PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir dalgalanması

PuNTo
26/02/2007, 16:53
Arkadaşlar son zamanlarda dikkatimi çekiyor sabah aracımı çalıştırdığımda yada şöyl anlatayım akşam bırakıp sabah çalıştırdığımda 1. vitese takıp ilerleyip 20 30 mt sonra frene bastığımda motor devir saati 4,5 kez dalgalanma yapıyor bu dalgalanma birkaç frenleme sonrasında birdaha yapmıyor sorun ne olabilir?

Morkoyun
26/02/2007, 17:11
fren yaparken ayni zamanda debriyajada basiyor musun ?

eger basiyorsan rolantide sorun vardir eger basmiyorsanda motor soguk oldugu icin otomatik jikle devreye giriyor o yuzden araba surekli olarak ileri gitmek istiyor ve devir artiyor..

her ikiside olmaya bilir tabiki o yusden bi servise baktirt bakalim

brvhgt
26/02/2007, 17:16
motor soğuk olduğu için dalgalanıyor olabilir

Gajiin
26/02/2007, 17:17
dalgalanma derken hangi devre kadar çıkıp iniyor ?

PuNTo
26/02/2007, 18:01
normal rolanti devirinin 200 devir altına ve üstüne şeklinde dalgalanıyor debriyaja basmıyorum zaten araba hareket halindeyken bunu yapıyor yani tamamen durma olayı yok hareket devam ediyor frenide tam basmıyorum hafif hız azaltma gibi

ABNEW
26/02/2007, 18:16
Rolanti regülatörünün soğuk motoru devrinde tutma çabası bence.:)

Gajiin
26/02/2007, 19:58
Rolanti regülatörünün soğuk motoru devrinde tutma çabası bence.:)

doğru ama sanki başarılı olamıyo regülatör bu çabasında :icon_confused:

CAGLARKA
26/02/2007, 20:37
bende de hız göstergesinde bazen oynama oluyor. 80-90-100 civarlarına çıkıp normale dönüyor sonra

Mısafır
26/02/2007, 20:40
motor sogukken normaldır
eger motor sıcakken aynı seyı yapıyorsa rolantı kontrol valfınde sorun var demektır...

Akincl
26/02/2007, 21:00
Gayet normal bir durum,aracını biraz ısıtıp yola çıkmanı tavsiye ederim.

mümkünse direkt üst viteslere geçip düşük devirde ilerle.

CAGLARKA
26/02/2007, 21:08

teşekkürler

Gajiin
26/02/2007, 21:12
hayır bu tavsiye konuyu açan punto arkadaşımızın sorununa ilişkin.
senin sorunun motor ısısyla ilgisi yok.
bu durum bi çok g.punto da (bende dahil) olan bi sorun.
gösterge panelinin komple değişmesi gerekiyo tek çözüm buymuş. bende henüz değiştirmedim ama önümüzdeki ay yapıcam.

CAGLARKA
26/02/2007, 21:20
hayır bu tavsiye konuyu açan punto arkadaşımızın sorununa ilişkin.
senin sorunun motor ısısyla ilgisi yok.
bu durum bi çok g.punto da (bende dahil) olan bi sorun.
gösterge panelinin komple değişmesi gerekiyo tek çözüm buymuş. bende henüz değiştirmedim ama önümüzdeki ay yapıcam.

:)

turkcekarakterniyeyok
05/04/2010, 11:36
Boğaz kelebeğini değiştirmeye hazır ol kardeş... Benim bravom da aynı şeyi yapıyordu yok rolanti motoru, yok motoro gelen akım, yok adaptasyon dediler, hiç biri işe yaramadı param da çöpe gitti. Direk boğaz kelebeğini değiştireceksin ben öyle yaptım ve düzeldi, sanırım tek çare bu...

turkcekarakterniyeyok
05/04/2010, 11:37

Böyle bir durum nasıl oluyor da normal oluyor Sn.Akincl mantıklı bir açıklaması var ise lütfen bizimle de paylaşırmısınız? Fabrika hatasımı var punto veya bravolarda?

punto elx2001
05/04/2010, 13:22
Boğaz kelebeğini değiştirmeye hazır ol kardeş... Benim bravom da aynı şeyi yapıyordu yok rolanti motoru, yok motoro gelen akım, yok adaptasyon dediler, hiç biri işe yaramadı param da çöpe gitti. Direk boğaz kelebeğini değiştireceksin ben öyle yaptım ve düzeldi, sanırım tek çare bu...

En dogru cevap (kendim fiiline yasadigim icin)

pdr42
11/03/2012, 22:45
Arkadaşlar benzer bir durum bende de var. seat altea aracımda rolantideyken araba boyle nefesi kesilmiş gibi oluyor sonra birden gaz veriyor bu maf sensörümü debimetremi boğaz kelebegimi. araba kesik kesik gaz veriyor bazende stop ediyor. bu 3 faktör etkili sanırım acaba hangisi göüküyor. bu arada bunu gazda yapıyor benzinde yapmıyor nedir acaba