PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kemer takmadan Airbag açılırmı.

ErdeM53
24/02/2007, 12:50
Bir yerde okumuştum arkadaşlar. Emniyet kemerini takmadan airbaglarin acılmadığını söylüyorlar. Sizce ölemi gercekten.??

BGRAYS
24/02/2007, 12:52
ben öyle biliyorum ..

Auto engineeR
24/02/2007, 12:52
Bir yerde okumuştum arkadaşlar. Emniyet kemerini takmadan airbaglarin acılmadığını söylüyorlar. Sizce ölemi gercekten.??

bizim arabalarda emniyet kemeri takılı olmayan tarafta airbag açılmaz.
ama kimi arabalarda emniyet kemeri sensörü yoktur, o yüzden airbag açılır.

buarada bizde aktif gergili emniyet kemerleri war. kaza anında iyice geriyor

anilpunto
24/02/2007, 12:53
Benim bildiğim kadarıyla önceden öyleydi. Ama son yıllarda emniyet kemerini takmadan da airbagler açılıyor. Ama tam olarak emin değilim....

Linos
24/02/2007, 12:57
Bence kemer takmasan da açılır ya da açılmaz ama sana bir faydası olmaz! Kemersiz vaziyette, kaza anında (evlerden ırak), aracın içerisinde vücut savrulacağı için, hava yastığının, koruma işlevini yerine getiremeyeceğini düşünüyorum! Yani boşa açılması sözkonusu...

uzman
24/02/2007, 12:58
aktif emniyet kemerleri yeni nesil araçların hepsinde var,airbag konusu ise her araçda farklılık gösterebilir,bu konuda servisden doğru bilgiyi almak gerekir.sonuçda açılsa bile emniyet kemeri takılı değilse bir işe yaramayacaktır.airbaglerin işe yaraması için mutlak surette emniyet kemerinin takılı olması gerekir.

Ziyaretçi047
24/02/2007, 13:01
Eski punto vardı 80 le girdim. emniyet kemerim takılı değildi. hava yastıklarının 2si de açıldı ama malesef bir işe yaramadılar. önümde açılan biraz kaburgamı yumuşattı. Kafamın bir bölümünü de sağ taraftaki air bag e çarptım. Bu esnada çarpmış olduğum diğer yerler yüzünden baya hasar aldım. Yani airbag ler patlıyor ama kemer yoksa sadece izliyorsunuz patlerken. Çünkü o esnada siz araç içinde havalanmış başka bir yere uçuyor oluyorsunuz.

LOST_WANTED
24/02/2007, 13:11
walla benım kemer takılıydı kafayı cama vurdum hiç biri açılmadı :D

brvhgt
24/02/2007, 13:39
benim eski araçta 2 kişiydik kemersiz çarpma sırasında 2 havayastığıda açıldı

x-troy
24/02/2007, 14:45
benim eski arabamda (opel/zafira) takılı değilse kemerler airbag ler açılmıyordu..
senkronize çalışıyrlar yanii..servis bi şey için koltuğu sökmüştü ve takarken soketi yerine takmamış. airbag arıza lambası yanıyordu...

brvhgt
24/02/2007, 15:02
bizim araçlarda sensörlü koltuk altlarında kablolar var kemer ve aırbag bağlantılı çalışıyor

shoparr_
24/02/2007, 15:58
şöyle de bir durum var kemer takılı değilken airbag açılırsa suratımız darma dağın olabilir.bu yüzden kemer şehir içi-dışı takılmalı.bir de kendime anlatabilsem bunu!:D

--GNS--
25/02/2007, 23:36
ben biliyorum bu olayi kaza gecirdigim icin... kesin aciliyor airbaglar emniyet kemeri takili olmasa bile... buarada kemerler geriye sariyormus kaza aninda....

Morkoyun
26/02/2007, 00:13
Grande Punto'larda kemer takili degilse airbag acilmaz.

hatta bazi 2006+ arabalarda kemer takili degilken ve ikaz sesi otuyorken emniyet kemerini cikarma dugmesine 4 saniye basili tuttugunuzda o ses susar ve arabanin beyni kemerin takili oldugunu sanar ve airbag acilir.
Ornek: Yeni Ford focus

pdr42
26/02/2007, 00:13
ben laırken demişlerdi kemer takılı değilse acılmaz diye servis demişti

vaY BE MORKOYUN AYNI DAKKADA AYZMISIZ

Morkoyun
26/02/2007, 00:16
ek bilgi olarak soyleyim madem airbag konusu acildi ,

SRS airbagler 2 kademeli acilir
SRP ler tek kademeli yani 1 kere patlar

Morkoyun
26/02/2007, 00:17
demekki ayni derecede ilgi gosteriyoruz seninle :) :P

matrox
26/02/2007, 02:13
peki benden ilginç bir soru:

eger emniyet kemeri takılı değilken hava yastığı açılmıyor ise menüden yolcu hava yastığını neden iptel ediyoruz ? yolcu yokken zaten açılmasınada gerek yok sizin söylediğinize göre (bu arada yolcunun emniyet kemeri takmış olduğu normalini düşünerek söylüyorum)
ben yalnız kulllandığımda üşenmeyip iptal ediyorum allah korusun küçük bir kasada bile en az 1000 ytl masraf demek yolcu hava yastığı

lithium
26/02/2007, 09:27
@ matrox: öne bebeyi koyuyosun, kemerle pusetini (doğru mu dedim?) bağlıyosun, airbagi kapatıyosun, allah korusun kaza anında airbag açılıp da hönk diye bebeciğe bişi olmuyor.. sebeb-i varlığı budur yolcu airbag iptalinin...

aktif gergili emniyet kemeri kaza anında milisaniyeler seviyesinde kemerin boşluğunu alır, geri sarar ve sıkılaştırır, kaza olduktan hemen sonra da gevşetir.. süperdir, acayiptir.. bizdekiler aktif gergili mi bilmiyorum?

airbag her ufak kazada açılmıyor, kabin hafiften deforme eden bişi olursa açılıyor. kazanın şiddeti ve yönü çok önemli.. airbagi açılmayan arkadaşlar korkmasınlar.. geçmiş olsun...

yolcu tarafının kemeri takılıysa airbagin açılması, diğer durumda açılmaması lazım. sürücü tarafı ise default olarak her durumda açılabilmeli.. kemer sensörü vb. çalışmaması durumunda salak gibi ulan kemerini de takmamış bu sürücü, airbagi de açmayım da görsün gününü diyeceğini sanmıyorum aracın.. sürücü tarafı her durumda açılmalı...

--GNS--
26/02/2007, 15:05
ya arkadaslar baskalarinin dediklerine bakarak yazmayin ben kaza gecirdim ve arabam gp active di 2 airbagde acildi emniyet kemerimde takili degildi!!! yanimda yolcuda yoktu... arabanin resimleride var sitede bakabilirsiniz...

Gajiin
26/02/2007, 17:24
ya arkadaslar baskalarinin dediklerine bakarak yazmayin ben kaza gecirdim ve arabam gp active di 2 airbagde acildi emniyet kemerimde takili degildi!!! yanimda yolcuda yoktu... arabanin resimleride var sitede bakabilirsiniz...

daha başka ne denebilir ki ? airbaglerin yanlışlıkla açılmış olma ihtimali de yok sonuçta demek ki kemerle bi alakası yokmuş en azından g.punto da.
bu arada geçmiş olsun tekrarı olmasın inşallah...

the_Algn
26/02/2007, 22:55

bizim araçalrda airbag koltuk sesörü yok o zaman....koltulardakiler sadece oturan olunca kemer uyarısı için...

ABNEW
26/02/2007, 23:41
Evet, koltuklarda emniyet kemeri ikazı için ağırlık sensörü var...

Gajiin
27/02/2007, 00:05
evet o yüzden azıcık kaba et kaldırılınca emniyet kemeri ikazı susuyo. bunu bi arkadaşım yakın mesafede kemer takmamak için yaptı. koptum gülmekten :)

matrox
27/02/2007, 03:57
@ matrox: öne bebeyi koyuyosun, kemerle pusetini (doğru mu dedim?) bağlıyosun, airbagi kapatıyosun, allah korusun kaza anında airbag açılıp da hönk diye bebeciğe bişi olmuyor.. sebeb-i varlığı budur yolcu airbag iptalinin...

teşekkürler arkadaşım şimdi bekar olunca bu adamın aklına hiç gelmiyor
ama ben menüden kapatmadığın sürece havayastığının patladıgını düşünüyordum ki arkadaş da kazasında patladığını yazmış yani menüden kapatmadığımız sürece patlayabilir

bu arada isterse en ufak bir kazada bile eger sensörün olduğu yere araba darbe alırsa hava yastığı açılıyor arkadaşlar ben kaldırıma çarpan ki hızı tahminen 20 km bile yoktu açıldığını gözümle gördüm arabada tampondan başka gözle görünür bir hasar olmamasına karşın arabanın hava yastıkları açıldı
bu olay tamamen sensöre gelen darbe ile alakalı hızlı yada yavaş tetiklendiği anda hava yastığı açılıyor
hatta bir kişi toyotayı şikayet etmişti araba 8 yada daha faza idi tam hatırlayamıyorum takla atmasına rağmen hava yastıkları açılmamıştı yapılan araştırmada sensörlerin tetiklenecek noktalardan darbe almadığı ve açılması için bir neden olmadığı bulunmuştu

lithium
27/02/2007, 13:23

geçmiş olsun öncelikle..

bana da bu işi sensöre bırakmamak lazım gibi geliyor. aktif ve pasif otomobil güvenlik sistemleriyle ilgili çalışmalarım var, öncelikle minimum komponent = min hata diye düşünülüyor bu işlerde. yani kaza olmuş bi kere hava yastığı sensörü görmedi diye adam yapışırsa başlarım öyle sistemden...

iyidir abi, geniş geniş tüm airbagler açılsın, kimseye zararı yok...

@matrox: benim de bilgilenmem iş icabı, yoksa bebek mebek ohooooooo... tek ilgi alanım +18 bebekler olabilir:D

femoli
27/02/2007, 13:41
valla açılması açılmamasından ii dir bizim komşu megane nıyla kaza yaptı takla attı air bagler açılmamış dava ettiler dava sonucu air bagler patlıyacak şekilde şiddetli bir kaza olmamasıymış araç yanlız takla attı bu söliim traji komik

--GNS--
27/02/2007, 15:14
sensorler emniyet kemeri icin bencede... buarada kaza yaptiktan sonra artik hep emniyet kemeri takiyorum ilkinde kurtuldum hic birsey olmadan ama bidaha kurtulamayabilirim oyuzden takmadan binmiyorum arabaya:) sizde takin ben arabaya biniyorum anahtari kontaga takiyorum ceviriyorum biraz beklememiz gerekiyorya arabayi calistirmadan o sirada emniyet kemerimi takiyorum hem ses yok hemde guvenli :) :)

femoli araba onden bi yere carpmadiysa on airbaglar acilmaz yan airbaglari warmiydi meganda bilmiyorum ama yan airbaglarin acilmasi lazim bence...

matrox
27/02/2007, 15:26
@lithium
+18 bebeklere de hava yastığını kapatırsak yazık olur onlarda açık dursun :D

the_Algn
27/02/2007, 15:46
peki arakdaşlar yolcu air bag lar açıldı diyelim ..sonrasında yenisi nasıl takılacak ...yani bizdekilerin izi bile belli değil göüğste..tekrar takınca göğüste izimi kalacak...

Gajiin
27/02/2007, 18:57
yolcu havayastığı patlayınca gögüs komple değişiyo diye biliyorum.

ABNEW
27/02/2007, 19:22
yolcu havayastığı patlayınca gögüs komple değişiyo diye biliyorum.

Katılıyorum.Zaten bunun için yolcu airbag iptal seçeneği var:)

the_Algn
27/02/2007, 19:38
Katılıyorum.Zaten bunun için yolcu airbag iptal seçeneği var:)

öyleyse sevmediğimiz biri oturunca iptal edelim airbagi :) ...şaka bi yana bayaa maliyetli olur o zaman kasko felan olmasa nasıl yaptırır insan...

Linos
28/02/2007, 01:27
Peki normalde kasko hava yastıklarını da kapsıyor mu? Bilen var mı? Kazada patlaması ya da çalınması durumunda???

matrox
28/02/2007, 02:20
kesinlikle karşılıyor kasko havayastıklarını
araba pert edilirken en dikkat edilen özelliklerden bir hava yastıklarının durumu ve maliyeti zaten 4 hava yastığı patladığında minimum maliyet 4000 ytl

not: güzelim Türkçemde airbag = havayastığı arkadaşlar bende zaman zaman ingilizce kelimeleri dilime sokuyorum ama en güzeli dikkat etmek
saygılar