PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon kaplama kokpit ve diğer bölümler

ferojan
26/04/2009, 02:04
:busted_b:Aracıma carbon kaplaa yaptırmak istiyorum 2008 ve 2009 modellerdeki gibi yardımcı olabilirmisiniz..

ABNEW
26/04/2009, 12:02
Ferhan, kastettiğin gp ların orijinal dashboardları ise servisler yardımcı olacaktır.Bunun dışında dışardan da kaplamalar bulunabilir, modifiye bölümünü inceleyebilirsin...

Ogulcan.Öğüt
26/04/2009, 12:11
Benim Kokpit Carbon Kaplama Orjinalde oldugu İçin Serviste Yaparlar Diye düşünüyorum.Bi danıs istersen.

ferojan
26/04/2009, 22:26
Teşekkür ederim.. Servise danıştım ama çok kapsamlı bi bilgi alamadım tek bildiğim pahalı olucağı.

ABNEW
26/04/2009, 23:22
Ferhan bahsettiğim yerler için danıştıysan bence fiyatı çok pahalı değildir.Aracın orijinal kaplamasını söküp yerine karbon görünümlü kaplama yapıştıracaklar sadece...

ferojan
27/04/2009, 00:03
Arda abi ben karbon görünüm kaplama istemiyorum orjinal carbon istiyorum. Biliyorum abi karbon görünümlü folyo kaplıyorlar m3 tavanına yaptırdık 100 lira tuttu. Ama ben orjinal istiyorum. Hiç görmedinizmi 2008 2009 modellerde özellikle fun modellerinin göğüs kısımları karbon kaplı.

ABNEW
27/04/2009, 00:06
Ferhan ben de aynı şeyden bahsediyorum zaten.Açıkçası karbon kaplamayı yakından incelemedim gp larda ama bahsettiğin şey karbon kaplama değil karbon görünümlü kaplamadır %99:) Dolayısıyla servislerde iyi bir işçilikle değişim olabilir tahminim, fiyatı da uçuk değildir.Tabi en iyisini servis bilir...

ferojan
27/04/2009, 00:34
Abi tamam ben seni anladım ama sen beni anlamadın sanırım. Kaplamadan bahsetmiyorum. Yarın ben gider geçen gördüğüm servisin içindeki puntolara tekrar bakar benide şaşırttın! Ama ben bakıp sordum orjinal carbon kaplaması dediler karbon görünümlü folyo kaplama değil:) Özellikle sordum çünkü. şu adrestende inceliyebilirsin abi https://www.fiat.com.tr/Images/Modeller/gpunto/foto/08.jpg

Bu dediğim karbon kaplamanın üzerinde elinizi gezdirdiğiniz zaman tırtırlı olduğunu ve tırnak arasına takıldığını göreceksiniz. Denedim valla abi:)

ABNEW
27/04/2009, 14:43
:) Biliyorum Ferhan, aynı yerden bahsediyoruz.Sen serviste ben bundan istiyorum benimkini sökün şundan takın dersen %90 hallederler.Zaten sitemizde bazı arkadaşların kaplamasında problem çıkmıştı. yetkili serviste senin linkte de görünen kısım komple değiştirilmişti.Tabi seninkinin tek farkı aracının orijinal kaplaması değil de karbon görünümlü kaplama istemen:)

Ben dediğim gibi tahmin ettiğim şeyi söyledim.Aracın içindeki hakiki karbon değildir.Sadece karbon görünümü verilmiş pürüzlü plastiktir.Mesela Mercedesin bazı modellerinin tavanı hakiki karbon kaplamadır.En önemli nedeni ise hafifliktir ve sonrasında sağlam olması...

memox
27/04/2009, 15:58
Broşürlerde falan birşey yazmıyor ama Emotion'larında iç kaplaması farklı.
Broşürde ve internet sitesinde Dynamic/fun/sport için carbon görünümlü ön konsol yazıyor. Sanki active ile emotion aynıymış gibi anlaşılıyor. Ama Active'lerde normal boyalı konsol varken emotion'dada özel dokusu olan bir kaplama var. Bence en güzeli bu emotion'daki ama seçme şansım yoktu malesef.. dynamic ile carbon görünümlü ısmarladık, gelince yakından inceleyeceğim artık.

Emotion'un fotoğrafı:
https://img.donanimhaber.com/image.aspx/upfiles/12697/0C31E4ED970C4E8AAD871ACE75DC94C5.jpg

orhanokay
28/04/2009, 14:08
karbon kaplama şu değil mi ?

https://photo.netcarshow.com/Fiat-Grande_Punto_Natural_Power_2009_photo_1a.jpg

memox
28/04/2009, 14:39
Dynamic ve Sportlardaki Carbon görünümlü ön panel fotoğrafı:
niye şunları detaylı olarak kendi sitelerinde yayınlamazlarki :)
https://www.fiat.co.uk/uploadedImages/Fiatcouk/Showroom/Explore/Grande_Punto_5_Door/interior_ergonomics.jpg

ferojan
28/04/2009, 18:49
Evet kardeşim işte budur yanii. Bu folyo değil bildiğin orjinal carbon.. saol kardeş resim için.

ABNEW
28/04/2009, 21:39
Evet kardeşim işte budur yanii. Bu folyo değil bildiğin orjinal carbon.. saol kardeş resim için.

Ferhan, bence de folyo değil ;)

xcruelx
28/04/2009, 21:44
Ya ikinizde aynı şeyden bahsediyorsunuz aslında. :) Arda da söylüyor. O seri 2 puntolardaki orjinal panel. Ama karbon değil. Sitesinde bile yazıyor karbon görünümlü ön panel diye. Neden karbon ön panel demiyor?
Serviste yedek parçlardan takarlar raht rahat. :)

ABNEW
28/04/2009, 21:47
Uğur teşekkürler.Onu diyordum ben de:)Ancak bu önemli değil.Önemli olan Ferhan ın bundan istemesi ve tahminim servisler bunu kolayca değiştirir...

memox
29/04/2009, 08:59
Bende Emotion'unkini beğeniyorum.. Aracı alınca bende bir sorayım bari bayiye.. Ama çok kolay değişmez gibi geliyor bana, baya büyük bir parça, konsolu komple sökmek gerekebilir.. oda baya uğraştırır, titiz yapılması lazım sonra tıkırtı, sıngırtı kalmasın.

narkoz30
29/04/2009, 09:18
Evet emotion kullanıyorum çok fark var diğer modellere göre ön kokpitte hatta güneşliklerin arkasında bile lamba var.
Ancak karbon olmasına ragmen karbon görünümü yok bu sadece 2009 modellerde varmış. servislerde de çok pahalı olacağını sanmıyorum bu parçanın ama uygulanırsa puntonun iç ambiansını çok değiştiriyor bir de kilometre saati linea daki gibi olsaymış daha güzel olurmuş 2009 lar bu konuda şanslı olmalılar. Türkçe yol bilgisayarı neden ingilizce gelenlerde yok ve yüklettirilemiyor onu da anlamış değilim. Bunlar aklıma gelenler.

ferojan
03/05/2009, 02:28
Tamam peki aynı şeyden bahsettiğimiz doğru:) Fırsat geçerse elinize bakarsınız sizde. Bunu mutlaka yaptırmalıyım çünkü aracımda herşey var güneşliklerdeki lambalara kadar tek eksiğim karbon kokpit ve dörtlü tuşunun yanındaki asr, asr nin yanındaki benzin işreti olan düğme.

Evet emotion kullanıyorum çok fark var diğer modellere göre ön kokpitte hatta güneşliklerin arkasında bile lamba var.
Ancak karbon olmasına ragmen karbon görünümü yok bu sadece 2009 modellerde varmış. servislerde de çok pahalı olacağını sanmıyorum bu parçanın ama uygulanırsa puntonun iç ambiansını çok değiştiriyor bir de kilometre saati linea daki gibi olsaymış daha güzel olurmuş 2009 lar bu konuda şanslı olmalılar. Türkçe yol bilgisayarı neden ingilizce gelenlerde yok ve yüklettirilemiyor onu da anlamış değilim. Bunlar aklıma gelenler.

Hakan abi 1.9 jtd 2008 model full fiat doblolarda türkçe menü seçeneği var ben inceledim baktım bizim gp menümüzle aynı a dan z ye herşey aynı. Bunu bende araştırmak istiyorum bulursam bir yolunu sanada haber veririm. Neden türkçe kullanmayalım...

narkoz30
03/05/2009, 12:29
Hakan abi 1.9 jtd 2008 model full fiat doblolarda türkçe menü seçeneği var ben inceledim baktım bizim gp menümüzle aynı a dan z ye herşey aynı. Bunu bende araştırmak istiyorum bulursam bir yolunu sanada haber veririm. Neden türkçe kullanmayalım...
Doğru söylüyorsun güzel kardeşim ben hep diyorum emotion alanlar daima en iyisinin en iyisini isterler ama ne yazık ki model rakamı yükseldikçe ileri veya geriye doğru ürün geliştirme oluyor.
Sana FİAT servislerinin neden G.Puntolara Türkçe yol bilgisayarı yüklemeyeceklerini söyleyeyim.

Pc lerde işletim sisteminiz ingilizce windows veya başka bir dil ise bunu Türkçeye çevirmeniz pek mümkün değildir. PC ye format atmanız gerkmektedir. Ve akabinde türkçe windows yüklersiniz.
Aynı şey işletim sisteminin bodycomputer deki flash da yüklü olan v sadece servis erişim imkanı ile değiştirilebilecek olmasından dolayı, G.P nin komple resetlenerek sıfırdan yüklenmesinden kaynaklanıyor. Yani eğer body computer sıfırlanır ve yeniden yüklenirse işletim sistemi teorik ve pratik olarak Türkçeleşir. Ama km bilgileri sıfırlanır bunun için de servisteki eleman aracın km sini tekrar formatlanmadan önceki hale getirmek için müdahale etmesi gerekir. Bu işe girişmek için de FİAT ın yasal izni olması gerekir yani sanırım olay İtalyadaki fabrikadan kaynaklanıyor olabilir. Bu işlemi de ne yazık ki srvisler yapmıyorlar eğer yapabilecek özel servis var ise ben talibim.

ABNEW
03/05/2009, 13:28
Orhanın yüklemiş olduğu aşağıdaki resimdeki GP da içeriden açılabilen benzin depo kapağı mevcut:)

narkoz30
03/05/2009, 22:40
o tuş bende yok bir de aracı full aldık :D

ABNEW
03/05/2009, 22:43
o tuş bende yok bir de aracı full aldık :D

Hakan Bey, bence sizin aracınızda o tuş kesin vardır :):)

narkoz30
03/05/2009, 22:45
Hakan Bey, bence sizin aracınızda o tuş kesin vardır :):)
yok yaw whalla yok yeminle sanırım 2009 larda standart oldu o tuş. :D

kukart
03/05/2009, 23:27
o tuış gereksiz zaten :)
seyir halindeyken aç kapa yapcan :D

ferojan
03/05/2009, 23:33
Fiyatın işi bu abi ona koymuyor buna koyuyor uğraş dur ondan sonra:)

orhanokay
04/05/2009, 00:09
Carbon Fiber olayını epey araştırdım. orjinal carbon fiber iki farklı tipte uygulanıyor. Biri kalıba karbon fiber kumaşı (3-4 katman halinde ve ayrı kuruma sürelerinde uygulanıyor) yerleştirip sadece carbon fiber malzemeden parçayı yapmak, diğeri de yine aynı materyalle mevcut bir parçayı kaplamak. ikincisinde yani karbon kaplamada ağırlık yönünden bir kazancınız yok. İlk yöntemde ise inanılmaz hafif, dayanıklı, yanmayan ve kırılmayan bir malzeme elde ediyorsunuz.

Bir de karbon görünümlü vinil kaplamalar var ki bunlar zaten fasafiso. Sadece şekil olsun diye yapılıyor.

Fiat ın göğüste kullandığı kaplama orjinal carbon kaplama olabilirde olmayabilirde. Çünkü bu malzemenin dezjavantajı elyapımı uygulanabiliyor olması. Fiat ın el yapımı araba parçası işine gireceğini sanmıyorum. Yine de bilmiyorum.

Şu adreste Aress Oto Tasarım,Oto İç Dizayn, Oto Dış Dizayn, Maun Kaplama ve Ahşap Kaplama, Carbon Fiber Uygulamalar,Direksiyon Kaplama, Göğüs Kaplama, 0 312 278 14 95 (https://www.aress-tr.com/) karbon kaplama yapıyorlarmış.

ferojan
04/05/2009, 00:56
Güzel bir araştırma yapmışsın Orhan teşekkürler.. Dediklerin mantığa uygun. Benimde dikkatimi çeken bildiğim kadarıyla bucarbon fiber baya pahalı bir malzeme drag yarışları için hazaırlanan araçlarda kullanılıyor yükü hafifletip dayanıklılığı arttırıyorlar. Bu carbon pahala olduğu halde fiyat carbon fiber göslü arabaları üretirken maliyetini aracın üzerine koymuyor mu.. Orjinal olsa mutlaka koyar buda ayrı bir tartışma konusu sanırım..

femoli
04/05/2009, 09:42
benzin kapağı açma tuşu : onunda tesisatı vardır onunda :D Kesin düğmeyi takmamıştır fiat :)

gendarme35
04/05/2009, 11:16

Daha geldiği ilk yıl dolmadan 10.000 adetten fazla satan G.P'nin yol bilgisayarının Türkçe olmaması Tofaş'ın kocaman bir ayıbıdır.sen yıllarca Doblo,şimdi de Fiorino ile Fiat'ı batmaktan kurtaracaksın ama en çok satan ithal modelinde yol bilgisayarı menüsü Türkçe olmayacak..yazık çok yazık..
iş öğünmeye geldi mi Bursa en iyi,en başarılı, en vs. v.s Fiat fabrikası..
d 200 kodlu Linea için isim tavsiyesi istediler,tüketicilerden binlerce isim önerildi..ama İtalya Fiat'ın dediği oldu ve Linea adı verildi..ya istemeyi bilmiyorlar,ya da İtalya/Fiat nezdinde hiç itibarları yok..yükletemiyorsan
senin ar-ge'nde yüzlerce mühendisin var,verirsin talimatı türkçe dil seçeneğini de içeren yeni bir yazılım geliştirirler ama nerde,nasıl olsa satıyorlar ya..kolçağı kaldır,6.vitesi kaldır,emotionu kaldır,kırpa kırpa kelaynak kuşuna döndü G.P
böyle devam edin,nereye kadar,kaç adet satacaksınız bakalım......

orhanokay
04/05/2009, 11:52
Daha geldiği ilk yıl dolmadan 10.000 adetten fazla satan G.P'nin yol bilgisayarının Türkçe olmaması Tofaş'ın kocaman bir ayıbıdır.sen yıllarca Doblo,şimdi de Fiorino ile Fiat'ı batmaktan kurtaracaksın ama en çok satan ithal modelinde yol bilgisayarı menüsü Türkçe olmayacak..yazık çok yazık..
......

Benim aracımda yol bilgisayarı ve tüm menüler Türkçe :S

ABNEW
04/05/2009, 16:02
Carbon Fiber olayını epey araştırdım. orjinal carbon fiber iki farklı tipte uygulanıyor. Biri kalıba karbon fiber kumaşı (3-4 katman halinde ve ayrı kuruma sürelerinde uygulanıyor) yerleştirip sadece carbon fiber malzemeden parçayı yapmak, diğeri de yine aynı materyalle mevcut bir parçayı kaplamak. ikincisinde yani karbon kaplamada ağırlık yönünden bir kazancınız yok. İlk yöntemde ise inanılmaz hafif, dayanıklı, yanmayan ve kırılmayan bir malzeme elde ediyorsunuz.

Bir de karbon görünümlü vinil kaplamalar var ki bunlar zaten fasafiso. Sadece şekil olsun diye yapılıyor.

Fiat ın göğüste kullandığı kaplama orjinal carbon kaplama olabilirde olmayabilirde. Çünkü bu malzemenin dezjavantajı elyapımı uygulanabiliyor olması. Fiat ın el yapımı araba parçası işine gireceğini sanmıyorum. Yine de bilmiyorum.

Şu adreste Aress Oto Tasarım,Oto İç Dizayn, Oto Dış Dizayn, Maun Kaplama ve Ahşap Kaplama, Carbon Fiber Uygulamalar,Direksiyon Kaplama, Göğüs Kaplama, 0 312 278 14 95 (https://www.aress-tr.com/) karbon kaplama yapıyorlarmış ama orjinal karbon malzeme olduğunu sanmam, muhtemelen vinil dir.

Orhan, işte benim bahsettiğim de buydu.Karbonfiber, karbon liflerinin üstüne reçine veya türevi dökülerek yapılan bir malzeme.Bunun avantajı son derece hafif ve sağlam olması.Fiat ın kullandığı malzeme %100 karbon görünümü verilmiş plastik ya da türevi bir malzemedir.Tabi bunun önemi yok sonuçta karbon gibi ve şık durmakta...

orhanokay
04/05/2009, 17:48
Bence de dokulu bir plastik parça Fiat ın ki. Zaten gerçek Carbonfiber olsa üstüne basa basa yazarlardı. İbare açık. Karbon GÖRÜNÜMLÜ ön konsol. Sadece görüntü yani. Ama folyo olmasındansa çok daha iyidir.

Ziyaretçi047
04/05/2009, 22:43
Zor değil. Yazılımı bir makinaya indirsem tamamen ve açacak programım olsa hatta olmasa bile aslında ben bile türkçeye çevirebilirim tüm menüyü... Çok basit programlama mantığı.

ferojan
04/05/2009, 23:16
Bugün üstün otoya gidip Carbonfiber in orjinal olup olmadığını sordum... Ve tek kişiye değil yakaladığıma sordum aldığım cvp ise orjinal carbon olduğu. Göğüs kısmınıyakından inceledim hatta tırnağımı takıp malzemesine bakmaya çalıştım sanırım üst üste örülmüş plastik gibiydi esniyordu yani. Orjinal karbon metalimsi parçalardan oluşması lazım ama bu tırnak takıldğı zaman sünen bir madde:) Göğüse hasar vermedim ama;) Orjinal diyolar ama inanmıyorum..

ABNEW
04/05/2009, 23:17
Ferhan eğer emotiondaki gibi yumuşak dokulu malzeme ise gerçek karbon olamaz zaten:)

ferojan
05/05/2009, 00:19
Evet Arda abi yumuşak dokulu bir malzemeydi. Sanırım bunuda hemen bi kılıfa sokmuşlar çünkü ağaçlı servisinde baktığım aracın içindeki göğüs metaldi buna eminim:) Belkide bu carbon iber olayınında çeşitli şekillerde takıyorlar. Fiyat değilmi işte yaa abi Orjinal carbon mu istersiniz yoksa çakma mı beyfendi... Sanruuf içinde pek yakında bi formül bulacağız zaten isterseniz bekleyin...:):):):):):)

orhanokay
05/05/2009, 09:33
Evet malzeme esniyorsa gerçek carbonfiber olamaz. Carbonfiber cam gibi, metal gibi sert bir yapıya sahip.

ABNEW
05/05/2009, 18:12
Olsun Ferhan, bence güzel duruyor zaten iç mekanda karbon kullanan markaların birçoğu orijinali uygulamaz.Bu hem gereksiz hem de çok pahalı olurdu.Dediğim gibi servise danışarak bence değiştirebilirsin eğer kararlıysan...

ferojan
06/05/2009, 01:23
Kararlıyım abi bu işi yaptırıcam. Sırf ön göğüsle kalmıycak ama kapı kolları ve diğer iç aksamlardada bi çalışma planlıyorum külfetli olucak gibi ama olsun en azından ankarada tek olucak:)

Kibarfeyzo
06/05/2009, 03:13
kesinlikle carbon deyil 100% eminim

orhanokay
07/05/2009, 11:56
Orhanın yüklemiş olduğu aşağıdaki resimdeki GP da içeriden açılabilen benzin depo kapağı mevcut:)

Hayır o tuş benzin kapağı için değil. aracı benzinle çalıştırmak için. Bu Grande Punto nun yeni "Natural Power" serisi bir aracı. Metan yakıt ve benzinle çalışabiliyor. Yani o tuş benzin kapağını açmak için değil yakıtı benzine almak için.

https://photo.netcarshow.com/Fiat-Grande_Punto_Natural_Power_2009_photo_1e.jpg

ABNEW
07/05/2009, 15:01
Sağol Orhan, bizde doğal gazlı punto olmadığı için ilk aklıma gelen buydu :) Avrupada dediğin gibi bu yakıt da kullanılmakta.Hatta eski kasa puntoların da bu seçeneği mevcut...

femoli
07/05/2009, 16:06
hımmm bilgilendirdiğin için teşekkürler bende kapak sandım ama bu kadar basit bir yere koymak sakıncalı değilmi :)

tunc35
07/05/2009, 21:01
Dynamic ve Sportlardaki Carbon görünümlü ön panel fotoğrafı:
niye şunları detaylı olarak kendi sitelerinde yayınlamazlarki :)
https://www.fiat.co.uk/uploadedImages/Fiatcouk/Showroom/Explore/Grande_Punto_5_Door/interior_ergonomics.jpg
Bu konsol Emotion'da yok mu yani. Bu konsol benim de çok hoşuma gidiyor.

ABNEW
07/05/2009, 22:56
Tunç, sözkonusu araç bence Tr ye hiç gelmemiş 1.9 mjtd sport s2.(sport konusunda eminim)
Göstergeler kromaj çerçeveli ve beyaz zeminli.Yani araç s2, TR deki modellerde beyaz zemin de artık olmadığına göre bu 1.9 mjtd sporttur:)

xcruelx
08/05/2009, 09:49
Bu konsol Emotion'da yok mu yani. Bu konsol benim de çok hoşuma gidiyor.
MAlesef emolarda yok.

orhanokay
08/05/2009, 09:58
hımmm bilgilendirdiğin için teşekkürler bende kapak sandım ama bu kadar basit bir yere koymak sakıncalı değilmi :)

Bence de Femoli haklısın. Çocukların ve yolcuların erişebileceği yerde olması tuhaf. Gerçi ASR, bagaj kapağı vs de öyle bence. Sürücü tarafında olmalıydı gibi geliyor bana da.

femoli
08/05/2009, 11:16
Asrde sorun yok ama bagaj açma düğmesi kesinlikle yanlış yerde ,:)

tunc35
09/05/2009, 04:30
Tunç, sözkonusu araç bence Tr ye hiç gelmemiş 1.9 mjtd sport s2.(sport konusunda eminim)
Göstergeler kromaj çerçeveli ve beyaz zeminli.Yani araç s2, TR deki modellerde beyaz zemin de artık olmadığına göre bu 1.9 mjtd sporttur:)
Beyaz zemin 3 kapılı sport modellerinde vardı sanırsam.

tunc35
09/05/2009, 04:33

Peki Emotionun ön konsolu böylede mi değil?

ABNEW
09/05/2009, 04:47
Beyaz zemin 3 kapılı sport modellerinde vardı sanırsam.

Peki Emotionun ön konsolu böylede mi değil?

Tunç, evet, benim aracımın göstergeleri beyaz ama buradaki krom çerçeveli.Tr ye gelen yeni GP lar da krom çerçeveli fakat beyaz zeminlisi yok.O yüzden muhtemelen 1.9 mjtd sport demiştim

Karbon görünümlü kaplama sadece dynamic, fun ve sportta mevcut.Yani emotionda yoktu.

shn-GP
07/04/2010, 22:06

benim araçta full emotion ama bende ASR off diye bir tuş yok bide ne işe yarıyor açıklarsanız sevinirim

ABNEW
07/04/2010, 22:24
Şahin, eğer aracın ilk çıkanlardansa (2006 model) hatırladığım kadarıyla bu dönemde güvenlik paketi ekstra satılmaktaydı.Bu yüzden olmayabilir.Asr, patinaja düşen tekerin torkunu azaltarak yola tutunmaya yardımcı olan güvenlik elemanıdır...