PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul Otogar yolunda Spin attım (ESP Problemi)

narkoz30
04/05/2009, 22:58
Sevgili değerli arkadaşlar

Bu cumartesi Otogar yolunda esenlerde spin attım lastiklerimin ömrü yarım lassa marka

Yol durumu yağmurdan dolayı ıslaktı ve viraja 50 km hızla girdim viraj çok keskin değildi ikea ya gidenler bilir kuru gıda halini geçtikten sonraki viraj

Sağa sola direksiyonu kırarak toplamaya çalışım tam ortadan gittiğimden dolayı bariyerlere çarpmadım ancak araç nerede ise ters dönecekti 8-10 sn boyunca ecel terleri döküm dreksiyonu ne yöne çevirsem tekerlekler ters yöne gidiyordu frene basmadım panik yapmadım ancak aracımda asr abs vs vs bir dolu özellik var neden böyle bir durum söz konusu oldu ilk kaymada dreksiyon toplanmadı yoksa asr ıslak yollar için etkilemiyor mu spin atmayı bu sorulara cevap arıyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Araçta hiçbir hasar yoktur. ASR of ışığı yanmıyor normal olarak çalıştığını gösteriyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AŞŞAĞIDA TOPİKTEKİ SORULAN SORULARIN KISA CEVAPLARI KONUYU İLK OKUYANLAR İÇİN CEVAPLANMIŞTIR.

Arkadaşlar sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

Yağmur yeni yağıyordu yani yaklaşık 30-40 dakika olabilir çünkü evim halkalıda o bölgeye yaklaşık 8 km mesafede. ve evden çıkmadan 20 dakkika önce yağmur başlamıştı.

Yolun otogar yolu olmasından dolayı yaglı olabileceğini düşünüyorum çünkü o kesimden genellikle büyük uzun yol kamyon ve otobüsleri geçiyor ve bakımsız araçlardan kaynaklanan yağ kaçırma sonucu kayma da söz konusu olabilir.

Lastiklerim lassa marka aldıgımda üzerindeydi ama bugün değiştirmeye gidiyorum. Ömrünü yarılamıştı kaldır at yapacaz artık ne yapalım.
Continental yada michelin marka lastik alacağım.
Ön kokpite dikkatle baktım esp ışığı olay sırasında yanmıyordu yanmadı da ama kuruyolda trafik hadisesi olmadıgı bir ara deneme yapacağım bu durumu.
Konu açarken asr yazmışım konunun başına ama esp yazacaktım yanlışlık oldu :D esp nin traktör freni olduğunu gayet iyi biliyorum ve devreye girme tekniğini de benim merak ettiğim neden devreye girmediğidir bunu da test ederek görebileceğiz.
Fiat servisinde daha öne bilgisayara bağlattığım aracımda herhangi bir porblemle karşılaşılmadı fren şalteri değiştirmiştim ondan sonra zaten herşey normale dönmüştü ışıklar falan yanmıyordu araçta.
Gösterdiğiniz ilgi ve üşenmeden cevapladığınızı fikirleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Mel00ner
04/05/2009, 23:09
Hakan arkadaşım, geçmiş olsun ucuz atlatmışın, umarım asr de de sorun yoktur..

narkoz30
04/05/2009, 23:12
Hakan arkadaşım, geçmiş olsun ucuz atlatmışın, umarım asr de de sorun yoktur..
Bilmiyorum ki asrsiz araç ta kullandım bana fark yok gibi geldi önceki aracım seat ibiza full 2001 modeldi hiç böyle birşey ile karşılaşmadm golf4 motoru vardı mükemmel performansı olmasına karşın beni hiç üzmemişti bu olay beni birz korkuttu açıkçası yağmur yağdığında viraj almayalım mı yani? :D En iyisi yağışlı havalarda benim mercoyu kullanayım artık ağır araba belki daha iyi yol tutar. :)

JASMINE
04/05/2009, 23:14
Geçmiş olsun. Sizin arabanız bildiğim kadarıyla full donanımlı bir emotion. Böyle bir araçta bunun olması ilginç. Bende 2006 active olmasına rağmen hiç böyle bir durumla karşılaşmadım.

ABNEW
04/05/2009, 23:15
Hakan Bey geçmiş olsun,

Asr sadece patinaja düşen tekerleklere giden torku azaltmakta, sizin sormak istediğiniz şey esp nin devreye neden girmediğidir.Bu sistem de zaten devreye girmiştir bence.Esp mucizeler yaratamaz yani en önemli unsur yine bizleriz.Belki esp siz gp çok daha fazla savrulacaktı ya da daireler çizecekti bunu bilemeyiz, önemli olan size birşey olmaması, tekrar geçmiş olsun.

Bir de esp devredeyken (asr için de geçerli) göstergelerde esp genel uyarı ışığı yanmakta.Bunu farketmek o esnada çok zor tabi ama eğer sarı ışığı gördüyseniz sistem de devreye girmiştir tehlike esnasında...

Ziyaretçi047
04/05/2009, 23:18
O sistemlere pek güvenmeyin. Özellikle de fiat ın bu aracında malesef. Daha önce çok tartışıldı. Eski üyelerimizden de yağmurda asr ile güzelce yanlayan arkadaşlar vardı. ASR hayat kurtarmaz size sadece yardımı dokunur. İşinizi kolaylaştırır yerinize fren yapar. Ama sonuçta elektroniktir ve sensorle çalışır. Yağmurda her şey hikaye olabiliyor. ABS bile oluyor bence. Benim aracımda hiçbir güvenlik sistemi yok ve gücü malum. Yağmurla havada 4. viteste bile sara sara gidiyorum. En ufak hatamda aracım savruluyor. Bu yüzden kaldırıma da çıktım. Ama benim hatamdı.

Şimdi önden çekişli 300nm ye yakın torklu bir aracım var ve sakin gittiğim zaman asla sorun yaşamıyorum.

Tabi bir evo nun yaptıklarını da yapmam imkansız.

Uzun lafın kısası sisteme fazla güvenmeyin. Sistem şöförde bitiyor.

ESP nizi test etmek için bilinçli yanlayın, kuruda daha net anlayacaksınız...

Ah-MeT
04/05/2009, 23:29
Çok geçmiş olsun Hakan bey, ne kadar araç üzerinde tecrubeniz olsun ıslak zeminin şakası olmaz açıkcası aracımda ASR,ESP olsada güvenmem...

Ama 2007 model full+full emotionda bole olmaması gerekir şaşırtıcı bir durum tekrar geçmiş olsun.

Ziyaretçi047
04/05/2009, 23:39
Lastik de önemli bir faktör. Bir de araç yol tutmadıktan sonra ferrari olsa ne yazar... Nicholas Cage hesabı ...

plastro
04/05/2009, 23:45
Öncelikle geçmiş olsun ben aracımın yol tutuşundan gayet memnunum active olduğu halde, yağmurlu havalarda bile anamurun bol virajlı yollarında kuru zeminde gider gibi gidiyorum maşallah diyelim bence sorun lastiklerden kaynaklanıyor gibi geldi bana çünkü aracı ilk aldığımda bridgestone B250 lastiklerle kuru havada bile virajlara kaya kaya giriyordum.

xcruelx
05/05/2009, 00:23
Hakan Bey geçmiş olsun,

Asr sadece patinaja düşen tekerleklere giden torku azaltmakta, sizin sormak istediğiniz şey esp nin devreye neden girmediğidir.Bu sistem de zaten devreye girmiştir bence.Esp mucizeler yaratamaz yani en önemli unsur yine bizleriz.Belki esp siz gp çok daha fazla savrulacaktı ya da daireler çizecekti bunu bilemeyiz, önemli olan size birşey olmaması, tekrar geçmiş olsun.

Bir de esp devredeyken (asr için de geçerli) göstergelerde esp genel uyarı ışığı yanmakta.Bunu farketmek o esnada çok zor tabi ama eğer sarı ışığı gördüyseniz sistem de devreye girmiştir tehlike esnasında...

Geçmiş olsun.

Arda arkadasımın dediği gibi asr sadece tekerleklerden biri patinaja girdimi torku azaltır. Size o durumda esp nin yardımı dokunur. esp de abs nin sensörlerinden bilgi alıyor. Birde aqua slide davası var. o kunuda abs için bile uyarıyorlar. Eğer öyle durum oldusa abs sensörü algılamamış dolayısıyla esp devreye girmemiş olabilir.

Birde bende eski aracımda daha evvel 70 le rahat rahat aldıgım virajı bir gün 55 ile spin attım. çözmedim ama sonra farkettimki yerlerde hafif kum vardı hafif ciseleyen yağmurla tam karnaval olmuş. Neyse allah kimseye kaza bela vermesin.

fgezgini
05/05/2009, 00:46
ESP hatta ABS nin düzgün çalışabilmesi için tekerlerin aynı marka olmasından tutunda, aşınma durumlarının dengeli olmasına kadar bir çok parametrenin uygun olması gerekiyor.
Bir arkdaş ford focus ghi ile tekerleklerden birinin kuma girmesi nedeniyle yağışlı havada toplayamadığı için aracı bir türlü toplayamayıp yoldan çıkmıştı. Sonuçta bu güvenlik sistemlerine güvenip risk almak çok tehlikeli.

OzzY
05/05/2009, 01:17
geçmiş olsun :) esp elinden geleni yapmıştır bence :D:D

makeles
05/05/2009, 01:24
yağmurlu ve ıslak zeminde hız limitlerine uyunca sıkıntı olmuyor o virajda 30 limiti var sanıyorum.. lastik aşınması esp ve asr de önemli.. 4nm torkluk bir fark oluşmadan esp/asr devreye girmiyor.. yıpranmış lastikler ve ıslak zemin nedeniyle 4nm lik yol tutuş farkı oluşuncaya kadar kayabiliyorsunuz..
bu arada önden çekiş araçlarda arka atmaya başlarsa gaza daha çok basıp etkili pilotajla kontrolü ele almak arkadan itişlilere kıyasla daha kolaydır..

ocean_1919
05/05/2009, 02:08
Yağmur yeni yağmaya başladığı zaman yol çok fazla kayganlaşıyor. Yol iyice ıslanınca daha iyi hale geliyor.

pdr42
05/05/2009, 06:47
ESP hatta ABS nin düzgün çalışabilmesi için tekerlerin aynı marka olmasından tutunda, aşınma durumlarının dengeli olmasına kadar bir çok parametrenin uygun olması gerekiyor.
Bir arkdaş ford focus ghi ile tekerleklerden birinin kuma girmesi nedeniyle yağışlı havada toplayamadığı için aracı bir türlü toplayamayıp yoldan çıkmıştı. Sonuçta bu güvenlik sistemlerine güvenip risk almak çok tehlikeli.
hersey tamamda aynı marka olması :agri: biraz dusnurdu sanırım aynı olculeri kastettiniz velevki boyle olsa bile esp devreye girer ve de aracın astiginin ozellgine gore basarı gosterir. ama burada 5o km hız virajda cok keskin degilse dusunmek gerekir bu arada yanlıs bilmiyorsam esp bosch marka olsa gerek fiattan kaynaklı bi durum deil bence

Alp
05/05/2009, 08:21
esp bence görevini yapmıştır, fakat siz o anki panik havasıyla anlayamamış olabilirsiniz. Ancak bu tür sistemler elektronik sensörlerin tetiklenmesiyle çalıştıkları için yinede aracı kullanırken dikkatli olmanızda şöför ve yol faktörünü hiç bir zaman akıldan çıkarmamakta yarar vardır.
Çok geçmiş olsun.

civcivx
05/05/2009, 09:12
Çok geçmiş olsun. Bence de ESP sistemi görevini yerine getirmiştir, bazen ışıklarda ani kalkış yaptığım zaman bunu hem göstergedeki sarı ışığın ara ara yanmasından, hem de aracın kayan arkasını toplamasından rahatça anlayabiliyorum.

Bence siz Lassa marka lastiklerinizi daha güvenilir bir marka ile değiştirin. Ayrıca ESP sistemi sadece yardımcıdır, mutlak çözümler üretmez tabii ki.

femoli
05/05/2009, 09:20
Öncelikle geçmiş olsun ve tüm arkadaşlarımada buradan katılmak istiyorum esp devreye giriyor ,buna bizzat şahit oldum direksiyonun hakimiyeti kayboluyor gibi oluyor ama bir anda toplanıyor araç esp li araçta dikkat edilmesi gereken kural bu mekanizmanın varlığını bilip direksiyonu doğru kullanmak ..

eğer sola savrulmaya başladıysanız ani kararla sağa sert kırış yapmayın bu sefer araç sağa eğilimi başlayacaktır savrulmalarda direksiyonu düz sabit tutmaya çalışın o zmana esp nin faydasını tam olarak görebilirsiniz ... Bizzat denemiştir...

orhanokay
05/05/2009, 09:29
Sadece Islak yolda aracın kayacağını sanmam. Ya ilk yağıştır ve tozla birleşip kaygan bir tabaka oluşmuştur, ya da öndeki bir araçtan yola yağ sızmıştır. Büyük geçmiş olsun. Yağ sızıntısı varsa ESP sadece araç hakimiyetini sağlamada bir miktar yardımcı olabilir. Ucuz kurtulmuşsunuz. Lastiklerinizin durumu nedir acaba? Başka ıslak ve uygun bir yolda (mümkünse düz bir arazide) özellikle kaydırmayı deneyin isterseniz aracınızı. Sonucu merak ediyorum. Yol şartları ve lastikler çok önemli malumunuz.

tombalak
05/05/2009, 09:55
Çok geçmiş olsun

narkoz30
05/05/2009, 10:11
Arkadaşlar sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

Yağmur yeni yağıyordu yani yaklaşık 30-40 dakika olabilir çünkü evim halkalıda o bölgeye yaklaşık 8 km mesafede. ve evden çıkmadan 20 dakkika önce yağmur başlamıştı.

Yolun otogar yolu olmasından dolayı yaglı olabileceğini düşünüyorum çünkü o kesimden genellikle büyük uzun yol kamyon ve otobüsleri geçiyor ve bakımsız araçlardan kaynaklanan yağ kaçırma sonucu kayma da söz konusu olabilir.

Lastiklerim lassa marka aldıgımda üzerindeydi ama bugün değiştirmeye gidiyorum. Ömrünü yarılamıştı kaldır at yapacaz artık ne yapalım.
Continental yada michelin marka lastik alacağım.
Ön kokpite dikkatle baktım esp ışığı olay sırasında yanmıyordu yanmadı da ama kuruyolda trafik hadisesi olmadıgı bir ara deneme yapacağım bu durumu.
Konu açarken asr yazmışım konunun başına ama esp yazacaktım yanlışlık oldu :D esp nin traktör freni olduğunu gayet iyi biliyorum ve devreye girme tekniğini de benim merak ettiğim neden devreye girmediğidir bunu da test ederek görebileceğiz.
Fiat servisinde daha öne bilgisayara bağlattığım aracımda herhangi bir porblemle karşılaşılmadı fren şalteri değiştirmiştim ondan sonra zaten herşey normale dönmüştü ışıklar falan yanmıyordu araçta.
Gösterdiğiniz ilgi ve üşenmeden cevapladığınızı fikirleriniz için hepinize çok teşekkür ederim.

orhanokay
05/05/2009, 10:24
Konu açarken asr yazmışım konunun başına ama esp yazacaktım yanlışlık oldu.

Ben de hatayı devam ettirmişim :shifty: ehehe

usermm1
05/05/2009, 13:46
esp ye güvenmeyin. kafasına göre devreye giriyor girmiyor. girse bile esp'ninde bir limiti var, her hızda arabayı toplayamaz.

utku952
05/05/2009, 14:19
Bence de bi yerden sonra esp asr işe yaramıyor. lastik de büyük faktör ancak bizim araçların arkası hafif oldugundan virajlarda ve ani hareketlerde birden kontrolu kaybedebliosun.. b250 lerle bende 20 30 la giderken bile direksyonu cevirince kayıyor.. neyseki bi hasar olmamış geçmş olsun..

batuhann80
05/05/2009, 14:39
geçmiş olsun,,
esp bence görevini yapmıstır...
ama güvenlik donanımları yardımcı unsurdur...
fazla birsey beklemeyin...
bence lastikleri degiştirme vakti gelmiş.(lassalarda sertleşme problemi var genelde,hepsi degil tabiki...)
eger lastik degiştirecekseniz profesyonel bir test şirketinin sonuclarına bakın...
bu hususta adac firmasının web sayfasında 2009 testleri vardır...(google translate ile türkçeye cevirmeye uygundur)
4 unsura ayrılmıstır...
1-özellikle tavsiye
2-tavsiye
3-vasat
4-kesinlikle uzak durun olarak degerlendirilmiş...

ve sasılacak sonuclar var...marka olarak cok güvenmeyin...ve her ebatta sıralamalar degişiyor...
bilmediginiz markalar bile bazen ünlü markaları gecebiliyor...

anvil
05/05/2009, 16:29
başlığı düzelttim

geçmiş olsun bu arada

Stalker
05/05/2009, 18:31
Öncelikle geçmiş olsun. 4x4 araçlar, son model spor araçlar o kadar yol destek sistemlerine rağmen spin atıyorlar, bizim puntolar da atıyor haliyle ondan dikkatli olmakta fayda var diye düşünüyorum.

Bizim GPlere gelince. ASR ve ESP bence hakkını veriyor gayet başarılılar, 1 kerelik hızlı giderken o "asr off" tuşuna bastım başıma neler geldi, bir daha gerekli durumlar dışında kurcalamam bile :)

Belirtmekte fayda var, eğer spini yavaş yavaş dönerek atarsanız esp devreye girmeyebilir. ESP daha çok sert savrulmaları önlüyor ve bunu da akselerometre yardımı ile yapıyordur. Mesela şöyle bir örnek veriyim. Boş bir yolda giderken esp kapalı iken aracı yola yan getircek kadar çevirip o durumda kaymaya başlayın (drift misali) daha sonra yan yan kayarken esp'yi devreye sokun etkisini görmezsiniz çünkü araç artık stabil bir biçimde yan kaymaktadır. Hatta aracı düzeltmek için ani bir kontra yapın esp size karşı koyacaktır çünkü sistem aracın mevcut durumunu korumaya yönelik müdahale etmektedir.

Sizin durumuzda siz yavaş yavaş (espyi uyarmayacak derecede) "spin" atıp daha sonra ingilizcede "skid" denilen hareketle (drift yaparcasına) yola paralel biçimde kaydıysanız orda anca ASR biraz yardımcı olur (tekerler farklı hızlarda döndüğü için) ama ESP işlevsiz kalır. Eğer viraja daha dengesiz girseydiniz araç bir anda spin atmak isteyecek ve ESP bu duruma müdahale edecekti, siz viraja tam o spin attırmayan ama aracı kontrolden çıkaracak hızla girmişsiniz diye tahmin ediyorum. AMA lütfen bunu okuyup bundan sonra virajlara daha hızlı girmeyin, en sağlıklısı daha yavaş girin kafanız rahat olsun :)

car_audio96
24/05/2009, 20:13
esp fren dağıtıcıydı dimi

hayriyilmaz2
27/05/2009, 21:00
''EMOTİON'' bi araçla nasıl spin attınız anlamadım