PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon yardım

berkkk
06/04/2009, 22:44
bugün erkay otoda benim araca xenon taktırdım daha önce kullanmadığım için bilmiyorum acaba selektör yapınca tak diye ses gelmesi normal mi?bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar

Linos
06/04/2009, 22:49
Bende öyle bir ses yok, olanı da duymamıştım... Taktırdığın yere bir danış dilersen! ;)

erdiyilmaz
07/04/2009, 00:41
Çok aşırı bir ses degilse,
uzunlu - kisali xenonlarda, uzunlari yakinca mekanizma ampulu eğiyor. O ara devreye giren mekanizmadan dolayi ses geliyor evet.

adilll
07/04/2009, 02:20
bugün erkay otoda benim araca xenon taktırdım daha önce kullanmadığım için bilmiyorum acaba selektör yapınca tak diye ses gelmesi normal mi?bilgilendirirseniz sevinirim arkadaşlar

ses normal arkadaşım bendede var h4 kullanıyorum bi sorun yaratmıyor.

femoli
07/04/2009, 08:58
Evet normal ama çok aşırı çıkarmamak kaidesi ile .. H4 ampuller motor dolaysı ile geri çekme ve itme meydana gelir bundan sebep ses çıkarırlar...

PERSEUS
08/04/2009, 08:59
Bende de xenon var ampulun içinde bir motor var açıyı yukarı kaldırıyor. Ama çok abart bir ses gelmemesi gerekiyor. Eğer çok rahatsız ediciyse servisinize başvurun.

berkkk
08/04/2009, 21:31
sağolun arkadaşlar gelen ses normalmiş.yalnız bizim farlarda mercek olmadığı için ışık çok yayılıyo trafikte diğer araçları rahatsız ediyor.bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz?

ABNEW
08/04/2009, 21:41
Berk, bunun tek çözümü mercekli angellı far alman...

Ziyaretçi047
09/04/2009, 00:14
Tak değil de çat çut diyelim. Normaldir merak etme :)

PERSEUS
09/04/2009, 13:56
sağolun arkadaşlar gelen ses normalmiş.yalnız bizim farlarda mercek olmadığı için ışık çok yayılıyo trafikte diğer araçları rahatsız ediyor.bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz?

Ampullerini yuvadan döndürebiliyorsan döndür. Bu olay ampulun şapkasının yönünü değiştiriyor. Bu da ampullerin bazılarının yönlerini aşağıya yukarıya çevirebiliyor.. Aynı sorun babamın Sorentoda vardı servis ampulleri aşağıya çevirdik dedi. Benim puntoda da ampul değiştirdiğim günden beri eskisinden daha aşağıya bakıyor. Fırsat bulursam bakıcam biraz döndürerek yukarı ışığın açısını yukarı kaldırmaya çalışıcam.

civcivx
09/04/2009, 14:06
Xenon ampulun şapkası bugün benim de dikkatimi çekti. Ampulun üst kısmını açıkta, alt kısmını ise kapalı bırakıyor. Altta birkaç tane ızgara var, aşağıya da ışık geçsin diye ama karşıdan bakınca, far çanağının alt yarısı neredeyse hiç ışık almıyor. (Ön kısımdaki parlak kısımdan değil, yuvarlak çanaktan bahsediyorum)
Bu durum normal mi dersiniz? Halojenlerdeki gibi alt kısma da ışık vurması gerekmiyor mu?

femoli
09/04/2009, 15:12
Ampuller iki çeşit takılabiliyor aslında biri doğru ama tırnaklar karşılıklı olunca iki türlüde takılabiliyor

Doğrusu :Şapka kapalı kısım üste bakacak yani ışık aşşağı ya göz seviyesinin altına düşmesi gerek..

civcivx
09/04/2009, 16:31
Hmm, demek bendekiler yanlış. O halde şu şapkaları ters çevireyim, bakalım nasıl olacak. Bilgi için sağol Mehmet.

Bu arada ,bunu yapınca ışık şiddetinde bir değişiklik olacak mı?

PERSEUS
10/04/2009, 14:20
Hmm, demek bendekiler yanlış. O halde şu şapkaları ters çevireyim, bakalım nasıl olacak. Bilgi için sağol Mehmet.

Bu arada ,bunu yapınca ışık şiddetinde bir değişiklik olacak mı?

Işığın şiddetinde azalma olmaz ama sadece yola vurduğu için daha daha az gösteriyormuş gibi gelebilir ama başkasının hayatını tehlikeye atmamış olursun.
H4 xenon konusunda tek şikayetim uzunlar içinde aynı ışık gücünü kullandığı için karşıdan gelen araca çok etkili sellektör yapmaması. Hele bide far camları kirliyse sanki yokmuş gibi oluyor.

civcivx
10/04/2009, 14:36
Ampulun şapkasını dün diğer türlü takmak için uğraştım ama öyle aşağı bakacak şekilde takılmıyor maalesef. Şapkada 3 tane tırnak var bunların yapısı simetrik olmadığı için, farın yuvasına sadece bir şekilde takılabiliyor.

Bu arada, zaten ampulun önü tamamen şapka ile kapalı, ışık sadece çanaktan yansıyor. Bu da karşıdan gelene sıkıntı yaratır mı bilmiyorum ama bugüne kadar karşıdan gelen hiç kimseden selektör-korna falan yemedim.

femoli
10/04/2009, 18:40
Normal olarak h4 xenonlarda (üniversal olmayanlar hariç) Çift tırnak oluyor yani her iki taraftanda takılabiliyor eğer 3 tırnak varsa oturma başka türlü olmaz .. seninki normaldir o zman ,karşıdan uyarı gelmediyse :)

berkkk
12/04/2009, 18:59
arkadaşlar yine engin bilgilerinize dayanarak bişey sormak istiyorum.Farların arkasındaki plastik koruyucular tek olarak satılıyor mu?yoksa farla birliktemi geliyor?

OzzY
12/04/2009, 19:01
farla birlikte geliyo. ama ayrıca satılıyomu bilmiyorum

femoli
13/04/2009, 17:42
Servislerde vardır çıkma farlardan çok kalıyordur ellerinde araştırılırsa bulunabilir...

berkkk
13/04/2009, 21:41
Servislerde vardır çıkma farlardan çok kalıyordur ellerinde araştırılırsa bulunabilir...
serviste perte çıkan araçtan söktüler benim araca taktılar.paylaşım için teşekkürler.

berkkk
16/04/2009, 22:58
Arkadaşlar Fiat'ın Gp için ürettiği xenon kiti hakkında bilginiz varmı?piyasadaki çin mallarından bir farkı var mıdır?

ABNEW
16/04/2009, 23:16
Berk, Fiat ın GP için ürettiği bir xenon takımı yoktur bence.Sadece yetkili servislerin sattığı belirli markalar olabilir Fiattan bağımsız üretilmiş olan.Dolayısıyla dışarıda daha kalitelileri de daha ucuzları da bulunabilir...

berkkk
16/04/2009, 23:25
Berk, Fiat ın GP için ürettiği bir xenon takımı yoktur bence.Sadece yetkili servislerin sattığı belirli markalar olabilir Fiattan bağımsız üretilmiş olan.Dolayısıyla dışarıda daha kalitelileri de daha ucuzları da bulunabilir...
Fiat kendi üretmiyordur ama orjinal aksesuar olarak satıyo.Fiat yedek parça bölümünde Arama sonuçlariParça KoduParça AdiFiyat55171787 H -1 XENON YEDEK AMPUL 138.92 YTL55171788 H -7 XENON YEDEK AMPUL 138.92 YTL55171789 H4XENON YEDEK AMPUL(UZUN KISA)262.38 YTL55171469 H1 XENON FAR TAKIMI GNL441.32 YTL55171470 H4 BI-XENON FAR TAKIMI GP578.2 YTL55171471 FIAT H7 XENON FAR TAKIMI LN464.13 YTLbulunuyor.

ABNEW
16/04/2009, 23:34
Anladım, dediğim gibi bir markayla anlaşmışlardır ve onu takıyorlardır.Dışarıdaki seçenek sayısı daha fazla ve tahminim daha ucuza aynı kalitede bulunabilir.Tabi bu durumda servis farları garanti dışı da bırakabilir :)

narkoz30
17/04/2009, 09:32
xenon far için en iyi trcih mercekli angelli farlar olacaktır hem oldukça da ucuz takımını 350 tl ye kadar alabiliyorsunuz. Karşıdan geleni de rahatsız etmiyorsunuz.
Ben xenon fark kullanıyorum motorlu olandan selector yapınca da tak diye bir ses gelmiyor bir iki kere arıza yaptı ampul yandı sandık ama kazın ayagı öyle değilmiş sonra kendi kendine çalıştı yaptıgı arızaları da tespit etmesi zor bilinen marka taktırın diyecem çoğu zaten çinde üretiliyor o yüzden en iyisi angelli farlar.

femoli
17/04/2009, 09:44
evet fiatın orj xenonu diye bir şey yok hangi firma ile anlaşılırsa onun malları satılır..

berkkk
20/04/2009, 01:41
H4 xenon kit taktırabileceğim bir fiat servisi varmı?bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

M@GIC
03/07/2009, 02:49

sellektör yaptığında ses gelmesi normaldir. içindeki motor sayesinde kafa döner. için rahat olsun. güle güle kullan.

Delidavsan
03/07/2009, 09:23

Bu sorunu kendiniz de cozebilirsiniz. Angel'li mercekli farlarin uzerindeki mercekler oldukca kalitesiz ve is gormez.
Benim tavsiyem 1 cift cikma far alip, ya da far bile almadan kendi farlarinizin canaklarini kesip icine hella, bosch, valeo gibi kaliteli bir bixenon mercek takip xenonlarinizi ondan sonra takabilirsiniz. Montaj ve bilgi icin ben yardimci olmaya calisirim ama merceksiz xenon, ne benim ne de baskalarinin tasvip ettigi birsey degil. Sirf kendi luksunuz icin trafikte binlerce insani rahatsiz ediyorsunuz. Xenonlariniza mercek taktirin.