PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Alarm' yazili mp3 çalar

azenn
09/03/2009, 20:44
ARLADAŞLAR iki gündür aracı çalıştırdıktan sonra müzik dinlemek için açtığım mp3 çalar ve radyomun ekranında 'ALARM' diye bir yazı çıkıyor bir kanal bulmuş sürekli o çıkıyor ,tek kanal ve bu yazı ,başka hiçbir şey yazmıyor, sadece teyp AÇILIP KAPANIYOR ,hiçbir düğme çalışmıyor,içindeki cd yi vermiyor!!!:agri:bunun sorunu hakkında bilgisi olan varmı RDS adı verilen bir acil durum alarm kanalı oldunu düşündüm ,:S alakası yok hiçbir tuş çalışmıyorki! açabilsem o modu kapatıcam ama düğmeye basma şansım yok ,halen grande punto ses sistemi kitapçığı duruyor didik didik ettim yok:( YARDIM EDİN!

Acil!

punto35
09/03/2009, 21:08
valla bu konuda daha önce sorunu yaşayan arkadaşlar mutlaka bilgi vericektir ama benim şahsi düşüncem bir fiyat servsinin görmesi gerektiği tekniik bi sorun gibi gözüküyor.

azenn
09/03/2009, 21:12
birkaç gün daha bekleyim belki çözüm bulan olur:s bir anda olması ilginç akü sökülmedi,yada herhangi bir servislik durumu olmamıştı:S cdleride dikkatli koruyorum ,puf:(

punto35
09/03/2009, 21:24
ne yazıkki bu tarz elektronik cihazlarda bu tip ve benzeri şeyler oluyor canınızı sıkmayın elbetki pratik bi çözümü vardır arabada giderken müziksizde pek hoş olmaz sizi anlıya biliyorum

venomtigris
09/03/2009, 21:36
elektronik aletlerde bu tarz kilitlenme, donup kalma şeklindeki arızalar meydana geldiğinde, genelde cihazı açıp kapayınca, yada fişten çekince sorun düzeliyor. bill gates bile eğer windowsunuzda bir sorun varsa servise başvurmadan önce restart atmakta fayda var diyor. bu durumda otomobil için akü kutup başını sökmek ve bir süre sonra takmak faideli olabilir...

(akü kutup başını çıkarırken güvenlik nedeniyle bir kutba öncelik vermek gerekiyordu ama hatırlayamadım..)

Ziyaretçi047
09/03/2009, 22:51
ünite ile ilgili bir ayar veya durum da olabilir. biraz kurcalamak lazım. bir elektronikçiye veya müzik sistemi yapan bir yere de danışabilirsiniz.

azenn
10/03/2009, 18:14
aküyle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum lpg taktırdım aküyü çıkarıp taktıklarını söyledi,ama sorun ondan öncde vardı zaten,sonrada devam etti şimdilik şifre muhabbeti yapılmış forumda onu okudum,böyle bir durum şifre durumuyla karşılaşılırsa buna nerden ulaşıyorsunuz?

Ziyaretçi047
10/03/2009, 19:26
Teybin kartı var ise kolay. Yok ise Servise gitmeniz gerekiyor. Onlar blaupunkt servisi arıyorlar. Sizin teybin kodunu veriyorlar ve yeni kodu alıyorlar. Daha sonra o kod teybe giriliyor ve sorun çözülüyor. Bu kadar :)

azenn
10/03/2009, 19:51
:D

djtalip
11/03/2009, 08:47
hiç strese girmene gerek yok bence herhangibir araç ses sistemi yapan elektronikçilere gidip reset yaptır 5 dk lık iş

teyp aynı araca takıldığı zaman şifre istemez, fakat ters bir durum olurda isterse yetkili servisi arayıp aracın şasi numarasını verince şifreyi söylüyolar ama bunun içinde serviste tanıdığınızın olması gerekiyo yada araç sahibi olmanız gerekiyor.

azenn
11/03/2009, 19:18
bugün servise gitti aracım cevap: bir kaç haftadır puntolarda aynı şikayet var!!!!!!!!!! istanbuldan yapılan birşey ALARM mı yazıyor dedi direkt ,virüs girmiş olduğunu öne sürdü:S:S:S:S:s keşke sesini çekseydim:D video linki koyardım dinlerdiniz:) fiat servisi seni puntoculara havale ediyorum
...başka bir yere yönlendirdi oraya gidilcek:S

virüs beyinlerine girmiş servistekilerin bence:D kihkih.

OzzY
11/03/2009, 21:11
:D:D:D:D süper cevap neden olmasın, bence benzinden bulaşıyodur başka istasyondan alın :D

djtalip
12/03/2009, 08:58
höh yani virüsmü dediler.

batuhann80
12/03/2009, 10:53
:D:D:D:D süper cevap neden olmasın, bence benzinden bulaşıyodur başka istasyondan alın :D
yok ozzy hastayken arabaya biniyoz ondandır bence...:D

Ziyaretçi047
12/03/2009, 12:28
Bi dakka hatırladım. Bazı radyoların teype müdahale gibi özelliği vardı. Mesela ben bu sorunu radyo mydonose da çok yaşardım. Ses kendi kendine azalıp kendi kendine açılırdı. O sırada ALARM yazardı ve ben teybin hiçbir tuşunu kullanamazdım. Teybin af/ta gibi tüm ayarlarını kapatsam da bunu düzeltemedim. En son radyo istasyonu kendisi düzeltti sanırım. Teybinizde böyle bir özellik varsa ve istasyon da böyle bir şey yapıyorsa bu sorun oluyor. Çok gıcık olurdum buna.

Çözüm nedir:

Sorun sadece radyo dinlerken mi oluyor. Eğer öyleyse bir süre başka bir frekans dinlemenizi tavsiye ediyorum. Yalnız not. Alarm yazıyorken bir çok fonksiyon kullanılamıyor. Zorlamak gerekebilir frekans değiştirmek için.

Umarım yardımı olur..

Virüs felan değil ama merak etmeyin :)

azenn
14/03/2009, 15:38
değişik bir bakış açısı adı gibi işlevide aynı kaldı mp3çalar:D(başka bir şey çalmaz zorlamayın)

narkoz30
14/03/2009, 19:10
fiat grande puntolarda kodlu teyp sistemi yoktur eğer olsaydı teyp kodunuzu akü değiştirdikten sonra kutup başlarını ayırınca ve aküyü takınca tekrar girmeniz gerekirdi bende böyle bir sorun olmadı aküyü söktüm taktım yine devam bence teybinizi resetletmeniz gerekiyor olabilir bu kötü frekanstan dolayı da olmuş olabilir ancak virüs girmesi gibi birşey söz konusu olamaz çünkü sanırsam istasyon hafızalamadn başka sinyalle yazılacak bir epprom u yok bu teyplerin (telesekreter gibin yani)

Buremir
15/03/2009, 01:48
benim aracın akü kutup başlarını söktükten sonra code istedi ???

OzzY
15/03/2009, 07:45
Bu kod istemesiyle ilgili başlı başına bi başlık var :)

Buremir
15/03/2009, 11:04
kodla ilgili sorunum yok sadece akü başlarını söktüğünüzde code girilmesi gerektiğini vurgulamak istedim

Ziyaretçi047
15/03/2009, 11:47
Kod girilmiyor diye bişe yok. Kodlu bu teypler ama istiyor istemiyor orasına bişe diyemiyorum. Hangi durumda ister hangi durumda istemez bilemem. Akü kutup başını söktükten kaç saat sonra takarsan vs. gibi. Veya başka bir arabadan söküp takmak gibi.

Ama dediğim olayı yaşayan olmamış sanırım...

abulbul08
15/03/2009, 12:38
benim araç iki kere kendi kendine kod istedi.aküyü sökmeden

Buremir
16/03/2009, 19:38
bu gün yaptığım ufak çaplı bir araştırma sonucu (ALARM) yazısının kesinlikle virüsten kaynaklı oldunu doğrulamış bulunuyorum cihanın da dediği gibi bazı radyo istasyonları frekansı kitlemek için bu yolu kullanıyormuş bu demek değil ki teybinize virüs bulaştı temizlenemez onarılamaz anlamında değil
kesin çözüm olarak ise akü kutup başını söküp 5-10 dakika gibi bekleyip tekrar takarsanız düzelicektir codunu girip teybinizi kullanırsınız ancak o radyoyu dinlememek lazım,
yada bu sorun ilk olduğunda frekansı değiştirebilirseniz düzelirmiş yada bir alt geçit, otopark vs. gibi radyonun çekemediği yerlerde.

yani virüs espirisi gerçek miş :)

dmRy
06/04/2009, 19:57
Bu olay dün İstanbul'dan geri dönerken, Düzce yolu üzerinde başıma geldi. Ancak belirttiğiniz gibi virus v.b. olayı değil.

Radyo çalarken ekranda ALARM yazıyor. O an,

sesi yükseltip düşürebilirsiniz.
cihazı kapatıp açabilirsiniz

O nedenle cihazı kapatın, tekrar açılır açılmaz radyo taraması yaparak mevcut kanalı geçin. Böyle bir durum ile karşılaşınca bunu uygulayabilirsiniz.

Gelelim sebebine :) G.Punto ses sistemi kitapçığında bu açıklanıyor ve hatırladığım kadarıyla şöyle birşeydi; deprem, doğal afet v.b v.b. gibi acil ve uyarı gerektirecek durumlarda ekranda ALARM yazar... gibi bir açıklama vardı. Yani ya radyo kanaları tarafından bu yapılıyor, ya da devlet, polis v.b. bu şekilde yayının arasına giriyor. Kitapçığa bakabilirsiniz.

Ziyaretçi047
06/04/2009, 20:06
Radyolar gıcığına yapıyor. Mydonose beni deli ederdi. Çat ses yükselirdi kısardım vs. kanal da değişemezdim. Arayıp şikayet edecektim. Sonra ses için bir ayar buldum. ALARM modu olduğunda ses ne olsun gibi menüde var. Onla biraz yırtmıştım ama yine de gıcıktı. Sonradan vazgeçtiler bu sistemden. Ya da ben kapattım ayarı felan hatırlamıyorum :)

azenn
26/04/2009, 15:35
gittiğimde bir sorun görülemedi:d

radyo kanalını basmak lazım ,deli etti müzikte yok sürekli adam konuşuyor :d nese uzun yada tarıhı belırsız bır suredır o yayından kurtuldum ,kayserıye yaklaşık 25km kala bir noktada başlamıştı tavsıyeler için teşekkürler.

jackal
26/04/2009, 17:39
Geçen hafta cumartesi günü bendede oldu aynı sorun 104.00 radyo d den yukarı doğru manuel arama yaparken 104.4 tgrt fm de takılı kaldı ve ALARM yazısı çıktı servise gittim aracı aşağı aldılar çözüldü ve bir daha bu frekansa girmememi soylediler nasıl çözdüklerini bilmiyorum ama devam ediyorsa öğrenebilirim. (dipnot:104.4 de virus olduğunu soylediler)

emefey
01/09/2009, 15:08
arkadaşlar megane arabası olan biri olarak aranıza katılmak zorunda kaldım.özür diliyorum.çünkü nette konuyu arattığımda size ulaşabildim ancak.şöyleki:

meteoroloji fm in 107.2 frekansından yayın yapan adana vericisi beni sinir etmeye başladı.arabanın digital radyosunda bu frekansa geldiğinizde yayını dinliyorsunuz ama, frekans arama,volume özellikleri çalışmaz oluyor.sürekli olarak "alarm" ve "107.2" yazıları çıkıyor.sesi açıp kapamak istediğim "info" diye bir uyarı çıkıyor.cd ye geçip tekrar radyoyu açıp acele ile frekans değiştirmedikçe bundan kurtulamıyorum.genel müdürlüğe "bilgi edinme" kapsamında" yazdım; hata bizde değil sizde dediler,adana bölgeye yazdım, onlar da "başkaları da aynı şikayeti iletti,inceliyoruz" dediler.
belkide hata renault megane radyosundadır,ama diğer frekanslarda niye yapmıyor ?

emefey
02/09/2009, 14:58
bi başka değerli arkadaştan da gelen cevap şöyle;bilgilerinize...
Karşılaştığınız durum, RDS sisteminde PTY (Program Type Identification) özelliğinin radyo istasyonu tarafından yanlış kullanımından ortaya çıkan bir durumdur. Verici istasyon tarafından PTY özelliği devreye sokulduğunda 31 farklı program tipi tanımlama imkanı bulunmaktadır. 31 no.lu kod alarm kodu olup öncelik taşımaktadır. Bu kod, sadece gerçek bir acil durum söz konusu olduğunda kullanılması gereken bir koddur. Devreye sokulduğunda radyo alıcıları o istasyona kilitlenmektedir.

Özetle, radyonuzda bir sorun yoktur. Endişe etmeyin. Düzelme olmadıysa konuyu ilgili yerlere tekrar iletmeyi de ihmal etmeyin derim.

Moosty
02/09/2009, 15:42
Problem bizdeki radyo istasyonlarının bu özelliği kötüye kullanmaları. Radyonun ayarlarında TA yı kapatınca yapmaması lazım.
Radyoyu açıp hemen kanal değiştirmeye çalışmak işe yarayabilir.
Eğer radyo açılır açılmaz o istasyonu buluyor ve hemen kilitleniyorsa anten bağlantısını söküp öyle açmak lazım.