PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-Jet için K&N Kutu İçi Filtre Bulamadım

Refiner
24/02/2009, 13:49
Forumda aradım ama genelde dizeller veya fire motorlar için sonuç var. T-jet için K&N kutu içi hava filtresi aradım. K&N'nin kendi web sitesinde 33-2935 kodlu ürünü buldum. Ancak aynı ürün ebay'de opel corsa D ve GP, Lineaiçin de kullanılır yazıyor. Fiyatı da nakliye hariç 57 Euor civarında. Türkiye distribütörünü aradım (İstanbul - Birlas) yokmuş (hiç gelmemiş). Bu filtreyi alan, takan, kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Universal veya açık hava filtresi takmak istemiyorum.

ABNEW
24/02/2009, 14:04
Çağrı, ben de aramıştım zamanında.Bulmuş olduğun numara doğru.Sanıyorum siteler güncelleştirmeyi yapmadıkları için, motor seçeneklerine en son eklenen GP T-Jet i hesaba katmamışlar.Sonuçta numara aynı ise kullanabilirsin.Zaten her marka ve model için ayrı bir filtre mevcut değil.Bir filtre birkaç marka ve modele uygun olabilir, bu çok doğal,

Benim araçta mevcut değil.O yüzden yorum yapamayacağım ama performansı farkettireceğini sanmıyorum.Bir miktar ses artışı olabilir...

Refiner
24/02/2009, 15:05
Ben de daha önce kutu içi filtre tecrübem olmadığı için denemek istedim.
Ancak kutu içi filtre uygulayan bazı tanıdıklarım yakıttaki düşmeye olan etkisinin güce göre daha hissedilir olduğunu söylüyor. Sonuçta çok pahalı değil ve 4-5 normal filtre değişim süresi kullansam bile neredeyse parasını çıkaracak.
Şimdi ebay veya benzer bir siteden sipariş etmeye çalışacağım.

ABNEW
24/02/2009, 15:48
Sonucu ve izlenimlerini bekliyoruz Çağrı.Belki sonra ben de yine düşünebilirim...

Ogulcan.Öğüt
24/02/2009, 16:10
T-jet için nasıl olur bilmiyorum ama kutu içi filtre kullanan arkdaslarım öle performansta bi farklılık olmadıgı sölediler araçtan araca değişirmi bilmiyorum ama

predator_ant
24/02/2009, 16:19
Çağrı kardeşim ben mi yanlış anladım,kutu içi filtre yakıt sarfiyatını düşürüyor mu yani?

Refiner
24/02/2009, 16:45
Ben de kullanmadım ama aldığı her arabaya (sıfır km veya ikinci el) ilk iş olarak kutu içi filtre taktıran tanıdıklarım var. Kendi söylemleri gerçekten yakıtı düşürdüğü yönünde. Ses veya perfomansta (eğer aşırı güçlü bir araba değilse) hissedilir bir artış gözlenmediğini söylüyorlar.
Yanma havası daha az bir basınç düşümüyle girerse daha fazla hava alma şansı doğar. Eğer daha fazla hava olduğu için daha fazla yakıt pompalamazsak bir miktar ekonomi sağlar gibi gliyor. Ama bu benim fikir yürütmem sadece.
Alabilirsem eğer yorumlarımı paylaşırım.

Erdem Bozdağ
24/02/2009, 18:32
KN Kutuçi filtreleri İstanbul-Birlas getirtiyior.Ben de zamanında çok aradım yoktu dizel için olan (3-4 ay önce).Daha sonra araba işlerimi yaptırdıgım firma geldiğini söyler söylemez taktırmıştım.(onlarda birlastan temin ediyor).Ondan Birlasta yoksa daha gelmemiştir daha Türkiye'ye diye düşünüyorum.Ya bekliyeceksin ya da ebaydan alcaksın bence.Yakıt düşürme konusuna gelince çok gözle görülür bi düşüş yaşamadım ben 0.1 veya 0.2 litre anca hissetmişimdir.(6.5 yerine 6.3 gibi)

Arda abi rica etmişti önceden sormustum yok demişti benim aldıgım yer yine sordum hala gelmediğini söylediler.Umarım bulabilirsiniz en yakın zamanda...

speeddyno
02/03/2009, 23:50
Kutu içi filtre seçimi en dogru karar olmuş,birlas sipariş üzerine bir sonraki partide geebilir.daha önce kendi aracim içinde gemiştim.selam

Refiner
03/03/2009, 22:30
Sipariş konusunda yardım etmeleri için Birlas'a mail attım. Cevap bekliyorum şimdilik. Eğer gelirse hemen almayı düşünüyorum filtreyi. İnşallah getirirler...

ED 088
09/03/2009, 22:24
Filtre için bi gelişme olursa haber verirmisin ?

Refiner
10/03/2009, 10:21
Bir sonraki ithalat sırasında getireceklerini ve bana haber verceklerini söylediler.Şimdilik bekliyorum.

secret_bigi
22/03/2009, 11:58
özellikle turbo araçlarda yağlı tip kutuiçi filtre uzun vadede MAF sensörününde yağlanmaya bağlı sorunlar çıkarabiliyor

kat iptali filtreden daha iyi sonuç verir

ED 088
08/04/2009, 16:29
Zafer Bey tekrar merhabalar,

Aracınız 16 valve ise ilgili ürün 33-2842 kodlu ürün olup fiyatı 76 dolardır.Ürün stoklarımızda mevcuttur.

Saygılarımla / Regards,

Ozan GUMUSFILIZ
İthalat ve Pazarlama Müdür Yrd.
Vice Importing&Marketing Manager

Birlas yetkilisinden bu şekilde cavap geldi...

33-2842 kod'lu filtrenin uyumlu olduğu araç listesi:

2009 FIAT PANDA 1.4L L4 F/I - All, Replacement Air Filter (https://www.knfilters.com/search/applications.aspx?Prod=33-2842)

DeNNis
01/05/2009, 22:08
ben t-jette açık hava filtresi kullandım yağlı tip simota marka, yakıt tüketimini arttırdı bir miktar, azda olsa çuff sesi veriyor ve emiş sesini arttırıyor. şimdi tampon beslemeli kutu içi yapmayı planlıyorum

Ziyaretçi047
01/05/2009, 22:34
Turboda filtreyi çok abartmayın derim. Kalsın kutu içinde bişe olmaz :)

ED 088
02/05/2009, 10:26
doğru diyorsun, kiminle konuştuysam ses alamazsın dediler, nitekim denedik çeşitli filtreleri sonuç alamadık. o yüzden kutu içi filtre koyacağım.

ranet3000
18/06/2009, 21:40
Turboda filtreyi çok abartmayın derim. Kalsın kutu içinde bişe olmaz :)
benim aracımda green açık hava filtresi var 35.000 km dir sorunsuzca kullanıyorum aracın motor sesinden ziyade turbonun sesi çok güzel geliyor turbonun nerde zorlandığını nerde devreye girdiğini anlıyabiliyorsunuz. araçlarımızda cold air intake boruları zaten mevcut o yüzden kutu içi yada açık farkı yok. herhangi bir sensör yakma gibi bir sorunla karşılaşmadım. ancak katalizatör iptalinden sonra eksoz patlama yaptığında sürekli motor arıza ışığı yanıyordu. onu da tork garajının tavsiyesiyle lamda sensörünün yerini değiştirdim sorun ortadan kalktı. aracımda 13 bhp fazla güç oluştu eksoz ve hava filtresi işlemlerinden sonra.

Ziyaretçi047
18/06/2009, 21:59
Egzozla almışsındır o gücü hava filtresi nin etkisi çok azdır.

Açık filtre son dönemlerde debimetrelere çok zarar vermeye başladı o yüzden pek tutulmuyor. Açık filtre turbonun sesinin daha rahat gelmesine sebep oluyor doğrudur ama performans olarak çok şey beklememek lazım turbolu araçta atmosferiğe göre.

ranet3000
19/06/2009, 04:43
Egzozla almışsındır o gücü hava filtresi nin etkisi çok azdır.

Açık filtre son dönemlerde debimetrelere çok zarar vermeye başladı o yüzden pek tutulmuyor. Açık filtre turbonun sesinin daha rahat gelmesine sebep oluyor doğrudur ama performans olarak çok şey beklememek lazım turbolu araçta atmosferiğe göre.
elbette en büyük güç eksozla geldi ama ben eksozu yapmadan önce filtre yaptım ve sonuç aracımın rahatlaması oldu düşük devirlerde turbo devreye girme esnasında araba kasılıyordu o ortadan kalktı. ayrıca debimetre diye bişey yok okuyucu sensör var. ona da zaten zarar veremez. bence bi t-jet in hava akış sistemini bi araştır.

Ziyaretçi047
19/06/2009, 10:42
Debimetre / Maf / Hava Akış Metresi / IAT Sensor gibi farklı isimleri olabiliyor. Sonuçta hepsinin görevi aynı. Debimetre yoksa başka bir şey var elbet ki kendin söylemişsin okuyucu sensör. Adı değişmiş olabilir. Zarar verir veremez orasını bilmiyorum T-jet kurcalamadım. Umarım vermez.

Hava filtresinin geçirgenliği ve dolayısıyla temizliği çok önemli çünkü turbo oradan vakum yapıyor. Daha geçirgen bir filtre taktığın anda turbonun dolumu rahatlayacaktır üst devirler de rahatlayacaktır. Açık olsun kapalı olsun temiz olsun geçirgen olsun.

Ses konusunda açıktan daha çok gelecektir onda hemfikiriz

testo19
19/06/2009, 12:36
Sipariş konusunda yardım etmeleri için Birlas'a mail attım. Cevap bekliyorum şimdilik. Eğer gelirse hemen almayı düşünüyorum filtreyi. İnşallah getirirler...

Çağrı nooldu filtreyi alabildin mi ?
Aldıysan nasıl memnun musun ? beklediğin gibi mi...

Refiner
19/06/2009, 13:21
Yok hala gelmemiş (ya da getirmediler bilerek). Bugün tekrar sordum ithalat ve pazarlama müdürlerine, cevap bekliyorum. Bulabilirsem hemen alacağım.

Edit: Bugün cevap geldi, sipariş vermişler İngiltere'den. 30 - 45 gün arasında ulaşacağını düşünüyorlarmış.

ranet3000
20/06/2009, 05:49
Debimetre / Maf / Hava Akış Metresi / IAT Sensor gibi farklı isimleri olabiliyor. Sonuçta hepsinin görevi aynı. Debimetre yoksa başka bir şey var elbet ki kendin söylemişsin okuyucu sensör. Adı değişmiş olabilir. Zarar verir veremez orasını bilmiyorum T-jet kurcalamadım. Umarım vermez.

Hava filtresinin geçirgenliği ve dolayısıyla temizliği çok önemli çünkü turbo oradan vakum yapıyor. Daha geçirgen bir filtre taktığın anda turbonun dolumu rahatlayacaktır üst devirler de rahatlayacaktır. Açık olsun kapalı olsun temiz olsun geçirgen olsun.

Ses konusunda açıktan daha çok gelecektir onda hemfikiriz
maf,hava akış metresi bunlar içinde ince teller olan ve giren havayı bu teller vasıtasıyla ölçümleyen parçalar.
sensör ise aynı lamda gibi geçen hava miktarını ölçümlüyor yani üstte yazılan tipler gibi havanın o tellere değerek geçmesi gibi bişi söz konusu değil. farklı parçalar bunların işlevlerinin aynı olduğu konusunda hem fikirim ancak parçaların hassaslıkları farklı.
genelde debimetre(telli) olanlar hava kelebeğine gider. sensör ise elekronik turbolu yada aşırı beslemeli araçlarda kullanılır ancak kompressör lerde çoğu zaman atmosferik araçlardaki gibi debimetre kullanılır...

Ziyaretçi047
20/06/2009, 13:04
Peki teşekkürler bilgiler için.

ms777
20/06/2009, 13:09
Sensör ve herhangi bir ölçüm cihazı arasında bir ince fark vardır. Sensör set edildiği değere ulaştığı zaman sinyal gönderir, ölçüm cihazı ise ölçtüğü her değeri belirli bir aralıkta bağlantığı üniteye sinyal olarak gönderir, bu bilgiyi eklemekte fayda olduğunu düşündüm.

testo19
20/06/2009, 16:45
Yok hala gelmemiş (ya da getirmediler bilerek). Bugün tekrar sordum ithalat ve pazarlama müdürlerine, cevap bekliyorum. Bulabilirsem hemen alacağım.

Edit: Bugün cevap geldi, sipariş vermişler İngiltere'den. 30 - 45 gün arasında ulaşacağını düşünüyorlarmış.

o zaman güzel haberlerini bekliyoruz :))

testo19
05/08/2009, 10:38
Çağrı ses seda yokmu hala filtreden...