PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon sorunsali

punto elx2001
04/05/2009, 15:35
Selam Arkadaslar,

Konu belki daha once acilmis olabilir ama ben bulamadim,
Derdim direksiyon, herhangi bir zamanda araci calistiriyorum hersey normal bazen 5 km bazende 500 km yol yapiyorum ne zaman olacagi hic belli degil, ama direksiyon isigi yaniyor ve direksiyon agirlasiyor, durup stop ediyor ve calistiriyorum hooooop yine normal, fiat servise gittim direksiyon motoru normal, OBDII bir ariza gostermiyor (sag arka ABS sensoru haric) deli olmak uzereyim, servo motoru degistirecem ama bildiginiz gibi ucuz birsey degil ve arizanin devam etmeyecegi garantisi yok(servis servo motorda sorun olmadigini soyledi) ve bu arada sadece saga cevirirken(cok dusuk hizda) sanki metal metale surtermis gibi bir ses cikiyor, bir yerlere yag mi koymak gerek aceb, anlamadim gitti. Acaba direksiyonda biryerlerde bir potansiyometremi var(Direksiyonun dondugu kadar motoruda donduren) da tozlandida arasira kontakmi yapmiyor, artik herseyi dusunmeye basladim.
Derdime bir care
NOT : Saga yoda sola cekme yok,

Ha bu arada aracim
Punto 188
2000 model ELX ( hatchback)
1,2 8V

Simdiden tessekkurler

h k
04/05/2009, 16:22
benim sorunun aynısı , tek fark bende servis illa değişecek diyor :)

bence servonun pozisyon sensörü yada tork sensöründe bir sıkıntı var. direksiyonu döndürmek istediğim yöne direniyor , sesler bundan çıkıyor , zorlanırsada hata verip tamamen devrenden çıkıyor. "punto eps repairing" diye googleda aratın , italyan forum sitelerinde bu motorun tamiri ve sensörlerin bakımı resimli olarak anlatılıyor.
ben vakit fırsat bulup bir türlü ilgilenemiyorum , gittiği yere kadar bu şekilde kullanıyorum tamamen dönmez olduğu bir gün artık bakacağım bir şekilde. eli düzgün iş yapan bir tamirci bulup tamir yolunu deneyeceğim.

punto elx2001
05/05/2009, 08:38
benim sorunun aynısı , tek fark bende servis illa değişecek diyor :)

bence servonun pozisyon sensörü yada tork sensöründe bir sıkıntı var. direksiyonu döndürmek istediğim yöne direniyor , sesler bundan çıkıyor , zorlanırsada hata verip tamamen devrenden çıkıyor. "punto eps repairing" diye googleda aratın , italyan forum sitelerinde bu motorun tamiri ve sensörlerin bakımı resimli olarak anlatılıyor.
ben vakit fırsat bulup bir türlü ilgilenemiyorum , gittiği yere kadar bu şekilde kullanıyorum tamamen dönmez olduğu bir gün artık bakacağım bir şekilde. eli düzgün iş yapan bir tamirci bulup tamir yolunu deneyeceğim.

cevap icin cok tessekkurler, aslinda seninle ayni fikirdeyim (gittigi yere kadar) ama bazen delleniyorum iste