PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşırı Sağa Çekme

hunter
26/03/2009, 22:49
Arkadaşlar merhaba;
Benim sorunum aracımın direksiyonunu ser bırakıp gaza ani yüklendiğimde araç kendini aşırı biçimde sağa atıyor. rot balanstan diyeceksiniz fakat değil çünkü 2 ayrı rot balansçıda sorun olmadığını söylediler. ayrıca direksiyonu bıraktığımda sabit gazda bir müddet düz gidiyor sonra sağa yada sola çekme yapıyor fakat yine direksiyon ser haldeyken frene bastığımda araçta çekme olmuyor. ben ön takımlardan yada amortisör sisteminden şüpheleniyorum ama bu sistemlerin şu parçasındadır diyemiyorum. Sizce sorun nerede? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Kazasız Belasız sürüşler dilerim.

şekerlioğlu
26/03/2009, 23:12
sayın hüseyin.ön düzen ayarları konusunda eminseniz,sorununuz bir ihtimal "city" motorundan kaynaklanyor olabilir.

ABNEW
27/03/2009, 02:12
Hikmet Bey e katılıyorum.Ön aksla ilgili fabrikasyon hatası yoksa ve lastik basınç ve durumlarında bir sorun yoksa city motor problemi olabilir.Araç duruyorken direksiyon özellikle sola dönme eğilimi gösteriyor mu? Direksiyon hareketlerinde herhangi bir tepme ya da ses gelme durumu var mı?

femoli
27/03/2009, 09:33
mutlak ihtimal city den dir ..servise gösteriniz...

Stalker
27/03/2009, 12:44
Sola çekme durumu benim araçta da daha geçen hafta oldu ve komple sistem değiştirildi. Sizin sorununuz da city kaynaklıdır muhtemelen, garanti bitmeden servise gidin derim.

hunter
27/03/2009, 13:52
evet city motorumda sorun var ve direksiyon kendiliğinden sola dönüyor fakat gaza yüklendiğimde neden araç kendini sola değilde sağa atıyor?

ayrıca bu olay aracımı aldığımda yani garantisi varkende vardı. Fakat garantim bittikten sonra sorunun city motorunda olduğunu söylediler : (( değişimininde 1500 tl olacağını söylediler. tabi ki değiştirtmedim. Yakında 60 000 bakımım var. eğer sorun ön takımlardaysa düzelttirmek istiyorum. yok city motorundaysa yapılacak birşey yokkk

onur1907
27/03/2009, 14:25
hüseyin bey aracınız kac model bilmiyorum ama garantınız devam ediyorsa hemen servise gıtmenızı tavsiye ederim yoksa bu iş size 1,500 tl ye patlayabılır..

hunter
27/03/2009, 15:41
garantim yok yazıkki :((

sait onur
28/03/2009, 01:00
insallah en hasarla atlatırsınız.

abulbul08
28/03/2009, 01:29
insallah en hasarla atlatırsınız.

en az zararla demek istemişsin herhalde

hunter
28/03/2009, 15:34
peki sorun city motorundaysa neden kapalı ikende aynı sorunu ( yani direksiyon serken kendiliğinden sola dönüyor ve gaza yüklendiğimde araç kendini sağa atıyor) yaşıyorum. hidrolik direksiyon içinde city motorundan farkılı olarak ayrı bir motor var mı?

ABNEW
28/03/2009, 17:15
Hüseyin, en iyisini servis bilir tabi ama city mode 20km/s den sonra devreden çıkıyor ya da şu şekilde söyleyeyim: Devrede fakat direksiyonuna destek vermiyor.Belki bu esnada da direksiyonu sert hale getirmek için ters mantıkla çalışıyor olabilir.

Gaza yüklendiğin zaman aracın sağa çekmesi yol eğimiyle de alakalı olabilir.Ancak araç sabit, direksiyon sola dönme eğiliminde ise sorun kesinlikle city modu...

hunter
28/03/2009, 17:28
eğimsiz düz yolda sağa çekme yapıyor.
ayrıca araç dururken direksiyon sola dönmüyor. araç çok küçük hızlarda mesela 10km/h yada daha az hızlarda giderken yada akarken direksiyon sola dönme eğiliminde oluyor. Anlamadığım direksiyonda sola dönme eğilimi varken benim aracım gaza yüklendiğimde neden sağa çekiyor??

makeles
28/03/2009, 18:05
motorun hareketi ile oluşan bir durum olabilir.. ani gaza basınca oluşan çekme önemsiz gibi duruyor.. tabi yoldan çıkartacak derecede ise servise gösterin..

vedatx
28/03/2009, 18:11
Ben benzer bir sorunu yaşadım fakat benimkisi sadece lastik basıncından kaynaklanmış. lastikçiye gidip 4 lastiğinde havalarını ayarlattığımda sorun kalmadı. bence sizde lastik basınçlarını kontrol ettirin.

hunter
28/03/2009, 21:39
bugün acl servise gittim orada salıncak rotilinden kaynaklandığını söylediler

Ah-MeT
28/03/2009, 21:53
bugün acl servise gittim orada salıncak rotilinden kaynaklandığını söylediler

Peki aracınızda tamir işlemi yaptılarmı bunu söylemeleri üzerine??

hunter
29/03/2009, 11:07
hayır henüz yaptırmadım

Ziyaretçi047
29/03/2009, 13:39
patinaj anında veya ani aşırı yüklenmede çekme normaldir özellikle kalkışlarda. Benim direksiyonu görseniz tutamıyorum bazen sağa bazen sola. Ama yolda giderken çekiyorsa orası başka...

HasanAliz
29/03/2009, 16:39
Ben benzer bir sorunu yaşadım fakat benimkisi sadece lastik basıncından kaynaklanmış. lastikçiye gidip 4 lastiğinde havalarını ayarlattığımda sorun kalmadı. bence sizde lastik basınçlarını kontrol ettirin.

yeri gelmişken söylemekte fayda var. KUllanım kitapçığında ne yazıyorsa o hava basılmalı lastiklere.

sol arka lastiğin hava kaçırdığını farkettim.geçen hafta lastikçiye gittim ve lastiğe çivi girdiği gördük.tamiri yapıldı ve sonra lastikçi kafasına göre hava abstı lastiklere.dedim arkalar 29 olacak.yok diye olmaz öle şey 30 bastı.kitapçıkta mı okudun diye sordu hemen.evet dedim.sen o kitapçığa bakıp araba kullanıyosan haşat edersin arabayı dedi. 29 -32 basarsan havaları lastiklerin hemen biter dedi.

kafam epey karıştı:agri:

ama ben yine de lastikçiden çıkıp arkayı 29 e indirdim

makineman
30/03/2009, 17:10
yeri gelmişken söylemekte fayda var. KUllanım kitapçığında ne yazıyorsa o hava basılmalı lastiklere.

sol arka lastiğin hava kaçırdığını farkettim.geçen hafta lastikçiye gittim ve lastiğe çivi girdiği gördük.tamiri yapıldı ve sonra lastikçi kafasına göre hava abstı lastiklere.dedim arkalar 29 olacak.yok diye olmaz öle şey 30 bastı.kitapçıkta mı okudun diye sordu hemen.evet dedim.sen o kitapçığa bakıp araba kullanıyosan haşat edersin arabayı dedi. 29 -32 basarsan havaları lastiklerin hemen biter dedi.

kafam epey karıştı:agri:

ama ben yine de lastikçiden çıkıp arkayı 29 e indirdim

Aynı olay benim de başıma geldi. Adamlar önüne gelen arabaya, lastiğe 28-29 hava basıyorlar. Neymiş daha yumuşak olurmuş. Aracın kullanma kılavuzundan daha iyi biliyorlar mubarek:) Yumuşak olurda birader o zaman da yanaklar gider diyorum. Anlamıyor. Ben de senin yaptığın gibi lastikçiden çıkınca hepsini fabrika verilerine göre ayarladım. Sen yine kitapçıktan şaşma. En doğrusu o.