PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites

rosecıty
18/02/2009, 11:10
Dün aksam aracimla geri giderken birden vites kendini bosa aldi ekranda tam göremedim ama u.......gear yaziyodu stop edip çaliştirdim düzeldi otamatik vites kullananlarin başina geldimi
sizce sebebi ne olabilir.

somurgen
18/02/2009, 12:56
mekanik bir hata olucagını pek sanmıyorum. vites elektronik sonucta olsa olsa yazılımsaldır. benimde basıma geldi bi kere. hata mesajını goremedim ama kendi kendine bosa aldı. bende bosa takıp sonra tekrar geriye taktım. o gunden beride sorunsuz calısıyor. ama cok supeleniyorsan servise goster derim

Phaser
18/02/2009, 14:27
bendede 2 gün once oldu geri geri giderken kendini bir anda boşa aldı bende tekrara boşa sonra geri aldım yine tekrarladı ancak daha sonra bir daha yapmadı hiç hafta sonu bende servise götürüp bilgisayara bağlatıp sorun varmı yokmu kontrol ettireceğim sonucu burada paylaşıyor olurum

xcoder
18/02/2009, 14:32
Merhaba, kapılardan biri açık iken haraket etmeye başladığınızda ilk bulduğu boşlukta vitesi boşa alıyor. Kapı acıp gitmeyi deneyin aynı durum oluşucaktır.

somurgen
18/02/2009, 22:01
eminim kapılar acık değildi :S park ederken olmustu. dedigim gibi şanzuman veya debriyajda sorun olcagını sanmıyorum. bidaha olursa hemen yoksa 10000 bakımında bi viteside gostericem

Punto_Can
19/02/2009, 00:28
arkadaşlar bende böyle birşeyle karşılaştım ancak bunun kapılarla vs. ilgili olmadığını düşünüyorum.

bazen geri vitese taktığımızda vites tam oturmamış oluyor ama geri geri gidiyor yinede. Ancak ayağımızı debrajdan tamamen çektiğimizde vitese daha fazla yük bindiği için vites tak diye boşa geçiyor. diğer modellerde nasıl bilmiorum ama bende geri vites mandallı, vites tam oturmadığı zaman mandal hafif yukarda kalıyor. böyle olunca yine geri gidiyor ama belirttiğim gibi hafif bir zorlanmada tak diye boşa geçiyor. bence buna bir dikkat edin..

xcoder
19/02/2009, 06:44
Otomatiklerde böyle bir özellik var ancak düz viteslerde yok tabiki, arkadaş aracı otomatik olark belirtiği için söyledim.

arkadaşlar bende böyle birşeyle karşılaştım ancak bunun kapılarla vs. ilgili olmadığını düşünüyorum.

bazen geri vitese taktığımızda vites tam oturmamış oluyor ama geri geri gidiyor yinede. Ancak ayağımızı debrajdan tamamen çektiğimizde vitese daha fazla yük bindiği için vites tak diye boşa geçiyor. diğer modellerde nasıl bilmiorum ama bende geri vites mandallı, vites tam oturmadığı zaman mandal hafif yukarda kalıyor. böyle olunca yine geri gidiyor ama belirttiğim gibi hafif bir zorlanmada tak diye boşa geçiyor. bence buna bir dikkat edin..

buraktii
19/02/2009, 10:21
Selam bendede ayni sorun bazen oluyor birde uzun sure viteste bekleyince yine kendini boşa atiyor

Phaser
19/02/2009, 11:01
bu dualogic canımı sıkmaya başladı dün geri vitese takarken sanki debriyaj varmış gibi garç diye bir ses cıktı ve şaşırdım bu normalmidir sizlerde de oldumu arkadaşlar

xcoder
19/02/2009, 11:22
Aslında dualogic de devriyaj var sadece ona basan bir sistem var, araç tam durmadan sert şekilde geri aldığımda bende aynı sesi duymuştum.

bu dualogic canımı sıkmaya başladı dün geri vitese takarken sanki debriyaj varmış gibi garç diye bir ses cıktı ve şaşırdım bu normalmidir sizlerde de oldumu arkadaşlar

Phaser
19/02/2009, 12:43
Aslında dualogic de devriyaj var sadece ona basan bir sistem var, araç tam durmadan sert şekilde geri aldığımda bende aynı sesi duymuştum.

debriyaj olduğunun farkındayım zaten kendini belli ediyor tam otomatik şanzıman gibi çalışmıyor ancak ben tamamen durduğum yerde yolcu indirdiğim esnada boşa aldım herkes indi geri taktım cart diye bir ses bakalım yapacakmı bir daha daha bir kaç gün once kendini boşa takmalar ilk aldığımın 1 nci haftalarında dualogıc arızası bakalım inşallah sorun açmaz başıma

Ziyaretçi047
19/02/2009, 13:51
havaların soğukluğuna bağlıyorum biraz...

Phaser
21/02/2009, 18:52
bugun aracımı servise goturdum bilgisayarda herhangi bir arıza gozukmedi. bana dedikleri belki kalkış esnasında frene tam basmamış olabileceğim. gerçi bir dahada yapmadı hiç

birotteau
22/02/2009, 01:28

Vedat merhaba,

Ayni sorunu ben de ilk aldigimda defalarca yasamistim. Acaba frene basmamis olabilir miyim diye dusunmustum, ama ilgisi yok. Ben servise biraktim, debriyaj hizalamasi yaptik dediler. Bir kac ay sonra yine tekrarladi, bu sefer komple robot degisti. Birkac ay sonra yine tekrarladi, bu seferde sanziman acildi ve geri vites dislisi ve ana mil degisti. Yaklasik 7-8 ay oldu ve mukemmel calisiyor, ugrasinca oluyormus diyorum artik kendi kendime.

Selamlar

ahmet

Phaser
22/02/2009, 12:36
Vedat merhaba,

Ayni sorunu ben de ilk aldigimda defalarca yasamistim. Acaba frene basmamis olabilir miyim diye dusunmustum, ama ilgisi yok. Ben servise biraktim, debriyaj hizalamasi yaptik dediler. Bir kac ay sonra yine tekrarladi, bu sefer komple robot degisti. Birkac ay sonra yine tekrarladi, bu seferde sanziman acildi ve geri vites dislisi ve ana mil degisti. Yaklasik 7-8 ay oldu ve mukemmel calisiyor, ugrasinca oluyormus diyorum artik kendi kendime.

Selamlar

ahmet

açıklama için cok teşekkürler aracı 3000 km yağ kontrole goturcem yakında bu sorunu gosterecem tekrardan

clayfinger
11/08/2010, 14:29
bendede aynı sorun oldu. değişmeyen bi aracın kendisi kaldı hala devam ediyor. araç şu anda serviste. tavsiyem kesinlikle almayın otomatik punto. servise sorduğumda bütün hepsi yapıyor, bizde garanti bitene kadar idare ediyoruz diyor. garanti bitince robot değişimi bile 2750+250 tl ye mal oluyor. oda 8-9 aylık bi çözüm.

Du Hast
11/08/2010, 15:32
otomatikleştirilmiş vites kutularının marka gözetmeksizin hepsinde malesef sorunlar mevcut.
herhangibi markanın otomatikleştirilmiş manuel vites kutusu mükemmel çalışıyor diyeni görmedim daha (araçlarının geneline bakarsak.)
bu yüzden mmt şanzumanlı araç almak yerine tam otomatik, tork konvektörlü araç almak daha mantıklı..

OzzY
11/08/2010, 18:59
otomatikleştirilmiş vites kutularının marka gözetmeksizin hepsinde malesef sorunlar mevcut.
Herhangibi markanın otomatikleştirilmiş manuel vites kutusu mükemmel çalışıyor diyeni görmedim daha (araçlarının geneline bakarsak.)
bu yüzden mmt şanzumanlı araç almak yerine tam otomatik, tork konvektörlü araç almak daha mantıklı..

+100000
sırf bu yüzden dizel yerine benzinli aldırdım(corolla)