PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Soğutma Suyu

HasanAliz
13/02/2009, 23:07
Merhaba ;

Kullanıcı el kitabında motor soğutma suyu %50 saf su %50 PARAFLU UP karışımı ilave edilerek max seviyeye tamamlanmalıdır yazıyor.

fakat bir uyarı da mevcut.

tamamlama sırasında soğutma sisteminde mevcut olan sıvının aynısını kullanınız.PARAFLU UP antifriz başka tip antifrizlerle karıştırılamaz, eğer karıştırıldıysa motoru çalıştırmayınız ve servisle irtibata geçiniz yazıyor.

ben nerden bilecem peki PARAFLU UP olup olmadığını, böyle iş mi olur.

femoli
13/02/2009, 23:22
iyide ürünün üzerinde yazıyor mavi kutusu var paraflu kırmızı antifriz .Bütün fiyat servislerinde ve satış bayilerinde bulabilirsiniz..

Birde açıklama yapayım kırmızı antifriz olduktan sonra tanınmış her markanınkini kullanabilirsiniz hepsi aynıdır bu kitapcık kendi sponsor ürününü satmak için böyle yapmıştır yani başka bir şey koyduğunuzda ( kırmızı olacak) aracı çalıştırdığınızda motora zarar vermez :D

ABNEW
13/02/2009, 23:59
Hasan, Mehmetin de belirttiği gibi aynı özellikte olduktan sonra bence de hiçbir zararı olmaz farklı marka antifrizin.Zaten bahsettiğin şey araç içinde bulunan tüm sıvılar için geçerli.Fiat tüm sıvıların marka ve özelliğini belirtmiş ve bunların kullanılmasının gerektiği yazıyor.Hatta Tofaş yakıtı bile Opetten alın diyor :)

HasanAliz
14/02/2009, 11:31
iyide ürünün üzerinde yazıyor mavi kutusu var paraflu kırmızı antifriz .

ben aracı 2.el olarak aldım.Bundan dolayı PARAFLU UP mı var ne var bilmiyorum.aracı alırken bunu sormak abes olurdu sanırım:dumbo:

ama motor soğutma suyu dediğiniz gibi kırmızı renkte.

zafer murat
25/11/2011, 15:22
Konusu burada açıkken benimde bir sorum olacak bugün baktım soğukken motor antifriz seviyesi min çizgisinde idi bende kipada satılan Paraflu 11 yazıyor mavi renk ondan ilave ettim üzerine ama içindeki antifiriz rengi kırmızı idi sizce bir sıkıntı olurmu

krm1983
25/11/2011, 15:29
Kırmızı antifiriz kullanmak daha mantıklı.

ZAK1980
25/11/2011, 15:30
Konusu burada açıkken benimde bir sorum olacak bugün baktım soğukken motor antifriz seviyesi min çizgisinde idi bende kipada satılan Paraflu 11 yazıyor mavi renk ondan ilave ettim üzerine ama içindeki antifiriz rengi kırmızı idi sizce bir sıkıntı olurmu
Zafer bence cok etkısı olmaz 10 lt kırmızı antıfırıze 1 lt mavı katsan mavı kaybolup gıder kırmızının ıcınde ama bır nebze antıfırızın ozellıgınde bozulma olmus olablır.
Dolmuscuların 50 lt depoya 48 lt mazot koyup 2 lt benzın koyması gıbı olmus senınkıde

zafer murat
25/11/2011, 20:21
Vallah paraflu yazıyor diye kipa'dan aldım araça koyucağım sırada baktım mavi min seviyesine yakındı ama maxa getirdim.Kırmızı antifirizler sanırım servislerde ve parçacılarda satılıyor paraflu olarak sanırım.Şimdi antifiriz ölçtürsem belli olurmu bozulup bozulmadığı

blackhawk
26/11/2011, 13:23
o kadar çatlak su kaçırmaz motora yağ ilave etmiyorsun ki çalışmasına etki etsin sadece soğutma suyuna farklı antifiriz koymuşsun.Birşey olmaz dert etme.

ilbilge_11
16/05/2012, 11:28
bu kırmızı antifirizin daha açıkçası motor soğutma suyunun değişimi için belli bir yıl km vs var mı yoksa standart 20bin bakımlarında mı değiştirmeliyiz

ABNEW
16/05/2012, 13:59
Ersin yanlış hatırlamıyorsam motor soğutma suyunun (%50 su+%50 antifriz) 2 yılda bir komple değişimi gerekmekte...

sahincem2000
14/11/2013, 11:46
arkadaşlar selam bugun aracımın radyator suyuna baktım minimumun altına düşmüş araç lpg li sizce bu normal mi ? arac 2012 model 13500 kmde. Suyun rengi pembe bunun üzerine normal su mu koyacaz yoksa antifiriz mi ? konu hakkında acil cevaplarınızı bekliyorum..

Saygılar

Arrest
14/11/2013, 11:49
arkadaşlar selam bugun aracımın radyator suyuna baktım minimumun altına düşmüş araç lpg li sizce bu normal mi ? arac 2012 model 13500 kmde. Suyun rengi pembe bunun üzerine normal su mu koyacaz yoksa antifiriz mi ? konu hakkında acil cevaplarınızı bekliyorum..

Saygılar

LPG de normaldir. Su ile tamamlayan problem olmaz

Discovery cihazımdan gönderildi

BNA15
27/01/2014, 11:57
merhaba arkadaşlar hazır konu açıkken benimde kafama takılan bişey var pazar günü 2006 punto ya mobil marka mavi antifiriz koydular usta bi sıkıntı olmıcağını söyledi sizce ?

katip onur
27/01/2014, 12:33
Arkadaşlar bu antifrizlerin ölçüm cihazı var servislerde. Sudan örnek alıp bir damla cihaza damlatılarak bakılıyor. Benim de görünürde kırmızıydı ama antifriz yok içinde dediler. Boşaltıp yenisini doldurttuk. Zaten 15 lira bişey sanırım antifirizin yenisi..

ibooovn
28/01/2014, 03:57
ben araci ikinci el aldım termostat çalışmıyor diye değiştirirken 3litrede kırmızı antifiriz aldım servisten. aracın içinden bembeyaz saf su çıktı yuh yani dedim..adamlar antifiriz bile koymamış..hafifte paslanma vardı kar kış arabayı çalıştıramayacağızda termostatı söküp anlamasak..daha sonrada 3litre antifirizi koyup geri kalanına normal su ile tamamladık...şimdi bir sıkıntı yok

puntoaz
29/01/2014, 11:07
Antifirz herzaman olmali benim depo kipkirmizi kaloriferde motorda çabuk ısınıyor kafam rahat

GT-I9300 cihazımdan gönderildi