PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 2009-2010

onur1907
28/03/2009, 12:58
evet arkadaslar sabırsızlıkla bekledığımız 2009-2010 sezonu bugün sabah saat 09:00'da sıralama turlarıyla basladı..artık 3 sene boyunca TRT1'den takip edebileceğimiz yarışların bugunku sıralama turları galıbı BRAWN GP'den BUTTON kazandı.koyu bir FERRARİ taraftarı olarak üzülerek söylüyorum takımım 7 ve 9'cu olarak sıralamada yerlerini alıcak.

sıralama şöle ;

1. Button Brawn-Mercedes (B) 1:25.211 1:24.855 1:26.202 19

2. Barrichello Brawn-Mercedes (B) 1:25.006 1:24.783 1:26.505 21

3. Vettel Red Bull-Renault (B) 1:25.938 1:25.121 1:26.830 21

4. Kubica BMW-Sauber (B) 1:25.922 1:25.152 1:26.914 19

5. Rosberg Williams-Toyota (B) 1:25.846 1:25.123 1:26.973 21

6. Glock Toyota (B) 1:25.499 1:25.281 1:26.975 19

7. Massa Ferrari (B) 1:25.844 1:25.319 1:27.033 21

8. Trulli Toyota (B) 1:26.194 1:25.265 1:27.127 20

9. Raikkonen Ferrari (B) 1:25.899 1:25.380 1:27.163 21

10. Webber Red Bull-Renault (B) 1:25.427 1:25.241 1:27.246 20

11. Heidfeld BMW-Sauber (B) 1:25.827 1:25.504 14

12. Alonso Renault (B) 1:26.026 1:25.605 12

13. Nakajima Williams-Toyota (B) 1:26.074 1:25.607 16

14. Kovalainen McLaren-Mercedes (B) 1:26.184 1:25.726 15

15. Hamilton McLaren-Mercedes (B) 1:26.454 no time 5

16. Buemi Toro Rosso-Ferrari (B) 1:26.503 10

17. Piquet Renault (B) 1:26.598 12

18. Fisichella Force India-Mercedes (B) 1:26.677 10

19. Sutil Force India-Mercedes (B) 1:26.742 9

20. Bourdais Toro Rosso-Ferrari (B) 1:26.964 10

saygılar.

kadoku
28/03/2009, 13:30
Bende bir Ferrariciyim ;) sıralama turunu Buttun kazandı ama yarış bambaşka bir strateji işidir. İlk yarışlarda süprizler olabilir pilotlar yeni araçlarına henüz alışma aşamasındalar yinede yarınki yarışta Ferrarilerden ben en azından bir podyum bekliyorum. Bir kaç yarış sonrada yeni araçları F60'a alışırlar.

Ferrari yine en büyük favorim bu yıl işi şansa bırakmayacaklardır gerek Kimi gerekse Massa istim üstündeler yıl sonundaki başarıya göre koltuklarını kaybedebilirler o yüzden bu yıl daha hırslılar, onların bu hırsı iyi bir takım stratejisiyle birleşirse daha iyi bir Ferrari izleyeceğimizi düşünüyorum ama bunun için birkaç yarış beklemek gerek.

mustafaf
28/03/2009, 14:08
Forza Ferrari, Forza Felipe Massa ;)

Nafiz
29/03/2009, 01:26
hamilton a tam destek benden.

bu senede cılgın yarışlar oalacağına inanıyorum.yere tutunma limitleri geri çekildi.ön kanatlar uzadı arkalar kısldı.iş artık sadece araca kalmıyor pilot faktörü daha önde olacak gibi.

plastro
29/03/2009, 09:34
Hamilton'a bir destek'te benden bu arada TRT1 yayınları şifreli olduğu için canlı izleyemiyoruz internet üzerinden izlemek isteyenler aşağıdaki linkten readontv programını indirip türkiye'yi ve TRT1'i seçip canlı izleyebilir.

Download Readon TV Movie Radio Player 4.5.0.0 - Watch and listen to thousands of TV and radio channels all over the world. Record your favorite MTV and radio songs to MP3. - Softpedia (https://www.softpedia.com/get/Internet/Internet-Radio-TV-Player/Readon-Free-Internet-TV-and-Radio-Online.shtml)

TunFeB
29/03/2009, 11:03
Uzun süredir F1takip etmiyordum. Adeta Hakkinen gidince bende koptum F1' den. Ama bugünkü yarış gerçekten çok güzeldi....

Ogulcan.Öğüt
29/03/2009, 11:23
Ferrari Hep favorim olmustur.Massa'yı Destekliyoruz :D Keşke bir Türk pilot olsada onu desteklesek.

onur1907
29/03/2009, 11:55
güzel bir yarış oldu ızleyenlere keyifli dakikalar yasattı.bu sene sunu soyleyebılırım artık kırmızıların ve metalik gri lerin üstünlüğü olarak gecen yarısları seyredemıcez cunku yol tutuş ustunluğu gecen seneye göre %50 azaldı.bugunki yarısta yol tutusu %80 olarak saglamayı basaran braw gp den button kazandı.araclar ılk bakısta eskı gorsellıgını ve cekıcılıgını kaybetsede F1 heyecanı her zamankı gıbıydı. artık mekanıkten daha cok ınsan faktoru yanı suruculerın on plana cıkacagı yarısları ızlıcez.bugunkı sonuclarda brawn gp yarısı kazandı fakat yol tutusu arttıran yenı sıstemı arka kanadın normalın ustunde oldugunu soyleyen 7 takım (buna ferrarı ve mclaren de dahıl) ıtıraz etti ve gercek sonuclar MALEZYA GP'den sonra FIA tarafından acıklanacak.yarıştaki en talıhsiz olay kubica ve vettel'in kazası oldu ve bu kaza podyum sıralamasını etkiledi.yarısa pıtten baslayan turulli yarışı üçüncü bitirerek güzel bir yarış cıkardı.

not : yeni nesil aracların amacı suruculerin on plana cıkması ve buda aklıma 12 senedir hayranı olduğum SCHUMI getiriyor.

plastro
29/03/2009, 18:11
Formula 1'de sezonun ilk yarışı Avustralya Grand Prix'sinde 3. olan İtalyan Jarno Trulli'ye, güvenlik kriterlerine uymadığı gerekçesiyle 25 saniye cezası verildi.

Uluslararası Motor Sporları Federasyonu (FIA), sezonun ilk yarışının 55. turunda meydana gelen kazanın ardından piste giren güvenlik aracından sonra ''sollama'' yaptığı gerekçesiyle Toyota'nın İtalyan pilotu Jarno Trulli'ye 25 saniye cezası verildiğini açıkladı. Aldığı 25 saniye cezası nedeniyle üçüncülükten olan İtalyan pilot, 12. sıraya geriledi. Bu kararla sezonun ilk yarışında pilotlar ve markalar sıralaması değişirken, 4. sırada bulunan McLaren Mercedes'in İngiliz pilotu ve geçen yılın dünya şampiyonu Lewis Hamilton, 3. sıraya yükseldi.

Öte yandan FIA, yarışın 55. turunda Red Bull pilotu Alman Sebastian Vettel ile BMW Sauber pilotu Polonyalı Robert Kubica'nın çarpıştığı kazada, Vettel'i suçlu bularak, Red Bull takımına 50 bin dolar ve Alman pilota da gelecek yarışta (Malezya Grand Prix'si) 10 sıra geriden başlama cezası verdi.

Alıntı: haber3.com

onur1907
30/03/2009, 14:49
vettel yarış esnasında durumun farkındaydı aslında takımla arasında gecen konusmada ozur dılemesınden belliydı..bu arada turulli'nin olayını duyunca uzuldum deneyımlı bir pilota hiç yakışmadı..yeni sıralamaya göre yarışın en karlı ismi hamilton oldu..

kadoku
31/03/2009, 10:29
Ferrariler beni çok şaşırttı, ben en azından bir podyum bekliyordum ikiside 0 çekti ama bir kaç yarış sonra toparlıyacaklarını düşünüyorum, bu yılki yarışların çok heyecanlı geçeceği ilk yarıştan belli oldu, ilk yarışın en ballı sürücüsü ise Hamilton oldu. Sürücü faktörünün bu yıl daha ön planda olacağı kesin ama yinede aracı iyi olan gelişimini daha en çabuk tamamlayan takım bu işi götürecek gibi yine ilk yarış kimseyi yanıltmasın şu an için Brawn Gp. biraz daha ön planda gibi gözüküyor herşeyden önce takımın başında Ferraride Schumiyle başarıdan başarıya koşmuş dolu dolu 10 yıl geçiren bir strateji dehası Ross Brown faktörü var.

mustafaf
03/04/2009, 13:11
Tıpkı geçtiğimiz hafta Avustralya Grand Prix'inde olduğu gibi bu hafta Malezya Grand Prix'inin birinci antreman seansını Williams pilotları domine ettiler. Sabah bölümünde ilk yirmi dakikada herhangi bir tur zamanı elde edilmezken ikinci antreman seansında yeşil ışıkların yanmasıyla birlikte pilotlar piste çıkmaya başladılar. İlk zaman turu 1.38.891 ile Ferrari pilotu Felipe Massa'dan geldi ve ilk sıraya yerleşti. İlk beş dakikada Brawn GP'den Barrichello hariç bütün pilotlar piste çıktılar.

Sabah seansına göre pist sıcaklığı oldukça tükselmiş durumda, nem oranında ise düşüş gözleniyor. Hava sıcaklığı 33 derece olarak ölçülürken pist sıcaklığı 46 derece ve nem oranı %50. İlk yarım saatlik bölümün geçen on dakikasında oluşan tablo şöyle: Hamilton (1:37.950), Raikkonen (1:38.129), Rosberg (+0.147), Nakajima (+0.219), Kovalainen (+0.230). Haftaiçi yapılan yağmur ve fırtına beklentilerinin aksine cuma antremanları oldukça sakin hava koşullarda gerçekleştiriliyor fakat pazar günü için hala net bir tahmin yapmak güç. İkinci antreman seansında takımlar üst üste uzun turlar atmayı tercih ediyorlar. McLaren pilotları Kovalainen (1:37.640) ve Hamilton (+0.310) ilk iki sırada yer alırken onları Toyota'dan Glock (+0.378) takip ediyor. Birinci antreman seansının sonlarına doğru kokpitinden dumanlar yükselen Raikkonen'in ise sorunu giderilmiş gibi görünüyor. Fin pilot şu anda altıncı (0.894) sırada.

Yirmi dakika geride kalırken tablo tamamen değişti. Trulli (1:37.185) ilk sırayı alırken Force India pilotu Adrian Sutil (+0.178) ikinci sıraya kadar yükselmeyi başardı. Bu ikiliyi takım arkadaşı Fisichella (+0.247), Kovalainen ve Hamilton takip etti. Sutil en iyi son sektör derecesi ile gelerek ilk sıraya yerleşti fakat liderliği uzun sürmedi. Arkasından gelen Webber 1:36.686 ile zaman çizelgesinin en tepesinde yer aldı. Hız ölçüm noktasında en hızlı pilotlar ise Force India takımından geldi. Fisichella ve Sutil 298 km ile seansın en hızlıları oldular.

Yarım saat geride kalırken beş pilot dışındaki bütün pilotlar pistte zaman turlarına devam ettiler. Geçen hafta olduğu gibi bu hafta sorun yaşayan çok fazla pilot olmadı. Yalnızca Kimi Raikkonen'in mekanik bir arıza yaşadığını gördük bugün. Onun dışında sabahs seansında pist dışına çıkan Renault pilotları ikinci antremanlarda da bu alışkanlıklarına kaldıkları yerden devam ettiler. Son bir saatlik bölüme Button'ın (1:36.614) liderliğinde girildi. Çakıl havuzunu ziyaret edenler kervanına Toyota'dan Glock'ta katıldı. Alman pilot virajı geniş alınca aracı toparlayamadı ve çakıl havuzuna çıkmak zorunda kaldı. Robert Kubica telsizden takıma yaptığı konuşmada çok fazla önden kayma yaşadığından şikayet etti. Sabah Alonso'nun pist dışına çıktığı noktada bu kez Bourdais dışarı çıktı. Fransız pilot aracına hasar vermeden piste geri dönmeyi başardı.

İkinci yarım saatlik bölümün on dakikası geride kalırken Button'ın uzun süren liderliğine Kimi Raikkonen 1:36.523 ile son verdi ve ilk sıraya yerleşti. Fakat O da fazla tutunamadı ve Nakajima 1:36.334 ile liderliği ele geçirdi. ilk üç pilotun takım arkadaşlarının pozisyonları ise şöyle. Williams'tan Rosberg 1:37.569 ile on dört, Ferrari'den Massa 1:37.051 ile dokuz ve Brawn GP'den Barrichello 1:37.625 ile on altıncı sırada yer alıyor. Öğleden sonra pist dışına çıkan pilotların sayısı sabah bölümüne göre oldukça arttı ve bu kervana en son Barrichello katıldı. Geçen yıl Toro Rosso İtalya Grand Prix'i ile kariyerinin ilk F1 galibiyetine imza atan ve ardından Red Bull'a transfer olan Sebastian Vettel son otuz beş dakikaya girilirken 1:36.289 ile ilk sıraya adını yazdırmayı başardı.

Son yarım saatlik bölüme girildiğinde Ferrari'den Massa'nın liderliği (1:36.000) göze çarpıyor Avustralya'da lastik sorunu yaşayan ve istediği tempoyu bi türü yakalayamayan Ferrari takımı Malezya'da bu sorunlarının üstesinden gelmiş gibi görünüyor. Takım arkadaşı Raikkonen ise (+0.198) hemen ardından ikinci sıraya yerleşti. Webber (+0.272) üçüncü, Vettel (+0.457) dördüncü, Barrichello (+0.457) beşinci sırada. Sabah seansı da dahil birçok pilotun pist dışına çıktığı noktada bu kez Fisichella dışarı çıktı fakat bu kez o kadar şanslı değildi. İtalyan pilot 11. virajın çıkışında lastik bariyerlere çarptı ve aracının ön bölümüne büyük ölçüde hasar verdi.

Seansın tamamlanmasına yirmi dakika kaldı ve ilk beşte herhangi bie değişiklik olmadı. Yalnızca Force India pilotu Fisichella iin antreman seansı erken noktalandı. Bu arada Massa liderliğini korurken derecesini biraz daha geliştirdi (1:35.832) ve günün ilk 1:35'li derecesine imza attı. Ardından takım arkadaşı Raikkonen 1:35.707 ile ilk sırayı Brezilyalı pilottan aldı. Son on dakikalık bölümde ilk iki sırada değişen bir şey olmadı. Vettel 1:35.954 ile üçüncü sıraya yükselirken, Webber (+0.319) dördüncü, Rosberg (+0.319) beşinci sırada yer aldı.

Damalı bayrağın sallanmasıyla Ferrari cuma öğleden sonra ilk iki sırayı almayı başardı. Son on dakikada ilk ikideki yerini kaybetmeyen ikilinin tur zamanlarında bir gelişme olmayınca pozisyonlarını korudular. Arkasından gelen isimlerin de yerleri değişmeyince cuma günü Raikkonen (1:35.707), Massa (0.125), Vettel (0.247), Rosberg (0.308), Webber (0.319) şeklinde tamamlandı.

( Alıntı : Formula1, F1, GP2, DTM, MOTOGP, Indycar, WRC - Motorsporları haber, resim ve video merkezi (https://www.trtf1.net) )

mustafaf
04/04/2009, 11:50
Lewis Hamilton, Avustralya Grand Prix sonrasındaki toplantıda yaptığı 'büyük hatadan' dolayı FIA yarış hakemleri ve taraftarlardan özür diledi.
Hamilton, McLaren sportif direktörü Dave Ryan’ın, Trulli’ye sollama için izin verilmiş olduğundan bahsetmemesi tavsiyesinde bulunduğunu söyledi.

Bugün Sepang’daki basın toplantısında tüm yaşananlardan dolayı özür dileyen Hamilton, “Melbourne’de harika bir yarış çıkarmıştım. Araç dışarı çıkar çıkmaz garajın arkasında bir televizyon mülakatına katıldım. Onlara yarışta neler olduğunu açık bir şekilde anlattım” dedi.

Ancak yarışı üçüncü sırada bitiren Toyota pilotu Jarno Trulli’ye verilen zaman cezası konusunda, yarış hakemlerine telsiz konuşmalarından bahsetmediğini itiraf eden Hamilton, “Bu mülakatın ardından yarış hakemleri bizi çağırdı. Onları beklerken, takım menajerim, bu bilgiye saklamam talimatı verdi ve yanlış yönlendirme yapmış oldum. Olan budur” şeklinde konuştu.

Hamilton, “Yarşı hakemlerinden zamanlarını aldığım için ve onları boş yere uğraştırdığım için gerçekten samimi bir şekilde özür diliyorum. Bundan dolayı, takımım için, Dave için çok ama çok üzgünüm” dedi.

Takım patronu tarafından bugün görevi askıya alınan Dave Ryan hakkında ise Hamilton, “Yıllardır takımın bir üyesiydi, onun kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Toplantı öncesinde herşeyi olduğu gibi anlatma niyetinde olduğunu ancak kendisine aksi yönde bir talimat geldiği için bunu yapmadığını ifade eden Hamilton, “Ben yalancı değilim. Hilekar bir insane da değilim. Takım oyuncusuyum” ifadelerini kullandı.

( Alıntı : https://www.turkiyef1.com )