PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön düzen ayarı

cantekin
19/04/2009, 23:42
geçen gün aracımı servise götürüp ön düzen ayarı yaptırdım.ancak orda birşey dikkatimi çekti.bilgisayardaki değerlerden soldaki -80 kırmızı renk sağdaki değer ise -50 yeşil renkti.ustaya sordum ondan bişey olmaz dedi aracım sağa çekiyor gibi hissediyorum ama usta problem yok dedi.ön düzen değerlerini bilen var mı?bilgisayarda sağ ve solun birbirini tutması gerekmez mi?teşekkürler

poyraz_o
19/04/2009, 23:45
bildiğim kadarıyla sağ sol sıfıra sıfır olması gerekmiyor ufak bir töleransı var. ama sağ sol ikisininde yeşil sahada olması gerekiyor...

cantekin
20/04/2009, 11:24
hiç bir değerde kırmızı olmaması mı gerekiyor?

bu ön düzen değrlerini biliyormusunuz? araç katoloğunda var dediler ben bulamadım.

poyraz_o
20/04/2009, 16:54
bilgim katalogdan falan değil...
babamda idea var.. dediğiniz gibi çekme sorunu vardı araçta servis çözüm getirememişti.
bizde sanayiye öndüzenciye götürdük.. orada ayar yaparken konuşmştuk. oradan biliyorum.
daha sonra çekiş nispeten azaldı...

cantekin
21/04/2009, 12:56
başka rot balansçıya ayar yaptırsam sorun çözülür mü?

poyraz_o
21/04/2009, 15:25
başka rot balansçıya ayar yaptırsam sorun çözülür mü?
valla emin değilim....
ama bizde çekiş büyük oranda azalmıştı...
ufak bir çekme vardı.. uzun bir araştırma sonucunda tekerlerden olduğunu anladık..
(Yatık teker diye tabir ediliyormuş.. uzun süre depoda uygun olmayan koşullarda istiflenmiş).

grand-eli
02/05/2009, 06:18
yeni aldığım jantlara arabanın alındığındaki orjinal lastikleri takıldı (kışlık lastikler orjinal jantların üstünde).Bu işlemden sonra araba sağa çekmeye başladı.Bende basit bir rot problemidir diye sanayiide bir rot-balansçıya gittim.Ne yaptılarsa aracı sağa çekmesini engelleyemediler..problem ne olabilir? bilmiyorum..aracı aldığımdan beri (2008 ocak) city fonksiyonu açık kullandım ve şu an 18000 km'de.Bu lastiklerle yaklaşık 2 saat( tahminen 100-150 km) zincir takılı vaziyette kullandım.Bu zincirli kullanım sonrasında araba bana kayıyor gibi geliyordu.(özellikle virajlarda)Aracı bir iki kez karda kullanırken kaydırmıştım ve bu kayma hissini ona bağladım.Akabinde de kışlık lastikler takıldı ve arabada sorun hissetmedim.Şimdi yeni jantlar ve orjinal lastiklerle araba sürekli sağa çekiyor.Servise gitmediğime pişman oldum.Servis sorunumu inşallah çözer.

femoli
02/05/2009, 12:16
Sanayide bir başka rotcuya gidin hiç bir şey söylemeden bir baksınlar rotlarda eğiklik varmı ona göre yol izlersin ister yaptırdığın yere gidip durumu anlatırsın istersen yeni gittiğin rot balanscıya yaptırırsın..

grand-eli
03/05/2009, 03:21
eyvallah kardeşim..ilgin için teşekkürler..

ferojan
03/05/2009, 03:42
Her iki tarafında yeşil ve sıfır olaması lazım ikisinden biri kırmızı yada yeşil 5 gibi bir sorun çıkarıyorsa araban sağa yada sola çeker 120 km hızı aşımca titreme yapmaya başlar. Eğer jantlar kurşunla rot balans olmuyorsa ki gittiğin yer bundan dolayı ses çıkarmamıştır jantın eğik vaziyettedir. Servisler eğilmiş janntla uğraşmazlar en iyisi sanayide bi rot balansçıya götürüp makinaya sokmaktır. Geçen hafta rot balans ayarına soktuğum için bilgim taze:)

narkoz30
03/05/2009, 12:10
Her iki tarafında yeşil ve sıfır olaması lazım ikisinden biri kırmızı yada yeşil 5 gibi bir sorun çıkarıyorsa araban sağa yada sola çeker 120 km hızı aşımca titreme yapmaya başlar. Eğer jantlar kurşunla rot balans olmuyorsa ki gittiğin yer bundan dolayı ses çıkarmamıştır jantın eğik vaziyettedir. Servisler eğilmiş janntla uğraşmazlar en iyisi sanayide bi rot balansçıya götürüp makinaya sokmaktır. Geçen hafta rot balans ayarına soktuğum için bilgim taze:)
Bravo diyorum başka da birşey demiyorum. Konunun ilk mesajı açık öğretim sınavındaki gibi kazık sorulardandı. :)
Teşekkürler.....
(arkadaşın anlattığı olay tecrübe ile sabittir.) Topkapı ce cevizlibağ opel odak ın arkasındaki cant ustaları bu işle profesyonel olarak uğraşıyorlar ancak pazarlık etmeyi unutmayın çok para istiyorlar özellikle celik cantlı araçlardan nerede ise cant beldelinin yarısını istiyorlar bu konuda hassas olun. Çelik cantları layıkı ile düzelten Türkiyede fazlaca usta ve işyeri yok o yüzden dediğim yerde sorununuza türkiye çapında çare buluyorlar. Bu işlem kesinlikle torna bilgisine haiz olan lastikçilerin yapacağı bir işlemdir.

M@GIC
03/07/2009, 02:01

paylaşım için saolsın. benim araçta 40000 km ye yaklaştı. araçta çekme ya da titreme gibi sorunlar yok ama yine de ben bir rot balans yaptırmayı düşünüyorum. bence herkesin yaptırmasında fayda var bazen

Delidavsan
03/07/2009, 10:44
paylaşım için saolsın. benim araçta 40000 km ye yaklaştı. araçta çekme ya da titreme gibi sorunlar yok ama yine de ben bir rot balans yaptırmayı düşünüyorum. bence herkesin yaptırmasında fayda var bazen

Rot ayarina gerek olmayabilir ama balans zaten 10 - 15bin km'de bir kontrol ettirilmeli bence. Aracta cekme yapmasi da mumkun ama titreme ve lastiklerin dengesiz asinmasini engellemek icin balans ayarina dikkat edilmeli.