PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son zamanlardaki yakıt artışı

style07
17/02/2009, 01:22
Selam arkadaşlar son zamanlarda motorin fiyatlarının düşmesine rağmen aracımın yakıt sarfiyatında artış gözlemledim ve bir araştırma yaptım çevremdeki herkes benimle hemfikir aynı sorun marka model farketmeksizin hemen hemen herkesde var akaryakıt sektöründe oldugum için son zamanlarda yapılan indirimlerden sonra motorin ve benzin değerlerinde değişkenlikler olabilir aynı sorunu olan arkadaşlar varmı ilginiz için şimdiden teşekkürler.

makeles
17/02/2009, 06:03
herşey beklenir.. bende son depodan sonra beklediğim kadar yol gidemedim.. indirimden sonra motordan gelen seslerde artış da olmuş olabilir.. benim başıma geldi bilemiyorum..

style07
17/02/2009, 06:37
Eminimki bir çok kişi de bizim gibi düşünüyordur ama elimizden bişey gelmez tabi

Ziyaretçi047
17/02/2009, 14:06
Valla katılıyorum. Her ne kadar baskı balatam kötü durumda da olsa 9.0 litre biraz fazla gibi. Son zamanlarda farklı bir artış ben de gözlemledim. Havaların soğuk olmasına bağlıyordum ama dediğiniz duruma da inanırım.

Refiner
17/02/2009, 16:16
Akaryakıt dağıtım şirketleri (eğer daha ucuz bulup ithal etmezlerse; ki motorinde ithalat oranı yüksek) yakıtı tek üretici olan Tüpraştan alıyorlar. Yakıt spectlerinde de geçtiğimiz günlede bir değişklik olmadı. Yani motorin veya kurşunsuz benzinde yoğunluğu azaltacak bir düzenleme yok. Zaten ürünün belli değerlerde olması şart (ki eğer değil ise zaten satış yapılamıyor) ve bu değerler analiz raporlarında belgelenmek zorunda. Örneğin motorinin hacmen % 95'inin buharlaştığı sıcaklık, 250 derecede hacmen yüzde kaçının buharlaştığı gibi testler ve bunlar için EPDK tarafından konan limitler var. Dediğim gibi buna benzer yakıtın birim hacmindaki kalorifik değerine etki eden spectlerde bir değişme olmadı.
Sonuç olarak farkettiğiniz yakıt artışı araçtan değilse dağıtım şirketinden kaynaklanıyor olabilir. Oldukça tanınmış bir dağıtımcının solvent ve vergi indirimi ile ucuza aldığı jet yakıtını karıştırıp benzin olarak sattığı haberlerini duymuşsunuzdur.
Belki de yakıt ucuzladı diye gaza fazla basıyor ve daha çok tüketiyoruzdur :)

Stalker
17/02/2009, 18:33
Benim araçta devirlenirken ara ara kesilmeler oluyordu, servis yakıt kaynaklı felan diyip "carbon clean" uyguladı motora, herhangi bir kalıntı varsa enjektörü temizlesin diye. Uygulama sonrası tüketim %15 oranında arttı (yol bilgisayarı verisine göre). Artık sensörü mü bozdu yoksa enjektörler harbi sağlam mı açıldı diye düşünüyordum ama sizin başlığı görünce olasılıklara bir 3.sü daha eklendi :D.

Ziyaretçi047
17/02/2009, 23:10
Ucuzladı diye fazla mı basıyoruz. Güzel espri :D

style07
20/02/2009, 15:21
arkadaslar motorin dedigimiz dizel yakıtın kesafet aralıgı 0,800 ile 1000 degerleri arasındadır bu aralıklar malın teslim alımı ve satışı için olası gereken degerlerdır ki sizde baktıgınızda 0,200 luk bır oynama payı gorurusunuz kesafet:kabaca 1 lt yakıtın gram cinisinden degeridir eger yakıtın kesafetı 0,850 ise bu 1 lt yakıtın 850 gram civarında oldugunu gösterir bu deger mınımuma alındıgında yakıtın yogunlugu azaltılmış (inceltilmiş)olur ve araclarımız ince olan yakıtı daha düşük sıcaklıklarda ve daha kısa zamanda yakabılırler diye düşünüyorum ben bilmem siz ne dersiniz.

anvil
20/02/2009, 15:51
arkadaslar motorin dedigimiz dizel yakıtın kesafet aralıgı 0,800 ile 1000 degerleri arasındadır bu aralıklar malın teslim alımı ve satışı için olası gereken degerlerdır ki sizde baktıgınızda 0,200 luk bır oynama payı gorurusunuz kesafet:kabaca 1 lt yakıtın gram cinisinden degeridir eger yakıtın kesafetı 0,850 ise bu 1 lt yakıtın 850 gram civarında oldugunu gösterir bu deger mınımuma alındıgında yakıtın yogunlugu azaltılmış (inceltilmiş)olur ve araclarımız ince olan yakıtı daha düşük sıcaklıklarda ve daha kısa zamanda yakabılırler diye düşünüyorum ben bilmem siz ne dersiniz.

yoğunluk aralığını çok fazla tutmuşsun. ayrıca bunu etkileyen o kadar çok parametre var ki sadece yoğunlukla buna karar verilmez.

Ürün Bilgileri - Tüpraş (https://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?strProductKey=403&lRedirectPageID=145)

Refiner
20/02/2009, 16:31
Şöyle bir durum da var;
Eğer motorin satışı karlıysa maksimum motorin üretimi yapılır (yani damıtma kolonundan çekilen ürünlerde jet yakıtı ve fuel oilden dizele kaydırma olur); ya da jet yakıtı daha karlı diyelim bu sefer dizel ve benzin azaltılarak jet yakıtı maksimum üretilir. Ancak bunlar yapılırken de belirlenmiş at ve üst limitler (kaynama aralığı, CFPP, flaş noktası gibi) aşılmayacak şekilde müdahale edilir. Ve söz konusu limitler o kadar esnek de değildir. Rafineri sektöründe çalıştığım için rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki bahsettiğiniz kadar büyük farklar gündeme gelmiş olsaydı çoktan müşteri şikayetleri çığ gibi yağardı.

ocean_1919
20/02/2009, 19:24
Ben şehir içi 6,1 litre ortalamayı tutturdum en son yakıt alımımda. Bence iyi bir değer. Özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde kullanmadım aracı. Dizeller baya geç ısınıyor. Mecbur olmadığımız zamanlarda yakın mesafe kullanılmamalı.

sait onur
20/02/2009, 20:40
110 km 20 tl.mazot...yorum sızın(rampa yukarı)

Ziyaretçi047
21/02/2009, 16:07
Yorumum: Sinir bozucu bir hız :)

civcivx
21/02/2009, 16:20
Son aldığım 50 liralık benzini 11.3 litre şehiriçi ortalama tüketimi ile bitirmiş bulunmaktayım. Her ne kadar, kısa mesafede dur kalk ile kullanmış olsam da, hiç bu kadar yüksek tüketimle karşılaştığımı hatırlamıyorum.

birotteau
22/02/2009, 01:19
Ben de birkac aydir 9.5 10.0lt'nin altina dusuremiyorum. Servise de baktirdim bir sorun yok dediler.

ahmet