PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto dizel 75 bg. 90 bg arasındaki fark

nisay91
06/04/2009, 20:49
Grande Punto dizelin 75 liği ile 90 lığı arasında performans ve yakıt tüketimi olarak ne gibi farklar vardır? Ciddi performans farkı var mıdır? Aynı zamanda tüketim farkı dikkate değer midir? Hangisi daha fazla yakar.
Teşekkürler..

narkoz30
06/04/2009, 21:13
90 lık yakıt olarak 75 ile aynı çünkü motor hacimleri aynı dynamic ve emotion olarak 2 gruptur 90 bg lik puntolar full olarak emotion oluyor emotionlarda 6 airbag ve iç dizayndaki değişiklikler yanında çelik cant ve bağaj da 12 volt priz ve buna benzemez bir sürü hayatı kolaylaştıracak ıvır zıvır standarttır yani full+full derler ya onun birazcık kırpılmışıdır eğer istersen blue-me koydurarak ve ayriyetten cruise control eklettirerek tadından yenmeyecek bir araban olmuş olur tabii bu biraz da tuzlu olur ben performans istemiyorum esp falan da hikaye dersen düz olan 75 bg lik modeli al şehir içi için yeterli.
Kolay gelsin.

tunc35
06/04/2009, 21:36
Dostum tüketimi de aynı olduktan sonra 3 kuruş daha verip 90 lık almak son derece mantıklı bence.

Ogulcan.Öğüt
06/04/2009, 22:13
Ben olsam 90lıgı alırdım bana göre cok daha avantajlı.

poyraz_o
06/04/2009, 22:27
arkadaşlar 90lık 75lik arasında 1200-1400tl fark var onun yerine 75 lik alıp 300-400tl ye powerbox takmak daha mantıklı değilmi?.
ben o şekilde düşündüm. benim FUN gelsin ilk yapacağım iş Powerbox taktırmak..

Ziyaretçi047
06/04/2009, 22:40
Dediğin mantıklı dostum. Amacın o civar güçler ise 75 + chip veya box 90 lıktan kat kat güzel sonuç verir. Ha ama diyebilirsin ki 90 lık alır ona da takarım işler başka boyuta girer ama düşüncen mantıklı tabi ki.

Bi de bu yeni 90 lıkların son hızı merak ediyorum hala... Şanzuman son durumu nedir acep.

narkoz30
06/04/2009, 22:53
6 vitese devam emotionlar dynamiclerden kat kat daha üstün bnece 300-400 lük yatırım yapacağınıza emotion almalısınız aldıgınız arabanın torpidosu bile daha kaliteli emotionda 15 inçlik orjinal aleminyum alaşımlı cantları bilmem söylememe gerek varmı zaten bunlar bile amıorti ediyor kendini. Yine karar sizin para sizin kolay gelsin.

mustafaf
07/04/2009, 08:54
valla eskıden olsa 90HP al derdım.ama su anda 90HP olanda, 75HP olanda 5 vıtes oldugu ıcın, cok cok fazla fark edecegını dusunmuyorum.bencede 75HP alıp box takmak veya chıplemek daha mantıklıdır...

bad cat
07/04/2009, 10:47
90 hp performans olarak fazla bişiey farketmiyor.aralarındaki tork farkıda 20 nm sadece (90 lık fazla) ama 90 lıktaki donanım + sı mantığına seslensede modifiyede mantık yoktur :D hp araç sattırır tork yarış kazandırır ;)

ABNEW
07/04/2009, 12:41
90 hp performans olarak fazla bişiey farketmiyor.aralarındaki tork farkıda 20 nm sadece (90 lık fazla) ama 90 lıktaki donanım + sı mantığına seslensede modifiyede mantık yoktur :D hp araç sattırır tork yarış kazandırır ;)

Hasan, iki motor arasında sadece 10nm lik bir fark var,

Önceden de belirttiğim gibi ben 90bg i tercih etmiştim.Şimdi de tercihim aynısı olur.Tabi 90bg lik mjtd nin de artık 5 ileri olması iki motor arasındaki farkı daha da kapatıyor...

Ziyaretçi047
07/04/2009, 13:12
90 ın tek espirisi 6. vitesti bence. O da olmayınca bir anlamı kalmadı. Tamam değişken geometrili turbo olayı iyi de, 75 e büyük turbo çok daha iyi bence :)

makeles
07/04/2009, 15:40
aralarında dağlar kadar fark yok ancak 90hp'lik seçmeni tavsiye ederim..

narkoz30
07/04/2009, 17:12
hımmm 5 vites kötü olmuş ya biz şanslılardanız o zaman :)

bad cat
07/04/2009, 18:36
Hasan, iki motor arasında sadece 10nm lik bir fark var,

Önceden de belirttiğim gibi ben 90bg i tercih etmiştim.Şimdi de tercihim aynısı olur.Tabi 90bg lik mjtd nin de artık 5 ileri olması iki motor arasındaki farkı daha da kapatıyor...

pardon aklım benim aracıma gitti benim torkum 180 de :D

tunc35
07/04/2009, 22:20
Fabrika verilerine göre 90'lığın tüketimi 75'liğe göre şehir içinde daha az; ancak uzun yolda da 75'lik daha az tüketiyormuş. Acaba gerçekten de böyle mi?

HugemaN
07/04/2009, 22:55
Ben 75 bg fun aldim.. Powerbox düşünüyorum. Garantiyi bozarmi bu modiye....

PERSEUS
08/04/2009, 08:54
Ben 75 bg fun aldim.. Chip box düşünüyorum. Garantiyi bozarmi bu modiye....

Her türlü modifiye garantiyi bozar.

Benim ilk aracım 75bg di ve box kullanmadan pekte keyif almıyordum. Kazadan sonra 90bg dualogic kullanıyorum. 90bg 6 vites Manuelde kullandım. 90bg dualogic aracıma box taktığımda inanılmaz keyif alıyorum. Otomatik olmasına rağmen keyifli sürüş sağlıyabiliyor. Genelde box yokken kullanıyorum. Daha sakin ve rahat bir kullanım oluyor. 75bg 5.viteste çok bağırıyordu 6. vites bağırmasını engelliyor ve son süratini arttırıyor. Yakıt konusuna gelince hepsi az yakıyor. Motor aynı. Şehir içi ortalama; biriyle 7 lt yakarsan diğeriyle 6,5lt yakarsın pek bir farkı olmaz. Bizim motorlar sınıfının ödül almış zamanının en iyi teknolojisini sağlayan motorlar. Triger yok. Masrafı az. Bunu dikkate al. Bence hangisini alırsan al çok abartı performans bekleme box ve chip takmadan elde edemezsin.

HugemaN
08/04/2009, 09:02
Peki bu boxi servise gideceğim zaman cikarsam fark ederlermi? Daha doğrusu bu kolay cikarilip takilabilenmi bişeymi? Bu çikarip takmayi anlarlarmi?

tunc35
08/04/2009, 19:25
75 hp lik bi araba box takınca belki 90 hp ye yakın performans elde edilebilir ancak 90 hp lik bi araçtan çok daha fazla yakar kanaatindeyim. Bilmem yanlış mı düşünüyorum. Deneyen arkadaşlar daha iyi bilirler.

er9en
08/04/2009, 22:47
Satarken 90'lığın çok daha avantajlı olduğunu ve daha fazla para edeceğini unutma.Alırken verdiğin farkı satarkende alırsın.

keykavus
08/04/2009, 22:56
Saygıdeğer arkadaşım aradaki fark cep ekonomini krize sokmayacaksa full olanı almak daha iyidir fakat bunu almak için sıkıntıya gireceksen değmez. En lüks araba hiç borçsuz olarak aldığın arabadır keyfi pek bir başka olur. Sevgi ve saygılarımla.

Ziyaretçi047
09/04/2009, 00:10
75 lik araç box taktığında 90 lığa yakın değil 90 lıktan gözle görülür fazla performans alıyor. Ayrıca performans istiyorsan yakıtı gözden çıkaracaksın. Box takılı iken bastığın zaman tabi ki fazla yakacaksın ama 90 lığı da sollayacaksın. Basmaz isen yakıtta bir problem yaşamazsın.

PERSEUS
09/04/2009, 14:05
75 lik araç box taktığında 90 lığa yakın değil 90 lıktan gözle görülür fazla performans alıyor. Ayrıca performans istiyorsan yakıtı gözden çıkaracaksın. Box takılı iken bastığın zaman tabi ki fazla yakacaksın ama 90 lığı da sollayacaksın. Basmaz isen yakıtta bir problem yaşamazsın.

Box kullanmış biri olarak söylüyorum 75 bg içinde 90bg içinde normal kullanımda box yakıt tasarrufu sağlıyor. Ama performans arttığından daha fazla basıldığı için yakışta paralelinde yükseliyor. Sonuçta Box La ilgili açılan konularda da konuştuğumuz gibi box turboyu şaşırtarak performans artışı verir ve yakış konusunda %10 tasarruf sağlar.
Bir arkadaşım sorusunda çıkarıp takmanın kolay olup olmadığını sormuş. Çok basit takılıp sökülüyor ve serviste anlamaları mümkün değil. Burdaki tek sorun araba yolda bozulur ve çekiciyle üstünde boxla servise gidersen başlar. O zaman naparsın bilemem.

Ziyaretçi047
09/04/2009, 14:46
Box rail sensorune takılıyor ve onu yanıltıyor. Birim başına gelen yakıt miktarını ve basıncını artırıyor. Aracın belli devirlerde daha zengin çalışmasını sağlıyor diyebiliriz. Box ile ekonomi yapmak için dikkatli sürmek gerekiyor zira normal kullanımda da basıldığında da yakıtı artırmaya yöneliktir. Box kullanarak yaptığınız tasarrufu box olmadan da yaparsınız fakat box var iken biraz daha süratli gidebilirsiniz belki aynı yakıtla. Dediğim gibi bunu ayarlamak tamamen sürücü meselesi. Box taktıktan sonra yakıtım düştü diyene rastlamak zordur. Box u ilk kullanan arkadaşlarımız uzun yolda test ederek tasarruf yakalamışlardı ama bunun için HPT gibi ayarlı box lar daha uygun olacaktır. Onların ekonomi modları bulunmakta.

Turboyu şaşırtmıyor box bu arada değişik bir tabir olmuş :) Sensor u şaşırtıyor diyebiliriz. Ek not olarak box aktif iken yanma ve patlama daha güçlü olduğundan turbo da daha fazla basıyor 0,1-0,2 bar arası basınç farkı yaratıyor ve bu da performansa önemli katkı sağlıyor. Zincirleme 2 reaksiyon diyebiliriz. Birbirini tetikleyen bu reaksiyonlar sonucu yüksek güç alınıyor.

Zengin karışım güçlü patlama >> Sonucunda yüksek turbo basıncı >> Sonucunda daha güçlü patlama :) Tabi zincir gibi sonsuza uzamıyor. Belli bir yerde eşitlenen değer. Bu da size yaklaşık 20hp 40nm tork olarak geri dönüyor :)

tunc35
09/04/2009, 22:00
Box rail sensorune takılıyor ve onu yanıltıyor. Birim başına gelen yakıt miktarını ve basıncını artırıyor. Aracın belli devirlerde daha zengin çalışmasını sağlıyor diyebiliriz. Box ile ekonomi yapmak için dikkatli sürmek gerekiyor zira normal kullanımda da basıldığında da yakıtı artırmaya yöneliktir. Box kullanarak yaptığınız tasarrufu box olmadan da yaparsınız fakat box var iken biraz daha süratli gidebilirsiniz belki aynı yakıtla. Dediğim gibi bunu ayarlamak tamamen sürücü meselesi. Box taktıktan sonra yakıtım düştü diyene rastlamak zordur. Box u ilk kullanan arkadaşlarımız uzun yolda test ederek tasarruf yakalamışlardı ama bunun için HPT gibi ayarlı box lar daha uygun olacaktır. Onların ekonomi modları bulunmakta.

Turboyu şaşırtmıyor box bu arada değişik bir tabir olmuş :) Sensor u şaşırtıyor diyebiliriz. Ek not olarak box aktif iken yanma ve patlama daha güçlü olduğundan turbo da daha fazla basıyor 0,1-0,2 bar arası basınç farkı yaratıyor ve bu da performansa önemli katkı sağlıyor. Zincirleme 2 reaksiyon diyebiliriz. Birbirini tetikleyen bu reaksiyonlar sonucu yüksek güç alınıyor.

Zengin karışım güçlü patlama >> Sonucunda yüksek turbo basıncı >> Sonucunda daha güçlü patlama :) Tabi zincir gibi sonsuza uzamıyor. Belli bir yerde eşitlenen değer. Bu da size yaklaşık 20hp 40nm tork olarak geri dönüyor :)
Box uygulamasını 90 hp'liğe uyguladığımızda 110 hp ve 240 nm tork elde etmek mümkün yani. Daha ne olsun harika.

tunc35
09/04/2009, 22:40
peki box ile chip uygulaması arasında nasıl bi fark var? hangisi daha iyi olur?

ABNEW
09/04/2009, 23:06
peki box ile chip uygulaması arasında nasıl bi fark var? hangisi daha iyi olur?

Box pratik, chip profesyonel bir uygulama diyebiliriz:) Bana göre düzgün programlanmış bir chip, araç için daha düzgün ve tutarlı sonuçlar verir.Box ın tek artısı istenildiği zaman kolayca sökülüp takılabilmesi...

PERSEUS
10/04/2009, 14:24
Box turboyu şaşırtıyor derken genel bir özet yapmak istemiştim. :) Chip kesinlikle daha iyidir ama box gibi sökemezsin.

Ziyaretçi047
10/04/2009, 19:18
Box ve chip ile ilgili yazıları okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Motor modifikasyon bölümünde gerekli makaleler mevcut.