PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat'a davayı açıyorum, tek eksiğim yardımlarınız

xborsaci
26/02/2009, 12:15
Arkadaşlar hepimizin başına gelen city motoru arızası ile ilgili fiat italya ve tofaş a ayıplı mal sattığından dolayı davayı açıyorum.
amacım puntolarda kronik hastalık olan city motoru(servo) sorununu kökten çözümlenmesi.ya araçlarını geri çağırsınlar yada city motoru yüzünden mağdur olan biz punto severlere genel bir kampanya yapsınlar....
amacım asla bireysel değildir.bu sebeple sikayetleri dile getirerek toplu halde çözüme oluşmaktır....
-banane yaaa benim aracımda öyle bir sorun yok!
-benim allahtan değiştirldi diye lütfen düşünmeyin....

garantiden bir gün sonra arac arıza yapar ve yanlız kalırsınız....sadık müşteri garantisinede güvenmeyin....benden sadığı yoktu çünkü:)

fiat ve tofaş bu kronik hastalığa kesin bir çözüm bulmak zorundadır....biz bakkaldan sakız almıyoruz.hepimiz bu araçlarda can taşıyoruz..ailemizin canı bu kadar değersizmi...?

2005 yılından 2009 yılına kadar olan verdiğim servis ve fiat müşteri hizmetleri mücadeleme son noktayı koyuyorum.sonucu kaç yıl surerse sürsün ve ne kadar para giderse gitsin hukuk mücadelesine girmek istiyorum...TABİKİ SİZİN DESTEĞİNİZLE.....

bu sebeple tespit ettiğim arkadaslardan özel mailimlede yardım isteyeceğim.suan bazı arkadaslarla da görüşmelerim zaten sürüyor...bu nedenle sizden isteğim sadece 5 dk....
sorunuzu yada yasadıgınız sorunu mail olarak yada fax olarak bana gönderirmisiniz?nerde ne zaman arıza yaptı aracınızda sonuç nedir.?....

bu dava kesinlikle açmayı düşünüyorum.kendim özel bir şirkette olmamdan dolayı ayıplı mal satmalarından dolayı dava açıldıktan sonrada tofasa araçlarının geri çağrımı ile davayı haber olarak borsa ekranlarınıza yansıyacak.ayrıca bu şikayetleriniz suan italyda ikamet eden bir arkadasım tarafındanda o an ve saniye fiat a bildirilecek....ayrıca çeşitli sitelerde ve gazete,dergilerdede bu konuyu yayınlatacağım...

bu sebeple özellikle bu sorunu yasayan arkadaslardan...ve basın yayın ve avukat olan arkadaslarımın yardımlarını bekliyorum.saygılarımla...

ocean_1919
26/02/2009, 17:24
Benzer bir problem hyundai accent era ve getz'lerde de vardı ve hyundai sorunla başa çıkamayınca hidrolik direksiyona dönüş yaptı. yani artık "EPS : ELECTRONİC POWER STEERING" koymuyor araçlarına. Aynı zamanda dikkat ederseniz linea'lardada hidrolik direksiyon standart. Yani madem eps yi yapamıyosun neden ısrarla üretimine devam ediliyor anlaşılamaz bir durum. Kaldı ki bu sebeple kaza tehlikesi atlatanlarda var sanıyorum.

ysfdvc
26/02/2009, 17:41
ben gp mi yeni aldım bir sorunum yok ancak bu konuda size katılıyorum. elimizden gelen bir şey olursa ne mutlu bize.....

kukart
26/02/2009, 20:19
henüz benim direksiyonda servo ya bağlı sorun olmasada
bi tıkırtı hissediyorum... herneyse sorun olmasada destekçinim
gereken ne ise bildirmen yeterli....

djtalip
26/02/2009, 21:34
kesinlikle aç davayı, benim araçda da olmuştu servise götürdüm garanti kapsamı dışında dediler, yani kullanıcı hatası (17'' jant, yayların değişimi ve sürekli olarak city modunda kullanmamdan dolayı) vb bir sürü çamur attılar ama bende fiat çağrı merkezini arayıp dava açacağımı söyledim, adamlar tutuştu tabi, mecburen garanti kapsamına aldılar.

Fuzuli
26/02/2009, 22:03
Diğer konunuza yazdım...Bence gerekli belgeleri(city arızası yaşayan arkadaşların servis faturaları/bilgileri vs. vs.) toplayın sonra noterden dava açacağınızı ve dava konusunu belirtir ihtarnamenizi yollayın...
Bekleyeceğiniz bir süre sonra da açın davaları...
Süre uzun sürse bile adalet yerini bulur pek çok insana da emsal teşkil eder...

webercis
26/02/2009, 22:06
benim aracın direksiyon motoru da bozuldu yaptılar.benzin pompası baştan beri ıslık çalıyor ve dışaıdan rahat bir şekilde duyuluyor.değiştirin dedim garantiye girmezmiş diyolar.
her konuda destekliyorum

xanatoliax
27/02/2009, 00:26
hep destek tam destek

TunFeB
27/02/2009, 08:52
Çok yararlı bir konu. Bir çok kişinin başı ağrıdı bu konudan. GP kullanıcıları kronik bir hata yüzünden 1500 TL maliyet oluşturan bir hatayı yüklenmek zorunda değiller. Her zaman desteğim tam....

femoli
27/02/2009, 09:01
Mantıklı düşünmüşsünüz ,ayrıca garantide olan bir gp nin servise gittiğinde city siz bozmuşsunuz demesi daha bir enteresan :)

xborsaci
27/02/2009, 10:58
ewet arkadaslar..yardımlarınızı benden esirgemiyeceğinizden dolayı hepinize tesekkur ederim...çeşitli belgeleri topluyorum.burda arkadaslarımızın sorunlarını,city mototu ile ifadelerini tekrar tekrar okuyorum.ve şu sonuca ulaştım.city motoru kesinlikle kronik arıza..suan dediğiniz gibi 1500 ytl yi yüklenmek cok mantıksızlık...bide eski fiyattır bu.işçilik dahil güncel fiyatını suan 2.150 ytl olmuş...ben merak ediyorum.arabalarımız 10 yıllık oldugunda ne olacak.??benim ilk olarak 5500 km de geldi basıma bu olay.5500 kmde araç bozulurmu diye bağrınırken olayın 200 km 700 km basına gelenleri okudum.ben hakkımı aramada belki cok yanlıslar yaptım ama ileride örnek olacak bir davaya imza atmak istiyorum açıkcası...sorunlarınızı plakanızı ve gittiğiniz servisi özetleyen bir mail atarsanız sevinirim...
özelden bütün bilgilerimi fax numaramı verebilirim.hersey için tesekkurler.yavas yavas toparlanıyoruz...

woyzeck
27/02/2009, 12:37
benim city motoru ile ilgili bir şikayetim olmadı ancak başka şikayetlerim var.bu konuda (city şikayeti olmayan) nasıl bir yardım isterseniz ben de hazırım..

usermm1
27/02/2009, 13:17
fiat bu sorunun kronik sorun olduğu kabul edip, garanti bitse bile ücretsiz değiştirmeyi taahhüt etmesi lazım. buna benzer birçok örnek var. bir akrabamın 95 model bmw sinin devridaym pompası arızası yaptı, garantisi bitik olduğu halde kronik bir hata olduğu için ücretsiz değişti. bu bir jest değil, sorumluluk olmalı.

mehmetemin14
02/03/2009, 10:38
merhaba size hukuki yardım anlamında elimden geldiği kadar destek olmak isterim. ancak ankarada olduğum için birebir ilgilenebilmem zor olur. ayrıca sizi bursada işinin ehli bir meslektaşıma da yönlendirebilirim. saygılar.

puntolam
03/03/2009, 01:54
Arkadaşımızın hak arama mücadelesini sonuna kadar destekliyorum.2006 da henüz bu grup başka bir portalda buluşuyoken bu konuyla ilgili önerim olmuştu.Dikkate alınmamıştı ama şimdi bunun sıkıntılarını yaşıyoruz.
Kısaca önerim şuydu;Bu site ve grup aracılığı ile FİAT üzerinde etki kurup bazı avantajlar sağlayabilirdik,sonuçta bu araçların türkiyede satılması ve tutulmasında çok katkımız olmuştur(örn bana 20-30 kişi sormuştur araçtan memnunmusun diye) Bizler FİAT ın en etkili reklam elemanlarıyız aslında(gerek sanal gerek real anlamda)
FİAT ile(veya Tofaş muhatap kimse) bir protokol yapmak ve geliştirilebilmekle beraber şu maddeler üzerinde anlaşmak.
1-Yedek parça ve servis ücretlerinde hatırısayılır bir indirim(site üyeliği ve GP kullanıcı şartı ile tabiki)
2-Garanti kapsamının genişletilmesi ve ücretsiz uzatılması.
3-ikinci araçta indirim(filo kapsamına girmek)
4-Sorunlarımızın çözümünde öncelik ve samimiyet
Maddeler ihtiyaca göre uzatılabilir tabi.Ancak şu unutulmamalıdırki google ye GP yazan her kişinin karşısına direk bu site çıkıyorsa,araç almayı düşünen herkes aklından geçen aracı kullanıcısından soruyosa FİAT ında bize ve memnuniyetimize ihtiyacı var demektir.
Reklam için milyonlarca dolar harcadıklarını düşünürsek, bizim taleplerimiz bu miktarın yanında hiçbir şeydir.
Burada önerimi tekrarlıyorum ve gücümüzün farkına varmaya çağırıyorum sizleri.Aksi taktirde daha çok sıkıntılarla boğuşup kendimizi yoracağımızı düşünüyorum.
Birde işin anti propaganda ve yaptırım boyutu var tabi.Yıllar önce bir Peugout 207 sahibinin arka cama yazdığı ''bu araç sürekli arıza çıkarıyor'' yazısını hiç unutmuyorum.
Düşünsenize 20 araca bu yazı asılıpta fiat bayisinin çevresinde 1 günlük bir park etme eylemini,yankılarını?Kronik sorunlara ciddiyetsiz yaklaşımlarda bu tür eylemler yapılabilinir.Buluşmalar hep mangal veya çay toplantıları olmamalı sanırım.Selamlar..

OzzY
03/03/2009, 02:16
Dedikleriniz güzel şeyler tabii ancak bence fiatın böyle bi oluşuma destek vermesi çooook zor, sonuçta burası forum ortamı ve seviyeyi koruduğu sürece isteyen istediğini yazıyo. burda 100lerce kişi fiat hakkında kötü şeyler yazmışken fiatın bunu desteklemesi mantıklı geliyo bana.

dmRy
03/03/2009, 08:44
valla aç kardeşim :) Ne servislerde ne Fiat Türkiye de iş var.. Başka birşey demiyorum. Geçen aylarda +1 yıl garantiyi uzattım, o nedenle 50.000 bakımı için tekrar götüreceğim aracı garanti yanmasın diye. Yoksa sanayiye verecektim bakım için. Problemli arka kapı kollarının birebir mekanik parça değişimi için müşteri hizmetlerini aradım. Ayrıca 2 farklı şikayetimi de bildirdim. ama onlar sadece kapı kolunu araştırmışlar. Verdikleri yanıt ise, servisimiz zaten tamir etmiş, bozulduysa getirin tekrar tamir etsinler.. Dedim zaten tamir etmişler, yapamaadılar demek ki tekrar sıkıntı yapıyor, tekrar götürsem ne olacak, yapılabielcek olsaydı o an yapılırdı. Dedim değiştirelim. Yok yok olmaz v.b. servise önyargınız var v.b. .. dedi durdu müşteri hizmeti :) İi dedim o zaman parayla rezil olmaktansa gider sanayide veririm 70 - 80 TL yaptırır rahatlarım dedim kapattım.. :)

Şaka gibi gerçek.. Yaptıkları işin arkadasında duramıyorlar.. Olmadı bir ara videosunu çekecem. Kapı kolunu arka arkaya çekmeye çalışınca birinde gene takılıyor. Bariz belli geçici bir çözüm yapılmış. Şeytan diyor çek videosunu yolla İtalya'ya.. Ama iş güçten vakit bulamıyor insan..

City motorum hiç problem vermedi bu vakte kadar ancak yapmayacak değil. Yaparsa zaten 1000-1500 TL'yi buluyormuş masrafı..

sersev
03/03/2009, 10:04
benım motoruda yıne daha once forumdan takıp ederek 1 sene once degıstırmıstım su anda bır problem yok ankara kartaşda degıstırmıstım buyuk ıhtımal faturası duruuyordur benden bır sey ıstersenız yardımcı olurum

Ogulcan.Öğüt
03/03/2009, 11:33
Ben arabanın herşeyin hertürlü cok memnunum bi benim basıma sorunlar gelmio sanırım ya

xborsaci
03/03/2009, 22:56
Arkadaşlar şimdi şunu belirtmek isterim.Bir kere kesinlikle bu site Fiat tarafından dönem dönem kontrol ediliyor.Çünkü nerdeyse fiat yöneticileri yazdıklarımın hepsini biliyorlar.benle anlaşma yoluna gitmek için gene çağırdılar.bu kaçıncı bende hatırlamıyorum.Bu sefer bursa çalışkaner e götürdüm.arızamın yapılacagını belirttiler.bende aracımı servise bıraktım.fiat yöneticileri arızaya tekrar bakacaklarını ve yapabileceklerini belirttiler.işçilik benden tabi.bu arada yapsalar bile kapıdan sonrasına garanti vermediler.yani örnek 1 hafta sonra arıza oldu gene sorumluluğu kabullenmeyeceklerini bildirdiler.bende öyle saçma seymi olur dedim.herneyse son sözleri artık bizim hakkımızda iyi seyler yazarsınız.....

sonuç olarak garanti kapsamına almayacaklarını fakat tamirini yapacaklarını belirttiler ve yaptıktan sonra garanti vermiyeceklerini belirttiler.banada çok garip geldi.işçilik masrafını benim karsılamam gerektiğini söylediler.bende 500 ytl kadar işçiliği karşılayabileceğimi sorunun para olmadığını hakkımı aradığımı belirttim

neticede ben yılmadan yaklasık 3 sene uğraştım ve uğraşmayada devam edip hakkımı arayacağımı belirttim.servis kayıtlarım BANOTO da usulsuzce 2 defa gözüksede,servisle yaptığım konuşmaların şirketimden ses kayıtlarını çikarmam,kaç defa gittiğimin belli olması,kendimin borsacı olduğundan bu konuyu borsayada tofas hisselerine tasıyacagımın görülmesi ve bende alınan citi motoru sökme takma isleminin faturasının elimde olmasıda buyuk etken oldu.bursa BAN OTO denilen mobilet tamircilerine fiat yetkili servisi verilip benim mağdur edillip ve bunu kanıtlamam ;hakkımı savunmam belki beni sonuca ulaştıracak.fakat bu böyle olmamalı.müşteri memnuniyeti kapsamında bu ve buna benzer sorunlar hemen çözülmeli.kişileri markadan soğutulmamalı.açıksası bu araba için 4 ay bekledim ve çok büyük hevesle aldık.fakat inanın bir daha fiata binmem.binmem de çok zor...kimseyede tavsiye etmem.ne çektiğimi ne kazalar atlatığımı bir ben bilirim birde allah...insallah çok zor gelen adalet yerini bulur ve ben arabamla tekrardan barısırım...
gelişmeleri yazacagım.eçıkcası hiçbirsey daha belli değil.hersey 1-2 gün içinde belli olacak....
bu sebeple ben yada baskası....kişisel davalarla hiçbirsey elde edemeyiz.sorunlara toplu yaklasılmalı ve yasalar doğrultusunda kesinlikle isteklerimizi ve şikayetlerimizi fiata bilinçli tüketici olarak belirtmeliyiz.
bu arada sorunumla yakından ilgilenen ankaradan müslüm beyede tesekkurler....

dmRy
04/03/2009, 08:53
ve şikayetlerimizi fiata bilinçli tüketici olarak belirtmeliyiz.

Belirtiyoruz da ne oluyor :) Önyargılısınız diyerek kestirip atıyorlar :)

Yanıt olarak;

Arkadaş eğitimli olduğunu kabul etttiğin usta, tavandaki lekere su dökülmüştür
Tamamen fabrika hatası olan arka kapı kollarındaki probleme, sen kapıyı açmayı bilmiyorsun
3 kez ve 2'sinde üzerinde problem varken göstermek istediğim park sensörlerine (yoğun yağmurdan sonra sensörün teki su alıyor sanırım), elektrikçi ustam yok mazereti ile bir ustanın dahi girip bakmaması.. Sonra benden yağmur yağdırmam beklenmesi :)
+1 yıl garanti uzatmama karşın hala faturamı alamamam..

Ve dahası.. Bunları söyleyince ise çok bilgili (!) müşteri hizmetleri sessiz kalıyor. Ee bu kadar olaydan sonra önyargım olmazsa şaşmanız lazım... Bırakın abi yazıklar olsun böyle hizmete, başka birşey demiyorum. Parayla rezil olmaktan başka birşey değil, insanı arabadan soğutuyorlar..

xborsaci
04/03/2009, 11:17
Belirtiyoruz da ne oluyor :) Önyargılısınız diyerek kestirip atıyorlar :)

Yanıt olarak;

Arkadaş eğitimli olduğunu kabul etttiğin usta, tavandaki lekere su dökülmüştür
Tamamen fabrika hatası olan arka kapı kollarındaki probleme, sen kapıyı açmayı bilmiyorsun
3 kez ve 2'sinde üzerinde problem varken göstermek istediğim park sensörlerine (yoğun yağmurdan sonra sensörün teki su alıyor sanırım), elektrikçi ustam yok mazereti ile bir ustanın dahi girip bakmaması.. Sonra benden yağmur yağdırmam beklenmesi :)
+1 yıl garanti uzatmama karşın hala faturamı alamamam..

Ve dahası.. Bunları söyleyince ise çok bilgili (!) müşteri hizmetleri sessiz kalıyor. Ee bu kadar olaydan sonra önyargım olmazsa şaşmanız lazım... Bırakın abi yazıklar olsun böyle hizmete, başka birşey demiyorum. Parayla rezil olmaktan başka birşey değil, insanı arabadan soğutuyorlar..

birden servisle aramdan geçenleri hatırladım bir an....ewet bunun altında fiatın servis yayılmacı politikası var.yani sırf servisim çoğalsın diye önune gelene yetkili servis veriyorlar.bakın bmw ye ka. tane yetkili servisi var...tamam adamlar kazık mazık ama işinin ehli olarak çalışıyorlar...sorunu çözemezsin onu kabul ediyorum.el elden üstündür...fakat çözemediğini kabul etmiyorlar ve seni yalancı çıkartıyorlar ya orda deliriyorum...

fiat müşteri hizmetleri banoto dan aracımla ilgili savunma istedi.adamların savunması şu:
1.sinde garanti kapsamında geldi.arızası yoktu(yani canım sıkılmısta gitmişim)
2.sinde garanti dısında gelindi arıza tespit edildi.(benden niye citi değiştirme işçiliği aldılar cevap veremediler)

bende fiata dedim servis müdürü gözümün içine baksın ve desinki sen 2 defa geldin. davamdan vazgecicem....
işte böyle seyler yasadım servisi yalanlarla dolanlarla yürütüyor.fiat merkezede böyle anlatıyor.fiat merkezde bu servisin hiç yalan söyleyeceğini düşünmüyerek direk seni suçlu yapıyor...
peki ne yapılabilir???

DAHA PROFESYONEL VE NİTELİKLİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ....MUTLU KULLANICILAR....

ocean_1919
04/03/2009, 18:29
Arkadaşlar şimdi şunu belirtmek isterim.Bir kere kesinlikle bu site Fiat tarafından dönem dönem kontrol ediliyor.Çünkü nerdeyse fiat yöneticileri yazdıklarımın hepsini biliyorlar.benle anlaşma yoluna gitmek için gene çağırdılar.bu kaçıncı bende hatırlamıyorum.Bu sefer bursa çalışkaner e götürdüm.arızamın yapılacagını belirttiler.bende aracımı servise bıraktım.fiat yöneticileri arızaya tekrar bakacaklarını ve yapabileceklerini belirttiler.işçilik benden tabi.bu arada yapsalar bile kapıdan sonrasına garanti vermediler.yani örnek 1 hafta sonra arıza oldu gene sorumluluğu kabullenmeyeceklerini bildirdiler.bende öyle saçma seymi olur dedim.herneyse son sözleri artık bizim hakkımızda iyi seyler yazarsınız.....

sonuç olarak garanti kapsamına almayacaklarını fakat tamirini yapacaklarını belirttiler ve yaptıktan sonra garanti vermiyeceklerini belirttiler.banada çok garip geldi.işçilik masrafını benim karsılamam gerektiğini söylediler.bende 500 ytl kadar işçiliği karşılayabileceğimi sorunun para olmadığını hakkımı aradığımı belirttim

neticede ben yılmadan yaklasık 3 sene uğraştım ve uğraşmayada devam edip hakkımı arayacağımı belirttim.servis kayıtlarım BANOTO da usulsuzce 2 defa gözüksede,servisle yaptığım konuşmaların şirketimden ses kayıtlarını çikarmam,kaç defa gittiğimin belli olması,kendimin borsacı olduğundan bu konuyu borsayada tofas hisselerine tasıyacagımın görülmesi ve bende alınan citi motoru sökme takma isleminin faturasının elimde olmasıda buyuk etken oldu.bursa BAN OTO denilen mobilet tamircilerine fiat yetkili servisi verilip benim mağdur edillip ve bunu kanıtlamam ;hakkımı savunmam belki beni sonuca ulaştıracak.fakat bu böyle olmamalı.müşteri memnuniyeti kapsamında bu ve buna benzer sorunlar hemen çözülmeli.kişileri markadan soğutulmamalı.açıksası bu araba için 4 ay bekledim ve çok büyük hevesle aldık.fakat inanın bir daha fiata binmem.binmem de çok zor...kimseyede tavsiye etmem.ne çektiğimi ne kazalar atlatığımı bir ben bilirim birde allah...insallah çok zor gelen adalet yerini bulur ve ben arabamla tekrardan barısırım...
gelişmeleri yazacagım.eçıkcası hiçbirsey daha belli değil.hersey 1-2 gün içinde belli olacak....
bu sebeple ben yada baskası....kişisel davalarla hiçbirsey elde edemeyiz.sorunlara toplu yaklasılmalı ve yasalar doğrultusunda kesinlikle isteklerimizi ve şikayetlerimizi fiata bilinçli tüketici olarak belirtmeliyiz.
bu arada sorunumla yakından ilgilenen ankaradan müslüm beyede tesekkurler....

Tamir yapıp garanti kapsamına alamayacaklarını söylemeleri çok yanlış. Garantisi biten araçlarda dahi yapılan işlemin garantisi oluyor sanayiye gitmeyin, sanayi garanti vermez diyorlar. Ama kendileride garanti vermeyecekse insanlar neden yetkili servise gitsinler Yetkili servislerin bir özelliği kalmaz ki bu durumda.

puntolam
05/03/2009, 23:08
Aracımı alalı 3 yıl oldu ve klimanın çıkardığı ıslık sesi(gerçekten rahatsız edici) için defalarca farklı servislere gitmeme rağmen sorunum hallolmadı.Yaptıkları şey birkaç defa klimanın gazını değiştirmek oldu.Ancak hiç bir sonuç alamadık.
Arka cam sileceğimin süpürgesi kırılmıştı.Bakmadığım yer kalmadı,diğer markaların silecek süpürgeleri tek ve parça olarak heryerde bulunduğu halde Puntonun sileceği takım halinde satılıyordu.Bir süpürge için silecek takımını komple satmaya çalışan bir ticari anlayış ''değiştik'' diyen FİAT markasına hiç yakışmıyor.
Birlikte tavır ve tepki koymadıkça bu başlıklar çok uzayacak arkadaşlar.Türkiyenin en örgütlü ve bilinçli otomobil tüketicileri olalım bence.Ancak o zaman ses getirir tepkilerimiz.Selamlar...

intruder
06/03/2009, 20:48
öncelikle çok teşekkür ediyorum yazdıkların için ben yakın bir tarihte davayı açıyorum elimde defalarca servise gidip degiştirdigim parçaların kayıtları var aldıgım ılk haftadan beri yaşadıgım sorunlar tavan döşemesinden motor takozuna ve amortisörlere kadar bütün kayıtlar mevcut vede birturlü bize geri dönmeyem çağrı merkezi ve dahası tabiki artık beklemenin anlamı yok sanırım

sait onur
06/03/2009, 23:56
katılıyorum ve tum gucumle yanınızdayım arkadaslar.

Av.Efe
07/03/2009, 21:22
Arkadaşlar tüketici kanununa göre aynı arızadan dolayı 2 kere servis gören garanti kapsamındaki makinalarımızı iade edip para geri almak, yenisi ile değiştirmek veya ücretsiz tamir ettirmek hakkımız var. Kanun açık. Ayrıca tüketici mahkemesinde açılan davalarda peşin harç değil maktu harç geçerli: yani dava değeri oranında büyüyen harç değil, cüzi bir harç yani 20 tl küsür bir harç yatırıp, bu gibi bir dava açabilirsiniz. Davayı kazanmanız aynı hatanın 3. kez de sizin ağır kusurunuz ve kastınız olmadan oluştuğunu ispatlamaktan geçer..
Ayıplı mal satılması da Borçlar Kanunu'nda düzenlenir ve satıcının ayıba karşı tekeffül borcu da söz konusu olabilmektedir. Ayıplı mal hükümlerine göre de genel anlamda hakkınızı arayabilirsiniz.

Don Vito Puntoleone
12/03/2009, 09:21
Size sonsuz destek.... Bende de direksiyondan ses geliyordu. Direksiyon mili garanti kapsamında değişti. Şimdi tekrar city motora birşeyler olacak diye içim hiç rahat değil.. aracımın garantisi bitti. Fiat bu konuda gerçekten bir şeyler yapmalı.

yakupca
12/03/2009, 12:06
kardeş sonuna kadar destek tam destek.
benim aracım 2004 punto 1.3 multıjet. be naracı 2. el aldım fakar aracın direksiyon sistemi hakkında hiçbir bilgim yok idi. aldıktan 1 kaç ay sonra city motoru arızasını gösterdi ve kıtlemeye başladı. ara ara oluyor halen.
benim elimde de aracımın geçmiş arıza ve bakım kayıtları mevcut. kayıtlarda da direksiyon arızası olarak var. gönderebilirim. yapılan sadece işçilik.
değişen yokkk.

kukart
12/03/2009, 20:45
bir şey daha var bu tür davalarda, karşı taraf kendini kurtara bilmek için şahısla anlaşma yoluna gidebiliyor YANİ
bu direksiyon efsanesinin kronik bir sorun halinde mahkemeden çıkmasını engelleyip daha büyük bir külfetten kurtulmak için davalıyla "gel sana bi güzellik yapalım" moduna geçebilirler.. aman bizi de unutma, en azından bize örnek teşkil edecek bi karar elde edersin umarım...

ocean_1919
13/03/2009, 01:17
bir şey daha var bu tür davalarda, karşı taraf kendini kurtara bilmek için şahısla anlaşma yoluna gidebiliyor YANİ
bu direksiyon efsanesinin kronik bir sorun halinde mahkemeden çıkmasını engelleyip daha büyük bir külfetten kurtulmak için davalıyla "gel sana bi güzellik yapalım" moduna geçebilirler.. aman bizi de unutma, en azından bize örnek teşkil edecek bi karar elde edersin umarım...
Tamamen katılıyorum. Firmalar uzlaşma yoluyla daha büyük problemlerden kurtuluyorlar. Fakat bu tarz yaklaşımlar uzun vadede kaybettirir. Bence satış sonrasına daha çok önem vermeleri gerek.

narkoz30
14/03/2009, 11:43
kriz bitince aracımı satıp mercedes clk 200 compressor alıcam 2001-2002 model malum vergileri yüksek ancak 2. el alabiliriz.
Mercedeste bu tip sorunlar olmadıgını okumustum dahası yüksek güvenlikli bir araca bu kadar para da normal şu sıralar 30-35000tl arasında piyasası nerede ise sıfır full bir gp fiyatı.

xborsaci
16/03/2009, 14:44
arkadaşlar...daha detaylı yazacağım...fiat işçilik hariç bütün masrafımı karşıladı.benimle anlaşma yoluna gitti..benden 500 tl işçilik parası alındı.komple direksiyon konsulu a dan z ye değiştirildi.fakat bunu ayıplı mal nedeniyle yapmadı onu belirtmek isterim...

değişim GARANTİ KAPSAMINDA ARIZALARIMI BAN OTO YA BİLDİRMİŞ OLMAM VE BUNU KANITLAYABİLMEM SAYESİNDE YAPILDI...çok kastılar ama bütün delilleri sundum.bu nedenle aracımı tekrardan yaptılar...ama söyle diyim garantili olmadı...

kısaca açıklamak gerekirse
1-aracın direksiyon kutusu komple gözümün önunde değişti
2-bende 500 ytl gibi astronomik bir rakam alındı.(aslında bunu ben teklif ettim sorunun para olmadıgını belirmek için bu parayı vereceğimi isterseniz 5 ytl bir masraf cıksın genede sorunum çözulurse bu parayı çözen servise vereceğimi belirttim.sadece adam gibi bir servis olsun yeter dedim.Bursa ÇALIŞKANEL otoya 500 ytl işçilik geliri yazdım.onlarda aracımı ampüllerine varıncaya kadar kontrol ettiler hatta değiştirdiler ben söylemeden)
3-garanti kapsamında değil demem sundan dolayı...mesela ben paramla alsaydım.bu parcayı 2 sene garantisi vardı.benim surem geçtiği için ve kayıtlarda bazı usulsuzlukler yakaladıkları için garantinin garantisi olmaz mantıgıyla garantiden yaptılar fakat garanti vermediler....
4-suan bozulsun parca yapabilecek bir seyim yok....

şimdi sunu demek istiyorum....

birçok mail aldım ve bunların hepsini bu hafta cevaplandıracağım.işimin nedeniyle ve fiatla ilgili sonucu beklemek için bu haftaya kadar maillerinizi cevaplandıramadım..
fakat bir konuya değinmek istiyorum.herkeste bir korku ben bunun nedenini anlamadım.birçok arkadasım topic'e destek maili attı öncelikle onlara çok tesekkur ederim.hotmail'ime gelen maillerin yarısından çoğunu açıkcası pek anlamıs değilim...
-işte benim aracımda bu sorun şöyle basladı sonraında böyle olup fiat bana böyle dedi.tamam ben seni desteklerim ama bir yerde ismimi sakın söyleme!aracımın adı çıkmasın....
-araçtan bıktım lanet olsun ama arızayı arasıra yaptıgından kimse duymadan satmak istiyorum gibi...bu yuzden acık destek veremem ama sonucu bana bildir eger olursa bende gideyim hemen değiştireyim....falan filan bence bu mailler mantık dışı ve cok yanlıs...aracınız neyse o dur arkadaslar.saklayarak birsey elde edemeyiz.ağlamayan bebeğe meme verilmez...benim değişti sorunum çözüldü..ok.. fakat 1 yıl sonra tekrar olursa ne olacak?yada yeni punto alsam olmayacagının garantisini verebileceklermi?bu korku ile yeni punto alabilecekmiyim bir daha?.neticede 200 km arıza yapanıda okudum bu formda...saklanmanın yerine bence ne yapabiliriz?ne yapmalıyız?..bunların cevabını bulmalıyız.üyelerin basından gecenler bir formda toplansa benim gibi uzun uzun yaşadıklarını yazsa,bunları toplu halde birincele ulaştırsak,çözum bulanlar ne yapmıs nasıl yapmış,uzmanlar ne demiş bunları araştırsak daha iyi değilmi?

birde biraz sitem gibi olacak ama gercekten formda basına bu olay gelenlerin yardım etmemesi üzerine acık acık konusuyorum...sitede aradığım desteği bulamadığımı düşünüyorum...bu topic e 30'a yakın mesaj yazıldı yarısına yakınını ben yazdım zaten....10 na yakın mail geldi 5-6 i ismini acıklamamı kesinlikle istemiyor...bu mantıkla nasıl bir çözüm üretebilirizki...inanın butun siteyi bastan sona 3 defa okudum.notlar cıkardım.fakat mail konusunda sanki gerekli desteği göremedim...sadece teknosada çalısan bir arkadasımız mükemmel bir mail gönderdi ve onun mailini görustugum yöneticilere ulastırdım...
sitemkarım çünkü diğer aracım nedeniyle baska bir siteye daha üyeyim.ve acayip sekilde fikir alıs verisinde bulunduk.inanın burdan daha fazla mail geldi yol gösterildi.italyadan grup uyeleri yardımıma kostu.burda bunu bulamadım..kimse alınmasın...siteyi kötülediğim falanda yok yanlıs anlasılmasın..ama bizim bu sorunumuza bizden daha iyi kim çözüm bulacak ki ?...biz sorunumuza sahip çıkmazsak kim çıkacak..?herkesin dilinde servo böyledir city kroniktir..falan filan..ama bunu hep beraber kanıtlıyalım dediğimizda bir çözüm üretemiyoruz...ben elimden gelen tüm yardıma hazırım fakat organize olamadığımızdan biz punto kullanıcıları kronik olan bu city motoru problemimizi daima çekmek zorundayız ve bir çözüm de bulabileceğimizi düşünmüyorum...tek yol Allah'a dua etmek ve arızanın olmamasını istemek saygılarımla.....

ABNEW
16/03/2009, 18:34
Erkut, sorununun bir şekilde hallolmasına sevindim, destek konusunda pek yorumda bulunmak istemiyorum, mesaj-mail yollayanların kendi yorumlarıdır.Ancak genel anlamda konuşmak gerekirse Türk İnsanı olarak bu yönümüz biraz eksik tabi.

Başlık gereği sormak istiyorum.Sorun halloldu mu sizce yani mahkemeye başvuracak mısınız yoksa bu çözüm sizi tatmin etti mi?Kendi yorumunuzla destek bulamamanızdan bağımsız olarak bunu soruyorum.Sonuçta bir mağduriyetiniz var...

femoli
16/03/2009, 18:50
Öncelikle sorununun bir şekilde giderilmesine sevindim senin amacın bir şeylere ön ayak olmaktı bunu yapmak istedin ama malesef iş icraatta biraz çekimser kalabiliyoruz :(

herşeyden önce şu çok yanlış bişi benim adım çıkmasın benimki ara sıra oluyor satıp geçeyim biraz vicdaı olan insan değil bunu yapmayı yazmayı bile beceremez ,allaha havale etmekten başka bişi kalmıyor bize

Tekrardan geçmiş olsun :)

passenger84
16/03/2009, 20:37
benmde bir ara sabah çalıştırmalarında direksiyon çok sert hidrolik devre dışı oluyordu kontagı kapatıp tekrar çalıştırdığımda hidrolik çalşmaya başlıyordu bende sana katılıyorum fakat benm garantim bitti

berkkk
16/03/2009, 22:46
bende puntomu 40 gün önce aldım.aracı teslim aldığım gün 3.fren lambasının ordan aracın içine aldığını gördüm onardılar.arka sağ kapı fitili fabrikada yamuk yapıştırılmış tekrar yapıştırdılar.bagaj kilidi bozuldu değiştirdiler.bugünde arka cam motoru bozuldu parça bekliyolar.bende elimdeki değişim onarım belgeleriyle fiat'a sattığı ayıplı malın iadesi konusunda dava açacağım.elimden birşey gelirse yardım etmek isterim.

Arkadaşlar Fiat'ın satış sonrası müşteri memnuniyeti denilen bir kavramı yok.Ben ve birkaç puntocu arkadaşım ile yarından itibaren "Bu araç sürekli arıza yapıyor" yazısıyla İstanbul trafiğinde dolaşacağız.Belki bu şekilde dikkat çekeriz ve ötv indirimini fiat"a dezavantaj olarak kullanabiliriz.Bundan sonra sorunlarımızı dinlerler umarım.sizlerinde katkısını bekliyorum.

xborsaci
17/03/2009, 11:06
Erkut, sorununun bir şekilde hallolmasına sevindim, destek konusunda pek yorumda bulunmak istemiyorum, mesaj-mail yollayanların kendi yorumlarıdır.Ancak genel anlamda konuşmak gerekirse Türk İnsanı olarak bu yönümüz biraz eksik tabi.

Başlık gereği sormak istiyorum.Sorun halloldu mu sizce yani mahkemeye başvuracak mısınız yoksa bu çözüm sizi tatmin etti mi?Kendi yorumunuzla destek bulamamanızdan bağımsız olarak bunu soruyorum.Sonuçta bir mağduriyetiniz var...
tesekkur ederim...sorun halloldu.tabiki bir mağduriyetim var.bu telafi oldu mu dersen suan için oldu ama geçmişte yaşadıklarımı bir ben birde Allah biliyor.Netice itibariyle dava açılması lazım açmakta isterim.fakat açılacak davanın konusu ben bireysel yaklaşırsam bir sonuç elde edemem.etsem bile elime 1-2 bin ytl tutuştururlar.maddi bir kazanç elde ederim.ama zaten ben bunu istemiyorum.yani bireysel mağduriyetle dava açılırsa avukatımında dediği gibi hiçbirsey elde edemezsin.edeceğin hadi olsun 2-3 lira ada masrafa gider zaten....
ama açılacak dava punto mağdurları adı altında ayıplı mal adı altında Türkiyedeki puntoları geri çağrılması ve tüm puntoların kontrol edilmesi seklinde toplu bir dava açılırsa işte ozaman ses getirir....bunu medyaya tasırsın...aynı dava dilekcesini borsada TOASO hisseleri için olumsuz bir haber olarak yayınlatırsın.bu habera ML-MS...vb gibi ünlü borsa aracı kurumlarına gönderirsin.adamlarda hisselere sat verir...hisseler duble aşağıya geldi mi? sen ozaman seyret tofas ulusalararası arenada fiata nasıl hesap veriyor.ve bu borsa konusundada herseyi ayarlamıstım...tek ihtiyacım davaya müdahil olacak birkaç arkadas bulabilmekti ama olmadı...olmayıncada dava konusunu rafa kaldırdım.
ama benim için gene bir başarıdır diye düşünüyorum.2.5 sene süren savasımda haklı göruldum ve aracım tamir edildi....yani FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ DUVARA ÇAKTIĞI YANLIŞ ÇİVİYİ SONUNDA ÇIKARTIP DOĞRU YERE ÇAKTI....AMA ESKİ YERİNDE KALAN İZİ HALA ORDA...

xborsaci
17/03/2009, 11:23
Öncelikle sorununun bir şekilde giderilmesine sevindim senin amacın bir şeylere ön ayak olmaktı bunu yapmak istedin ama malesef iş icraatta biraz çekimser kalabiliyoruz :(

herşeyden önce şu çok yanlış bişi benim adım çıkmasın benimki ara sıra oluyor satıp geçeyim biraz vicdaı olan insan değil bunu yapmayı yazmayı bile beceremez ,allaha havale etmekten başka bişi kalmıyor bize

Tekrardan geçmiş olsun :)

sağolun çok teşekkurler...aslında hani 1-2 kişi dese problem değil..durumu yoktur o riski almak istemiyordur deyip geçicem...

ama gelen maillerin çoğu böyle olunca.üzüldüm...acaba bendemi böyle yapıp satsam diye düşündüm açıkcası...ama sonrasında aklıma eşimin az kalsın kaza yapması falan gelince vaz geçtim..ama bu biraz sindirilmiş millet olduğumuzu ortayada koymuyor değil :( sorunlardan kaçıyoruz...

ben inanın işimi gücümü bıraktım.bunu düşünmeye başladım...mesela

-dava aşamasında puntolarla tofasın önunde eylem yapılması...basınla aram iyi oldugu için basında bu konuya geniş yer verecekti..

-gene tofas araba müzesinin karşısındaki binaya koca bir afiş...oraya gelenler görsün diye....(NOT:karşında kayınpederimin evi varda :) )

-gene f-1 de pankartlar bütün dünyaya ilan....pit stopun üstündedi localara koca pankart....

çesitli motorsprları gruplardan destek......diye düşünmüştüm

xborsaci
17/03/2009, 11:37
bende puntomu 40 gün önce aldım.aracı teslim aldığım gün 3.fren lambasının ordan aracın içine aldığını gördüm onardılar.arka sağ kapı fitili fabrikada yamuk yapıştırılmış tekrar yapıştırdılar.bagaj kilidi bozuldu değiştirdiler.bugünde arka cam motoru bozuldu parça bekliyolar.bende elimdeki değişim onarım belgeleriyle fiat'a sattığı ayıplı malın iadesi konusunda dava açacağım.elimden birşey gelirse yardım etmek isterim.

Arkadaşlar Fiat'ın satış sonrası müşteri memnuniyeti denilen bir kavramı yok.Ben ve birkaç puntocu arkadaşım ile yarından itibaren "Bu araç sürekli arıza yapıyor" yazısıyla İstanbul trafiğinde dolaşacağız.Belki bu şekilde dikkat çekeriz ve ötv indirimini fiat"a dezavantaj olarak kullanabiliriz.Bundan sonra sorunlarımızı dinlerler umarım.sizlerinde katkısını bekliyorum.

yardımcı olacağım birsey varsa ...mail göndermen yeterli....aslında bu form üyelerinin yarısı arkasına bu yazıyı yazsa olay çözülür...ama kimse bunu yapmaz...aracının değerini ve aracın piyasasını düşürmek istemez...

düşünsenize bu dediklerimi benim yaptıgımı ve türkiyede fiata yoğun bir tepki geldiğini..satıslarının ciddi anlamda düştüğünü...

bizim bu araclarların yuzde kaç değer kaybeder?
kim alır bunları?
elimizde patlar mı?bence patlar...kimsede bunu istemediği için çok açık ve net destekten kaçınıyor sadece dili yanan yardımcı oluyor...

ama bu yanlıs aracımın değeri yarı yarıya düşecekse haklı oldugum yerde sonuna kadar gitmeliyiz...bu gibi düzeysiz yönetilen kuruluşlara pabuç bırakmamalıyız...

sonuç olarak birseyler yapmak istedim ama olmadı...olmasada benim için hayırlı oldu ama...ben bayrağı bırakıyorum.bayrağı almak ve taşımak isteyenede sonsuz yardımlarımı esirgemeyeceğimi bildirirm..

berkkk
17/03/2009, 14:47
yardımcı olacağım birsey varsa ...mail göndermen yeterli....aslında bu form üyelerinin yarısı arkasına bu yazıyı yazsa olay çözülür...ama kimse bunu yapmaz...aracının değerini ve aracın piyasasını düşürmek istemez...

düşünsenize bu dediklerimi benim yaptıgımı ve türkiyede fiata yoğun bir tepki geldiğini..satıslarının ciddi anlamda düştüğünü...

bizim bu araclarların yuzde kaç değer kaybeder?
kim alır bunları?
elimizde patlar mı?bence patlar...kimsede bunu istemediği için çok açık ve net destekten kaçınıyor sadece dili yanan yardımcı oluyor...

ama bu yanlıs aracımın değeri yarı yarıya düşecekse haklı oldugum yerde sonuna kadar gitmeliyiz...bu gibi düzeysiz yönetilen kuruluşlara pabuç bırakmamalıyız...

sonuç olarak birseyler yapmak istedim ama olmadı...olmasada benim için hayırlı oldu ama...ben bayrağı bırakıyorum.bayrağı almak ve taşımak isteyenede sonsuz yardımlarımı esirgemeyeceğimi bildirirm..

aracın ikinci el değerinin zaten diğer markalara göre düşük olduğu apaçık ortada.Zaten her koşulda elden çıkarmak isteyince zarar edeceğiz.Belki bu eylem sayesinde sorunlarımıza çareler bulunur ve bizlere daha iyi hizmet vermek için çaba gösterirler.Ben ve arkadaşlarım artık edeceğimiz zarardan çok fiat imajının dışardan görüldüğü gibi olmadığını olası yeni müşterilere anlatmak olacaktır.

xborsaci
20/03/2009, 12:16
aracın ikinci el değerinin zaten diğer markalara göre düşük olduğu apaçık ortada.zaten her koşulda elden çıkarmak isteyince zarar edeceğiz.belki bu eylem sayesinde sorunlarımıza çareler bulunur ve bizlere daha iyi hizmet vermek için çaba gösterirler.ben ve arkadaşlarım artık edeceğimiz zarardan çok fiat imajının dışardan görüldüğü gibi olmadığını olası yeni müşterilere anlatmak olacaktır.

+1000

xborsaci
22/04/2009, 12:05
arkadaşlar takır tukur sesler geldi.... :) hadi hayırlısı....

xcruelx
22/04/2009, 20:19
Valla bunları daha erken okumus olsaydım almadım bu aracı ciddiyim. Moralim cok bozuldu. Şu saatten sonra iptal edersem ne olur? bilen varmı? Ufff ya ötv den zarar etcem arabayıda sattım . cıkış yol söyleyecek varmı?

berkkk
22/04/2009, 20:40
Valla bunları daha erken okumus olsaydım almadım bu aracı ciddiyim. Moralim cok bozuldu. Şu saatten sonra iptal edersem ne olur? bilen varmı? Ufff ya ötv den zarar etcem arabayıda sattım . cıkış yol söyleyecek varmı?
aracın plakası çıkmadıysa hala cayma şansın var

siyah rüzgar
22/04/2009, 20:51
öncelikle çok geçmiş olsun. bunları okudukça korkar oldum ben city modunu neredeyse hiç kullanmıyorum. tabi arıza yaparmı bilmem benim garantim ağustos 2008 de bitti. o zaman konuştuğumda 540 ytlye 2 yıl daha garanti vereceklerini sölemişlerdi. işlerin yoğunluğundan dolayı fırsat bulupta gidememiştim. acaba aradan bu kadar zaman geçmişken garantiyi devam ettirebilirmiyim.

narkoz30
22/04/2009, 20:55
öncelikle çok geçmiş olsun. bunları okudukça korkar oldum ben city modunu neredeyse hiç kullanmıyorum. tabi arıza yaparmı bilmem benim garantim ağustos 2008 de bitti. o zaman konuştuğumda 540 ytlye 2 yıl daha garanti vereceklerini sölemişlerdi. işlerin yoğunluğundan dolayı fırsat bulupta gidememiştim. acaba aradan bu kadar zaman geçmişken garantiyi devam ettirebilirmiyim.
Hayır dostum garantinin bitmesinden en fazla geçmiş olması lazım
Yinede paranın yüzü sıcaktır aracı koyarsan belkibir ihtimal tanıdık vs falan filan bilirsin işte. :)

xcruelx
22/04/2009, 21:11
Sistem komple bir sistem. City modu nu kullanmaman arıza yapmasına engel değil. aynı motoru kullandıgından arıza yapacaksa kullan kullanma yapacaktır. Diye düşünüyorum.

ABNEW
22/04/2009, 22:18

Uğur,araç tercihi biraz şans işi.Her GP sorunlu çıkacak diye bir kural yok.Aramızda aracını sorunsuz olarak kullanan kişiler de mevcut.Eğer GP ya ısındıysan bence tercihinden sapma.Sonra yağmurdan kaçarken dolaya tutulmak da var...

Genius
22/04/2009, 23:02

Araç fatura edilmediyse vazgeçebilirsiniz

xcruelx
22/04/2009, 23:25
Valla hevesim kırıldı cidden. Belki arac kötü değil ama bizimkilerin tutumu kötü. Araca eskiden beri kesiktim zaten :) Yeni fiesta cıkana kadar tasarım olarak en begendiğim araba idi. Bu fiayatlara göre alabileceğim en donanımlı arac olmasıda cabası.

ocean_1919
22/04/2009, 23:37
Aracı alırsan eğer ki zaten almışsın garantini uzattır.

unforgiven980
23/04/2009, 11:40
Arkadaşlar aynı sorun bende de çıktı. Gerekli girişimi yaptım mail ve faks çektim. Bakalım son durum ne olacak. Ama şuna inanın arkadaşlar bu araçlar hatalı üretim!!! Eninde sonunda hepinizde çıkacak. Bende çok geç çıktı 2006 model 42 binde.

Aşağıdaki maili gönderiyorum.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

2006 yılı Temmuz ayında satın aldığım Grande Punto 1,3 Multijet Dynamic aracımın 2 yıllık garanti süresi sona ermiştir. Bu süreç içinde bütün periyodik bakımları yetkili servis tarafından yapılmıştır.

Aracımı aldığım ilk günden beri üyesi olduğum www.grandepuntotr.com (https://www.grandepuntotr.com/) forum sitesine üye olan bütün punto sahipleriyle çeşitli organisazyonlara imza attık. Yüzlerce punto sahibi bu platformda araçlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

Aracımda geçen hafta bir direksiyon sorunu yaşamaya başladım. Araç stop halindeyken direksiyon sola doğru dönüyor, ayrıca direksiyondan sesler geliyordu. Konuyu araştırdığımda bu araca sahip olan çoğu kişide bu şikayetler yükselmeye başladı. Aracımı servise götürdüğümde sorunun direksiyonla ilgili olduğunu ve benim gibi bir çok araç sahibinin bu servise bu şikayetle uğradığının da altını çizdiler. Maliyetinin 1.950 TL olduğunu ilettiler. Benim bu fiyata itirazım neticesinde ise Tofaş ile görüştüklerini Tofaş’ın 1000 TL gibi bir kısmını kendilerinin karşılayacağını benim ise 950 TL vermem gerektiğini söylediler ancak bu şekilde yapabileceklerini söylediler.

Şimdi şunu sormak istiyorum! Tofaş bu şekilde masrafın yarısını karşılama lüksünü nereden buluyor. Masrafın yarısını karşılıyor ise bu araçla ilgili üretim hatasını kabul ediyor mu demek oluyor bu ?

Bu arıza görüştüğüm bir çok araç sahibinin karşılaştığı genel bir sorundur. Fabrika hatası olan bu durumun firmanız tarafından karşılanması gerekirken üstüne ayrıca para talep ediliyor. Kaldıki aracın kullanımı ile ilgili olarak bu şekilde bir arızanın oluşacağı bile bildirilmediği gibi kullanım kitabında da bundan bahsedilmemektedir. Herkesin aynı sorunu yaşadığı servisleriniz ve özellikle sizler tarafından açıkça bilinirken araçların geri çağrılmamasını anlamak mümkün değildir.

Sayın Yetkili,

Yukarıda kısaca bahsettiğim konu ile ilgili gereğinin acilen yapılmasını, serviste bulunan aracımın bir an önce ayıplı hatasının giderilmesini talep ediyorum.
Aksi halde konu ile ilgili başta Bursa Cumhuriyet Savcılığına, Tüketiciyi Koruma Derneğine, Tüketici Hakları Derneğine, Türk Standartları Ensititüsüne ve gerekli görülen her platforma, her internet mecrasına şikayetlerimi yazılı olarak yapacağımı bildiririm.

Sorunumun çözülmemesi halinde, aynı sorundan muzdarip olan ve bu konuda mutabakata vardığımız arkadaşlarla birlikte, alenen basına bilgi verilmesini de sağlayacağız.

kukart
23/04/2009, 14:12
.....

Bu biraz bize de zarar verir AMA şöyle bi slogan sticker halinde kampanya oluşturabiliriz (destek olursa yeni bi topikte gerçekleştirebiliriz?)

"Araç Mükemmel ama Servis yaramaz"
"Böyle bir araca böyle distirübitör"
"Ah birde Logomuzda Yıldız olsaydı"
falann (fikri olan yazssın)
:)
aracı kötülemektense aracı satanla derdimiz, hepimiz araçlarımızı seviyoruz sorunumuzun birmot Tofaş veya daha ilerisi Fiat ...

xborsaci
24/04/2009, 19:26
bize zarar verecek diye birseyler yapmadığımız için başımıza bunlar geliyor....
inanın tüm üyeler bu yazıyı yazsın hersey değişecek...bu sebeple bir organizasyon yaparsak ben varımmm...

hep destek tam destek....

xcruelx
24/04/2009, 20:32
Arkadaşlar. Otomobil Tüketicileri derneğine sizlerin adına bu mesajı yazdım cevap bekliyorum. Duruma göre sizlerin yardımına belgelerine ihtiyac duya bilirim. Benden haber bekleyin.

Sayın yetkililer. Ben Oto yan sanayi olarak çalışan makina müh. yim. Ötv indirimden yaralanarak araç araştırmasına girmiştim ve zaten yan sanayisi oldugumuz Tofaş ın Grande punto aracında karar kılmıştım. Açıkçası aracımı beklerken yaptığım araştırmalar sonucunda aracı sınıfının iyilerindne oldugunu öğrendim. Fakat genel bir şakayet var ki oda elektro servo motor arızası halk arasında city modu arazası diye geçiyor. Daha evvel toyota ve huyndai nin başı gelen ve ömür boyu servo motor garantisi çıkartarak önlerine geçtikleri bir arıza aslında. Şu an bir çok kişi bundan şikayetçi. Çünkü servo motorlar Türkiye yollarında arıza yapma ihtimali yükseliyor. Ve bunu değiştiriyorlar. Granti kapsamında iken araç süper servis değiştiriyor. Fakat aracın garanti bitince bu günkü fiyatı ile 1950 tl gibi bir rakam istiyorlar. Eğer şikayet ederim mahkemye giderim derseniz parça fiyatını ödemeyi yalnızca işçiliği sizden istemeyi teklif ediyorlar. Madem fabrika hatası değiş neden böyle bişi yapıyorlar. Fabrika hatası ise neden recall yada hyundai gibi servo motorlara ömür boyu garanti verip tamamını karşılamıyorlar. Şikayetleri hep bireysel yoldan çözmeye duyurmamaya çalışıyorlar. Eğer ilglinenirseniz bu sıkıntı yaşamış kişilerin görüşlerini ve ellerinde kanıt ve evrakları size iletmelerini sağlıyabilirim. Bende aracımı alınca ilerde belki bu sıkıntı yı yaşıyacağım. Sırf araçların Türkiye modifikasyonunu düşünmediler diye ben neden para ödeyip sakıntı cekiyorum? Bu konuyu değerlendirmenici bir çok madur olan veya olacak insan adına sizden rica ediyorum. İyi günler.

hunter
24/04/2009, 21:00
bende varımm...

berkkk
24/04/2009, 21:12
arkadaşlar 2 ay önce destek verin dedim kimse destek vermedi araçların değeri düşücek diye şimdi ne oldu da destek vermeye başladınız?

xcruelx
25/04/2009, 02:06
arkadaşlar 2 ay önce destek verin dedim kimse destek vermedi araçların değeri düşücek diye şimdi ne oldu da destek vermeye başladınız?
2 ay önce ben yoktum kardes. :)Daha arabayı almadan destek

poyraz_o
25/04/2009, 04:23
geçen haftalarda bununla ilgili bir topic vardı..
garanti uzatmayı yapıyorlardı. ama..
geçmiş aylarıda garantiden sayıyorlardı.
örneğin bir senelik garanti uzatıyorsunuz ve garantiniz biteli 3 ay oldu diyelim...
12-3=9 ay garantiniz kalmış oluyor..

ocean_1919
25/04/2009, 17:01
onur haklısın. Benim aracın garantisi biteli 1 yıl olmuş. Şu an 2 yıllık garanti yapsam tam bir yıl geçerli olacak ama 700 küsür tl bayılmam gerekecek 2 yıllık garanti fiyatı.

Stalker
25/04/2009, 17:12
2 yıl garanti sanırım 550tl oldu, fiyatları indirmişler..

narkoz30
25/04/2009, 22:28
geçen haftalarda bununla ilgili bir topic vardı..
garanti uzatmayı yapıyorlardı. ama..
geçmiş aylarıda garantiden sayıyorlardı.
örneğin bir senelik garanti uzatıyorsunuz ve garantiniz biteli 3 ay oldu diyelim...
12-3=9 ay garantiniz kalmış oluyor..
Eğer öyle ise tam şark kurnazlığı ya bir kere de tüketici yararına değil yaptıkları herşey kendi amaçlarına hitap ediyor sonra çok duyarız pert olan GP adam 2000 tl verip tamir ettirmek istemez ve gider bir uçurumdan arabayı atar sonra kaskodan parayı alır böyle olaylar çok insanları kötü yönlendiriyorlar resmen yaw garantiyi uzatsanız ne olacak 5. yıl dolunca birdaha garanti uzatmayacakları için yine kronik arızalar baş gösterecek aracın 2. el değeri diplere vuracak nedir bu fabrikanın vurdumduymazlığı hyundai den biraz ders almaları lazım bence FİAT ın katedeceği çok yol var araç sattığı insanlara insanlık adına.

zetalpzet
27/04/2009, 13:42
bugün bende de aynı sorun oluştu direksiyonu çevirince ses geliyor bununla ilgili akşam servise gidicem umarım city arızası çıkmaz.akşama kadar yusuf la berberim anlayacağınız :)

xborsaci
28/04/2009, 11:40
yapalım arkadaşlar....
bakın sorunum çözüldü...arabayıda satıcam...ama herzaman desteklerim...topluca fabrika önunde bir eylem sadece...bakın neleri değiştirecek...20-30 araba ..bir basın açıklaması 2 pankart...servolar ömür boyu garantili....

berkkk
28/04/2009, 19:13
yapalım arkadaşlar....
bakın sorunum çözüldü...arabayıda satıcam...ama herzaman desteklerim...topluca fabrika önunde bir eylem sadece...bakın neleri değiştirecek...20-30 araba ..bir basın açıklaması 2 pankart...servolar ömür boyu garantili....
Fikirlerinizi sonuna kadar destekliyorum Fiat'a yapılacak her türlü eyleme katılmaya hazırım ama arkadaşlar araçların fiyatı düşecek diye korkuyor,bu şekilde herkesin servise milyarlarca tl para vermesi normal mi?arkadaşlar aracın değeri zaten düşük belki bu şekilde kronik sorunlarımızı serviste ücretsiz yaptırabiliriz.Destek bekliyoruz.

hunter
29/04/2009, 17:42
herşeye varım...arkadaşlar fiatla tekil değilde toplu halde başvursak belki daha farklı olur. Fiata bir arkadaşımız yardımıyla dilekçe yazalım altına ad soyad plaka ve iletişim bilgilerimizi yazıp yollayalım daha etkili olmaz mı?

yakupca
30/04/2009, 14:27
yapalım arkadaşlar....

bursadakı magdur arkadaşlar .
hakıkaten birleşin ve gerekeni yapın. neler değişiyor bizlerde görelim

ansaid
27/05/2009, 17:08
Herşey için çok teşekkür ederim benimde ayni direksiyon sorunum var fakat servis değil başka bir yol buldum halletiriyorum ama yanindayim

yakupca
29/05/2009, 11:42
Herşey için çok teşekkür ederim benimde ayni direksiyon sorunum var fakat servis değil başka bir yol buldum halletiriyorum ama yanindayim

nasıl bir yol buldun bizde bilelim kardeş. servis dışında bu parçayı anca çıkma bulabilirsin

lithium
29/05/2009, 16:36
yapalım arkadaşlar....

bu konunun en sonunda ne oldu? laflardan sonra bir ortak tepki konabildi mi? eylem oldu mu? yoksa herşey lafta mı kaldı? borsada hissesi olan arkadaş insider denemesinde başarılı olabildi mi? mahkeme olayından neden vazgeçildi? burdaki tartışmaların ne kadarı iyi niyetli, ne kadarı provakatifti?

bunları merak ettim bi an..

cevaplamayın ama.. bu konu uzar gider, kimseden yapıcı bişey çıkmaz... tofaş yine satış lideri bitirir bu ayı da... (ps: G.punto tofaş arabası değildir, fiattır)

ocean_1919
29/05/2009, 18:14
bu konunun en sonunda ne oldu? laflardan sonra bir ortak tepki konabildi mi? eylem oldu mu? yoksa herşey lafta mı kaldı? borsada hissesi olan arkadaş insider denemesinde başarılı olabildi mi? mahkeme olayından neden vazgeçildi? burdaki tartışmaların ne kadarı iyi niyetli, ne kadarı provakatifti?

cevaplamayın ama.. bu konu uzar gider, kimseden yapıcı bişey çıkmaz... tofaş yine satış lideri bitirir bu ayı da... (ps: G.punto tofaş arabası değildir, fiattır)
Tofaş anlaşma yoluna giderek bir şekilde olayı çözmüş.

HKNZHR
10/06/2009, 11:12
Bilinen şu ki arkadaslar city motoru bir cok grande punto da arıza vermiştir. Kronik bir sorun oldugundan garantisi olan ve olmayan arkadaslar bu masrafın altına girmekten korkmaktadır. garantiyi uzatan ve uzatmayan "benim gibi" arkadaslar icin bir başlık altında liste düzenlense ve city motoru degişen aracların model ve plakalarının listesi alınsa yasal olarak elimizde delil olmuş olur..

mantıgı anlamayan arkadaslar :) bugun 1 kişi gripten öldügü zaman kimse sallamaz bünyesi zayıftı dayanamadı derler.. ama 1 hafta icinde 20 kişi gripten ölürse dünya ayağa kalkar.. ÖR: (kuş,Domuz vb.)

Bu mantık dogrultusunda yasal yollardan hak idda etmemiş icin kronik hatanın ispatı gerekiyor.. 100 lerce araçtı görülen bu sorunun tesadüf olmadıgını ancak birlik ve beraberlikle ispatlanabilir..

attserkan
10/06/2009, 11:34
hakan bende sana katılıyorum.şuan sorunum yok ama bir gün mutlaka olabilir düşünces,yle hareket ediyorum bununla ilgili ne yapmamız gerekiyorsa yapalım lütfen bütün punto cular buna katılsın yarın başınıa geldiğin de yalnız kalmak istemiyorsak bunu yapmak zorundayız.yapmamız gerekenleri bu işi bilen arkadaşlar varsa bizleri de yönlendirirse iii olur..saygılarımla..

ocean_1919
10/06/2009, 18:17
Bencede bir arşiv oluşturulması gerekli. Bu arşive dayanarakta, problem halinde iş mahkemelik olursa derhal kullanıcı lehine çözülecektir.

Ziyaretçi047
10/06/2009, 20:36
Bence yapabileceğiniz fazla bir şey yok çok uğraşırsınız. Arabanın garantisi bu yüzden vardır, bu yüzden ömür boyu garanti vermemiş adamlar. Parçasına güvenen zaten 20 yıl garanti verir di mi? Siz satıcı olsanız garantisi bitmiş veya garantisini uzatmamış müşterinize bedava hizmet sunar mısınız.

Bu City olayının forumda çok fazla kirliliğe yol açtığını düşünmeye başladım. Lütfen tekrar tekrar konu açmayalım mevcut konulardan devam edelim. Aceba bozulacak mı diye kafaya takmaktansa araçlarınızın keyfini çıkarmaya bakın derim. Bu araç CITY arızasından ibaret değil.

şekerlioğlu
10/06/2009, 20:58
arkadaşlar bencede çok önemli bir konu olan city arızaları ile ilgili problemlerin bu kadar çok başlıkta toplanması doğru değil,
bu açıdan burada cihana katılıyor ve bu konun dağınık değil tek bir yerde toplanarak bu sorunla ilgili bilgi almak istiyenlerin daha rahat ulaşabileceği şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
cihan.burada söz konusu olan basit bir arıza değil,herşeyden önce can güvenliğini doğrudan etkileyen bir problem söz konusu.
üstelik bu birkaç araçta meydana gelen şansızlık olarak görebileceğimiz bir olay değil.
belliki sistemin kendisinden kaynaklanan bir zayıflık söz konusu.tofaş veya fiat bunu ciddiye almiyabilir.ama özellikle garantisi biten arkadaşlar için bence çok ciddiye alınması gereken bir konu.
açıkcası 2000 tl kafaya takılmıyacak gibi değil.yaşayacağımız muhtemel hayati tehlikede
yabana atılacak bir olay değil.
garanti olayına gelince.elbette her parçanın bir mekanik ömrü vardır.ama bu kadar kısa bir sürede bu kadar yoğun arıza veren ,kullanıcı kişileri,hem can güvenliği hem maddi açıdan zor duruma sokan,bir problem bu kolay geçiştirilmemeli.
kısacası,ben bu olayın kullanılan sistemdeki zayıflıktan meydana geldiğini,ama bunun ceremesinin tüketiciye yüklenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

poyraz_o
10/06/2009, 21:18
madem bu kadar kirliliğe yol açtığı düşünülüyor bu olayın ve herkez de yaşıyor.
teknik yardım başlığının altında birde city sorunsalı diye bir başlık koysak nasıl olur.
böylece city le ilgili herşey o başlıkta toplanmış olur. arayan aradığını bulur....

Ziyaretçi047
10/06/2009, 22:28
Tamam da tek olay CITY değil onu anlatmaya çalışıyorum. Bu arabanın bir sürü problemi var kronik olarak. Bu CITY aldı başını gitti. Ve ben de dahil olmak üzere arıza yaşamayan da bir sürü kullanıcı var. Ben her foruma girdiğimde CITY ile ilgili bişeler görmekten gerçekten sıkıldım. Hele ki arıza felan yaşamadan panik olanlardan bahsediyorum.

HKNZHR
12/06/2009, 19:57
bu kadar basit bir konunun ve bu kadar basit bir destek cağrısında böyle bir tepki beni şaşırttı.. bu öneri insaları işinden alı koyacak yada insanları aşırı derecede meskul edecek bir durum degil. bende bu sorun cıkmadı yada bende böyle bi sorun çıktı ama garantim vardı. yada bende cıksın cıkmasın parayı bastırırım yaptırırım gibi şeyler forumun formatına uygunmu sence topragım ? sonucta burda bi topluluguz ve kronik bir arızının ispatı icin bi oneride bulunduk... bu kadar rahatsız olman beni şaşırttı...

bazı araç sahiplerinin tanıdıkları olabilir hatta garantisi olmadan yada garantiye girmedigi halde her işini garantiden yaptırabilirler? bir çok insanın tanıdıgı yok ve bu işler için çok fazla paralar isteniyor.. 25000 tl sına alının bir araca 3 yıl sonra 2000 tl sadece bir parçasına vermek nekadar mantıklı geliyor? kullanıcının hatası olmadan zaman içinde bozulan ve bir çok grande puntoda ortaya çıkan bi sorun için yardım istemek ne forumu kirletir nede insanları rahatsız eder? bu sorunlar konusulmicaksa yada insanlar birbirlerine yardımcı olmicaksa neden forumdayız?

arabamızın resmini koyup birbirimize hava atmak içinmi?

Not: aracımın garanti süresini uzatmadım... city motorumda arıza çıkmadı... böyle kronik bir hata icin ispat yapmak istedem adana - mersin illerinde yaşayan ve grande punto sahibi olan city motoru degişmiş en az 5-6 arkadaşıma ulaşırım..?

demon
12/06/2009, 20:16
Ben aracimi daha almadim. Haftasonu teslim alacagim bayiden. Gerekirse iptal ederim satisi ki zaten gozum cok korktu bu city direksiyon mefhumundan. Bayiyle gorusup city fonksiyonu olmayan arac varsa onu isteyecegim. Yoksa iptal etmeyi dusunuyorum fakat almis olsaydim araci, 2. gunum bile olsa uzerine koskoca afisi yapistirir gider FIAT'in onunde eylem yapardim.

Valla arkadaşım eğer şu anda şu kafamla senin konumunda olsaydım o aracı almazdım. !!! Belki garantin var diye bozulan parçaları değiştirebilirsin ama garantin bitince herşeyi cepten ödeyeceksin. Parçaları servisten alıp dışarıda yaptırmak istesen sana parçalarıda satmayacaklar. Gel burda yaptır yoksa parça yok diyecekler. Müşteri hizmetlerini arayacaksın memnun değilim sizden diyeceksin onlarda bu sizin görüşünüz diyecekler :D Bu benim ikinci Fiat aracım. Bundan sonrada asla Fiat marka bir otomobil almayı düşünmüyorum. Servis ve müşteri hizmetlerinin değişken tavırları yüzünden. Ayrıca sorunlu parçalarının arkasında durmayan bir firma olduğu kanaatindeyim.

xborsaci
18/06/2009, 14:58
nasıl bir yol buldun bizde bilelim kardeş. servis dışında bu parçayı anca çıkma bulabilirsin
hocam servis dısında bu parçalar sıfır olarak getirtiliyor...hemde daha hesaplı...arkadasımın arabasına yaptık...sedece arızanın nerede oldugunu söyleyin yeter...ben size yedek parcacının telefonunu vereyim...adamın elinde suan tane olarak servo motoru var.....tabi bende sıfır destek ünitesi mevcut...:)

hocam bu parcaları dışarıdan biraz daha ucuza tane tane getirtebiliyoruz...biz gecen arkadasa sadece motor getirdik ve taktık...suan sadece motor adamda var...ayrıca bendede sıfır servo destek unitesi var...opar bandorollu...update ini yapabildikten sonra bu parcaları kendinizde değiştirebilirsiniz....

bu sorunun cevabını tekrar topici bastan sona okursan bulursun.....kimse arabasını kötülemek istemez...burda benim malım ve maduriyetim sözkonusu..provakasyonun fiatı kötuleyip satıslarının dusmesini saglamak için üyelermi var? ne demek istediğini acıkcası anlamadım...

bilinen şu ki arkadaslar city motoru bir cok grande punto da arıza vermiştir. Kronik bir sorun oldugundan garantisi olan ve olmayan arkadaslar bu masrafın altına girmekten korkmaktadır. Garantiyi uzatan ve uzatmayan "benim gibi" arkadaslar icin bir başlık altında liste düzenlense ve city motoru degişen aracların model ve plakalarının listesi alınsa yasal olarak elimizde delil olmuş olur..

Mantıgı anlamayan arkadaslar :) bugun 1 kişi gripten öldügü zaman kimse sallamaz bünyesi zayıftı dayanamadı derler.. Ama 1 hafta icinde 20 kişi gripten ölürse dünya ayağa kalkar.. ör: (kuş,domuz vb.)

bu mantık dogrultusunda yasal yollardan hak idda etmemiş icin kronik hatanın ispatı gerekiyor.. 100 lerce araçtı görülen bu sorunun tesadüf olmadıgını ancak birlik ve beraberlikle ispatlanabilir..

+10,000

serhantr
03/07/2009, 14:17
vall arabayı aldık alalı bu arka kapıların zor açılması olayını bi türlü çözemediler..ayrıca araba 80 bin civarı iken..city açıkken araba çekme yapıyordu..şu ana kadar pek umursamadım ama dava açılırsa iyi olur..bence servisler çok kazık..araç tr de üretilmediği için yedek parçaları da pahallı..

paybackk
14/07/2009, 16:39
bu sorun sadece gpuntolarda değil puntoda var bende 2005 model punto var ve yaklaşık 1 senedir aynı sorunla bende uğraşıyorum servisle benzer olayların hepsini bende yaşadım arabamdan çok memnunum şu elek.direksiyon hatası olmasa bendeki arıza yolda giderken aniden direksiyon serleşti(hidrolik devreden çıkıyor) ve ön panelde direksiyon ışığı yanıyor araçı stop edip tekrar çalıştırdığınızda düzeliyor ama hatta periyodik olarak devam ediyor bu konuyla ilgili olarak servise ilk götürdüğümde elektronik kartın arızalı baya bir tartışma ve servis fabrika ve şahsım tarafından yapılan görüşmeler neticesinde sorunun fabrikasyon hatta olduğu kabul edildi ve kartı işçilik bana ait olmak üzere değiştirdiler bu olaydan 1ay sonra aynı sorun tekrarladı ve kartın tekrar yandığını soylediler ama bu sefer ne hikmetse laptop vasıtasıyla bir takım ayarlar yaptılar özellikle belirtiyorum kartı değiştirmediler trim ayarı dedikleri bir şey yaptılar sonuç olarak arıza giderildi dediler ama etki olarak city modu ortadan kalkmışçasına sertleşmiş bir direksiyonla araçımı teslim ettiler
1. olarak servis aracın satılırken belkide fiyatını artıran bir özellik olan city modunu ortadan kaldırarak beni bu özellikten mahrum etmiş oldu gerekçeleride bu şekilde arıza vermeyeceğiği ve zaten city modunun aslında direksiyonu çok yumuşak yapmasından oturu kaza yapabileceğimi soyldiler bende buna sadece güldüm eğer o modda aracı kullanmayı beceremiyorsam zaetn ya o özellikli arabayı almam aldıysamda city modunda kullanmam neyse ben bu olaydan sonra çokmemnun olduğumu her dostuma hatta fiat fabrikaya mail aracılığla belirtiğim muşteri menuniyeti olayı benim gözümde sıfırlandı. şimdi merak ediyorsunuzdur bu işlemlerden sonra araç arıza yaptımı evet zaman zaman yaptı ve bu gün için soylüyorum arıza periyodu15 dakikalara kadar düştüğü için şu an da sanayide bir usta kobay olarak benim aracım üzerinde sorunu giderme yollarını arıyor ve ben üzülerek soylüyorumki ben aracımı gözden çıkartım şimdi siz değerli dostlarıma tavsiyem bu araçları yada fabrikayı bir şekilde cezalandırma fikriniz devam ettiriniz bu gün bu arıza sizin aracınızda olmamış olabilirama mutlaka olacak ve sizler sonunda zararını çekeceksiniz ben burdadan tahütte bulunuyorum aracımı satmışta olsam boyle bir girişim olursa en on safta yer alacağım

Delidavsan
14/07/2009, 22:53
bu sorun sadece gpuntolarda değil puntoda var bende 2005 model punto var ve yaklaşık 1 senedir aynı sorunla bende uğraşıyorum servisle benzer olayların hepsini bende yaşadım arabamdan çok memnunum şu elek.direksiyon hatası olmasa bendeki arıza yolda giderken aniden direksiyon serleşti(hidrolik devreden çıkıyor) ve ön panelde direksiyon ışığı yanıyor araçı stop edip tekrar çalıştırdığınızda düzeliyor ama hatta periyodik olarak devam ediyor bu konuyla ilgili olarak servise ilk götürdüğümde elektronik kartın arızalı baya bir tartışma ve servis fabrika ve şahsım tarafından yapılan görüşmeler neticesinde sorunun fabrikasyon hatta olduğu kabul edildi ve kartı işçilik bana ait olmak üzere değiştirdiler bu olaydan 1ay sonra aynı sorun tekrarladı ve kartın tekrar yandığını soylediler ama bu sefer ne hikmetse laptop vasıtasıyla bir takım ayarlar yaptılar özellikle belirtiyorum kartı değiştirmediler trim ayarı dedikleri bir şey yaptılar sonuç olarak arıza giderildi dediler ama etki olarak city modu ortadan kalkmışçasına sertleşmiş bir direksiyonla araçımı teslim ettiler
1. olarak servis aracın satılırken belkide fiyatını artıran bir özellik olan city modunu ortadan kaldırarak beni bu özellikten mahrum etmiş oldu gerekçeleride bu şekilde arıza vermeyeceğiği ve zaten city modunun aslında direksiyonu çok yumuşak yapmasından oturu kaza yapabileceğimi soyldiler bende buna sadece güldüm eğer o modda aracı kullanmayı beceremiyorsam zaetn ya o özellikli arabayı almam aldıysamda city modunda kullanmam neyse ben bu olaydan sonra çokmemnun olduğumu her dostuma hatta fiat fabrikaya mail aracılığla belirtiğim muşteri menuniyeti olayı benim gözümde sıfırlandı. şimdi merak ediyorsunuzdur bu işlemlerden sonra araç arıza yaptımı evet zaman zaman yaptı ve bu gün için soylüyorum arıza periyodu15 dakikalara kadar düştüğü için şu an da sanayide bir usta kobay olarak benim aracım üzerinde sorunu giderme yollarını arıyor ve ben üzülerek soylüyorumki ben aracımı gözden çıkartım şimdi siz değerli dostlarıma tavsiyem bu araçları yada fabrikayı bir şekilde cezalandırma fikriniz devam ettiriniz bu gün bu arıza sizin aracınızda olmamış olabilirama mutlaka olacak ve sizler sonunda zararını çekeceksiniz ben burdadan tahütte bulunuyorum aracımı satmışta olsam boyle bir girişim olursa en on safta yer alacağım

Sevgili payback
bu is boyle kendi basiniza ugrasabileceginiz birsey degil. Sanayide yaptirip riske atiyorsunuz yine kendinizi.
Bakin bu is gercekten boyle hayiflanmakla olmayacak. Dava acin ve buradaki arkadaslari dayanak olarak gosterin. Ya da domain ve hosting konusunda yardimci olun. Bir domain alip bir site hazirlayalim. Google'da en ust sirada cikmasi icin ben elimden geleni yapacagim. Zaman buldukca siteyi guncelleyip tum sorunlari tek tek girerim. Tek istedigim bu sorunu yasayan arkadaslarin baslarina geleni sitede yazmasi. Daha sonrasi icin soz veriyorum ben ugrasacagim. Fiat'a siteyi kaynak gosterip bunun uzerine dusmelerini saglayacagim. Hatta bu sorunu yasamadigim halde, eger yasayan insanlar destek verirse bu isin dava boyutunu da ben ustlenecegim yeteri kadar kisi toplanabilirse. Yine tek istedigim, bu sorunu yasayanlarin ellerindeki evraklari bana ulastirip dava dilekcesine ek olarak sunmami saglamasi.

Bakin arkadaslar,
1. GP almasi icin telkinde bulundugum bir arkadas siteye denk gelip bu haberi okumus ve su anda katiyen bu arabaya yaklasmam diyor. Gunden gune duyuluyor bu haber.
2. Burada hayiflandikca, yalnizlasiyor bu sorunu yasayan arkadaslar. Sonunda pes edip cebinden karsilayip ugrasiyor ve cektigi stres de yanina kar kaliyor. Hayati tehlikesi 0 bile olsa cektirdigi stres yeter sebep.
3. Bireysel cabalariniz hic bir sonuc vermeyecek. FIAT da bunu iyi biliyor ve bir adim atmaya calisani hemen bir sekilde tatmin edip gonderiyorlar ama genel yine sorun yasiyor.

Ben bu sorunu henuz yasamadim. Aracim 2009 model ve daha 20 gunluk. Yani bu sorunu yasayip yasamayacagim bile muallak. Belki de yeni seride sorun cozulmus dahi olabilir ama kullaniciya boyle terbiyesizlik yapilmasini kaldiramadigim gibi, kendimi bu sorunu yasayanlarin yerine koydukca cildirasim geliyor. Bu sorunu ileride yasadigimda aynen bugun arkadaslarin yasadigi gibi yalniz kaldigimi dusunup uzuluyorum da. O yuzden, olabildigince destek olup imkanim oldugu surece yardimci olmak istiyorum. Gazeteci / yazar bir arkadasim da var. Bu isi sadece site boyutunda degil, medyaya da tasiyabiliriz. Hatta ili****iz olmayan tuketici gazetelerinden dahi destek alabiliriz. Yeter ki ciddi ciddi bu sorunu yasayanlar da bizim onlara oldugumuz kadar bize destek olsun..

alperyonar
14/07/2009, 23:30
henüz benim direksiyonda servo ya bağlı sorun olmasada
bi tıkırtı hissediyorum... herneyse sorun olmasada destekçinim
gereken ne ise bildirmen yeterli....
o tıkırtı direksiyon milinden geliyor benim aracın milindende geliyor fakat servise defalarca götürmeme rağmen hala sorun çözülmedi. burdan müslüm abi ye slm...

paybackk
15/07/2009, 09:45
Sevgili payback
bu is boyle kendi basiniza ugrasabileceginiz birsey degil. Sanayide yaptirip riske atiyorsunuz yine kendinizi.
Bakin bu is gercekten boyle hayiflanmakla olmayacak. Dava acin ve buradaki arkadaslari dayanak olarak gosterin. Ya da domain ve hosting konusunda yardimci olun. Bir domain alip bir site hazirlayalim. Google'da en ust sirada cikmasi icin ben elimden geleni yapacagim. Zaman buldukca siteyi guncelleyip tum sorunlari tek tek girerim. Tek istedigim bu sorunu yasayan arkadaslarin baslarina geleni sitede yazmasi. Daha sonrasi icin soz veriyorum ben ugrasacagim. Fiat'a siteyi kaynak gosterip bunun uzerine dusmelerini saglayacagim. Hatta bu sorunu yasamadigim halde, eger yasayan insanlar destek verirse bu isin dava boyutunu da ben ustlenecegim yeteri kadar kisi toplanabilirse. Yine tek istedigim, bu sorunu yasayanlarin ellerindeki evraklari bana ulastirip dava dilekcesine ek olarak sunmami saglamasi.

Bakin arkadaslar,
1. GP almasi icin telkinde bulundugum bir arkadas siteye denk gelip bu haberi okumus ve su anda katiyen bu arabaya yaklasmam diyor. Gunden gune duyuluyor bu haber.
2. Burada hayiflandikca, yalnizlasiyor bu sorunu yasayan arkadaslar. Sonunda pes edip cebinden karsilayip ugrasiyor ve cektigi stres de yanina kar kaliyor. Hayati tehlikesi 0 bile olsa cektirdigi stres yeter sebep.
3. Bireysel cabalariniz hic bir sonuc vermeyecek. FIAT da bunu iyi biliyor ve bir adim atmaya calisani hemen bir sekilde tatmin edip gonderiyorlar ama genel yine sorun yasiyor.

Ben bu sorunu henuz yasamadim. Aracim 2009 model ve daha 20 gunluk. Yani bu sorunu yasayip yasamayacagim bile muallak. Belki de yeni seride sorun cozulmus dahi olabilir ama kullaniciya boyle terbiyesizlik yapilmasini kaldiramadigim gibi, kendimi bu sorunu yasayanlarin yerine koydukca cildirasim geliyor. Bu sorunu ileride yasadigimda aynen bugun arkadaslarin yasadigi gibi yalniz kaldigimi dusunup uzuluyorum da. O yuzden, olabildigince destek olup imkanim oldugu surece yardimci olmak istiyorum. Gazeteci / yazar bir arkadasim da var. Bu isi sadece site boyutunda degil, medyaya da tasiyabiliriz. Hatta ili****iz olmayan tuketici gazetelerinden dahi destek alabiliriz. Yeter ki ciddi ciddi bu sorunu yasayanlar da bizim onlara oldugumuz kadar bize destek olsun..
arkadaşaım ilgine ve alakana çok teşekkürler umarım sendahil kimse artık bu sorunu yaşamaz sanayiye götürüp riske atma konusunda ben aracı gözden çıkardığım için risk gibi gözükmüyor ustelik eğer orası bunu çözebilirse dün kendileriylede görüştüm burdan açıklayacağım firmanın adını ve adresini isteyen herkes yaptırabilir birisinin bir şeyler yapması gerekiyor bu konuda bende aracımı kobay olarak verdim hakkımda hayırlısı neyse o olsun dava konusuna gelince birilerinin ön ayak olması lazım bu konuları ben hiç bilmiyorum hukuki açıdan nasıl olur yani ama ilk yazımdada bahsettim aracı satmış bile olsam bu işin peşini bırakmayacağım nerde eylem nerde dava ben en önde olacağım çünkü benim 2.5 yaşında bir kızım var ve benim için dünyadaki en önemli şey ve onun can güvenliğini hiçe sayan bir firma benim her daim düşmanım olacaktır insan hayatı bukadar ucuz olamaz

Don Vito Puntoleone
15/07/2009, 23:28
arkadaşlar lütfen bu yazdıklarımızın hepsi sadece forumda yazı olarak kalıyor... Benim tüketici haklarını savunan derneklerin avukatlığını yapan bir aile dostum var... eğer yardım edip elinizdeki belge ve bilgileri bu forumda ortaya koyar, bu kronik sorunu ispatlarsak hepimiz haklarımızı savunmuş oluruz... Fiat da artık bizi eminim adam yerine koyar lütfen organize olup bu sorunu kökünden halledelim...

everestgri
27/07/2009, 13:51
bende 2008 yılı ekimde 2005 model 1.3 multijet punto aldım dediğiniz gibi benimde city de arıza oldu ne destek istiyorsanız ben vermeye hazırım

ben sitenin yeni üyesiyim borsacı arkadaş benim 2005 model puntoda aynı problem var ne tür yardım istiyorsunuz bilmiyorum ama elimden ne geliyor ise yapmaya hazırım çünkü dediğinişz gibi bu kusurlu mal burdan davayı açabiliriz.

sevilcelik
31/07/2009, 10:25
Daha önce İkitellide bulunan ama yaklaşık 6 ay önce kapatılan Orta Anadolu Servisinde müşteri temsilcileri garanti uzatmam için bunu bahane göstermişlerdi.Puntolarda ilk 3 sene içerisinde mutlaka direksiyon arızası çıkıyor.Mutlaka garantiyi uzatın dediler.Sırf bu yüzden garantiyi uzattım.

ocean_1919
31/07/2009, 23:20
Daha önce İkitellide bulunan ama yaklaşık 6 ay önce kapatılan Orta Anadolu Servisinde müşteri temsilcileri garanti uzatmam için bunu bahane göstermişlerdi.Puntolarda ilk 3 sene içerisinde mutlaka direksiyon arızası çıkıyor.Mutlaka garantiyi uzatın dediler.Sırf bu yüzden garantiyi uzattım.
O müşteri temsilcileri nasıl araç satıyorlar şaşmak gerek. Öyle şey denirmi yahu:) Garanti satmak amacıyla kendi sattığı aracı kötülemek, bindiği dalı kesmektir.

everestgri
04/08/2009, 11:35
benimde 2005 model multijet puntom var city problemini bende yaşadım müşteri hizmetlerine telefon açtım şikayet edecem diye henüz bana dönmediler. 10 ay oldu arabayı alalı sivas renault bayisinden aldım bir hafta sonra bu araızayı verdi renaulta durumu söyledim çözecez falan dediler ama arabanın satışı yapılmıştı onlarada bir sürü mesaj yazdım aradılar ama hç bir şekilde yardımcı olmadılar dayanamadım en son hakaret ettim bir kaç aydır da bıktım uğraşmıyorum.17 milyara aldığım arabaya 2,5 mlyar nasıl harcayım varmı böyle bir şey hem dediğiniz gibi arıza kronik eğer memlekette yasalar işlese bu adamların garanti süresine bakmakasızın arızayı çözmeleri lazım ama arızadan bahseder bahsetmez hemen parça 2 milyar sipariş edelimmi diyorlar sivas fiat arabayı aldı iki saat kaldı araba bakım yaptık temizledik motoru şuan hata gözükmüyor eğer hata tekrarlarsa parça değişecek dediler yaklaşık 2 ay hata tekrarlamadı ondan sonra yine başladı değişik aralıklarla 3-5 günde bir hata vermeye devam ediyor ve direksiyon gittikçe sertleşiyor kredimi ödeyim parçamı alıyım şaşırdım ne yapacağımı.Forumun yenisiyim ne isterseniz elimden geldiği kadar bende katkı sağlamak isterim ama size nasıl ulaşacağım bilmiyorum saygılarımla iyi günler diliyorum.

arkadaşımızın hak arama mücadelesini sonuna kadar destekliyorum.2006 da henüz bu grup başka bir portalda buluşuyoken bu konuyla ilgili önerim olmuştu.dikkate alınmamıştı ama şimdi bunun sıkıntılarını yaşıyoruz.
Kısaca önerim şuydu;bu site ve grup aracılığı ile fiat üzerinde etki kurup bazı avantajlar sağlayabilirdik,sonuçta bu araçların türkiyede satılması ve tutulmasında çok katkımız olmuştur(örn bana 20-30 kişi sormuştur araçtan memnunmusun diye) bizler fiat ın en etkili reklam elemanlarıyız aslında(gerek sanal gerek real anlamda)
fiat ile(veya tofaş muhatap kimse) bir protokol yapmak ve geliştirilebilmekle beraber şu maddeler üzerinde anlaşmak.
1-yedek parça ve servis ücretlerinde hatırısayılır bir indirim(site üyeliği ve gp kullanıcı şartı ile tabiki)
2-garanti kapsamının genişletilmesi ve ücretsiz uzatılması.
3-ikinci araçta indirim(filo kapsamına girmek)
4-sorunlarımızın çözümünde öncelik ve samimiyet
maddeler ihtiyaca göre uzatılabilir tabi.ancak şu unutulmamalıdırki google ye gp yazan her kişinin karşısına direk bu site çıkıyorsa,araç almayı düşünen herkes aklından geçen aracı kullanıcısından soruyosa fiat ında bize ve memnuniyetimize ihtiyacı var demektir.
Reklam için milyonlarca dolar harcadıklarını düşünürsek, bizim taleplerimiz bu miktarın yanında hiçbir şeydir.
Burada önerimi tekrarlıyorum ve gücümüzün farkına varmaya çağırıyorum sizleri.aksi taktirde daha çok sıkıntılarla boğuşup kendimizi yoracağımızı düşünüyorum.
Birde işin anti propaganda ve yaptırım boyutu var tabi.yıllar önce bir peugout 207 sahibinin arka cama yazdığı ''bu araç sürekli arıza çıkarıyor'' yazısını hiç unutmuyorum.
Düşünsenize 20 araca bu yazı asılıpta fiat bayisinin çevresinde 1 günlük bir park etme eylemini,yankılarını?kronik sorunlara ciddiyetsiz yaklaşımlarda bu tür eylemler yapılabilinir.buluşmalar hep mangal veya çay toplantıları olmamalı sanırım.selamlar..
bencede çok mantikli benim aklimdan en başindan beri geçende bu bunun örneğini erzurumda bir vatandaş minibüsün arkasina mazot düşmani yazmişti ordan görmüştüm bizde puntolarimizin arka camina benzer şeyller yazar ve fiat bayisinin önüne bir yere parkeder bunuda türkiye genelinde yaparsak ki özellikle müşteri girişlerinin yapildiği yerlerde yaparsak sonuç alabilirz diye düşünüyorum.

everestgri
04/08/2009, 22:17
arkadaşlar...daha detaylı yazacağım...fiat işçilik hariç bütün masrafımı karşıladı.benimle anlaşma yoluna gitti..benden 500 tl işçilik parası alındı.komple direksiyon konsulu a dan z ye değiştirildi.fakat bunu ayıplı mal nedeniyle yapmadı onu belirtmek isterim...

değişim GARANTİ KAPSAMINDA ARIZALARIMI BAN OTO YA BİLDİRMİŞ OLMAM VE BUNU KANITLAYABİLMEM SAYESİNDE YAPILDI...çok kastılar ama bütün delilleri sundum.bu nedenle aracımı tekrardan yaptılar...ama söyle diyim garantili olmadı...

kısaca açıklamak gerekirse
1-aracın direksiyon kutusu komple gözümün önunde değişti
2-bende 500 ytl gibi astronomik bir rakam alındı.(aslında bunu ben teklif ettim sorunun para olmadıgını belirmek için bu parayı vereceğimi isterseniz 5 ytl bir masraf cıksın genede sorunum çözulurse bu parayı çözen servise vereceğimi belirttim.sadece adam gibi bir servis olsun yeter dedim.Bursa ÇALIŞKANEL otoya 500 ytl işçilik geliri yazdım.onlarda aracımı ampüllerine varıncaya kadar kontrol ettiler hatta değiştirdiler ben söylemeden)
3-garanti kapsamında değil demem sundan dolayı...mesela ben paramla alsaydım.bu parcayı 2 sene garantisi vardı.benim surem geçtiği için ve kayıtlarda bazı usulsuzlukler yakaladıkları için garantinin garantisi olmaz mantıgıyla garantiden yaptılar fakat garanti vermediler....
4-suan bozulsun parca yapabilecek bir seyim yok....

şimdi sunu demek istiyorum....

birçok mail aldım ve bunların hepsini bu hafta cevaplandıracağım.işimin nedeniyle ve fiatla ilgili sonucu beklemek için bu haftaya kadar maillerinizi cevaplandıramadım..
fakat bir konuya değinmek istiyorum.herkeste bir korku ben bunun nedenini anlamadım.birçok arkadasım topic'e destek maili attı öncelikle onlara çok tesekkur ederim.hotmail'ime gelen maillerin yarısından çoğunu açıkcası pek anlamıs değilim...
-işte benim aracımda bu sorun şöyle basladı sonraında böyle olup fiat bana böyle dedi.tamam ben seni desteklerim ama bir yerde ismimi sakın söyleme!aracımın adı çıkmasın....
-araçtan bıktım lanet olsun ama arızayı arasıra yaptıgından kimse duymadan satmak istiyorum gibi...bu yuzden acık destek veremem ama sonucu bana bildir eger olursa bende gideyim hemen değiştireyim....falan filan bence bu mailler mantık dışı ve cok yanlıs...aracınız neyse o dur arkadaslar.saklayarak birsey elde edemeyiz.ağlamayan bebeğe meme verilmez...benim değişti sorunum çözüldü..ok.. fakat 1 yıl sonra tekrar olursa ne olacak?yada yeni punto alsam olmayacagının garantisini verebileceklermi?bu korku ile yeni punto alabilecekmiyim bir daha?.neticede 200 km arıza yapanıda okudum bu formda...saklanmanın yerine bence ne yapabiliriz?ne yapmalıyız?..bunların cevabını bulmalıyız.üyelerin basından gecenler bir formda toplansa benim gibi uzun uzun yaşadıklarını yazsa,bunları toplu halde birincele ulaştırsak,çözum bulanlar ne yapmıs nasıl yapmış,uzmanlar ne demiş bunları araştırsak daha iyi değilmi?

birde biraz sitem gibi olacak ama gercekten formda basına bu olay gelenlerin yardım etmemesi üzerine acık acık konusuyorum...sitede aradığım desteği bulamadığımı düşünüyorum...bu topic e 30'a yakın mesaj yazıldı yarısına yakınını ben yazdım zaten....10 na yakın mail geldi 5-6 i ismini acıklamamı kesinlikle istemiyor...bu mantıkla nasıl bir çözüm üretebilirizki...inanın butun siteyi bastan sona 3 defa okudum.notlar cıkardım.fakat mail konusunda sanki gerekli desteği göremedim...sadece teknosada çalısan bir arkadasımız mükemmel bir mail gönderdi ve onun mailini görustugum yöneticilere ulastırdım...
sitemkarım çünkü diğer aracım nedeniyle baska bir siteye daha üyeyim.ve acayip sekilde fikir alıs verisinde bulunduk.inanın burdan daha fazla mail geldi yol gösterildi.italyadan grup uyeleri yardımıma kostu.burda bunu bulamadım..kimse alınmasın...siteyi kötülediğim falanda yok yanlıs anlasılmasın..ama bizim bu sorunumuza bizden daha iyi kim çözüm bulacak ki ?...biz sorunumuza sahip çıkmazsak kim çıkacak..?herkesin dilinde servo böyledir city kroniktir..falan filan..ama bunu hep beraber kanıtlıyalım dediğimizda bir çözüm üretemiyoruz...ben elimden gelen tüm yardıma hazırım fakat organize olamadığımızdan biz punto kullanıcıları kronik olan bu city motoru problemimizi daima çekmek zorundayız ve bir çözüm de bulabileceğimizi düşünmüyorum...tek yol Allah'a dua etmek ve arızanın olmamasını istemek saygılarımla.....
10 ay önce 17 milyra aldım arabayı şuan arabamda city de problem var aldıktan 1 hafta sonra oldu ben bu arabayı satarken ya city yi değiştirip yaptırıp satarım yada alıcıya arızayı söylerim sonra nasılsa çıkacak ortaya bana arabayı sivas renault bayii sattı ve kaç defa gittim adamların hiç haysiyeti yok durumu anlatıyorum bana ne diyorlar biliormusunuz fiat sana parça satmak için demiştir o arızanın tamiri mümkündür diyor bende dedimki o zaman sizde müşterilerinize parça değiştirmek için değişmemesi gereken arızalarda parça değiştirip kazıklıyorsunuz bir dünya hakaret ettim renaultun genel müdürlüğüne bir sürü mesaj yazdım yapılan hiç bir şey yok sivas renault bayisi sahibi eşşek kasabına benziyor koskoca renault bayisi sanki köhne bir galari gibi arkadaşlar benim anladığım ve gördüğüm fiat ve renault memleketin en sahtekar firmaları ve hayatım boyunca bu iki markayı kullanmayacağım tanıdıklarımada kullanmamalarını tavsiye edecem sizede tavsiyem bunlardan uzak durun memleketin en sahtekar firmaları bunlar sizce ben ne yapmalıyım kime gitmeliyim bu nasıl bir düzen hani özelleşme diyorlar aha özel şirket benim yaşadıklarımın muhatabı devlet kurumu olsa mahkemeye gitsem ve suçlu bulunsa sorumlusu aynı gün kapıya konur ama karşımda koskoca bir şirket kime gideyim nasıl mücadele edeyim böcek gibi ezer geçerler dava açsam bir sürü avukat karşıma dikilir bu memlekette garibanın sahibi yokmu.nereye kadar bu kan emiciler bizim kanımızla dişimizden tırnğımızdan artırdığımızla beslenecek ben mazlumum sürekli beddua ediorum mazlumun duası kabul olurmuş inşallah benden aldıkları para ciğerlerine yapışır çünkü o parayı haketmiyorlar ALLAH belasını versin ne kadar kan emici varsa.

nasıl bir yol buldun merak ettim

vtec368
04/08/2009, 23:07
benimde aracımda city arızası var müsteri hizmetlerini aradım sorunu anlattım dağa sonra biri beni aradı servisin beni aydınlatmadığını aracın garintisi bitmiş olsa bile kullanıcı hatası olmayan bir arızayı zaten biz garanti kapsamına alıp çözüyoruz servise gidip arızayı tespit ettirin sonra servis bizimle irtibata geçicek arıza giderilcek dedi benim zamanım olmadığı için gidemedim ama bugun yarın gidicem eğer olumlu sonuç çikarsa burda yazarım ama ben umutluyum yanlız bu işçilik ödeme durumundan bağsetmediler obiraz can sıkıcı

Delidavsan
05/08/2009, 08:41
Yanlis anlamayin ama bu is gercekten komik olmaya basladi. "Turk soylemez, soylenir" diye bir soz var. Merak ediyorum, bir kactane pankart hazirlasak ve bir FIAT bayii'nin onune araclari ceksek bu sikayet eden arkadaslardan kaci katilacak.
Tekrar edeyim, benim aracim 2009 model ve 2 ay dolmadi daha alali. Sorunu yasamayan biri olarak destek vermek istiyorum ve hatta ne gerekiyorsa yapmak istiyorum ama sorunu yasayan kimse "ne gerekirse yaparim"dan oteye gitmiyor. Kimse elini tasin altina sokmazsa bu is cozulmez ki cozulecege de benzemiyor. Sahsen, bu sorunu yasamis biri olsam ve servis yardimci olmasa cekerim FIAT'in en baba bayilerinden birinin onune araci ve asarim pankartlari. O da olmazsa gider FIAT genel merkezinin onunde beklerim. Daha da asabim bozulursa benzin doker yakarim arabayi, degil Turkiye'de dunyada dikkat ceker.

Ziyaretçi047
05/08/2009, 21:05
Evet benim gibi düşünen bir arkadaş daha.

Merak ettim ne oldu bu dava işi? Açıldı mı kazanıldı mı devam mı ediyor nedir?

Davlumbazım kırık GP lerin kronik sorunudur garantiye girmiyor.

Motor multijet kapağım söküp takarken kırılmış, multijetlerin kronik sorunudur garantiye girmiyor.

Daha nicelerini sayarım, bugün farkettim arka sileceğim kırılmış bu da gp lerin kronik sorunu gidicem garantiye girmicek?

Bu arabanın kronik böyle sorunları bile garantiye girmezken, CITY i garantiden değiştirebiliyor olmanız bile mucize bence :)

Ama şansı fazla zorlarsak bence siz mutsuz olursunuz. İşin peşini bırakmayana saygım sonsuz. Ama tek yaptığı sadece forumları gezmek ve forumlara yazmak olanlardansanız kolay gelsin :)

Tekrar soruyorum, ne oldu bu dava süreci?

harunozbey
06/08/2009, 11:49
debriyaj baskı balatası,
hız göstergesi,
benzin göstergesi,
cıty direksiyon,
direksiyon sola çok kolay, sağa ise sorlayarak dönüyor. yarın randevum var serviste bakalım neler girecek garantiye.

danismentus
11/08/2009, 10:53
debriyaj baskı balatası,
hız göstergesi,
benzin göstergesi,
cıty direksiyon,
direksiyon sola çok kolay, sağa ise sorlayarak dönüyor. yarın randevum var serviste bakalım neler girecek garantiye.

hocam direksiyonun sola kolay, sağa zor dönmesi olayı bende de mevcut bir sonuç aldıysan bizi de aydınlatır mısın? şimdiden teşekkürler.

aykuting
18/08/2009, 01:02
Gercekden araçlarımızda problem Problem üztüne herkesin fazklı bi sorunu var sorun olur olmaz değilde bide bu sorunları kabulleseler adamlar sorunuda kabullenmiyor satarken araç garantili bilmem kaç yıl sattıkdan sonra o garanti dışı bu garantiye girmiyor peki neden araçın garantili olduğunu sölüyor bilmiyorum söylenecek o kadar cok şey var ki Fiat için yaz yaz söle söle bitmez bizde iki arkadaş sevisi şikayet etmiştik ilgilenmiyolar diye... ne ise ki garantilerimiz bittide artık uğramaz olduk servise

İler de bi araç alacak olursam şundan eminim ki markası FİAT olmayacak... kolay gelsin

servet1903
18/08/2009, 10:33
hocam direksiyonun sola kolay, sağa zor dönmesi olayı bende de mevcut bir sonuç aldıysan bizi de aydınlatır mısın? şimdiden teşekkürler.

Bu CITY motor arızasıdır. Aynısı benim araçta vardı. Yaklaşık 6 aylık çabalarım sonucu Tofaş CİTY motoru ücretsiz değiştirdi.Aracımın Garantisi dolmuş olmasına rağmen.

baskı balata seti 450 civarı tutacak . Onuda yeni değiştirdim

xborsaci
25/08/2009, 19:19
benimde aracımda city arızası var müsteri hizmetlerini aradım sorunu anlattım dağa sonra biri beni aradı servisin beni aydınlatmadığını aracın garintisi bitmiş olsa bile kullanıcı hatası olmayan bir arızayı zaten biz garanti kapsamına alıp çözüyoruz servise gidip arızayı tespit ettirin sonra servis bizimle irtibata geçicek arıza giderilcek dedi benim zamanım olmadığı için gidemedim ama bugun yarın gidicem eğer olumlu sonuç çikarsa burda yazarım ama ben umutluyum yanlız bu işçilik ödeme durumundan bağsetmediler obiraz can sıkıcı

Allah Allah çok ilginç....
gerçekten böyle demiş olamazlar...bir yanlışlık vardır.:)
sonuç ne oldu merakla bekliyorum...

Bu arada benim davayı neden açmadığımı yada açamadığımı anlatmıştım...fakat siteden bir arkadaş dava açtı şuan kendisiyle telefonda uzun uzun konuştum.şahit göster dedim beni ama sonrasında ne oldu bilemiyorum...

ansaid
26/08/2009, 10:18
merhaba arkadaşlar. xborsacı benimd aracvımda city sorunu vardı çıkmacıdan parça buldum taktırdım daha dün aldım aracımı .artık kullanılamayacak halde idi çünkü şimdi mis gibi oldu .
fakat bende bu çıkma paraçayı bulamadan önce servislere gittim bu arada aracım 2006 model fakat servisler bu konuda hiç değişşim gibi bir şey söylemediler eğer böyle bir konu varsa servisten bozuk raporu alırım city için değiştirtebilirim.. bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim...bu arada bu konu ile ilgili birlik oılursak bu işin üstesinden geliriz... lütfen ilgi arkadaşlar bu sorun 2006- 2008 arası bütün punto sahiplerinin başına gelecektir.....

inanın bu pompa yüzünden herşeyi öğrenmek zorunda kaldım çok kötü bir durum

ansaid
26/08/2009, 13:12
Arkadaşlar city sorunu için ne gerekiyorsa yapalim davayi açalim mmm

Fabrika önünde eylem yapalim... Müthiş bir fikir organizasyonla ilgilensem kaç kişi oluruz arkadaşlar.....

Delidavsan
27/08/2009, 09:12

Fabrika önünde eylem yapalim... Müthiş bir fikir organizasyonla ilgilensem kaç kişi oluruz arkadaşlar.....

Ercan sen organizasyonu yap da kac kisi olacagini hep birlikte goruruz. Bu "kac kisi oluruz" anketini artik FIAT'in yaptigini dusunmeye basladim.

siyah rüzgar
27/08/2009, 10:00
istanbullu arkadaşlar 6 eylülde buluşmamız var toplanıp konuşalım bu durumu. gürsoy oto getirin aracınızı hemen garantiye alalım dedi sonrasındada hemen değiştirirz diyorlar ve emin konuşuyorlar.

Delidavsan
27/08/2009, 15:42
istanbullu arkadaşlar 6 eylülde buluşmamız var toplanıp konuşalım bu durumu. gürsoy oto getirin aracınızı hemen garantiye alalım dedi sonrasındada hemen değiştirirz diyorlar ve emin konuşuyorlar.

Hadi bakalim ilk tepki nasil olacak. Umarim guzel birseyler cikar.

5 Eylul C.tesi gunune cekerseniz ben de katilabilirim.

metkucuk
27/08/2009, 21:23
Aynı sorun benim aracımda da garanti kapsamındayken 2 defa yapmıştı.Artık yapmayacağını söyleyip gönderdiler.6 ay kadar sonra yine direksiyonda sesler başladı.Şu anda da devam ediyor.Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırım.

ansaid
28/08/2009, 11:50
Adem kanka direksiyonu yaptirdim harika oldu ama çok uğraştim ve bu direksiyonun sorunu neden yapar nasildir hepsini görerek öğredim ...

Kanka nette yoksun nerelerdesin yaa ....
2006 model araci olan arkadaşlar er geç bu sorunla yüz yüze kalacaktir ...

clax22
29/08/2009, 13:35
bu city motoru city özelliğini kullanmasak bile bozulabiliyormu aracım 2009 model ama bunları okudukca kıllanmaya basladm city yi açmıyorum

siyah rüzgar
29/08/2009, 13:41
Hadi bakalim ilk tepki nasil olacak. Umarim guzel birseyler cikar.

5 Eylul C.tesi gunune cekerseniz ben de katilabilirim.

muhtemelen 5 eylül cumartesi olacak seninde katılmanı isteriz.

Adem kanka direksiyonu yaptirdim harika oldu ama çok uğraştim ve bu direksiyonun sorunu neden yapar nasildir hepsini görerek öğredim ...

Kanka nette yoksun nerelerdesin yaa ....
2006 model araci olan arkadaşlar er geç bu sorunla yüz yüze kalacaktir ...

kanka senelik izindeyim pazartesi işe başlıyorum detayları konuşuruz 5 eylül cumartesi akşamıda buluşucaz haberin olsun iftar için ayrıca city ile ilgili bir kaç şey var çözümüyle ilgili onları alatıcam.

bu city motoru city özelliğini kullanmasak bile bozulabiliyormu aracım 2009 model ama bunları okudukca kıllanmaya basladm city yi açmıyorum.

nurhan city modunun açık yada kapalı olması fark etmiyor aynı şekilde yine bozuluyor. eğerki direksiyonda bir değişiklik iseetiğinde hemen servise gitmeni tavsiye ederim. ayıca sorun genelde 2006 serisinde var diye biliniyor ama genelde her modelden çıkıyor.

Delidavsan
30/08/2009, 01:53
muhtemelen 5 eylül cumartesi olacak seninde katılmanı isteriz.

Tamamdir. C.tesi aksami toplantida benide yazin. Belki hem etkili bir Istanbul bulusmasi olur hem de bu city sorununu konusabiliriz. Katilimin durumuna gore de herhangi bir hareketimizde kac kisinin birlikte hareket edebilecegini gormus oluruz.

Su anda city motorunda arizasi olan ve servisle ugrasan, ayrica gecmiste yasamis kimler var bu basligi okuyan?

Sahsen bu City arizasi ile ben yakinen ilgileniyorum ve bir sekilde FIAT'in bunun uretim hatasi oldugunu kabullenmesini saglamak icin elimden geleni yapacagim. O yuzden kafamda bir kac sey var FIAT'i dize getirmek icin ama tabii ki buradaki arkadaslarla mutabik kalip ayrica yonetimin de onayi olmasa dahi (forum GP olarak kurumsal katilim istemeyebileceklerini dusunerek) onlari da derde sokmadan birseyler yapmak istiyorum.
Ornegin;

* eger sehir icinden ve yakin sehir disindan saglam bir katilim olursa butun GP'li arkadaslarla arabalarimizi alip bir bayiinin onunde araclara bir yazi asip (city direksiyonunu al, basina cal gibi) araci bayiinin onunde park etmek. Bu bayii Zincirlikuyu Birmot olabilir zira hemen ust katinda FIAT'in Genel Merkezi - Tofas Han var. Bir kac hafta rutin sekilde degisik ana bayiilerin ve ozellikle kuvvetli bayiilerin onunde ayni seyi yapabiliriz.
* Forum GP yonetiminin de izni olursa bu forumdan alakasiz bir domain alip, sadece city motoru arizasi ile ilgili genel bilgi veren bir site kurup, city motor arizasi yasayan arkadaslarin sorunlarindan, servislerin ve FIAT'in tavrindan bahsetmek. Tabii ki Forum GP'yi kurumsal olarak bu ise katmadan ya da yonetim isterse Forum GP'nin banner'ini koyup bu ise destek verdigini belirtmek de olabilir ama dedigim gibi, buradaki yonetimi zan altinda birakmak ya da desteklemek istemedikleri bir hadiseye zorla katmak ya da forum kurup alternatif bir takim dengesiz hareketlere girip tatsizlik yaratacak bir olusum degil onerdigim. Sadece ziyaretci defteri gibi bir site olusturup kullanicilarin yasadiklari sorunlari yazmalari saglanabilir ya da metin kullanici tarafindan siteyi kuran kisiye gonderilir ve maili alan arkadas siteye yaziyi ve sonucu ekler. Tabii ki sorun gecmisi olan arkadaslarin kimlikleri afise edilmeden.. Bu forumda yazmak yerine domain istememin sebebi; vurucu bir domain ismi alinip google'da ana sayfada cikmasi saglanabilir ve sadece FIAT'in bu konudaki eylemsizligi ya da ilgisizligi vurgulanabilir. Sonucta bu forumun amaci bu degil ve boyle bir amac icin kullanilirsa yonetim ve diger arkadaslar zor durumda kalabilir. Amacimiza ulasip City Sorunu FIAT tarafindan kabul edildiginde site tamamen kapatilabilir. Kurulacak sitenin domain ve hosting giderlerini ben cebimden sahsen karsilamaya raziyim. Yine de paylasmak isteyen olursa paylasirim ve hatta domain'i ve hosting'i satin alip bu forumun yonetici arkadaslarina tum paneli ve yonetimi devredebilirim.
* Sorunu yasayan kisilerle birlik olusturabilirsek tuketici hakem heyetine basvurup ya da tanidik avukatlarla durum adli mercilere tasinabilir. Bu konuda sorun gecmisi olan arkadaslarin yardimi cok onemli. Yargi surecinde de sorunu yasayan arkadaslara yardim konusunda buradayim ve maddi manevi elimden geleni yaparim. Yasal proseduru bilemiyorum ama mahkeme ve bilirkisi kanali ile sorunun kronik ve imalat hatasi oldugu ispatlanabilirse bu FIAT icin yeteri kadar kotu bir reklam olur ve mecburen bu isi koklu yoldan hallederler. Olmazsa elimizdeki mahkeme karari farkli yasal haklar taniyacaktir bizlere ama yine de ben FIAT'in bu raddeye gelip kendini bu kadar zora sokacagini sanmiyorum. Muhtemelen bizim icin mutlu sonla bitecektir.

Sizin onerileriniz varsa, fikir gelistirmek adina paylasirsaniz cok sevinirim. Ozellikle Forum GP'nin yoneticilerinin bu iste nerede yer almak istediklerini duymak cok sevindirir. Kendileri ne kadar bu isin icinde yer almak isterler, yer almak isterler mi, onlarin onerileri neler ya da onlari zor durumda birakmadan ya da katilmasalar dahi keyifleri kacmadan nasil kullanicilar olarak tepki koyabilecegimiz konusunda bizi aydinlatirlarsa sevinirim. "Turk soylemez, soylenir" lafindan nefret ediyorum ve umarim is bu raddeye gelip ayni seyrine devam eder hale gelmez de birlik olur hakkimizi arariz.

xborsaci
14/09/2009, 14:57
nerdeyse benim yasadıklarımla birebir...çok geçmiş olsun...

bence çok dürüst bir satıcımış :):):) müşterisini korumayı biliyor...

ercan sen organizasyonu yap bursa ayağını bana bırak...
ben tum üyelerle birbir görüseceğim...ama ceşitli illerdende arkadaslar lazım...
basın olayınıda bana bırak...yeterki birileri başlasın

Tamamdir. C.tesi aksami toplantida benide yazin. Belki hem etkili bir Istanbul bulusmasi olur hem de bu city sorununu konusabiliriz. Katilimin durumuna gore de herhangi bir hareketimizde kac kisinin birlikte hareket edebilecegini gormus oluruz.

Su anda city motorunda arizasi olan ve servisle ugrasan, ayrica gecmiste yasamis kimler var bu basligi okuyan?

Sahsen bu City arizasi ile ben yakinen ilgileniyorum ve bir sekilde FIAT'in bunun uretim hatasi oldugunu kabullenmesini saglamak icin elimden geleni yapacagim. O yuzden kafamda bir kac sey var FIAT'i dize getirmek icin ama tabii ki buradaki arkadaslarla mutabik kalip ayrica yonetimin de onayi olmasa dahi (forum GP olarak kurumsal katilim istemeyebileceklerini dusunerek) onlari da derde sokmadan birseyler yapmak istiyorum.
Ornegin;

* eger sehir icinden ve yakin sehir disindan saglam bir katilim olursa butun GP'li arkadaslarla arabalarimizi alip bir bayiinin onunde araclara bir yazi asip (city direksiyonunu al, basina cal gibi) araci bayiinin onunde park etmek. Bu bayii Zincirlikuyu Birmot olabilir zira hemen ust katinda FIAT'in Genel Merkezi - Tofas Han var. Bir kac hafta rutin sekilde degisik ana bayiilerin ve ozellikle kuvvetli bayiilerin onunde ayni seyi yapabiliriz.
* Forum GP yonetiminin de izni olursa bu forumdan alakasiz bir domain alip, sadece city motoru arizasi ile ilgili genel bilgi veren bir site kurup, city motor arizasi yasayan arkadaslarin sorunlarindan, servislerin ve FIAT'in tavrindan bahsetmek. Tabii ki Forum GP'yi kurumsal olarak bu ise katmadan ya da yonetim isterse Forum GP'nin banner'ini koyup bu ise destek verdigini belirtmek de olabilir ama dedigim gibi, buradaki yonetimi zan altinda birakmak ya da desteklemek istemedikleri bir hadiseye zorla katmak ya da forum kurup alternatif bir takim dengesiz hareketlere girip tatsizlik yaratacak bir olusum degil onerdigim. Sadece ziyaretci defteri gibi bir site olusturup kullanicilarin yasadiklari sorunlari yazmalari saglanabilir ya da metin kullanici tarafindan siteyi kuran kisiye gonderilir ve maili alan arkadas siteye yaziyi ve sonucu ekler. Tabii ki sorun gecmisi olan arkadaslarin kimlikleri afise edilmeden.. Bu forumda yazmak yerine domain istememin sebebi; vurucu bir domain ismi alinip google'da ana sayfada cikmasi saglanabilir ve sadece FIAT'in bu konudaki eylemsizligi ya da ilgisizligi vurgulanabilir. Sonucta bu forumun amaci bu degil ve boyle bir amac icin kullanilirsa yonetim ve diger arkadaslar zor durumda kalabilir. Amacimiza ulasip City Sorunu FIAT tarafindan kabul edildiginde site tamamen kapatilabilir. Kurulacak sitenin domain ve hosting giderlerini ben cebimden sahsen karsilamaya raziyim. Yine de paylasmak isteyen olursa paylasirim ve hatta domain'i ve hosting'i satin alip bu forumun yonetici arkadaslarina tum paneli ve yonetimi devredebilirim.
* Sorunu yasayan kisilerle birlik olusturabilirsek tuketici hakem heyetine basvurup ya da tanidik avukatlarla durum adli mercilere tasinabilir. Bu konuda sorun gecmisi olan arkadaslarin yardimi cok onemli. Yargi surecinde de sorunu yasayan arkadaslara yardim konusunda buradayim ve maddi manevi elimden geleni yaparim. Yasal proseduru bilemiyorum ama mahkeme ve bilirkisi kanali ile sorunun kronik ve imalat hatasi oldugu ispatlanabilirse bu FIAT icin yeteri kadar kotu bir reklam olur ve mecburen bu isi koklu yoldan hallederler. Olmazsa elimizdeki mahkeme karari farkli yasal haklar taniyacaktir bizlere ama yine de ben FIAT'in bu raddeye gelip kendini bu kadar zora sokacagini sanmiyorum. Muhtemelen bizim icin mutlu sonla bitecektir.

Sizin onerileriniz varsa, fikir gelistirmek adina paylasirsaniz cok sevinirim. Ozellikle Forum GP'nin yoneticilerinin bu iste nerede yer almak istediklerini duymak cok sevindirir. Kendileri ne kadar bu isin icinde yer almak isterler, yer almak isterler mi, onlarin onerileri neler ya da onlari zor durumda birakmadan ya da katilmasalar dahi keyifleri kacmadan nasil kullanicilar olarak tepki koyabilecegimiz konusunda bizi aydinlatirlarsa sevinirim. "Turk soylemez, soylenir" lafindan nefret ediyorum ve umarim is bu raddeye gelip ayni seyrine devam eder hale gelmez de birlik olur hakkimizi arariz.
toplantı oldu mu? bir sonuça varabildiniz mi?

yay
25/09/2009, 20:54
evet aynı sorun benimaracımdada var.Ne gerekirse yapalım teşekkürler

vtec368
25/09/2009, 21:08
mrb arkadaşlar arcımın city motoru gürses otomotivde garanti kapsamında değişti üstelik aracımın garantisi 6 ay önce bitti serviste arıza tespiti yaptırıp fiat müşteri hizmetlerini arayıp garanti talep ettiğinizi söylemeniz gerekiyor sonra sizi arıyorlar ve servise yönlendiriyorlar serviste size tarih veriyor parça servislerde yok sanırım fiat yolluyor parçayı üstelik işçilik felan ödemiyorsunuz önce bu dediklerimi yapın sonuç olmazsa toplu hareket etmek lazım

muratcakir
05/10/2009, 09:58
aracım yok almayı düşünüyorum alacağım da, bir arada olursak, ve aramızda az da olsa xborsaci insanlar olursa o aracı alırım sorunu da olsa gam yemem.

GPS2
06/10/2009, 19:19
Yaw kimseye denk gelmedimi ?...bence bizim açımızdan FLAŞ FLAŞ FLAŞ ... dün gece yanılmıyorsam 24 00 haberlerinde habertürk radyoda ve tv de bu konuyla ilgili mahkeme kararı çıkmış haberi vardı ...haberde marka firma ismi verilmedi ancak aracın 6 kez direksiyon sistemi arızası nedeniyle servise gittiğini ve sahibinin aracın yenisiyle değiştirilmesi talebi sonucu mahkemelik olan tüketici ve üretici ...mahkeme kararı tüketici lehine sonuçlanmıştır ve yargıtay tarafındanda onanarak bir emsal teşkil etmiştir...haberiniz olsun...

velespit1988
06/10/2009, 22:45
Puntomu alali 1 hafta oldu arkadaslar. Daha onceki aracim 2007 Chevrolet Aveo idi. Su anda da evin 2. arabasi zaten. Babam kullaniyor.
2007 ekiminde aldik Aveoyu ve 2 ay sonra 3.000km olmadan motor ariza lambasi yandi ve servise cektirdim araci. Silindir kapak revizyonu yapildi ve yaklasik 5 gun serviste kaldi arac. Teslim edildikten 1.5 ay sonra yine motor arizasi verdi ve yine servise cektirdim araci. Bu sefer de oksijen sensoru degisti. Daha sonra 2 kez daha oksijen sensoru degisti ve toplamda arac 4 kez servise girmis oldu. General Motor`a arac degisikligi talebimizi hem yazili hem sozlu ilettik fakat olumsuz cevap aldik. Hatta dalga gecer gibi 1 sene arti garanti verelim anlasalim dediler. Ben de yurtdisindan doner donmez gecen yil ekim ayinda davayi actim. Bilirkisi raporlarindan da sonra mahkeme lehimizde karar verdi ve aracin `ayipli mal` olduguna hukmetti ve emsal olarak da yargitayin ust kurullarinin verdigi kararlari gosterdi. Ama tabi ki General Motor sureci uzatmak icin temyize gitti ve dava su anda yargitayda.
Biraz sancili ve masrafli bir surec tabi ama mutlaka hakkimizi aramamiz gerektigini dusunuyorum. Insanlar disinden tirnaginda artirip binlerce lira veriyorlar bu araclara fakat sonu husran olabiliyor maalesef. Benim aracim tamamen garanti kapsaminda ve benden ucret talep edilmeden onarilmasina ragmen ben tuketici haklarini arastirip ayni arizayi 2den fazla yaptiginda `ayipli mal` kapsamina girdigini ogrenince hic zaman kaybetmeden hakkimi aramak icin basvurdum ve herkesin bunu yapmasi gerektigini dusunuyorum.

taylan789
10/10/2009, 13:34
Yaw kimseye denk gelmedimi ?...bence bizim açımızdan FLAŞ FLAŞ FLAŞ ... dün gece yanılmıyorsam 24 00 haberlerinde habertürk radyoda ve tv de bu konuyla ilgili mahkeme kararı çıkmış haberi vardı ...haberde marka firma ismi verilmedi ancak aracın 6 kez direksiyon sistemi arızası nedeniyle servise gittiğini ve sahibinin aracın yenisiyle değiştirilmesi talebi sonucu mahkemelik olan tüketici ve üretici ...mahkeme kararı tüketici lehine sonuçlanmıştır ve yargıtay tarafındanda onanarak bir emsal teşkil etmiştir...haberiniz olsun...

Bİraz daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz.. araam motorundan ulaşma şansı varmı bu habere ilişkin detaylı bilgilere.. o şahsa ulaşma imkanı bulsak çok harika olacak herkes (mağdurlar) için! bu arada bende yenib i dava sürecine gircem! hakkımı almak için ne geliyorsa yaparımm..ama kuzu sinip, fiata meyl bırakmam! bu gibi problemler cerya etiğinde örgütlü,toplu hareket daha kısa sürede,daha etkili ve sonuç içeren eylemelride beraberinde getirir..bu nedenle lütfen bana ulaşın,msn adresimde yazılı profilimde.herkese sevgiler..

GPS2
11/10/2009, 00:18
Bİraz daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz.. araam motorundan ulaşma şansı varmı bu habere ilişkin detaylı bilgilere.. o şahsa ulaşma imkanı bulsak çok harika olacak herkes (mağdurlar) için! bu arada bende yenib i dava sürecine gircem! hakkımı almak için ne geliyorsa yaparımm..ama kuzu sinip, fiata meyl bırakmam! bu gibi problemler cerya etiğinde örgütlü,toplu hareket daha kısa sürede,daha etkili ve sonuç içeren eylemelride beraberinde getirir..bu nedenle lütfen bana ulaşın,msn adresimde yazılı profilimde.herkese sevgiler.. kulaklarımla duydum ...ancak hemen habertürk.com*a baktım orada bulamadım haberi belkide kasıtlı olarak birileri tarafından engelleniyor bu tür haberler...iyi araştırmak gerekir...

xborsaci
12/10/2009, 00:24
aracım yok almayı düşünüyorum alacağım da, bir arada olursak, ve aramızda az da olsa xborsaci insanlar olursa o aracı alırım sorunu da olsa gam yemem.
bekara karı boşamak çok kolaydır dostum...

xborsaci
12/10/2009, 00:26
Bİraz daha ayrıntılı bilgi alabilirmiyiz.. araam motorundan ulaşma şansı varmı bu habere ilişkin detaylı bilgilere.. o şahsa ulaşma imkanı bulsak çok harika olacak herkes (mağdurlar) için! bu arada bende yenib i dava sürecine gircem! hakkımı almak için ne geliyorsa yaparımm..ama kuzu sinip, fiata meyl bırakmam! bu gibi problemler cerya etiğinde örgütlü,toplu hareket daha kısa sürede,daha etkili ve sonuç içeren eylemelride beraberinde getirir..bu nedenle lütfen bana ulaşın,msn adresimde yazılı profilimde.herkese sevgiler..
örnek teşkil eden bir dava olur.....
kararın bir örneğine ulaşmak hepimizin sorununu çözer...

delesandro
16/11/2009, 11:27
arkadaşlar merhaba,

2007 nisan ayında bende grande punto dinamik aldım. aracın tekerlek üstünde yapılan ve hangi düşünceyle yapıldığını bilemediğim kapak var. bu kapak yüzünden aracımı yıkama yağlamaya ve yağmurda yola çıkmaya korkuyorum buradan su alıyor ve elektronik sistemi bozuyor. 2008 nisan ayında garanti kapsamı çerçevesinde elektronik aksamını değiştirdiler abs ve fren lambası arızası verdi. şu an yine aynı arızayı yaşadım aldığımdan beri aracımı cty de kullanmadığım halde direksiyon cty arızası olduğunu söylediler aracım 30 binde araç şu an serviste ve tamirinin 2300 tl olduğunu söylediler. okuduğum kadarıyla bunun kronik bir arıza olduğunu öğrendim. aracı bu şekilde yaptırmam mümkün değil kapımın önünde dursun hakkımı da sonuna kadar arayacağım mahkeme ve tüketici haklarında

GPS2
16/11/2009, 11:43
arkadaşlar merhaba,

2007 nisan ayında bende grande punto dinamik aldım. aracın tekerlek üstünde yapılan ve hangi düşünceyle yapıldığını bilemediğim kapak var. bu kapak yüzünden aracımı yıkama yağlamaya ve yağmurda yola çıkmaya korkuyorum buradan su alıyor ve elektronik sistemi bozuyor. 2008 nisan ayında garanti kapsamı çerçevesinde elektronik aksamını değiştirdiler abs ve fren lambası arızası verdi. şu an yine aynı arızayı yaşadım aldığımdan beri aracımı cty de kullanmadığım halde direksiyon cty arızası olduğunu söylediler aracım 30 binde araç şu an serviste ve tamirinin 2300 tl olduğunu söylediler. okuduğum kadarıyla bunun kronik bir arıza olduğunu öğrendim. aracı bu şekilde yaptırmam mümkün değil kapımın önünde dursun hakkımı da sonuna kadar arayacağım mahkeme ve tüketici haklarındabu forumu iyi takip et dostum eski konularıda iyice oku ve doğru servise ...*PATLA...* resmen patla...yoksa ...duygusal olarak işini halledersin...anla işte :cool0000:

delesandro
16/11/2009, 13:27
bu forumu iyi takip et dostum eski konularıda iyice oku ve doğru servise ...*PATLA...* resmen patla...yoksa ...duygusal olarak işini halledersin...anla işte :cool0000:

servisim on numara orhangazi teknik oto ellerinden geleni yaptılar ama garanti kapsamına sokamadılar. kime patlıyacağımı çok iyi biliyorum. öyle arabayı satıp kenara çekilmek yok. arabanın borcu bitmeden iki kere arıza verdi. opeller de 5 yıl garanti var. yaptırmadan satarım pireye yorganda yakarım ama hakkımı ararım önerin içinde tşk ederim arkadaşım

GPS2
16/11/2009, 17:37
zaten örnek bir dava var sanırım...yani emsali ...fiatın servis dışındaki daha üst makamlarından bizzat cevap alamazsan bir avukat ile görüş derim...

makeles
16/11/2009, 20:16
biraz abartıldı sanki..

makmuhali
27/04/2010, 23:22
<P>Sırf daha fazla arıza yapıp sorun çıkarsın Fiatı rezil edeyim diye arabayı satmıyorum... Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. <A href="mailto:mbinbakar@hotmail.com">mbinbakar@hotmail.com</A></P>

shn-GP
10/05/2010, 11:34
benim aracımda city bozulmuştu direksiyon çok yumuşaktı hep su gibiydi servise götürdüğümde adam normal dedi zaten bunların direksiyon ayarı yumuşaktır dedi ama hızlı gittiğimdede çok yumuşaktı elim çarpsa bişey olsa araba devrilecek sonra kartaş servise götürdüm adamlar parça garantisine soktu yeni parça takıldı şimdi sorunsuz kullanıyorum sıfır maaliyet

brabus
10/05/2010, 13:51
öncelikle tebrik ederim, ben de cuma günü 2006 model 53bin'de Grande Punto aldım. City ile ilgili bir işlem yapılmamış aracımda ama bu kadar sorun yaşayan olduğunu gördükçe sürekli tüm mesajları okuyorum. Direksiyonda city'i hiç kullanmıyorum ama direksiyon çok hafif hiç ses falan gelmiyor direksiyondan bu hafifliğinden dolayı servise götürsem mi bilemedim. Böyle kronik bir sorundan dolayı da benden para isterlerse veya durum kötüleşirse açıkçası o gerginliğe gelemeyebilirim :)
tavsiyeleriniz vs varsa alabilir miyim?
ben de bu dava konusunda ne ihtiyaç olrusa yapmaya hazırım

ZAK1980
10/05/2010, 14:13
bende dun aksam yanı 9.4.2010 tarıhlı haberturk sandım ıstanbulu aradım detayları ogrenmek ıcın acan olmadı telı rezılolmaktan kurtuldum ya arkadaslar su olayın aslını ogrensek detayları ıle

Muhendis06
15/05/2010, 08:51
Yargıtay ayıplı aracı iade kararı verdi - Habertürk (https://www.haberturk.com/ekonomi/haber/178033-Yargitay-ayipli-araci-iade-karari-verdi.aspx)

bu haberden bahsediliyor sanirim?

brabus
15/05/2010, 09:50
karar çok iyimiş, servise de 6 kere gitmesi bu sorundan çok garip olmuş

ZAK1980
15/05/2010, 11:32
AYIPLI MAL
ISLAH
TÜKETİCİ

Özet
ÖZET: TÜKETİCİ, SATIN ALDIĞI MALIN AYIPLI ÇIKMASI HALİNDE; BEDEL İADESİNİ DE İÇEREN SÖZLEŞMEDEN DÖNME, MALI AYIPSIZ MİSLİYLE DEĞİŞTİRME, AYIP ORANINDA BEDEL İNDİRİMİNİ TALEP ETME YA DA MALIN ÜCRETSİZ ONARIMININ YAPILMASINI İSTEME HAKLARINA SAHİPTİR. TÜKETİCİ, BU HAKLARDAN HERHANGİ BİRİNİ SEÇMEYE ZORLANAMAZ.

DAVA DİLEKÇESİ ISLAH EDİLEREK TERCİH HAKKI DEĞİŞTİRİLEBİLİR.
-------------------------------
Arkadaslar Honda,pejo,ford da iadeler var ama fiatı goremedım sımdılık

İçtihat Metni

Taraflar arasındaki ayıplı mal davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde taraflar avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

Davacı, 09.07.2004 tarihinde davalılardan T... Oto A.Ş.'den satın almış olduğu otomatik vitesli Ford Fusion marka aracın yokuş çıkmakta zorlandığını, yetkili servise başvurmasına rağmen sorunun çözülemediğini ileri sürerek, araç bedeli olan 27.000.000.000 TL ile, aracı satın alırken bankadan çekmiş olduğu 19.000.000.000 TL'lik kredinin, karar tarihine kadar işleyecek olan kredi faizlerinin davalılardan müteselsilen tahsiline, ayrıca davalının anlaşmalı olduğunu bildirerek yönlendirdiği hurda araç satıcısından araç almak için ödediği 2.250.000.000 TL'nin de iadesine, bu taleplerinin kabul edilmemesi halinde ise, ayıplı aracın aynı model ve tipte başka bir araçla değiştirilmesine karar verilmesini istemiştir.

Davalı, araçta herhangi bir imalat hatasının bulunmadığını savunarak, davanın reddini dilemiştir.

Mahkemece, bilirkişi raporu hükme esas alınarak aracın ayıplı olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne, dava konusu aracın iade edilmesi halinde ödenen 26.945,00 YTL'nin davalılardan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiş, hüküm, taraflarca temyiz edilmiştir.

1- Davacı, 09.07.2004 tarihinde satın almış olduğu aracın ayıplı olduğunu ileri sürerek, öncelikle ödemiş olduğu bedelin iadesini, bu talebinin kabu| edilmemesi halinde ise aynı model ayıpsız bir araçla değiştirilmesini talep etJ miş, 28.11.2006 tarihli ıslah dilekçesi ile de, dava konusu araçla dava açıl] diktan sonra 19.09.2006 tarihinde trafik kazası geçirdiğini, kaza sonucu aracın tam hasarlı olduğu kabul edilip pertotal işlemine tabi tutularak aracın trafikten kaydının silindiğini, sigorta şirketi tarafından da kendisine 21.870,00 YTL ha| sar tazminatı ödendiğini, bu nedenle aracın iadesi mümkün olmadığından dava dilekçesinde talep etmiş olduğu 26.945,00 YTL araç bedelinden sigorta şirketince ikinci el araç bedeli olarak ödenen 21.870,00 YTL mahsup edilerek, bakiye 5.075,00 YTL'nin ihtar tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte ödetilmesin'! talep etmiştir. Yargılama sırasında alınan 13.04.2006 tarihli bilirkişi kurulu raporunda açıkça belirtildiği üzere, aracın yokuş yukarı çıkmak için gerek düz vites gerekse otomatik vites seçeneğinde zorlandığı, geri kaymanın 1,5-2 metreye yakın olduğu, bu durumun imalat hatasından kaynaklandığı anlaşılmakta olup, mahkemenin kabulü de bu yöndedir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi hükmü uyarınca tüketici, satjn aldığı malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde satıcıdan, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Tüketici, yasanın kendisine tanıdığı bu dört seçenekten birini tercih etmek hakkına sahip olup, bunlardan herhangi birini kullanmaya zorlanamaz. Dava konusu olayda, davacı tercih hakkını öncelikle bedel iadesi, olmadığı takdirde aracın yenisi ile değiştirilmesi olarak kullanmışsa da, daha sonra 19.09.2006 tarihli ıslah dilekçesi ile aracın geçirmiş olduğu trafik kazası ve pertotal işlemi nedeniyle aracı iade etmesinin mümkün olmadığını bildirerek, satış bedelinden sigorta şirketinden almış olduğu tazminat miktarını mahsup ederek kalan 5.075,00 YTL'nin ödetilmesini istemiştir. Pertotal işlemi nedeniyle satışa konu olan aracın iadesi mümkün olmadığına, davacının da talebini, az yukarıda belirtilen, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinde kendisine tanınan seçimlik haklardan olan "ayıp oranında bedel indirimi" olarak ıslah etmiş olmasına göre, davacının ıslah dilekçesindeki talebi dikkate alınarak, satış konusu aracın ayıplı değeri ile ayıpsız değeri arasındaki farkın bilirkişi aracılığıyla belirlenerek, tespit edilecek miktarın, ıslah dilekçesindeki talep aşılmamak suretiyle ödetilmesine karar verilmesi gerekirken, ıslah dilekçesi ve satış konusu aracın iade imkanının kalmadığı gözardı edilerek yazılı şekilde aracın iade edilmesi koşuluyla ödenen bedelin davalılardan tahsiline karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

2- Bozma nedenine göre tarafların diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine gerek görülmemiştir.

S o n u ç: 1. bentte açıklanan nedenlerle temyiz edilen hükmün taraflar yararına (BOZULMASINA), 2. bent gereğince tarafların diğer temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına, peşin alınan harcın istek halinde 1.486,20 YTL'nin davalı T... Oto A.Ş.'ye, 1.468,20 YTL'nin davalı F... Oto'ya iadesine, 24.09.2007 gününde oybirliğiyle karar verildi.

GPS2
15/05/2010, 14:04
Yargıtay ayıplı aracı iade kararı verdi - Habertürk (https://www.haberturk.com/ekonomi/haber/178033-Yargitay-ayipli-araci-iade-karari-verdi.aspx)

bu haberden bahsediliyor sanirim?evet haber buydu...

albay_alpay
19/08/2011, 19:45
arkadaşlar şimdi bize emsal bir dava sonucu varmı yok mu?hakkımızı nasıl arayacağız?yoksa verdiğimiz 861 tlnin üzerine soğuk su mu içelim?

Dj Locness
20/08/2011, 01:00
ben gp mi yeni aldım bir sorunum yok ancak bu konuda size katılıyorum. Elimizden gelen bir şey olursa ne mutlu bize.....
+10000000000

ultraslan33
20/08/2011, 03:56
bi avukat olarak size en büyük tavsiyem bi ticaret avukatından destek alarak davayı açmanız ve davayı açmadan önce tüm yolları tüketmiş olmanız yani sırası ile yetkili servis,distribütör tüm mecralardan olumsuz cvp aldığınızı belgeleyen evraklarla bu davayı açarsanız ve bu durumun daha önceden defalarca yaşanmış firmaya ait kusurlu bi durum olduğunu bölgenizde bulunan bi kaç forumdan arkadaşla desteklerseniz yani şahit gösterirseniz(o arkadaşların city arızasının ücretsiz olarak değiştirildiğini ve firmanın bunu kusurlu mal oldugunu kabul ettiğini gösteren bi evrak veya o kişilerin beyanları) işiniz çok kolay olur yoksa sadece beyana yani sizin şikayetlerinize dayanan bi dava Fiat tofaş avukatlarının ekmeğine yağ sürer zira hukukta ispat önemlidir...
saygılarımla