PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AseLsaN DA PeŞPeşE MüheNdiS İNTihArı!!!

microab
25/02/2007, 15:44
COK AMA COK ÖNEMLİ DERİN KONULAR...

Tarih: 7 Ağustos 2006
Yer: Pursaklar-Ayancık Yolu(Ankara)
Aselsan'da çok önemli projolere imza atan 31 yaşındaki ODTÜ mezunu makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. Mühendisin sol el bileğinde ve boynunda kesik izleri var. Otopsi sonucu "intihar etmiştir"deniliyor.

Tarih: 16 Ocak 2007
Yer: Gölbaşı(Ankara)
Aselsan'da çalışan ODTÜ mezunu elektrik mühendisi 30 yaşındaki Ali Ünsem Ünal aracının içinde tabancayla intihar ediyor. 3 yıldır Aselsan'da çalışan mühendis ölüyor.

Tarih: 26 Ocak 2007
Yer: Batıkent(Ankara)
26 yaşındaki ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken evinde intihar ediyor.2 yıldır ASELSAN'da görev yapan 26 yaşındaki Evrim Yançeken, 7. kattaki evinin pencerisinden atlıyor. Genç mühendis ölüyor.

Yüksek lisans yapan genç mühendisin, uzun süredir tez için çalıştığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi. Bir de intihar notu bırakmış:"Artık dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum.

7 Ağustos'taki ilk intiharda şüpheler vardı. Mühendis Hüseyin Başbilen'in vücudundaki kesikler için "kendi yaptı" dendi.

Gölbaşı'ndaki 2. intihar da mühendis Ali Ünsem Ünal,aracının içinde başından vurulmuş bulundu. "İntihar etti" dendi.

Batıkent'teki 3. intiharda ise Evrim Yançeken intihar notunu yazıp 7. kattan kendini attı.

Dikkat ederseniz 3 ölüm de farklı biçimde gerçekleşiyor. 3 farklı intihar metodunu uyguluyor mühendisler. İntiharlar son 6 aya sıkışmış.

İlginç doğrusu.

Aselsan, TSK'nın dışa bağımlılığını azaltmak için kurulmuş bir şirket. En önemli özelliği aviyonik bakımından bunu büyük ölçüde başarmış olması.Bu aviyonik meselesi çok önemli. 650 milyon dolara F-16'larımızı ABD modernize edecek ya, işte o uçaklarda bizimkilerin yapamadığı tek şey aviyonik sistemler.Dışa bağımlılığımız da o yüzden.

Türkiye'nin en parlak üniversitesinden mezun olmuş 3 parlak mühendis. Türkiye'nin en parlak kuruluşlarından birinde iş buluyorlar.Türkiye standartlarına göre hayli iyi maaş alıyorlar. Ve "yüksek lisans tezi sıkıntısı" onları intihara sürüklüyor.

Yüksek lisans neden yapılır? Daha iyi maaş, daha iyi mevkii için. Adam zaten 26 yaşında bunu başarmış. Diğerleri de...

Aselsan'ın internet sayfasına giriyorum,intiharlarla ilgili tek açıklama yok. Türkiye'nin en gözde kurumunun 3 mühendisi intihar ediyor, herkes "sus-pus".

Ölenler Aselsan'ın çalışanı değil yalnızca, Bu ülkenin yetiştirdiği beyinler, Olay sadece "ruhsal sıkıntı" ise, ilk intiharın ardından çalışanlarına yönelik tedbir almayan Aselsan yönetimi yine kusurlu sayılır.Türkiye'nin en gözde mühendisleri bu ölümleri görünce Aselsan'da çalışmak ister mi? Kurum, adeta içine kapanarak kendi bacağına kurşun sıkmış olmuyor mu?

Yanıtı gizlidir ama yine soralım: Bu mühendisler hangi proje üzeride çalışıyorlardı? Geleceklerini garanti altına almış 3 kişinin ard arda intihar etmesini "yüksek lisans" notu açıklamaya yetmiyor.

DİKKAT!

HERGÜN ZEVK İÇİN GÖNDERDİĞİNİZ BİR SÜRÜ MAİLDEN BİRİNİN YERİNE BU MAİLİ BİRİLERİNE GONDERİRSENİZ BELKİ MEMLEKETİMİZİN YETİŞTİRMİŞ OLDUĞU BU GENÇLERİN HESABI SORULUR SORULMASA DA BİZ ONLARA KARSI GÖREVİMİZİ YAPMIŞ OLURUZ LÜTFEN İLETEBİLDİĞİNİZ KADAR ÇOK KİŞİYE İLETİN EĞER YAPMAZSANIZ DAHA
YILLARCA BİRBİRİMİZE BİZ NEDEN BİRŞEYLER İCAT EDEMİYORUZ DİYE SORAR DURURUZ *

--
Bülent Osma
Prodüktör
TRT Ankara TV
Müzik Eğlence Programları Müdürlüğü
TRT Sitesi C-728 Oran-ANKARA
(90) 312 - 491 28 04

Sevgili arkadaşlar;hergün posta kutuma böyle birsürü posta ulaşıyor.
Birçoğumuz böylesi haberlerden bi haberiz.
Türkiye üzerine oynanan binlerce-milyonlarca oyundan birisi daha sahnelenmiş.
Mail in çıkış noktası TRT nin en saygın yapımcılarından biri.Ulaştıralım arkadaşlar ulaşabildiğimiz herkese ulaştıralım.

Gözümüzü kör--kulağımızı sağır ettiler...

pdr42
25/02/2007, 16:42
buyuk oyunların yanısıra aselsanın yonetimini de incelemk lazım

erdiyilmaz
25/02/2007, 17:00
bunLarı burada yazmam beLki dogru degiL ancak aseLsan'da bazı şeyLerin yoLunda gitmediğinin farkındayız. çok çok yakın bir akrabam (isim vermiyecegim) aseLsan'da mühendis haLa, kendisi eşinden ayrıLdı. esi de aseLdanda idi. personeL üzerinde çok büyük geriLim oLdugunu söyLemişti.

umarım kötü oLayLar tekrar etmez.

Misafir2
25/02/2007, 22:01
sadece söz konusu aselsanlamı kalmışacaba
örnekj verecek olursak MGK nın raporunun basına sızdırılması???

BGRAYS
25/02/2007, 22:28
işin siyasi yönü çok önemli ama bide bi açıdan türkiyede bu kadar boş ve zararlı insan yaşarken böyle beyinleri ardarda kaybetmek çok acı çok ..

x-troy
25/02/2007, 23:28
Acaba İntihar mı gerçekten?

umarım düşündüğüm gibi değildir.:icon_smile_angry: :icon_smile_angry: :icon_smile_angry:

jeoenis
26/02/2007, 01:49
COK AMA COK ÖNEMLİ DERİN KONULAR...

Sevgili arkadaşlar;hergün posta kutuma böyle birsürü posta ulaşıyor.
Birçoğumuz böylesi haberlerden bi haberiz.
Türkiye üzerine oynanan binlerce-milyonlarca oyundan birisi daha sahnelenmiş.
Mail in çıkış noktası TRT nin en saygın yapımcılarından biri.Ulaştıralım arkadaşlar ulaşabildiğimiz herkese ulaştıralım.

Gözümüzü kör--kulağımızı sağır ettiler...

Bizim medyamız medya değilki resmen türkiyenin kuyusunu kazıyorlar. Ekranın başına haber diye oturuyoruz nerede gereksiz haber var ise bizim televizyonlarda. kim kiminle çıkmış, başbakan karısına ne almış, yok tuğba kime çatmış. Ülkenin en önemli konularını atlıyorlar.

matrox
26/02/2007, 03:38
biz bu olaylara yeni alışmadık arkadaşlar

bilenler bilir Türkiye'nin kriptosu çözülemeyen nadir kriptolardan dı..........
ilginç bir hikaye ama ırak da bizim askerlerimizin kafasına çuval geçirme olayını herkes bilir
ama burada çok bilinmeyen bir gerçek var peki bizim askerler ve techizatı geri teslim edildi fakat tek teslim edilmeyen neydi ??????

tabiki telsizlerimiz
nedeni ne olabilirki????
kriptomuz olamasın
kriptomuzu tübitakta ki bilim adamlarımız bir araya gelerek hazırlamışlar arkadaşlar ve bu insanlar sürekli nasa dan teklif almalarına rağmen türkiye için hala onurla çalışıyorlar
bu olayın devamıda var ama yazmaktan utanıyorum

bu bizim son olayımız değil arkadaşlar ve ilk de değil
saygılar

gurik
10/03/2007, 12:05
Ülkemiz üzerinde oynananyüzlerce oyundan bir tanesi. Türkiyenin gelişmesini ve bağımsız bir ülke olmasını istemeyen karanlık güçler iş başında. Halkımız derin uykudan uyanmalı ve artık zekasını işletmeye başlamalı. Çok uyuduk çoook...

Gkhan
10/03/2007, 12:18
yok artık son 6 ay içinde anlaşıp intihar etmediler ya..

microab
16/05/2007, 16:30
Dün bu konuda bir gelişme yaşandı,mezarlar açılacak ve otopsi yapılacakmış.

Jeton köşeli olduğu için henüz düştü sanırım...

zeynepc
16/05/2007, 16:57
komplo kurbanı biri olmaktansa intihar eden biri olmayı tercih ederim..!!

utku952
16/05/2007, 22:48
odtü makina daki arkım sölemişti inananmadım yav... bu kadar da satılmışlık olmaz geleceğimizi satıyoruz

microab
22/05/2007, 16:43
YENİ GELİŞMELER VAR--PİS KOKULAR ÇIKIYOR--

ASELSAN intiharında şüpheli mektup 22.05.2007 MİLLİYET

Otomobilinde ölü bulunan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in cebindeki intihar mektubunun, o gün işyerine gitmediği halde ofisinde bilgisayarında yazıldığı ortaya çıktı..
Sabah Gazetesi, Aselsan'da kritik noktalarda görev yapan üç mühendisin peş peşe ölümlerinin esrarını aralayacak şu habere yer verdi.
Enis Yıldırım'ın haberine göre, ASELSAN'daki üç mühendisin şüpheli ölümü sırrını korurken, 7 Ağustos 2006'da aracında ölü bulunan mühendis Hüseyin Başbilen'in cebinden çıkan "Elveda" başlıklı mektubunun, ortadan kaybolduğu gün işyerindeki bilgisayarda yazıldığı ortaya çıktı. Ailenin avukatı Birgül Güven, KANAS silahlarında uzman olan mühendisin üstünde bulunan mektubun ne zaman ve kim tarafından yazıldığının araştırılmasını istedi.
'BİLGİSAYARI DETAYLI İNCELENSİN' Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyayı, intihar gerekçesiyle takipsizlik kararıyla kapattığını belirten avukat Güven, "Başbilen'in anne ve babası intiharı şüpheli bulduğu için bu karara itiraz edip, sır perdesinin kalkması için bazı taleplerde bulunduk. Cep telefonu kayıtlarının geçmişe yönelik incelenmesi ve bilgisayarının detaylı bir şekilde inceleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dosya üzerinde çalışma başlatacak" dedi.

Aynı kurumda 3 şüpheli ölüm
Hüseyin Başbilen: Makine Mühendisi... 7 Ağustos 2006'da Ankara'da otomobilinin içinde bileği ve boğazı kesilmiş olarak bulundu.
* Halim Ünsem Ünal: Elektrik Mühendisi... 17 Ocak 2007'de Eymür Gölü kenarında ölü bulundu. Ünal kafasından aldığı tek kurşunla öldü.
* Evrim Yançeken: Elektrik Mühendisi... 26 Ocak 2007'de, altıncı kattan atlayarak intihar etti.

GaladrieL
22/05/2007, 16:49
ya Allahım çok üzücü yaa.. göz göre göre sapasağlam insanlar hiç uğruna ölüyorlar...bu başka bi ülkede olsa ortalık ayağa kalkar, bizde neden bu kadar sessiz sedasız üstü kapanıyor anlamıyorum...

OzzY
22/05/2007, 19:48
kim intihar mektubunu bilgisyarda yazarki :(

ABNEW
22/05/2007, 21:08
ya Allahım çok üzücü yaa.. göz göre göre sapasağlam insanlar hiç uğruna ölüyorlar...bu başka bi ülkede olsa ortalık ayağa kalkar, bizde neden bu kadar sessiz sedasız üstü kapanıyor anlamıyorum...

Hepimiz H. D. değiliz maalesef...

OzzY
25/06/2007, 01:20
Bundan bir kaç yıl öncesine kadar F-16 üretim merkezi TAI de uçakların dost-düşman tanımlamasını yapan elektronik sistemi, bir tane dahi Türk mühendisin bile giremediği bir bölümde üretiliyordu. Bu sistem Türk F-16 sının bir uçak ile karşılaştığında karşıdakinin dost mu düşman mı olduğunu pilota iletiyordu. Yalnız burada bir sorun vardı. Bir Türk F-16 sı stratejik kadim dostlarımızdan (!) ABD, İngiliz veya Yunan uçaklarından biri ile karşılaştığında onları DOST görüyordu. Bu da bir savaş halinde Bu kadim dostlarımızın (!) bizi sinek avlar gibi avlayabilmesi anlamını taşıyordu. ASELSAN mühendisleri 6 ay gibi kısa bir sürede ABD tarafından bize güdülen bu uçak tanıma sisteminin hakimiyetini lehimize çevirmeyi başardı. ABD’nin yıllarca çalışarak kurduğu tezgah, dahi Türk mühendisleri tarafından kısa bir zamanda bertaraf edilmişti. Peki dahi mühendislerimiz şimdi ne ile uğraşıyorlardı? Kadim dostumuz (!) ABD, sadece uçak tanıma sistemini elinde tutma kozunu elinde bulundurmuyordu. Bundan daha vahim ve önemli bir kozu var: ABD, herhangi bir savaş veya askeri operasyon sırasında ABD tarafından satılmış veya modernize edilmiş elektronik sisteme sahip uçak,helikopter,tank, zırhlı birlikler, izleme sistemleri gibi hayati araçları UYDUSUNDAN VERDİĞİ BİR EMİR İLE SAF DIŞI BIRAKABİLİYOR. Yani, kendi yaptığı bu elektronik sistemler istendiği anda uzaktan kumanda misali uydulardan kontrol edilebiliyor. Bu Türk Ordusunun savaş başlamadan yenilgisi anlamına geliyor. İşte 3 dahi mühendisin katlinin nedeni : ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin MİLLİLEŞTİRİLMESİ konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı bu ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahalesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün MİLLİLEŞTİRİLMESİ için çalışıyorlardı. Bunlardan 3 gencimiz kadim dostumuz (!) tarafından ŞEHİT edildi. Dostumuz bu sistemi EŞREF BİTLİS PAŞA’NIN ŞEHİT EDİLMESİNDE DE içinde bulunduğu helikopterde kullanmıştı. Uyumaya devam etmek isteyenler, UYUMAYA DEVAM EDİN! Tarih: 7 Ağustos 2006Yer: Pursaklar-Ayancık Yolu(Ankara) Aselsan’da çok önemli projolere imza atan 31 yaşındaki makine mühendisi Hüseyin Başbilen bir aracın içinde ölü bulunuyor. ODTÜ mezunu mühendisin sol el bileğinde ve boynunda kesik izleri var. oto (https://forum.donanimhaber.com/m_15300341/tm.htm#)psi sonucu ‘intihar etmiştir’deniliyor. Tarih: 16 Ocak 2007 Yer: Gölbaşı(Ankara) Aselsan’da çalışan ODTÜ mezunu elektrik mühendisi 30 yaşındaki Ali Ünsem Ünal aracının içinde tabancayla intihar ediyor. 3 yıldır Aselsan’da çalışan mühendis ölüyor. Tarih: 26 Ocak 2007 Yer: Batıkent(Ankara) 26 yaşındaki ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken evinde intihar ediyor. 2 yıldır ASELSAN’da görev yapan 26 yaşındaki Evrim Yançeken, 7. kattaki evinin pencerisinden atlıyor. Genç mühendis ölüyor. Yüksek lisans yapan genç mühendisin, uzun süredir tez için çalıştığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi. Bir de intihar notu bırakmış: ‘Artık *dayanamıyorum. Psikolojim çok bozuldu. Yüksek lisans tezimle ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum. İntiharımdan kimse sorumlu değil. Ailemin üzülmesini istemiyorum. 7 Ağustos’taki ilk intiharda şüpheler vardı. Mühendis Hüseyin Başbilen’in vücudundaki kesikler için ‘kendi yaptı’ dendi. Gölbaşı’ndaki 2. intihar da mühendis Ali Ünsem Ünal,aracının içinde başından vurulmuş bulundu. ‘İntihar etti’ dendi. Batıkent’teki 3. intiharda ise Evrim Yançeken intihar notunu yazıp 7. kattan kendini attı. Dikkat ederseniz 3 ölüm de farklı biçimde gerçekleşiyor. 3 farklı intihar metodunu uyguluyor mühendisler. İntiharlar son 6 aya sıkışmış. İlginç. Aselsan, TSK’nın dışa bağımlılığını azaltmak için kurulmuş bir şirket. En önemli özelliği aviyonik bakımından bunu büyük ölçüde başarmış olması. Bu aviyonik meselesi çok önemli. 650 milyon dolara F-16′larımızı ABD modernize edecek ya, işte uçaklarda bizimkilerin yapamadığı tek şey aviyonik sistemler. Dışa bağımlılık o yüzden. Türkiye’nin en parlak üniversitesinden mezun olmuş 3 parlak mühendis. Türkiye’nin en parlak kuruluşlarından birinde iş buluyorlar. Türkiye standartlarına göre hayli iyi maaş alıyorlar. Ve ‘yüksek lisans tezi sıkıntısı’ onları intihara sürüklüyor. Yüksek lisans neden yapılır? Daha iyi maaş, daha iyi mevkii için. Adam zaten 26 yaşında bunu başarmış. Diğerleri de… Aselsan’ın internet sayfasına giriyorum,intiharlarla ilgili tek açıklama yok. Türkiye’nin en gözde kurumunun 3 mühendisi intihar ediyor, herkes ’sus-pus’. Ölenler Aselsan’ın çalışanı değil yalnızca, Bu ülkenin yetiştirdiği beyinler, Olay sadece ‘ruhsal sıkıntı’ ise, ilk intiharın ardından çalışanlarına yönelik tedbir almayan Aselsan yönetimi yine kusurlu sayılır. Türkiye’nin en gözde mühendisleri bu ölümleri görünce Aselsan’da çalışmak ister mi? Kurum, adeta içine kapanarak kendi bacağına kurşun sıkmış olmuyor mu? Yanıtı gizlidir ama yine soralım: Bu mühendisler hangi proje üzeride çalışıyorlardı? Geleceklerini garanti altına almış 3 kişinin art arda intihar etmesini ‘yüksek lisans’ notu açıklamaya yetmiyor.

Er-NnN
25/06/2007, 01:46
yorum yapasım gelmiyor ama bu yazıyı kimin yazdıını da merak etmedim deil...

OzzY
25/06/2007, 13:37
DH den aldım kaynak yazmıyordu...