PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon farları titreyenler

plastro
25/03/2009, 23:57
Aracımda h4 8000k sentinel marka uzun kısa xenon kit takılı ilk zamanlar uzunları yaktığımda bozuk zeminde biraz ışıkta titreme yapıyordu zamanla kısadada titreme yapmaya başladı ve aldığım yere gittim ve şikayetimi anlattım on dakika içinde yanılmıyorsam diyot diye bir parça taktı ve titremeler %70 -%80 gibi azaldı şu an için memnunum bu şekilde şikayeti olanlar varsa deneyebilir ayrıca ücretde talep etmediler.

Ah-MeT
26/03/2009, 00:03
Aracımda h4 8000k sentinel marka uzun kısa xenon kit takılı ilk zamanlar uzunları yaktığımda bozuk zeminde biraz ışıkta titreme yapıyordu zamanla kısadada titreme yapmaya başladı ve aldığım yere gittim ve şikayetimi anlattım on dakika içinde yanılmıyorsam diyot diye bir parça taktı ve titremeler %70 -%80 gibi azaldı şu an için memnunum bu şekilde şikayeti olanlar varsa deneyebilir ayrıca ücretde talep etmediler.

Evet far rölesinin oraya diyot takarak bu titremeleri kaybediyorlar, ve de bu diyotla uzun kısa farları ayrı olan h1 h1 mesela uzunlar yandıgında kısaların sonmeside engellenebilmekte...

OzzY
26/03/2009, 01:58
diyotla titremenin ne alakası var anlayamadım.

Punto_Can
26/03/2009, 02:31
arkadaşlar bende h4 xenon kullanıyorum. aynı şekilde bendede çkurlu veya stablize yolda gittiğimde ışıkta titreme yapıyor. bunun sebebinin diyot takarak vs ile düzeleceğini zannetmiyorum. Orginal ampuller yuvasına tam otururken xenon ampulleri tam oturmuyor ve çukurlarda vs titreme yapabiliyor. bana sorarsanız bu titreme payı bence çok normal ve çok rahatsız etmiyorsa sabitlemeyin derim. çünkü ampulde azda olsa esneme payı olduğundan ampulun zarar görmesi,patlaması daha zor. ancak hiç titreme olmasın diye bazı yollarla ampulün yuvaya tam oturmasını sağlarsanız bu ampulün daha kolay ve kısa vadede patlamasına veya zarar görmesine sebep olacaktır.
bir yanlışım varsa düzeltin lütfen...

narkoz30
26/03/2009, 08:11
arkadaşlar bende h4 xenon kullanıyorum. aynı şekilde bendede çkurlu veya stablize yolda gittiğimde ışıkta titreme yapıyor. bunun sebebinin diyot takarak vs ile düzeleceğini zannetmiyorum. Orginal ampuller yuvasına tam otururken xenon ampulleri tam oturmuyor ve çukurlarda vs titreme yapabiliyor. bana sorarsanız bu titreme payı bence çok normal ve çok rahatsız etmiyorsa sabitlemeyin derim. çünkü ampulde azda olsa esneme payı olduğundan ampulun zarar görmesi,patlaması daha zor. ancak hiç titreme olmasın diye bazı yollarla ampulün yuvaya tam oturmasını sağlarsanız bu ampulün daha kolay ve kısa vadede patlamasına veya zarar görmesine sebep olacaktır.
bir yanlışım varsa düzeltin lütfen...
Yanlışın yok doğrusun ek olarak ben de birşey söyleyeyim geçen hafta biren sağ far yanmamaya başladı göstermediğim elektrikçi kalmadı herkes ampul patlamıştır dedi hatta deneme faan da yaptılar ben de bir şeyi iyi araştırmadan değiştirme yoluna gitmem ancak arabayı parkedip akşam kullanmak için garaja indiğimde xenonların çalışır durumda oldugunu gördüm patlamış ampüller tam fonksiyon çalıştı her nasılsa kulaktan dolma bilgilere inanmayın benim tahminim bir çukura girince aşırı bir sarsıntı oldu ve temassızlık sonucu böyle bir sorun oldu şu anda ampul yanıyor (AKP ampülü değil) :):cool0000:

Ziyaretçi047
26/03/2009, 08:35
Ben de bağlantılara dikkat edin derim. Büyük soketler var. Onların içinde bir sürü kablo. Bir tanesi hafif aşınsa veya su alsa böyle oluyor.

civcivx
26/03/2009, 09:13
Xenon ampullerin sönmesinin bir sebebi de, çok ilginçtir, kablolamanın usulüne aykırı yapılmasıymış. Benin Mtec xenon kitin sağ ampülü birkaç ay önce böyle arada sırada çalışmamaya başladı. Bazen sabah arabayı çalıştırınca yanmıyordu, stop edip tekrar çalıştırınca yanıyordu. Bir kaç hafta böyle gitti, temassızlık vardır diye düşündüm. Sonra tamamen söndü, ne yaptıysam ampul yanmadı.

Daha sonra Mtec dist.gittim, kaputu açtı ve hiçbir şeyi kontrol etmeden, kablolama hatalı dedi. Hatalı dediği şuymuş; Xenon ampullere ilk açılış esnasında yüksek bir voltaj geldiği için, kabloların balasttan ampule kadar rahat bir şekilde gelmesi gerekiyormuş. Oysa benim sağ ampulun kablosu böyle rulo gibi yapılmıştı. Bu şekilde kullana kullana, yüksek voltaj zamanla kabloyu çatlatıyormuş.

Kesinlikle ampulde sorun yok dedi ve içeriden yeni balast getirdi. Takar takmaz ampul yanmaya başladı. Sol ampulun sorun çıkarmamasının sebebi ise, kablosunun rahat bir durumda olması imiş. Gerçekten de öyle idi. Soldaki kablo öyle sağdaki gibi 5-6 tur çevrilmemiş, geniş bir alanda sadece birkaç tur çevrilmişti.
Sağolsunlar, ücretsiz değişim yaptılar.

Ayrı bir husus; o titremeyi yaratanın ampulun ışığının değil, kendisinin oynaması sonucuda oluşturduğu bir titreme olduğu hususuna ben de katılıyorum. Elektriksel bir durum değil yani.

femoli
26/03/2009, 09:16
Ahmet ciğim diyot tek taraflı geçirgen bir elemandır akımın tek tarafa gidiş ama geri dönüş yapmamasını sağlayan bir elemandır titreme yada lambaların biri yanarken biri sönmemesi gibi bir şeyi nasıl yapsın :)

Ampul titremelrinin büyük oranı motorlu h4 lerin zamanla mıknastıs bölgesinin aşınıp boşluk yapmasından kaynaklanır ,yada balastların titrreşimli sinyal gönderip ışığın kırışmasına bu da yolda titreme gibi gözükmesine neden olur ..

Ah-MeT
26/03/2009, 09:37
Ahmet ciğim diyot tek taraflı geçirgen bir elemandır akımın tek tarafa gidiş ama geri dönüş yapmamasını sağlayan bir elemandır titreme yada lambaların biri yanarken biri sönmemesi gibi bir şeyi nasıl yapsın :)

Ampul titremelrinin büyük oranı motorlu h4 lerin zamanla mıknastıs bölgesinin aşınıp boşluk yapmasından kaynaklanır ,yada balastların titrreşimli sinyal gönderip ışığın kırışmasına bu da yolda titreme gibi gözükmesine neden olur ..

Elektirikten çok anlamıyorum ama diyotunda ne oldugunu biliyorum, Benim başıma gelen birşeyi bu şekilde çözdürdüm kendi aracımda yaptırttım

erdiyilmaz
26/03/2009, 13:15
Diyot böyle bir işi yapabilir evet, dalgalanan akım varsa filtre edebilir. bobin ya da balast üzerinde ters emk denilen titresime yol acan akimlar oluşabilir, tek bir diyot ile bu dalgalar kirpilabiliyor. bkz. ac akımın dc'ye çevrilmesi ve köprü diyotlar : )

Ancak ben de ampulun tam oturmamasından kaynaklandıgını dusunuyorum.

İşin bir diger yönü de, bizim eski orjinal ampullerde titriyor ancak xenon daha keskin hatlarla ışığı gönderdigi için bu titreşim daha net belli oluyor.

plastro
27/03/2009, 00:19
Bende daha önce boşluk var herhalde ampul sallanıyor ve titreme yapıyor diye düşünüyordum ama ampullere hiç dokunmadan sadece balast'tan geçen kabloya diyotu bağlayıp bantladıktan sonra titreme kesilince ampullerin sallanma fikrinden tamamen vazgeçtim ayrıca sellektör yaparken ve ilk açtığımızdaki ısınmanın daha çabuk olacağını söyledi, tabi hemen benim aklıma farlar çokmu ısınacak acaba diye bir düşünce geldi uzunca bir süre kullandıktan sonra farları kontrol ettim buz gibiydi.

femoli
27/03/2009, 09:24
Normal standart bir diottan bahsediyorsak kesinlikle akım dengeleme işinde tek başına kullanılamazlar :)

Bu titreme normal ampullerdede biraz olur ama erdinin deği gibi xenonun keskin hatlarında daha fazla belli oluyor... ama büyük ölcüde balastın dalgalanmasından meydana gelir.. Ve hemen hemen her xenonda vardır ...

Genius
28/03/2009, 10:41
Benim H4 xenonlarımdaki dağıtıcı arızalanınca H1 ampüllerle sislere monte ettik ve önceden yaşadığım titreme olayı burada da devam ediyor. Bana temassızlık yada titreşimden çok balastlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

Ziyaretçi047
28/03/2009, 12:56
İlk açtığında ufak bi titreme yapıyor çat çut gibi. Sonra aynen devam.

soldierkan
29/03/2009, 07:47
diyotlar alternatif akımı doğru akıma çevirebilirler fakat araçlarımızda zaten doğru akım var eğer titreşimler sabit akım gelmemesinden kaynaklanıyorsa sorununuzu çözmek için bişey takmaları gerekiyorsa kondansatör takmalılar kondansatör saniyelik yetecek kadar akım depolayan küçük tüplerdir yani akım azaldığı anda saniyelik olarak akımı devam ettirebilir ve kırpmaları yok edebilirler :)

femoli
30/03/2009, 10:05
diyotlar alternatif akımı doğru akıma çevirebilirler fakat araçlarımızda zaten doğru akım var eğer titreşimler sabit akım gelmemesinden kaynaklanıyorsa sorununuzu çözmek için bişey takmaları gerekiyorsa kondansatör takmalılar kondansatör saniyelik yetecek kadar akım depolayan küçük tüplerdir yani akım azaldığı anda saniyelik olarak akımı devam ettirebilir ve kırpmaları yok edebilirler :)
Evet kondansatörler bir nevi akım dengeleyicilerdir ,Küçük ups :)

plastro
30/03/2009, 23:03
Arkadaşlar takılan parçanın resmini koyuyorum

https://img16.imageshack.us/img16/3489/300320091475.jpg

OzzY
31/03/2009, 00:37
Bu kondansatör yaw :D:D

erdiyilmaz
31/03/2009, 02:17
Kutuplu elektrolitik kondansator :P 25v 4700 mikrofarad

Anfilere bağladığımız kapasitor ile aynıdır. tabi kapasite olarak bu daha minik : )

Aman ters bağlamayın, tabanca mermisi gibi patlar : )

OzzY
31/03/2009, 02:21
bende patlatması zevklidir yazıcaktımda vazgeçmiştim :D:D

femoli
31/03/2009, 10:31
evet kondansatör takılmış :) Evet bu bir nevi dengeleme yapabilir..ama dikkatli olmak gerekir daha düşük bir değer patlamaya sebebiyet verebilir...

orkinosss
22/01/2014, 00:13
Bugun sentinel 6000K xenon taktirdim malum titresim arabayi calistirinca oluyor ve hafif bursekilde devam ediyor.. ( 2013 Pop Punto )

Bu sekilde kalmasi bir sorun cikartmaz diye dusunuyorum ampul patlamasi vs gb ariza lambasi da yakmadi ayrica...
Dusunceleriniz ve yorumlarinizi da bekliyorum...?

femoli
22/01/2014, 12:27
kadir ucuz xenonlarda titreme olayı malesef oluyor.

orkinosss
22/01/2014, 15:17
kadir ucuz xenonlarda titreme olayı malesef oluyor.

peki bu titremenin herhangi bir yan etkisi olur mu dersiniz ampul patlamasi vs gibi yoksa boylede kalsa bir sknti verir mi...? Cok hafif bir titresim..
( Sentinel H4 6000K ) (160 TL)

katip onur
22/01/2014, 15:57
Bence far patlamasına karşın her halükarda orjinal farları arabada muhafaza edin ve kendiniz orjinale çevirebilmenin yöntemini öğrenin gece karanlık yollarda mağdur kalmamak için.. Orjinale yakın daha iyi bir aydınlatma için 6000 Kelvin değerinde xenon tercih ettiniz sanırım. Ben de xenon'dan beyaz ampüle dönüş yapanlardan birisi olarak Photon marka beyaz ampül tercih etmenizi tavsiye ederim. (açık beyaz xenon tarzında yanar)

orkinosss
22/01/2014, 19:48
[QUOTE=katip onur;887594]Bence far patlamasına karşın her halükarda orjinal farları arabada muhafaza edin ve kendiniz orjinale çevirebilmenin yöntemini öğrenin gece karanlık yollarda mağdur kalmamak için.. Orjinale yakın daha iyi bir aydınlatma için 6000 Kelvin değerinde xenon tercih ettiniz sanırım. Ben de xenon'dan beyaz ampüle dönüş yapanlardan birisi olarak Photon marka beyaz ampül tercih etmenizi tavsiye ederim. (açık beyaz xenon tarzında yanar)[/QUOTE

paylasim icin tesekkurler, peki siz neden xenon dan donus yaptiniz, memnun kalmadiniz herhalde...?

femoli
23/01/2014, 09:34
peki bu titremenin herhangi bir yan etkisi olur mu dersiniz ampul patlamasi vs gibi yoksa boylede kalsa bir sknti verir mi...? Cok hafif bir titresim..
( Sentinel H4 6000K ) (160 TL)
kadir 160 liraya ne kaliteli ürünler var :)

orkinosss
23/01/2014, 10:38
160 TL'ye ne tavsiye edilebilirdi peki...

katip onur
23/01/2014, 11:13
paylasim icin tesekkurler, peki siz neden xenon dan donus yaptiniz, memnun kalmadiniz herhalde...?[/QUOTE]

3 nedeni var;
1- Gece milletin gözünü alıyor, önümden ve karşımdan gelenler rahatsız oluyor,
2- Muayeneden geçmiyor,
3- En önemlisi gece kaç kez patladı, sadece sisleri açarak yavaş yavaş yolculuk yapmak zorunda kaldım.

Bu arada forumdan bir arkadaşdan öğrendiğim kadarıyla Photon Philips'e bağlı değilmiş, Philipsin yan ürünüymüş. Philips beyaz Photon mavimsiymiş.. Ambalajın Ben de çok araştırmadan aldım, aksesuarcı arkadaşımdı, onun tavsiyesine uydum.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-suha-otomotiv-photon-beyaz-isik-ampul-h7-h1-9006-h4-h3-h11-h27-138122085/detay

sanırım bu farın aynısından taktırmıştık.

orkinosss
24/01/2014, 13:30
bu acıklamalar ışıgında bir hafta kullandıgım xenon serüveni sona ercek gibi sanki ama hangi ampül olursa olsun xenonu aratacagı da hiç kuşkusuzdur...

femoli
24/01/2014, 14:37
Kadir bir boş kaldığında yanıma uğra istersen .

orkinosss
25/01/2014, 01:29
Kadir bir boş kaldığında yanıma uğra istersen .

insallah bir ara ugrarim su goz kirpmasi sorununu halletmek lazim yoksa alismak zor olur yani bu sekilde...