PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabahları Zor Çalışıyor :(

toggykaya
06/04/2009, 22:20
1.4 77bg lpg li aracım son 1000 km dir sabahları zor çalışmaya başladı ( Marşı 4-5 saniye basılı tutmam gerekiyo). 2 hafta önce serviste 20.000 bakımını yaptırdığımda bunu sordum normal lpg li olduğu için dediler. ama daha önce böle bi sorun yaşamamıştım.. sorun sizce ne olabilir?? Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varmı ?

Ogulcan.Öğüt
06/04/2009, 22:22
Pek bilgim yok ama bende 1.4 77 Lpgsiz Hiç öyle sorun yasamıyorum , hava -8 olsada 10 derece olsada.

toggykaya
07/04/2009, 20:26
sanırım bu konuda fikri olan yok :(

şekerlioğlu
07/04/2009, 21:21
donanım haber forumunda,lpg sistemleri ile ilgili,hemen her markanın yetkili servis ve bayilerinin açmış olduğu konu başlıklarında,sorunuzun cevabını çok net bulabilirsiniz.
lpgli sistemlerde ürün ,servis ve montaj kalitesine bağlı olarak,bu tip ve daha değişik sorunlar yaşanmakta.daha önce olmaması pek bir şey ifade etmiyor.herhangibir zamanda değişik nedenlerle,ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor.

ABNEW
07/04/2009, 21:24
Tolga, araçlar zaman geçtikçe-eskidikçe daha geç çalışmaya başlayabilirler.Eğer bir sorun varsa bunun 2 kaynağı olabilir:

Yakıt sistemi
Ateşleme sistemi

Araç lpg li olduğu için ilk çalıştırma esnasında lpg sisteminden kaynaklanan benzin gecikmesi olabilir belki.Bence serviste aracı bir kontolden geçirmek gerekiyor...

şekerlioğlu
07/04/2009, 21:52
ardacım,bu sorunlar zamandan çok,takılan sistemlerin sıtabil olmamasından kaynaklanıyor.(lpg sistemler.)
özellikle montaj ,ve montaj sonrası ayarların,çok hassas şekilde yapılması gerekiyor.çünki sistemin kendisi çok hassas.

toggykaya
07/04/2009, 22:16
peki arda bunun motora bi zararı olurmu sence??

TunFeB
07/04/2009, 22:20
Benim araçtada ilk seferde çalışmama sorunu var. İkinci marşa basmamda ise tık demeden çalışıyor. Bu konuda fikri olan var mı arkadaşlar....

toggykaya
07/04/2009, 22:29
bende ilkinde zorlamazsam ikincide tık diye çalışıyo..

ABNEW
07/04/2009, 23:22
ardacım,bu sorunlar zamandan çok,takılan sistemlerin sıtabil olmamasından kaynaklanıyor.(lpg sistemler.)
özellikle montaj ,ve montaj sonrası ayarların,çok hassas şekilde yapılması gerekiyor.çünki sistemin kendisi çok hassas.

Hikmet Bey, lpg siz araçlarda da aynı durumlar olabiliyor.Araçlarımız zamana karşı koyamıyor ve ilk günkü çabuklukta çalışamayabiliyor.Tabi ben genel olarak konuştum.Bu başlıkta benimde belirtmiş olduğum gibi lpg kaynaklı bir problem de olabilir.

peki arda bunun motora bi zararı olurmu sence??

Tolga, marş süresinin uzamasının zararı en çok akü üzerinde olur.Daha fazla yıpranır ve çalışma süresi uzadığı için motor daha çabuk aşınabilir.Tabiki bu kısa sürede olacak birşey değil.Birkaç saniiyeden de birşey olmaz.Her sabah yaklaşık 1dk marşa basmak süretiyle aracı uzun süreler kullanmak ancak problemlere neden olabilir...

toggykaya
08/04/2009, 06:56
teşekkurler arkadaşlar..

Ziyaretçi047
09/04/2009, 00:19
Dostum ben de birkaç şey söyleyeyim.

Bahsettiğin sorun LPG li araçlarda sık rastlanan bir problem malesef. Havanın sabahları soğuk olmasını da düşünürsek ekstra bir etki yaratıyor malesef. Ama sana bir tavsiyem olacak.

Araca bindin kontağı aç ama hemen marşa basma. Bekle tüm lambalar vs sönsün, ondan daha önemlisi sen kontağı açtığın anda bir zzzzttt sesi gelmeye başlar. Lambalar sönse de o ses bitmez. Lambalar söndükten 3-4 saniye sonra çıt eder kesilir. İşte bu kesintiyi de mutlaka bekle ve yani totalde kontağı açtıktan bir 10 saniye sonra marşa bas. Bakalım nasıl alacak bu sefer. Bu yöntemimi bir dene. Belki yardımı olur. Eğer yine de sorun yaşarsan lpg yi taktırdığın yerle görüşmeni önereceğim.

TunFeB
09/04/2009, 09:41
Arkadaşlar bir sorum olacak. Araçlar LPG' li olsa dahi bu araçlar çalışma sırasında benzinle çalışıyor. LPG nasıl etkileyebilir bu durumu?

Ziyaretçi047
09/04/2009, 14:47
İçerde sadece benzin olmuyor lpg li araçlarda . Etki buradan kaynaklı öncelikle. Bunun dışında başka etkiler de mevcut.

ABNEW
09/04/2009, 15:06
Arkadaşlar bir sorum olacak. Araçlar LPG' li olsa dahi bu araçlar çalışma sırasında benzinle çalışıyor. LPG nasıl etkileyebilir bu durumu?

Tuncay belki de lpg-benzin geçişini yapan sistemde bir arıza olabilir.Bu durumda araç ilk çalıştırma esnasında da lpg yi kullanır.Tabi genel olarak söyledim...

theblade
09/06/2018, 14:34
1.4 77bg lpg li aracım son 1000 km dir sabahları zor çalışmaya başladı ( Marşı 4-5 saniye basılı tutmam gerekiyo). 2 hafta önce serviste 20.000 bakımını yaptırdığımda bunu sordum normal lpg li olduğu için dediler. ama daha önce böle bi sorun yaşamamıştım.. sorun sizce ne olabilir?? Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varmı ?

Merhaba konuyu hortlatıyorum 10 bin bakımlarından sonra aynı sorun meydana geldi lpg montajı vsden bahsetmişler araç bakımdan önce sapasağlamdı şuanda 4-5 snde marş alıyor. birçok masraf yapıldı çözüm yok. araba sıcakken normal şekilde çalışıyor start stopda sağlıklı şekilde çalışıyor. tavsiyesi olan varmı