozelmez.
Aks boşlukları rotil salıncak takozları bazen amortisor takozları ve alt şanzıman takozu kontrol edilmeli debriyaj balatası enson duşunulmelidir çünkü balata gobeği boşluk ysparsa kısa zamanda pim keser ve kalkışlarda çok silkelenip sizi rahatsız eder.
Diferansiyel boşluğu da kontrol edilmeli tekerin biri kriko ile kaldırılır araç 1. Viteste iken havadaki teker ileri geri çevrilmeye çalışılır ve boşluk durumu kontrol edilir diferansiyel boşluğu fazla ise ses yapar ayrıca araç boşta ve çalışır durumda iken camlar açılır debriyaja basılıp hızlıca bırakılırsa "tak" sesi duyulur.