PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ses izolasyonu

tombalak
23/03/2009, 17:53
arkadaşlar dün döşemecide ses izalasyonu için resimini eklediğim ziftli maddeyi buldum 2.5 metresini 10 tlye aldım kaltukları söküp alt döşemenin altına uygulamayı düşünüyorum sizce yol sesinde azalma olur mu? Asıl uygulamak istediğim davlumbaz üstüne sac olan bölüme ama oraya nasıl bir meteryal kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Aracın ses yalıtımı kötü değil ama ben daha fazlasını istiyorum.

https://img23.imageshack.us/img23/7757/dsc03072l.jpg
https://img256.imageshack.us/img256/3364/dsc03075.jpg
https://img256.imageshack.us/img256/2938/dsc03073.jpg
https://img297.imageshack.us/img297/9355/dsc03074.jpg

EnginBERK
23/03/2009, 18:52
önemli bir konu,
aracın çıkardığı sesten bende hiç memnun degilim.

yönlendirme yapacak arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum

makeles
23/03/2009, 19:54
o malzemeyi koltukların altına koymakla yol sesinin etkili şekilde azalacağını pek düşünmüyorum belki kapı içlerine ve kapı altlarına bir çeşit izolasyon yapılabilirse yol sesi için daha etkili olur.. davlumbaz içinse en etkili yöntem bence zift yada pütür kullanmak.. havalar ısınsın su çamur kalmasın ilk fırsatta kat kat pütür uygulatıcam.. davlumbazların araca oturduğu kısma da zift yada pütür uygulatmayı düşünüyorum.. aracın tüm altına da pütür uygulamasını araştırmaktayım..

Ah-MeT
23/03/2009, 19:59
o malzemeyi koltukların altına koymakla yol sesinin etkili şekilde azalacağını pek düşünmüyorum belki kapı içlerine ve kapı altlarına bir çeşit izolasyon yapılabilirse yol sesi için daha etkili olur.. davlumbaz içinse en etkili yöntem bence zift yada pütür kullanmak.. havalar ısınsın su çamur kalmasın ilk fırsatta kat kat pütür uygulatıcam.. davlumbazların araca oturduğu kısma da zift yada pütür uygulatmayı düşünüyorum.. aracın tüm altına da pütür uygulamasını araştırmaktayım..

aynen evet yağışlar felan gecsin bende aracın altına felan komple pütür attırmayı dusunuyorum. Bagaj kapagı davlumbaz içine pütür attım, sub-woffer bass vurunca sacın esnemesi baya bi azaldı...

tombalak
23/03/2009, 20:31
Sıcak asfaltda arac ses almıyor ama bizim buradaki asfalt bildiğimiz 5 para etmeyeen her yağmur yağdığında mayın tarlası gibi olan cinsten bildiğimiz zift üzerine çakıl taşı yer yer taşların seyreldiği yerde araç sesi daha çok alıyor arkadaşlar bu pütür dediğiniz malzeme nedir nerede satılır ne kadardır?

Nafiz
23/03/2009, 20:48
hasan bu konuyla ilgili bi uygulamam vardı.orada resimlerle anlatmıştım yardımcı olur sanırım

narkoz30
24/03/2009, 08:53
llink verirseniz biz de okuyalım yazınızı.

batuhann80
24/03/2009, 12:30
bence koltukların altına ilk önce su depoları yapılırken uygulanan güneş kollektörleri var,hem ses hem ısıya faydalı ve 1 topu 18 m2 geliyor fiyatı 65 ytl...ve elinizdeki ürün benim kiremit altına kullanmak için sattıgım malzemeye benziyor...bunun 1,2,3 mm gibi farklı kalınlıkta olanları var.1mm olanlar yaklasık 20 m2 dir ve fiyatı 27 ile 37 arası degişir.2 mm olan ise 10 m2 dir.fiyatı 1 mm ile aynıdır...iki yüzündede ince film vardır bunun ikisini veya birini cıkarıp hafif alevle ısıttınızmı yapısır...
benim aklıma gelen ise bu 20 m2 olandan 2 tane alıp 1 top da günes kollektörü alıp 1 mm ziftli kagıdı serip üstüne cam yünü(günes kollektörünü)serip tekrar üstüne ziftli kagıdı serilirse sandiviç gibi olur.(tabiri caizse)...
elimizde 5 cm kalınlıgında üstü ve altı kapalı 18 m2 izalasyon elde ederiz.
buna göre fiyatlar 2*30(desek)60+65=125/18m2=>7 ytle 2,5 m2 17 ytl olur ama harika bir yalıtım olur....ve bastırdıgınızda 3 cm kadar inip şişer ve yumusak oldugu için rahat bükülebilir...
arka koltuk altına olabilir..resimleri;
sarı olan cam yünü,,,digeri kiremit altı,,,
tabi isteyen 1mm kiremit altı alıp(20m2)kullanabilir...35/20=1,75*3m2=>5,25 ytl(bu malzemeler insaat satıs firmalarında yada izalasyon şirketlerinde bulunur...)

tombalak
24/03/2009, 15:12
Bugün bir kaç yeri araştırdım ve sonunda artaç için üretilmiş keçe buldum bir tarafı ziftli diğer tarafı ise yünlü çokda kalın değil kendim bagajdan arka koltuğun arkasına kadar uygulamaya çalışacağım

Batuhan kiremit altı için kullanılan ziftli malzeme araç güneş altında kaldığı zaman koku yaparmı? Eğer yapmaz ise uygulanabilir önemli olan koku yapmasın ve sesi düşürsün..

batuhann80
24/03/2009, 15:39
Bugün bir kaç yeri araştırdım ve sonunda artaç için üretilmiş keçe buldum bir tarafı ziftli diğer tarafı ise yünlü çokda kalın değil kendim bagajdan arka koltuğun arkasına kadar uygulamaya çalışacağım

Batuhan kiremit altı için kullanılan ziftli malzeme araç güneş altında kaldığı zaman koku yaparmı? Eğer yapmaz ise uygulanabilir önemli olan koku yapmasın ve sesi düşürsün..
koku olarak pek bir fikrim yok ama mantık olarak aynı seyler..
bu malzemenin ortasında ince bir karton var ve dışı ziftli...elinizdeki üründe zift kokusu verebilir...aklıma gelmişken farklı markaların zift yerine lastik gibi olan su membranları var ve bunlarda zift yok...(elimde numune var marka olarak ise penguen...ama her markada ziftsiz memranlar var.)izolasyon yada insaat firmasına ugrarsan görsel olarak daha akla yatıcı oldugunu ve fiyat daha uygun olacaktır...
aslında dösemecilerle bizim sattıgımız ürünler aynıymış ögrendim...

fatihhhh
24/03/2009, 15:50
ses ten çok mağdurum.
umarım etkili bi yöntem bulunur da burada paylaşılır.

anvil
24/03/2009, 15:53
hasan bu konuyla ilgili bi uygulamam vardı.orada resimlerle anlatmıştım yardımcı olur sanırım

llink verirseniz biz de okuyalım yazınızı.

sanırım bu

https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/9122-grandepunto-ya-taban-ve-bagaj-kapagi-ses-izolasyonu.html

ArcA
24/03/2009, 20:24
arkadaşlar benim işim endüstriyel sünger.. yani otomotivde kullanılan bütün sünger tipleri elimin altında mevcut.. hatta dediğiniz gibi aracın koltuklarını söküp 3mmlik bir süngeri döşedim ancak pek bir faydası olmadı.. aracın içini parçaladığımda dikkatimi çeken şey aslında ön kısımda gayet güzel izolasyon yapıldığı.. ayaklarınızı dayadığınız yerin altında pvc ve bondex süngerler kullanılmış.. bunlar sesi gayet yutucudur..
benim bu gördüklerimden anladığım kadarıyla esas ses gelen yer göğüs kısmının arkası.. ancak oraya müdehale etmek için bütün ön kısmı sökmek lazım o da çok profesyonel bi iş.. arka tarafta ise pek bi izolasyon yok.. çamurluk üstü ve koltukların altı boş.. amortisörlerin olduğu yeri açmadım ama orayada bi el atılması gerekli..
ben düz yolda arabanın sesinden şikayetçi değilim. bozuk yollardaki ses çok rahatsız edici sanki arabanın bi tarafı kırılcakmış gibi takır tukur olduğundan kesinlikle amortisörlerin iç kısıma ses geçirmiyecek şekilde kaplanması gerek..
şekilde göstermek gerekirse şöyle bi kaplama yapılması gerekiyor..
https://img528.imageshack.us/img528/9726/vbgarage.jpg

kendi aracımın yandan çekilmiş resmini bulamayınca resmi garajdan aldım.. paylaşan arkadaşa teşekkürler.

bu kısımlara kaplanıcak malzeme kesinlikle sesi yutacak bir malzeme olmalı.. tek başına zift sesi yutmaz.. bir tarafı zift kaplı poliüretan tarzı birşey olabilir.. ancak poliüretan kısmın kalınlığı en az 10mm olmalıdır.. yada yine 10-15mm kalınlığında pvc, bondex, polietilen tarzı süngerler kullanılabilir.. kısaca yol seslerinden kurtulmak için aracımızı ancak profesyonel kişiler izole edebilir..

Genius
24/03/2009, 21:28
ben en çok sesin kapılardan ve bagajdan geldiğini düşünüyorum. Ancak kapı içlerine yapılacak yalıtımın suya dayanıklı olması lazım. Bagajda yalıtım malzemesinin su görme ihtimali yok ama kapı içindeki yalıtımın suyla temas etme ihtimali var. Bu yüzden kapı içlerinde sünger kullanamayız ;)

tombalak
24/03/2009, 22:24
biraz önce uygulamayı bitirdim arkadaşlar resim cekmedim ama bütün agaji boşalttım ve döşemecinin ses yalıtım keçesi diye sattığı bir tarafı ziftli olan malzemeyi arka koltuklrın bitimine kadar döşedim biraz uzun sürdü. test sürüşüne çıktım arkada meydana gelen uğultu biraz kısıldı yarın resimleri ceker eklerim. ama bence asıl gelen ses ön konsol altı ve davlumbaz içinden geldiğini düşünüyorum yakınlarda bu işle ilgilenen olmadığı için kendimce çözümler bulmaya çalışacağım.

ArcA
24/03/2009, 22:40
ben en çok sesin kapılardan ve bagajdan geldiğini düşünüyorum. Ancak kapı içlerine yapılacak yalıtımın suya dayanıklı olması lazım. Bagajda yalıtım malzemesinin su görme ihtimali yok ama kapı içindeki yalıtımın suyla temas etme ihtimali var. Bu yüzden kapı içlerinde sünger kullanamayız ;)

kapı içlerinde polietilen sünger kullanabilirsiniz su tutmaz.. zaten kapının içine o miktarda su girebileceğini zannetmiyorum araba çürür öyle bişi olsa bence.. geçenlerde kolonları değiştirmek için arka kapıları sökmüştüm içinde beyaz renkli çok ince polietilen cinsi bir sünger var.. tahmin edildiği gibi kapının orta kısmında değil iç kısmında.. onun üzerine ben 3mm epdm sünger yapıştırdım acelem olduğundan biraz baştan sağma oldu.. bişi farkettirdimi onuda anlayamadım açıkcası.. zaten dediğim gibi yol sesinden şikayetçi değilim.. önemli olan yoldaki bozukluklarda tak tuk seslerin gelmemesi.. onunda kapılarla alakası yok..

kukart
24/03/2009, 22:55
Arca arkadaşımızın sesin geldiği yerle ilgili söylediklerine katılıyorum ...
aracın motor sesini fabrika çıkısı motor kapagını kaldırınca ön torpido ile motor arsına yalıtım için halıfleks gbi bi malzeme yerleştirilmiş bu ve motor kaputunun iç yüzeyine yine yalıtım malzemesi kullanılmış (...< bazı modellerde bunlar olmaya bilir.) bence MOTOR SESİ ile ilgili yalıtım sorununu buralardan yola çıkarak çözebiliriz...
Ancak benim asıl ses sıkıntısı olarak düşündüğüm aracın yol sesini içeri veriyo olması birde Arca nın dediği gibi amortisörlerden gelen seslerin verdiği rahatsızlık... bunlarıda Arca nın resim de gösterdiği yerler , özellikle arka koltuklar ve lastik çevrelerinde çözüm bulmak lazım...

tombalak
25/03/2009, 11:03
arkadaşlar nette biraz araştırma yaptım ve bir firma buldum sanırım amerikan yalıtım malzemesi satıyor ama biraz pahalı işte linki isterseniz göz atın.

https://www.oliser-oto.com/asp/prd_list.asp?list_ID=96&Group_ID=D01
https://www.oliser-oto.com/asp/show_stock.asp?Product_ID=Y001

fatihhhh
25/03/2009, 11:47
ziebart ses yalıtımı yaptırsak?
bozuk yoldaki yol sesi beni deli ediyooo...

ecoprog
25/03/2009, 12:03
Bu ses olayı benimde son zamnalarda canımı sıkmaya başladı. aracım suan 22000 de daha onceleri fazla takmıyodum kafama. yakın zamanlarda istanbula gittiğimde arka koltuktaki arkadaşlar özellikle çok yol sesi var abi diye damarıma bastılar. şimdi nasıl izole ederim diye araştırıyorum.Bu sırada izmir ziebart ile goruştum 370 tl ye yaparız diyorlar ama bilemiyorum tabiiki gerçekten işe yararmı?

tombalak
25/03/2009, 12:20
Fotoğraflrı cektim işte yaptığım uygulama metresi 7.5 dan (90x100) 3 metre ses izolasyon keçesi aldım arka bagaji komple boşalttım arka koltukları sökmeden yaptım ama sökerseniz daha iyi uggulama olur. bagaj lastiği ve kilit mekanizmasını söktüm plastikle beraber oradan başlayarak arka koltukların bitimine kadar döşemenin içinede 10-15cm uzattım kendimce döşedim çok iyi düzgün olmadı ama yinede iyi oldu arkadaki uğultuyu biraz kestiğine inanıyorum. Son olarakda artan malzemeyi tekerleğin üzerini örttüm ve bitirdim :)

Buremir
25/03/2009, 22:23
Fotoğraflrı cektim işte yaptığım uygulama metresi 7.5 dan (90x100) 3 metre ses izolasyon keçesi aldım arka bagaji komple boşalttım arka koltukları sökmeden yaptım ama sökerseniz daha iyi uggulama olur. bagaj lastiği ve kilit mekanizmasını söktüm plastikle beraber oradan başlayarak arka koltukların bitimine kadar döşemenin içinede 10-15cm uzattım kendimce döşedim çok iyi düzgün olmadı ama yinede iyi oldu arkadaki uğultuyu biraz kestiğine inanıyorum. Son olarakda artan malzemeyi tekerleğin üzerini örttüm ve bitirdim :)

eline sağlık hasan güzel olmuş :) ancak bu kısım neredeyse aracın hiç ses almayan kısmı araçlar sesi genelde 4 lastiğin etrafındaki davlumbazlardan ve önde oturanların ayaklarını koydukları yerden alır ses izalasyonu nu en etkili aracın altından yaptırırsınız bu konuda da özellikle istanbulda ki arkadaşlara yardımcı olurum

tombalak
25/03/2009, 22:27
eline sağlık hasan güzel olmuş :) ancak bu kısım neredeyse aracın hiç ses almayan kısmı araçlar sesi genelde 4 lastiğin etrafındaki davlumbazlardan ve önde oturanların ayaklarını koydukları yerden alır ses izalasyonu nu en etkili aracın altından yaptırırsınız bu konuda da özellikle istanbulda ki arkadaşlara yardımcı olurum

Benim istediğimde aslında 4 davlumbazın üzerine yapmak ama oraya nasıl bir malzeme koyabilirim ve maliyeti ne olur bilmiyorum...

Buremir
25/03/2009, 22:33
o kısımlara sizin uygulamanız zor işinin erbabı kişiler tarafından yapılmalı kağuçuklu zift yada diğer adıyla pütür denilen medde uygulanıyor özel aleti ve basınçlı hava ile

tombalak
25/03/2009, 22:37
Bulunduğum yer küçük olduğu için kağuçuklu zifti bulmam biraz zor olacak ama bende pütür düşünüyorum.. yılmadan araştırmaya devam :) kendim uygulamam ama malzemeyi kendim temin edersem sanaiide yaptırabilirim sanırım..

Buremir
25/03/2009, 22:43
tabii bende bir araştırıyım net ten falan bulabilir isek satın alır sanayide uygulatırsın ama tavsiyem sakın usta geçinen birine gitme geri dönüşü olmayan bir uygulama aracını çok iyi izole edip uygulamalı yoksa her yerine sıçrar çok özenilmesi gereken bir iş

tombalak
25/03/2009, 22:47
en Kötü ihtimal servisde uygulanır büyük şehirde olanlar daha avantajlı aslında birçok şey ellerinin altında marmaris fethiyeye doğru araştırma yapayım :)

Buremir
25/03/2009, 22:54
en Kötü ihtimal servisde uygulanır büyük şehirde olanlar daha avantajlı aslında birçok şey ellerinin altında marmaris fethiyeye doğru araştırma yapayım :)

marmarise yaz tatilinde gelicem kısmetse yaparız o zaman :)

tombalak
25/03/2009, 22:59
marmarise yaz tatilinde gelicem kısmetse yaparız o zaman :)

Buyrun gelin güzel memleketimize size Muğla / Dalyan'ıda öneririm konudan saptık...

Bütün fikirlere açığız yardımlarınızı bekliyoruz... :)

Av.Efe
26/03/2009, 13:02
Konudan sapmışken, tombalak kardeşim, muğlada nerde çekildin o resmi ? Arkandaki şahıs Mehmet Şahin isimli kırmızı ışıkta vs. geçenlerin, hatalı park edenlerin fotolarını çekerek, ceza yemelerini sağlayan abimiz mi?? :) Muğlada nerde çalışıosun, napiosun? Ben Marmaris'teyim ama ailemin evi Muğlada mesela. Bir araya gelelim uygun bir zamanda inşallah

ArcA
27/03/2009, 00:47
daha önce yaptığım izolasyonun resimleri bunlar arkadaşlar.. gördüğünüz gibi ön tarafta izolasyon gayet güzel iken arka taraf bomboş.. buna rağmen en çok ses ön taraftan geliyor..
en son resimde tabanda görünen siyah şeyde benim arabanın içini kapladığım sünger.. ama daha önce dediğim gibi malesef pek işe yaramadı..

39083909391039073911

tombalak
27/03/2009, 10:17
Bu kullandığınız sünger kaç mm?

keykavus
27/03/2009, 10:50
Arkadaşlar işinize yararsa ben bunları buldum ama tabi karar sizlerin. Kolay gelsin kazasız sürüşlerle sevgi ve saygılarımı sunarım.
...:::Isı Duvarı:::... (https://www.isiduvari.com/index.html)
www.kangurum.com.tr : BİRMOT , BİRMOT AKS019-Tüm Gövde Ses Yalıtımı (https://www.kangurum.com.tr/kangurum3-web/showProductDetail.do?psi=2405744&categoryId=7596)
Anthony Burak DURSUN Suzuki Swift´de son durum (https://wp.burakdursun.com/index.php/2008/10/25/suzuki-swiftde-son-durum/#more-250)
İZOCAM ARMAFLEX-AL 9mm / OTO SES YALITIMI, #1760101 Gittigidiyor.com (https://urun.gittigidiyor.com/IZOCAM-ARMAFLEX-AL-9mm-OTO-SES-YALITIMI_W0QQidZZ1760101)

ArcA
27/03/2009, 14:24
Bu kullandığınız sünger kaç mm?

kullandığım sünger 3mm.. arkadaşın gösterdiği linkteki izocamın ürettiği armaflex ile aynı özelliklerde.. ben halıyı çok yükseltmemek için fazla kalın bişiler koymaya çekindim..
armaflex 9-10mm kalınlığında döşenebilirse işe yarayabilecek birşey.. uygulamasını yapmak isteyen varsa temini konusunda yardımcı olabilirim..
ısı duvarı denilen şey ise hiç işe yaramaz..

tombalak
27/03/2009, 18:46
armaflex 9-10mm Metre fiyatı nedir biliyormusunuz ? arka koltuklara kadar sizce kaç metre gider ?

sait onur
28/03/2009, 00:05
kesın cozume ulasan arkadaslar varsa tutarıyla bılgılendırırse sevınırım.

tombalak
05/04/2009, 23:42
Bugün depoda bir tarafi ziftli diğer tarafıda folyo ile kaplı malzemeden buldum ve aracımın ön kapılarına döşedim kapılarda zaten buna benzeyen bir madde war ama kapıların belirli bölgelerinde bende geri kalan yerleri tamamladım fena olmadı sanırım biraz daha alıp ilerleyen zamanda arka kapılarıda yapıcam işte fotoğraflar

plastro
06/04/2009, 09:28
Pütür çeşitleri ile ilgili linkler, acaba gerçekten faydası oluyormu yalıtıma

Ara&#231; Tabanı İ&#231;in P&#252;t&#252;r Sprey Siyah 500ml | Motip | Katkı (https://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=7022)

Shop Wurth.com.tr Profesyonel Montaj (https://shop.wurth.com.tr/product_info.php/cPath/23/products_id/300?osCsid=ns3a4okdcd0skl15urha3bffj1)

PÜTÜR KAUÇUK REÇİNELİ TABAN ALTI KORUYUCU - KALE İNŞAAT (https://www.kaleemlakrize.com/emulzer/haber_detay.asp?haberID=68)

tombalak
06/04/2009, 11:59
Pütürün asıl amacı darbelere ve paslanmaya karşı koruma altta tabaka oluştuğu için seside bir nebze kesiyordur forumda yapan arkadaşlar vardı sanırım havalar iyileşsin aracın altınba bende yaptırmayı düşünüyorum

imdesign
25/11/2009, 11:34
Yazılanları biraz inceledim ancak ses izolasyonu tam olarak nereye yapılıyor ?

Bu günlerde özellikle sesten rahatsız oluyorum bir el atma zamanı geldi galiba

dj_sisart
14/03/2010, 01:57
izalasyon konusunda zibart şirketine yaptırmayı düşünüyorum.aslında kullandığın malzemeyi BİLİNEN BİR market vs.de bulamazmıyız.

dj_sisart
02/04/2010, 22:02
dynamat hangi ünlü yapı marketinden alabiliriz.ya da buna benzer bir türk şirketinin ürettiği ürünü. koçtaş,tekzen,praktiker hangisinde?

dj_sisart
02/04/2010, 23:25
bitüself thermaflex gibi ürünlerde olabilir?

aslam0740
02/04/2010, 23:53
arkadaşlar nasıl yapacağınızı size söyleyeyim, ben arabayı baya bi inceledim yalıtım konusunda sıfır, ama çok kolay bi uygulaa ile bunu halledebilirsiniz, ilk önce sanayide bi döşeme kumaş satan bi mağzaya girin 3 metre ziftli keçe alın sonra arka oturakları kaldırım çıkartın yani ve o bölgeye ölçülerine göre kesin (dikkat ziftli kısım üste keçe olan kısım alta saça bakacak) döşeyin şimdi öene gelelim öndeki motor kaputunun içindeki motorun arkasında siyah bi keçe var çok ince bi keçe, onu çıkartın onu şablon olarak kullanın yanlız orda direksiyon kısmına gelen yerler biraz geniş kesilmiştir siz biraz dar olacak şekilde kesin ve oraya altına bally kullanarak yapıştırıcı yani takıan bakın nasıl kesiliyor ses ben yaptım çok rahatım

dj_sisart
04/04/2010, 00:02
teşekürler ancak koltuk altlarına zemine kaplamaya gerek yokmu?bagajda tabi.aliminyum folyolusu sesi daha iyi kesiyorlar diyorlar.

demon
07/04/2010, 18:53
;Bu yazıyı okumakta fayda var. İşin son noktası diyebilirim. Arabamda en huzursuz olduğum şey ses izolasyonu.

https://www.caraudioturkey.com/forum/catr-sq-bra-hrefhttpwwwcaraudioturkeycom-targetblankimg-srchttpwwwcaraudioturkeycomforumsolakjpg-a/otomobil-izolasyon-yalitim-t32095.0.html

fatihhhh
12/04/2010, 15:01
sesler beni de sinir ediyor.
arabamda sevmediğim 2. önemli özellik.
1. hız sabitleme sistemi nin olmaması.

BURAKYILMAZ
16/05/2010, 14:35
Arkadaşlar davlumbaz içlerine izolasyon amaçlı pütür asfaltımsı izolasyon maddelerden neleri önerebilirsiniz bana?Taş sıçramaları davlumbaza değince ve çok kötü asfaltlarda lastik sesi geliyor aracımın lastikleri conti ecocontakt 3 önerilirenize açığım şimdiden teşekkürler.