PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Balatasının Jantlarda Yaptığı Pisliği Temizlemek İçin...

omll
23/04/2009, 21:17
Merhaba Arkadaşlar,

Jantlarda fren balatası yüzüden siyah ve koyu sarı renkte lekeler oluştu. Arabayı yıkamaya götürdüğüm zaman bu lekeleri ancak özel bir sıvı ilaç kullanarak çıkarabileceklerini söylediler.

Bu ilacın ismini biliyor musunuz acaba? Nereden temin edebilirim bu ilacı. Her seferinde arabayı yıkatırken jantları temizlemektense kendim ilacımı alıp kendim temizlemek istiyorum.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olmuştur heralde. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların bana yardımcı olmasını istiyorum.

Teşekkürler şimdiden.

ABNEW
23/04/2009, 21:25
Onur, yapı marketlerde ve internette jant temzileme spreyleri var.Bunlar balata tozunun jantlardan kolayca çıkmasını ve tozlanmamasını sağlamakta.Meguiars ın, sonax ın ve başka markaların da bulunmakta....

Aşağıdaki linke bakabilirsin:
https://https://www.hepsiburada.com/search.aspx?sText=jant%20temizleme%20spreyi (https://www.hepsiburada.com/search.aspx?sText=jant%20temizleme%20spreyi)

ferojan
24/04/2009, 01:01
Onur jant temizleme spreyleri veya herhangi katkı maddesiyle jantlarını temizlemene gerek yok küçük fıs fıs püskürten kabın içine tuzruhu ve suyu karıştır, jantı yıkadıktan sonra karışımını jantlara sık diş fırçasıylada temizle eskisinden daha iyi ve parlak oluyor artı siyah iz yapması daha geçleşiyor. Kullanılan ilaçlar v.b jantın üzerinde madde bırakıyor ve her geçen gün bunu temizlemesi zorlaşıyor kardeşim. Bende yıllardır jant temizleme hobisi olduğu için iyi biliyorum:) dikkat etmen gereken tek şey lastiklerine bulaştırmamaya çalış yeter.

OzzY
24/04/2009, 02:34
arabanın hiç biyerine tuzruhu sıkmam sanırım :)

femoli
24/04/2009, 09:09
Ne yaptın ferhan tuz ruhu :S Aman ha sakın ilk etapta temizledi gibi gözükür ama jantın verniğini mahvedersiniz .. İleride sarı oluşumları engelleyemezsiniz...

Formula 1 jant temizleyicileri var .. mükemmel bir temizlik yapıyor ..Yardımcı olabilirim..

okinen_26
24/04/2009, 09:54
sıyah lekeler cıkıyor satılan cant temızlıyıcılerle ama sarı bole sankı yanmıs gıbı olan lekeler cıkmıyor ne yapsanızda bende ugrastım sıyahları cıkıyor ama sarılar yıne ız seklınde kalıyor o ısıdan plastıgın deforme olmasından kaynaklanıyor sanırım

dmRy
24/04/2009, 11:13
https://images.hepsiburada.com/assets/OA/500/otson429200.jpg

Hepsiburada.com : SONAX JANT TEMİZLEYİCİ (429200) 500ml | Oto Aksesuar (https://www.hepsiburada.com/sonax-jant-temizleyici-429200-500ml/productDetails.aspx?categoryid=26001&productid=otson429200#tablnk)

aldım, dün geldi. Bugün denemeye çalışacağım, deneme fırsatı bulursam sonucu paylaşırım. Benim jantlar felakat kirli, ben jantları temizlerse sizinkileri eminim rahatlıkla temizler :D

civcivx
24/04/2009, 14:32
Birkaç defa jant temizleyici kullandım ama sonradan, boşa para vermeye gerek olmadığını düşünerek, artık yıkama esnasında şampuanlı suyun kalanı ile kirleri iyice ıslatıp, sonra bir bez yardımı ile siliyorum. O bezi bir daha kullanamıyorsunuz tabii ki :)

ferojan
25/04/2009, 23:22
Abi tuzruhu her şeye devadır yapmayın yaa:):):):):):):) Kafam bozulunca arkadaşlarımada sıkıyorum ben:) Daha henüz tuzruhu yüzünden jantlarıma birşy olmadı zaten açıklamamda tuzruhu ve suyu karıştırıp sıkın dedim karıştırmadan sıktığınızda zaten jantların verniğini kaldırıyo onuda denedim:) 1 lt suyun içine çay bardağı kadar tuzruhu koyup sıkarsanız temizliyo tamamen. Beni faciya yaptnız bi anda yaa:)

Buremir
26/04/2009, 00:12
piyasada ki çoğu jant temizik ürünü tuzruhu ilavelidir zaten su ile karıştırır ve çok kısabir sürede temizlerseniz olabilir ama yinede zararlı en basit sarartıyor sonax meguiars tavsiye olur

ferojan
26/04/2009, 02:26
Denemek lasım tabikide. Teşekkr.

Ogulcan.Öğüt
26/04/2009, 09:01
Hakan abi kullAndıktan sonra memnun musun yazarsan sevinirim bende almayı düşünüyorum.

medxr
26/04/2009, 19:27
Aynı üründen ben de aldım hatta bugun ilk defa kullandım, beyaz jantlarımdaki siyah kalıcı kirleri sökmeye yardımcı oluor yoksa epey epey ovmanız gerekiyor ama bu spreyle daha kolay cıkıor kalıcı kirler.Ama surtmeyle olusmus sıyah lekelere bıse yapamıor tabıkı halıyle.Uygulama olayını yanlıs yaptığımı dusunuorum cunku once jantlara sıktım yaklasık 15 dk sora da hafıf nemlı bezle sılmeye basladım, iş bittikten sora baktım ki tekrar kirli su lekeleri olusmus yenı sıldıgım yerlerde.O yuzden sole kullanmak gerek die dusunuorum; once sıkın jantlara 15 dk sora tazıklı suyla yıkayın ve hemen kurutmak gerek ıslak kalmasın kesınlıkle.Benim jantlar beyaz dıe kırler kendını cabuk bellı edıor o yuzden kurulamak daha bı onemlı beyaz jantlarda...

Buremir
26/04/2009, 19:36
(Enes) beyaz jantı çok beğendiğim halde bu yüzden tavsiye etmiyorum işte temizlemek zor :)

dmRy
27/04/2009, 23:53
Sonax ürününü kesinlikle öneririm. 4 jantı birden temizledim. fotoğraflarını çekmiştim, fırsat olursa eklerim

Kullanımı

Jant üzerine Sonax jant temizleyiciyi sıkın iyice. Yalnız çok kötü kokusu var. 15-20 saniye bekleyin. Sonra tazikli suyla fazla köpüğü atın. Ardında bezle ya da benim tercihim olan bulaşık süngerinin, sünger tarafı ile jant aralıklarını temizleyin. Ara yüzeylerdeki kir de çözülmüş oluyor ancak tazikli suyla gitmeyebiliyor. Ancak sünger öle ovarsanız bildiğiniz çamur gibi çıkıyor yerinden. Gözle görülür fark oluşuyor. Haftasonu temizledim, fazla uğraşamadım. Birkez daha geçeceğim tüm jantların üzerinden.

dmRy
28/04/2009, 00:00
Öncesi ve sonrası. Sağ arka jant, ilk denememin fotoğrafı. Tazikli su ile yıkama imkanım yoktu ve o yüzden köpüğün kendi izi görünüyor. Ancak tazikli su ile yıkar ve sünger ile temizleme yaparsanız pırıl pırıl oluyor :)

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=4228&stc=1&d=1240865925

femoli
28/04/2009, 10:07
parlamış güzel olmuş ..

bad cat
28/04/2009, 12:11
valla yıkadıktan sonra bezle silmek daha sağlıklı çünkü ne kadar olsada bi süre sonra jantlardaki cila ve boyaya zarar veriyo.ben daha öncekilerde kullanıyodum ama şimdi mahallenin çoçuklarına birer bez paylaşamıyolar valla :D