PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Görüş Problemi

karaburak
23/02/2007, 17:30
Arkadaşlar sizlerin de bildiği gibi gp nin eğimli motor kaputu yüzünden aracın burnunun nerde bittiğini kestirmek zor, en azından benim için.Bu konuda ben şöyle bi teknik geliştirdim yada şunu yaparsan görebilirsin diyen arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa çok memnun olurum.Çünkü paralel parklar bunun yüzünden kabus haline gelecek

jagar
23/02/2007, 17:33
valla benim geliştirdiğim çözüm yolculardan birini park sensörü olarak kullanmak :D

ORACLE
23/02/2007, 17:35
En iyi çözüm zamanla araca alışmak.
Bu araç sayesinde yan ayna kullanımımı acayip geliştirdim:D
artık benim için problem olmuyor

CAGLARKA
23/02/2007, 17:36
valla benim kuzen oturdu yan koltuğa o bile göremedi 1,96 boy var adamda. :)
bazı jiplerde ön kaputa takılan fiberglas parçalar var rüzgarlığa benziyor, onun gibi bişey olabilir ama pek de hoş durmaz bizim araçlarda

Mısafir
23/02/2007, 17:37
10 gün de alıştım. İmkansız gibi geliyodu doğru dürüst parketmek bu arabayla. Dediğim gibi bi 10 gün acemilik çektim. Şimdi sıfır parkediyorum. 3. gözüm açıldı. Hissederek parkediyorum. hehe. saka maka park etmek diil de şu ön camın bitimindeki ufak kelebek camlar yüzünden o tarafta bi yerde bi ölü nokta oluuyo o asıl rahatsız ediyor bazen. Ufacık bi cam var orada. Hiç bir kullanım kolalığı sağlamayan.

Linos
23/02/2007, 17:37
Sadece kafayı kaputu görecek seviyeye kadar kaldırmak! :) Tavana kafanın değdiği noktada problem yok! :D Tabii bu noktada yarı ayakta sayılırsın ama çok problem değil... :D

karaburak
23/02/2007, 17:40
Yav insan ön tarafa da park sensörü koyar.Eğimli kaput yapıyon eyw ama en azından tamponun köşelerine park sensörü koy.Neyse İnşallah alışırız

ABNEW
23/02/2007, 17:41
Alışmaya çalışmak en akıllı çözüm gibi:)

ErdeM53
23/02/2007, 17:47
tek ve kökten çözüm zamanla oluyor. diğer arkadaşların dediği gibi alıştığın zaman gözün kapalı bile park yaparsın :D:D

kadoku
23/02/2007, 17:49
valla benim geliştirdiğim çözüm yolculardan birini park sensörü olarak kullanmak :D

:D aynı yöntemi bazen bende kullanıyorumda, park sensörü olucak yolcu bulamayınca arada bi inip kendim yapıyorum o görevi :D :D

CAGLARKA
23/02/2007, 17:52
geri geri gelirken de problem oluyor arkadaşlar. aynadan bakınca veya arka tarafa dönüp bakılsa da var olan uzaklıktan daha yakınmış gibi görünüyo. çok yaklaşmış gibi oluyorum ama inip bakıyorum bazen göründüğünden daha fazla mesafe kalmış olduğunu görüyorum. birkaç kez de dokundurdum tabi :)

kadoku
23/02/2007, 17:58
@caglarka işte burada devreye park sensörü devreye giriyor abicim,gerçekten çok faydasını görüyorum park sensörünün gerçi benim acemilik döneminde Vadi ile Fatih bilir bizim buluşmada park sensörü öttüğü halde biz iplemedik senmisin iplemeyen saksıya gömdük arka sisi :D ama bu da bana ders oldu şimdi alıştım çok rahat geri geri park ediyorum.

the_Algn
23/02/2007, 18:03
millete rezil oluyom ne ön ne arka ne yan hiç bir parkı yapamıyorum...iki araç arasına paralel park hiç yok. sensör şart.

Misafır
23/02/2007, 18:16
sıkmayın canlarınızı dostlarım.
insan birkaç gün içinde alışıyor.
park ederken biraz dikkat ederseniz ona da kısa zamanda alışırsınız.

gökhanın yazdığı gibi birkaç günde alışıyor insan.
ben de park profesörü oldum neredeyse.
en zor yerlere bile bir iki hamlede girebiliyorum neredeyse.

sizler de alışırsınız bence :)

emre
23/02/2007, 18:24
abi ben park sensörüyle bile zor park ediorum ama ön ile ilgili değil arkanın görüşü kötü ön mesafeye alıştım artık ne kadar kaldığını hissedebiliorum :D

microab
23/02/2007, 18:38
Kuleli Askeri lisesinde okuyan bir arkadaş,Lise bitiminde hava Pilot eğitiminde uçağı indirirken yere kalan mesafeyi" Kıç Basıncı" (Havacılıkta kullanılıyormuş) ile tahmin etmeleri gerektiğini söylemişti.
Böyle bir tabir varmış--bizde o hesap basınç-masınç-tahmin devamm :evillol:

emre
23/02/2007, 18:48
Kuleli Askeri lisesinde okuyan bir arkadaş,Lise bitiminde hava Pilot eğitiminde uçağı indirirken yere kalan mesafeyi" Kıç Basıncı" (Havacılıkta kullanılıyormuş) ile tahmin etmeleri gerektiğini söylemişti.
Böyle bir tabir varmış--bizde o hesap basınç-masınç-tahmin devamm :evillol:

evet bunu duymuştum hatta popolarıyla kontrol ediolarmış indiklerini çok enteresan ama gerçek bişey :D

atombak
23/02/2007, 21:44
Ben bu yaşıma geldim ve araba kullanmayı daha yeni Grande ile öğrendim..ön kaputu göremeden kullanmak yada park etmek çok zor geliyodu başta şimdi gayet normal geliyo..Gökhan'ın dedigi gibi kullana kullana alışıyo insan diye düşünüyorum.Bu ön tarafın görünmemesi olayı sanırım yeni otoların çoğunda mevcut olacakmış, Euro NCAP güvenlik testlerinde bir kriter olarak alınıyomuş,yayaya çarpma esnasında ön kısmın ayakbileği ile diz arasına denk gelmesi için ayarlanıyomuş böylece yaya en az zararaı görüyomuş.

alpcak
23/02/2007, 21:51
ben ön camın alt çizgisini ufuk çizgisi gibi kullanıyorum. camın alt tarafı öndeki aracın plaka üstüne (tabi öndeki araçtan araca değişiyo bu hizalama) bi yere kesişince bırakıyorum yanaşmayı..bunu bi servisçi arkadaş söylemiştii. ama bi süre ne kadar yanaştığımı görmek için arabadan inip baktım..belli bir süre sonra da insanın hissiyatları devreye giriyor zaten..deneyin, farkı göreceksiniz

Ziyaretçi047
23/02/2007, 22:19
öncelikle oturduğun koltuğu en üste kaldır. her ne kadar dışardan acemi gibi görünecek olsan da bunun sana görüş açısı için epey yardımı olacaktır. Aracın noktalarını göremediğiniz için neredeyse hiçbir arabada görerek sıfır parkedemezsiniz. aracı tanımanız ve ezberlemeniz lazım. benim de sevmediğim aracın çatıları. asıl görüşü engelleyen o. oturduğunuz yerden sağı solu göremiyorsunuz. hele kavşaklarda. yanda da biri oturuyorsa bittiniz. arabanın burnunu hafif öne çıkarıp arka camlardan sağdaki trafiği kontrol etmeniz gerekiyor. ya da öne iyice eğileceksiniz kertenkele kafası gibi. beni en çok rahatsız eden bu.

SteinGP
25/02/2007, 01:12
10 gün de alıştım. İmkansız gibi geliyodu doğru dürüst parketmek bu arabayla. Dediğim gibi bi 10 gün acemilik çektim. Şimdi sıfır parkediyorum. 3. gözüm açıldı. Hissederek parkediyorum. hehe. saka maka park etmek diil de şu ön camın bitimindeki ufak kelebek camlar yüzünden o tarafta bi yerde bi ölü nokta oluuyo o asıl rahatsız ediyor bazen. Ufacık bi cam var orada. Hiç bir kullanım kolalığı sağlamayan.
abi o kelebek camlar çarpışmada araca fazladan direnç sağlıyo ama gerçekten özellikle sola virajlarda bazen hiçbişi göremiosun o çok kötü oluyo katılıyorum..

PredatoR
25/02/2007, 01:13
abi o kelebek camlar çarpışmada araca fazladan direnç sağlıyo ama gerçekten özellikle sola virajlarda bazen hiçbişi göremiosun o çok kötü oluyo katılıyorum..

+11111

SteinGP
25/02/2007, 01:15
+11111
+11111 ne demek cahilliğime verin fazla bi forum kültürüm yokturda :D

microab
25/02/2007, 01:18
+11111 ne demek cahilliğime verin fazla bi forum kültürüm yokturda :D

Sana fazlasıyla katılmış arkadaş.
+ nın yanında ne kadar çok sayı o kadar çok aynı fikir:p

SteinGP
25/02/2007, 01:20
he peki teşekkür ederim o zaman :)o kelebek yüzünden bi kere kaza yapıyodum artık öle bi durum olduğunda öne eğiliyorum risk almamak için..gerçekten gp çok iyi çok hoş bi araba ama şu ön görüş sorunu olacak gibi değil:construction:

Misafir2
25/02/2007, 03:31
1 hafta 10 gün sonra alışıyorsun ve sorun olmuyor şuan hıçsıkıntı yok aksnem başla arabaları kulanınca bana tuhaf gelıyor artık:)))))))))

Mısafır
25/02/2007, 10:26
ılk baslarda cok zordu ama alısınca ınsan aracın sagını solunu hıssedıyor :D

akin78
25/02/2007, 13:26
Buradan kim iyi kim kötü şoför hemen anlaşılıyor :D

dagored
25/02/2007, 14:18
alıştıktan sonra pek bi problem yaşamadım bende ama alışana kadar baya zorlandım :)

SteinGP
25/02/2007, 15:13
iyi şöför kötü şöför ayrımını yapmak için tek kıstas arabanın önünü hissetmek midir?

the_Algn
25/02/2007, 15:15
iyi şöför kötü şöför ayrımını yapmak için tek kıstas arabanın önünü hissetmek midir?

tabi ki değil...

SteinGP
25/02/2007, 15:17
akın78 adlı arkadaşımız öyle yazmışta bana biraz ilginç bi yaklaşım gibi geldi paylaşmak istedim :)

the_Algn
25/02/2007, 15:18
şaka yapmıştır...

SteinGP
25/02/2007, 15:20
muhtemelen bu bi şakadır :)

the_Algn
25/02/2007, 15:23
muhtemelen bu bi şakadır :)

valla benim tanıdık pejo j9 dolmuşu çarpıyordu ..o dolmuşları bilirsiniz önü düz ...görüş problemi yok...o zaman o nolcekk!!!!

SteinGP
25/02/2007, 15:25
:D işte yani iyi şöförlük arabanın burnunu görmeyip hissetmekle eşdeğer değil :):):)

the_Algn
25/02/2007, 15:28
:D işte yani iyi şöförlük arabanın burnunu görmeyip hissetmekle eşdeğer değil :):):)

iyi şöför öncelikle trafik kurallarına uyan şofördür ben gerisini bilmem

SteinGP
25/02/2007, 15:29
iyi şöför öncelikle trafik kurallarına uyan şofördür ben gerisini bilmem

+1111111 :):)

akin78
25/02/2007, 15:32
Bir espri yapalım dedik forum karıştı ya :)

SteinGP
25/02/2007, 15:33
bizde takılıyoruz zaten abi karışma filan yok :D

the_Algn
25/02/2007, 15:35
Bir espri yapalım dedik forum karıştı ya :)

yok abi karışma...

akin78
25/02/2007, 16:07
Tamam o zaman şimdi daha iyi hissettim kendimi,üzülüyordum.

barraquda
25/02/2007, 22:45
GP ilk kullanımda gerçekten zor geliyor ama alışmak gerekir..insanın tahmin gücü gelişiyor..aracı park ederken aynalara bakarsan yandın demektir..şükür daha ön-arka değdirmedik bir yere ama ara sıra emanet verince insan ister istemez ikaz ediyor...

brvhgt
25/02/2007, 22:52
ben ilk aldığımda park sensörlü olmasına rağmen arkayı değdirmiştim ama şimdi bir sorun yok alıştım kerataya

lithium
26/02/2007, 08:59
her ne kadar ben de tırsarak kullansam da sağa sola dokunacak diye, aslında arabaların önü sivri şekilli olduğu için baya bir mesafe kalıyor ister istemez.

koltuğu aşağıda tutmamak da lazım, zira park yerinden çıkarken kötü görüşlü bir havada yerdeki 15-20 cm'lik çıkıntıyı göremediğimden jantı ve marşpiyel kısmını dokundurdum maaaleseeef...

çok kötü bir sürücüyüm. başta yerdeki çıkıntı olmak üzere herkesten özür dilerim... :D

akin78
26/02/2007, 11:24
Hyundai Gets,Ford focus Cmax,Toyota Verso,Renault Megane Scenic,Opel Zafira,Chevrolet Kalos v.s gibi pekçok araçta aynı şey(eğer sorunsa) var.Tasarımlar o yöne doğru kayıyor güvenlik sebebiyle.

uzman
26/02/2007, 11:32
güvenlik derken yaya güvenliğide,oda hangi araç ne derece başarılı,araçların en zayıf noktası yaya güvenliğidir,tasarımın bu şekilde olması,moda,sportif görünüm,aerodinamik şeklinde açıklanabilir ki,ben şahsen bu tarzdan çok memnunum,benim koltuk en alttadır,aracın kaputunu görmeyi hiç sevmem,zamanla alışılan bir durum,bu durumun hızı hissettirmeme gibi bir avantajıda var,ayrıca yatık ve uzun ''A'' sütunu derin torpido demektir ki,özellikle küçük araçlarda önde oturanlara büyük araç hissi ve ferahlığı hissettirir.

ABNEW
26/02/2007, 15:11
güvenlik derken yaya güvenliğide,oda hangi araç ne derece başarılı,araçların en zayıf noktası yaya güvenliğidir,tasarımın bu şekilde olması,moda,sportif görünüm,aerodinamik şeklinde açıklanabilir ki,ben şahsen bu tarzdan çok memnunum,benim koltuk en alttadır,aracın kaputunu görmeyi hiç sevmem,zamanla alışılan bir durum,bu durumun hızı hissettirmeme gibi bir avantajıda var,ayrıca yatık ve uzun ''A'' sütunu derin torpido demektir ki,özellikle küçük araçlarda önde oturanlara büyük araç hissi ve ferahlığı hissettirir.

Katılıyorum.Ben Astra da kullandım.Gp sanki daha büyükmüş gibi geliyor bana:)

microab
26/02/2007, 15:29
Benim arabaya binen arkadaş, "Bu ne olm Passat gibi la " demişti.
Şimdi alıştığımız için hissedemiyoruz belki ama gerçekten cama kadar olan boşluk birçok C sınıfı araçtaki gibi...

sleepy
27/02/2007, 02:29
karanlık ortamlarda farların yansımasını izlemek kalan mesafe açısından faydalı olabiliyo.
bi kere bi yakınım borasına binmiştim ve on camın yakınlıgı cok garip gelmişti.Camın egiminin yarattıgı bosluk gercekten ferahlık yaratıyo

beyazadam
28/02/2007, 22:09
boynum tutuldu ama yinede göremedim