PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjeksiyon sistemi arızası...(biraz komedi)

eerku
27/02/2009, 23:41
arkadaşlar selam, bugün başıma gelen bir olayı aktarmak ve bilginizi almak istedim.

yolda giderken aniden enjeksiyon sistemi hatası uyarı lambası yandı ve akabinde araba stop etti hemen. arabanın mevcut hızıyla sağ şerite kadar geçip arabayı emniyetli bir şekilde durdurduktan sonra marşa bastığımda araba çalışmadı. defalarca denedim ancak sonuç aynıydı. bir defa çalıştı ancak o da 1 sn sonra yeniden stop etti. komedi bundan sonra başladı...

5 dk bekleyip denemelerime devam ettikten sonra inip kaputu açıp açıkçası bişeylere bakmayı düşündüm ama kendi kendime "ne biliyorsun ki nereye bakacaksın" deyip boşverdim ve fiat servis çağırdım. sağolsunlar hemen geldiler.

kaputu açar açmaz sorun belli oldu. arabamın bakımını (mazot filtresi değişimi dahil) daha dün yaptırmıştım ve mazot filtresinin üstünde 3 kablodan birinin çıktığını ve bu nedenle de motora yakıt ulaşmadığı için arabanın çalışmadığını anladık :d tabii biraz kendime kızmadım değil :d niye bakmadım diye.

tam bu işlemden sonra ise benim için soru işareti olan bir durumla karşılaştım.

kabloyu takmamızın ardından arabayı çalıştırdık ancak işaret halen yanık durumdaydı. servisten arkadaş bir bilgisayar bağlayıp işareti öyle söndürdü.
ama benim kafamda soru işareti kaldı açıkçası.

kabloyu taktıktan sonra neden işaret sönmedi? sönmesi lazım değil miydi?

ne dersiniz?

ABNEW
28/02/2009, 00:15
Ercan, geçmiş olsun.Belki de sistem hatayı hafızaya kaydettiği için sorun geçmesine rağmen bilgisayara bağlayıp bu hatayı silmek gerekiyordur.Tabi servise danışmalısın kesin bilgi için...

Ziyaretçi047
28/02/2009, 00:30
Bilgisayar biraz farklı çalışıyor. Sen yola çıksaydın kullansaydın ve birkaç kez söndürüp çalıştırsaydın lamba kendiliğinden sönerdi merak etme ;)

bad cat
28/02/2009, 21:19
Bilgisayar biraz farklı çalışıyor. Sen yola çıksaydın kullansaydın ve birkaç kez söndürüp çalıştırsaydın lamba kendiliğinden sönerdi merak etme ;)
:thumbup1:

TunFeB
01/03/2009, 01:02
ercan merak ettiğim bişey var. bakımı yetkili serviste mi yaptırdın? eğer yetkili servisse nasıl böyle bir arızaya sebebiyet verebiliyorlar. aklım almadı pek....

eerku
01/03/2009, 01:30
selam dostlar, bakımı yetkili bir serviste yaptırmadım açıkçası servislerde sizi bekleme odasına alıp bekletme huyları olması sebebiyle servislere gitmiyorum. ben arabamı usta yaparken izlemek istiyorum. ayrıca bugün bir başka şey öğrendim, ışığın sönmesini istiyorsanız akünün + ucunu çıkarıp yeniden taktığınızda hafızayı resetlediğinden ışık sönüyormuş :d

mesajımın içinde yazmayı unuttum, cevap veren herkese teşekkür ederim.

TunFeB
01/03/2009, 01:54
selam dostlar, bakımı yetkili bir serviste yaptırmadım açıkçası servislerde sizi bekleme odasına alıp bekletme huyları olması sebebiyle servislere gitmiyorum. ben arabamı usta yaparken izlemek istiyorum. ayrıca bugün bir başka şey öğrendim, ışığın sönmesini istiyorsanız akünün + ucunu çıkarıp yeniden taktığınızda hafızayı resetlediğinden ışık sönüyormuş :d

İstanbul' da da Kavaklıdere olsaydı rahatça izlerdiniz aracınızı....