PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bravo 1.4 T-jet & 1.6 JTD

Stalker
11/02/2009, 12:50
Benim arkadaş aracını değiştirmeyi düşünüyor ve Bravo'ya vurulmuş. Fiyatına göre donanım ve motor özellikleri onu cezbetmiş :) (haksızda değil). Ona iç işçilik konusunda beklentilerini yüksek tutmamasını söyledim onu da baştan kabullenmiş, en kötü birkaç defa servisle işi olur. 5 yıl garanti vermeleride parçaların ileride çıkarabileceği sorunları açısından iç rahatlatıcı.

Tek bir nokta kaldı. Benim araca da bindiği için 120hp turbo motorun zevkini yaşadı. 150hp t-jet sport modeli ile 120hp dizel modeli arasında kaldı. Ben 120hp t-jet motorun da bravo'da GP'lere yakın performans gösterceğini umduğum için 120 t-jet önerdim. Aranızda ya da etrafınızda bravo kullanmışlar varsa görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.
Özellikle 1.6 120hp JTD motor yorumlarınızı bekliyorum.

Korhan
11/02/2009, 16:14
Ben test ettim o motoru(120lik dizel). Gerçekten çok iyi.Ama fazla gezmiyosa tabii ki 150 lik T-Jet yakışır. Düşük tüketim beklemesin tabi o motordan, o da var. süspansiyon ayarları da biraz sert.
Ben şu an 105lik dizel kullanıyorum çok memnunum.

Ben olsam yılda 10.000 km yi geçmiyorsan 150 lik alırdım. İç döşemesi,jantlar falan çok hoş. Mutlaka ESP li bir versiyon alsın. 150 liklerde standart. Diğer motorlarda emotionda standart, dynamicte +1000 TL ye (ESP,ASR,Hız sabitleyici,Hillholder)

Linos
11/02/2009, 16:54
Motor seçeneği konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim zira bu çok kişisel bir konu bence! ;)

Ancak "güvenlik paketi" konusunda Korhan'la tamamen aynı fikirdeyim. Ne alırsa alsın, üzerinde bu paket bulunsun... ;)

Stalker
11/02/2009, 17:58
Ben test ettim o motoru(120lik dizel). Gerçekten çok iyi.Ama fazla gezmiyosa tabii ki 150 lik T-Jet yakışır. Düşük tüketim beklemesin tabi o motordan, o da var. süspansiyon ayarları da biraz sert.
Ben şu an 105lik dizel kullanıyorum çok memnunum.

Ben olsam yılda 10.000 km yi geçmiyorsan 150 lik alırdım. İç döşemesi,jantlar falan çok hoş. Mutlaka ESP li bir versiyon alsın. 150 liklerde standart. Diğer motorlarda emotionda standart, dynamicte +1000 TL ye (ESP,ASR,Hız sabitleyici,Hillholder)

Güvenlik paketi konusunda o da bende aynı düşünüyoruz, eski aracında ESP vardı, tadını alan onsuz yapamaz :D.
Kilometre olarak çok fazla yapmıyor, eski aracı 110hp dizeldi (peugot 307) hızlanması da fena değildi ama JTD'in tork değerlerine yaklaşamıyor :). Dizel alırsa dualogic alıp formula direksiyonun, T-jet alırsa o fiyata sahip olunabilecek süper performansın (orjinall blow-off ta cabası :D) nimetlerinden faydalancak. Ben ona sahsen 105lik al dedim ama onlarda sabit geometrili turbo kullanılmasına kıl olmuş(ki bence de haklı, 40.000 liralık aracta hala GP turbosu ile...)
Sport modelin 5 kapı olmasını da avantaj olarak görüyor, hem spor hem aile modu felan. Haftasonu beraber test sürüşüne gitcez, ben 120hp dizelin performansını çok merak ediyorum açıkcası.

ABNEW
11/02/2009, 18:14
Mert, mjtd 1.6 105 ve 120bg lik motorların turbosu Gp nunkilerden farklı,

Benim fikrim 1.6hdi den sonra yine dizelle devam etmesi.Tabi 120bg lik seçenek (mjtd) arkadaşının eski aracına göre biraz daha performanslı olacaktır.(0-100km/s ve son hız olarak)

Kişisel tercih, beğeni ve ihtiyaçlar seçimi etkiliyor.Ben olsaydım 1.4 sport alırdım hiç düşünmeden :)

Ziyaretçi047
11/02/2009, 18:37
tamamen tercih meselesi iki motor. Ekonomi istiyorsa, ara hızlanma istiyorsa, şehir içi yüksek performans istiyorsa, yokuş yukarı ve yüklü iken düşük devir seyretmek istiyorsa 300nm tork alacak.

Yüksek hız ve bu yüksek hızlara çabuk ulaşmak istiyorsa, yüksek devir çevirmek istiyorsa, bakımlarla az uğraşmak istiyorsa, modifiyeyi seviyorsa, yüksek vergi ödemem diyorsa, spor araç sahibi olacam motor sessiz ama güçlü olacak diyorsa tabi ki t-jet.

Umarım yardımcı olabildim :)

Stalker
11/02/2009, 18:39
Mert, mjtd 1.6 105 ve 120bg lik motorların turbosu Gp nunkilerden farklı,

Benim fikrim 1.6hdi den sonra yine dizelle devam etmesi.Tabi 120bg lik seçenek (mjtd) arkadaşının eski aracına göre biraz daha performanslı olacaktır.(0-100km/s ve son hız olarak)

Kişisel tercih, beğeni ve ihtiyaçlar seçimi etkiliyor.Ben olsaydım 1.4 sport alırdım hiç düşünmeden :)

Arda, işe de genelde servisle gittiğini düşünürsek direkt sport alması daha bir yüksek ihtimal (benim aracın kaçışını gördü daha iyisine binmek istiyor :D) ama 1368cc den 150hp çıkması pek normal değil ve motorun ömrü ile ilgili söylentiler var. Nasıl olsa 5 yıl garanti var diyeceksin ki bence de onun olması gerçekten iç rahatlatıcı ama 2.el açısından bakarsak, zaten sport model satması zordur birde motorlarında sorun çıkabilme ihtimali ile piyasası ucuza gidebilir. Gerçi dizel motor da yeni ama ne biliyim bana daha güvenilir gibi geliyor..

Birde bize konmayan 6. vitesin bravolarda her motor tipinde olması sport t-jet motorun bile istenirse düşük tüketim değerlerine ulaşmasını sağlar diye düşünüyorum. (ah şu bizim GPlere 6.vitesi koysalardı...:( )

Stalker
11/02/2009, 18:41
tamamen tercih meselesi iki motor. Ekonomi istiyorsa, ara hızlanma istiyorsa, şehir içi yüksek performans istiyorsa, yokuş yukarı ve yüklü iken düşük devir seyretmek istiyorsa 300nm tork alacak.

Yüksek hız ve bu yüksek hızlara çabuk ulaşmak istiyorsa, yüksek devir çevirmek istiyorsa, bakımlarla az uğraşmak istiyorsa, modifiyeyi seviyorsa, yüksek vergi ödemem diyorsa, spor araç sahibi olacam motor sessiz ama güçlü olacak diyorsa tabi ki t-jet.

Umarım yardımcı olabildim :)

vergi aynı vergi değilmi??

ABNEW
11/02/2009, 18:46
Evet Mert, vergi dilimleri aynı 1.4 ile 1.6 nın.

Bence motor ömrü konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmaz.1400cc benzinli turbodan 150bg güç almak zor birşey değil günümüzde.Tabi 2. el konusunda dizelin avatajı var.

Ziyaretçi047
11/02/2009, 19:37
Vergisi aynı mı. Bilmiyordum. Gerçi 1300küsürse doğrudur.

makeles
13/02/2009, 23:14
1.6 MJ 105 lik bravo ve 1.4 T-Jet 120 lik GP test ettim.. 120 daha keyifliydi.. ancak bravo daha sessizdi.. 120 lik bravo (1.6 MJ) test etmiş olsaydım sanırım onu seçerdim.. :)

Stalker
14/02/2009, 17:37
Arkadaş 105 dizeli test etti, pek keyif almadı, 120 ya da 150t-jet test etmeyi planlıyor. Ankara'da hangi bayilerde 120(t-jet veya JTD) ile 150 sport test aracı mevcuttur bilen varsa söyleyebilir mi?

bad cat
14/02/2009, 20:52
:Xbence t-jet:X

omerserim
14/02/2009, 22:17
Grande punto da multi-jet imde oldu t-jet imde. Ekonomi bi yere kadar diye düşünürseniz sessiz ve konforlu olarak tabiki t-jet.

draJe
15/02/2009, 03:27
tjet derim..

kukart
15/02/2009, 21:59
spor paketli dizel 105bg lik test aracını kullandım gp den sonra direksiyon sert gibi ama 1.6 nın tadı, ataklık bence tatminkar, 120 dense 105 dizel daha ekonomik olacaktır... benzinli ben olsam almam hem bakım aralıkları daha yakın hemde binceksen ekonomik araç tercih etmelisin yada garajda bekletirsin ;)

Ziyaretçi047
16/02/2009, 10:14
Benzinin bakımı daha mı yakın?

xaphanes
16/02/2009, 18:27
2008 model bravomu 19000 de satmak zorunda kaldım. 1.4 tjet dinamik ti. araç performans olarak oldukça iyi. sabit hızlarda 180 km ile giderken bile oldukça sessiz ve dengeli. süspansiyonları sessiz ve yumuşak ( çok konforlu anacak virajlarda biraz yana yatarak alışana kadar insanı tedirgin ediyor, alışınca oldukça kararlı bir yol tutuşu var.) düz yolda 210 yapabiliyor, eğim yardımıyla en fazla 230 yaptım. hızlanması 180 e kadar çok iyi 180 den sonra biraz nefesi kesiliyor. iç hacmi çok geniş değil, ancak bagajı bir hb için çok iyi.yakıt tüketimi 7-8 lt aralığında, ancak sürekli sportif ve devirli kullanılırsa şehir içi 12 lt yi bulabiliyor. frenleri mükemmel. 200 den sıfıra hiç salınım yapmadan dengeli biçimde durabiliyor.( bunu otobanda test etmek zorunda kaldım önümdeki bmw x5 aynı testte önündeki corsanın arka tarafını yokederek durabildi). 6 viteste 5000 devirde 210, 3000 devirde 126-128 yapıyor. arqacın yüksek hızlarda düşük devirde kalması hem gürültüyü hem yakıtı azaltıyor. aracın direksiyonu, pedalları sınıfındaki en yumuşak olanlardır herhalde. vites kutusunun çok keskin ve net geçişleri var. genel olarak çok iyi bir araç, kullanımı çok keyifli, ancak iç hacmi çok geniş değil ve dinamik modelindeki koltuklar çok konforlu değil,bel desteği biraz zayıf kalıyor.

xaphanes
16/02/2009, 18:37
Cihan´isimli üyeden Alıntı https://forum.grandepuntotr.com/designs/cyborg-red/buttons/viewpost.gif (https://forum.grandepuntotr.com/diger-fiat-binek-modelleri/10320-bravo-1-4-t-jet-1-6-jtd.html#post208814)

bravo nun 120 dizelini halen arkadaşım kullanıyor. onuda 3-4 kez kullandım. performans olarak kesinlikle tjet le başedemez 300nm torka rağmen, 1750 devirden itibaren tjet 1.6 dizelden hep daha istekli ve seri, tjetle 6. viteste 2000 devirde araç 85 yapıyor, dizeli ise 100 yani çok fark yok. devir ne olursa olsun tjet hep çok daha sessiz.dolayısıyla bdüşünülmesi gereken tek şey yakıt. 6.1 lt motorin=8.0 lt 95 oktan km de 8 kuruş. 1000 km de 80 tl, 10000 de 800tl , 20000 de 1600

ABNEW
16/02/2009, 18:44
Zaten modern dizellerin en önemli avantajı sahip oldukları turbolar.Bu sayede oldukça performanslılar.Ancak atmosferik benzinliye turbo eklenince performans olarak aynı güçte olsalar bile benzinli daha iyi konuma geliyor.Devirlenme isteği ve yüksek devir çevirebilme kabiliyeti ile benzinliler öne çıkıyor.

Dizel&benzinli tercihinde en önemli kriter yapılacak km ve motor beğenisi.Ben ikisini de kullandım.Her iki seçeneğin de kendine göre güzel yanları var.Bana mjtd nin tıkırtısı bile çok hoş gelirdi :)

Stalker
16/02/2009, 20:47
Bu arada başlığı kıyaslamadan daha çok her iki modeli kullananların yorumlarını almak için ikisi beraber atmıştım ama herhalde insanlarda bir kıyaslama havası yaratmış :D. Yoksa benzinli motorun (turbolu) kendine yakın beygirlerde ve hatta biraz üstünde dizel motorlara fark attığı aşikar, sonuçta motorun ve yakıtın yapısından kaynaklanan bir durum. (örnek 1.9 130hp GP 9.9sn 1-100, 1.4 120hp GP 8.9sn 1-100).
Benim merak ettiğim 120lik dizel ile ekonomi yaparken bile tatminkar bir performans alabilir miyiz? Diğer marka dizel arçalarla kıyaslama yapabilecek var mıdır acep? :)

herby
16/02/2009, 21:48
Ben test aracı olarak 105 lik multijet kullanmıştım...Kendi focus 1.6 TDCİ ile kıyasladığımda focus çok daha keyif veriyor 2. ve 3 .viteslerde.. İlginçtir focusun torku 30 nm daha düşük multijete göre...

OzzY
16/02/2009, 22:38
Ben test aracı olarak 105 lik multijet kullanmıştım...Kendi focus 1.6 TDCİ ile kıyasladığımda focus çok daha keyif veriyor 2. ve 3 .viteslerde.. İlginçtir focusun torku 30 nm daha düşük multijete göre...
aynen katılıyorum, hatta focus değil ağırlık farkıda olmasına rağmen cmax çok daha keyifli gelmişti bana.(2 kere test ettim)

Stalker
16/02/2009, 23:02

Aynı yorumu bahsettiğin motorun 110hp olanını kullanan arkadaşım da yaptı :), özellikle 2. viteste farklı olduğunu vurgulamıştı... 105 elendiğine göre 120 test eden aranmaktadır :D

Korhan
17/02/2009, 09:33
Keyiften kastınız,2000 devirdeki ani ivmelenme herhalde. Ama üst devirlerde durum farklı. Focus ve PSAda kullanılan motor 3500 devirden sonra iyice nefesi kesilirken 1,6 Multijet'in o devirde ürettiği tork TDCInin max torku olan 240 Nm.
Bir fark da şu. 1,6 multijet max. torku 1500 d/d da veriyor. Araçta turbo boşluğu diye birşey yok. Haliyle alt devirler de canlı olduğu için ani hızlanma diğer araçlardaki gibi belirgin olmayabilir.
Max torkun düşük devirde verilmesi sayesinde 6. viteste bile 1500 devirde gaza bastığınız zaman araba gidiyor. Tabi uzun yolda yakıt tüketimi açısından da bu önemli bir faktör. Focusta sürekli 1500 devirde giderseniz hem tüketim fazla olur hem de motorda kurumlanma olur.

Bu motorlar (TDCI-HDI & Multijet)arasındaki belirgin farkları anlayabilmek için uzun yolda, yokuşlarda,yüksek viteslerdeki ara hızlanmalarda da test edilmeli.

Ziyaretçi047
17/02/2009, 14:18
Multijet günümüz teknolojisindeki en iyi motor bence. 1.3 multijetten böyle şeyler gördükten sonra 120 lik ve 300nm gibi iddialı rakamlarla piyasaya sürülen multijet 1.6 dan emin olabilirim. TDCI veya HDI in daha iyi olduğuna inanamam. Arkadaş sormuş ekonomi + performans bir arada olur mu diye eminim olur. Piyasadaki 1.6 sınıfındaki en güçlü motor şu an Multijet. Denemek kısmet olmadı ama ben gözü kapalı güvenirim o motora. Modifikasyona da oldukça açık ve sadece yazılımla 150hp nin üzerine çıkacağını tahmin edebiliyorum. Daha farklı işlemlerle yolu açık da zaten.

Benzin kıyası yapmak zor çünkü benzinliler çalışma prensibi gereği performanslı kullanımlarda ve son hızlarda hep öndeler. Hacim küçük bile olsa turbo takviyesi ile yeterli torka ulaşıyorlar. Ama benzinde ekonomi + performansı bir arada malesef bulamıyoruz.

Genius
17/02/2009, 14:24
aynı hp ve daha fazla tork değeri olan dizelin, benzinli bir arabanın gerisinde kalmasının tek sebebi ekonomi amaçlı şanzıman değerlerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Güzel vites dişli oranlarıyla performans sorunu kalmaz ve ekonomiye devam ederiz.

Stalker
17/02/2009, 18:23
aynı hp ve daha fazla tork değeri olan dizelin, benzinli bir arabanın gerisinde kalmasının tek sebebi ekonomi amaçlı şanzıman değerlerinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Güzel vites dişli oranlarıyla performans sorunu kalmaz ve ekonomiye devam ederiz.

Dişli oranlarını arttırırsan ekonomi kaybı dışında son sürat kaybı da yaşarsın (hatta sport şanzıman atıp ekstra vites koymazsan son sürat tamamen yalan olur :D), dizelde sadece ekonomi olması için düşük tutulmuyor o oranlar diye düşünüyorum.

ABNEW
18/02/2009, 01:02
Ekonomi ve dizelin fazla devir çevirememesi sonucu diyelim:)

xaphanes
18/02/2009, 01:24
gözlemlediğim kadarıyla her ne kadar 1.3 multijet, ve 1.6 multijet için alt devirlerde yüksek tork rakamları verilsede, fiat ın tüm multijetlerinde 1.9 u bilmiyorum, tork devrinin hemen altındaki devirlerde motorda garip bir çekiş sorunu oluyor. 1.3 için 1600devir ve altı, 1.6 için 1400 devir ve altı. ford un 110 hp, hyundai in 1.6 115 hp, yine hyundai in 88 hp (getz) dizel motorlarının tamamında açıklanan tork fiat ın 1.6 motorunun altında olmasına rağmen bu motorların tamamında ilk 2 viteste düz yolda hiç gaza basmadan rölantide kalkış yapabilmenize rağmen 1.6 fiat multijet te genelde araç stop ediyor. aynı kıyaslama 1.3 multijetle, fiestanın 68 hp lik motoru arasındada yapılabilir, hatta 1.3 multijet motorlarda bu çekiş sorunu dahada belirgin. dizel punto kullanan arkadaşlar bilirler.

Ziyaretçi047
18/02/2009, 15:22
Ben buna katılmıyorum. İstediğim viteste gazsız kalkarım. Dizel mantığı önemli. Gaz ister ani kalkışlar için. Ani kalkış derdiniz yoksa istediğiniz gibi kalkar ve stop etmez tabi motor sağlıklıysa. Bence multijet bu konuda iyi. Her zaman söylerim dizelin amacı hızlı gitmek değil GİTMEK dir. Şartlar ne olursa olsun, 1km/s hızla bile olsa gider. Amacı ve mantığı budur zaten. Biz dizeli alıp köklüyoruz gazı çok mantıklı değil. İş makinaları ve kamyonlar en güzel dizel örnekleridir.

Performans konusundan bahsedilmiş. Şanzımana o kadar takılmayın. Dizelin geride kalmasının tek sebebi devir çevirememesidir. Ondan daha da önemlisi üst devirlerde ki kendi sınıfında üst devir 4000 ve sonrası diyelim araçta tork yok. Yani hızlanmak istemiyor resmen duruyorsunuz. Benzin ise daha orada başlamış oluyor. Siz vites değiştirmeye çalışırken benzin yürüyor. Son süratlerde de olay buna benzer. O kadar çok benzinle kapıştım ki artık eminim. Ha ben kalkışta da uzunda da 1.6 benzin yiyebiliyorum aracımla ama önemli olan geçmek değil nasıl geçmeyi araştırmaktır bence. Sonuçta beni geçecek 1.4 benzinli araçlar da vardır.

Misal güzel bir örnek verim.

Honda Civic in efsane aracı VTI yi herkes bilir. 5500 devirde halk tabiriyle VTEC açan araçtır. Gerçekte olansa o devirde 2. egzantriğin görevi devralarak tüm subab zamanlarını değiştirmsinden ibarettir. Benim bu araçla kalktığımı düşünelim. Ki yaptım. Komik gelebilir. araç 1.6 benzin atmosferik 160 hp (sınıfının bence hala en iyisi) benim araç 1.3 turbo dizel örneğin 112hp. Tork fazlam var sadece...

1. viteste kalkılır. Öne atlarım. 5000 devre gelmeden vites değiştirmeye çalışırken diğer araç 5500 devre ulaşır ve onun yarışı orada başlar. Ben 2 ye takmaya çalışırken diğer araç hala 1. viteste asıl gösterisini max. torkunu vermeye başlar. Gerisini hayal edersiniz zaten. O 7000 devirlere ilk devirlerinden daha da süratli giderken bense kendi çapımda niye geri geri gidiyorum derim. Olay bundan ibaret :)

ABNEW
18/02/2009, 15:37
Fiat ın mjtd leri düşük devirde çok zor stop eden makineler.Diğer dizellerle vites büyütüp gitmeye kalkınca (düşük devirlerde) motorun çok daha kolay durduğunu göreceksiniz.

Özellikle 1.3 mjtd sahip olduğu küçük hacim nedeniyle turbo öncesi devirlerde 1.4 hdi-tdci ye göre daha hantal olması normal arada 150cc lik fark mevcut.Bu farktaki en önemli neden düşük hacim.Buna turboyla gelen daha fazla güç de eklenince (iki motor arasında 20-30nm lik fark var 1750d/d dan itibaren) mjtd düşük devirlerde daha da hantalmış gibi algılanmakta.
Kısaca bu farkın birinci nedeni hacim, ikinci nedeni ise turbonun ürettiği güç farkı diyebiliriz.Üçüncü bir neden de genel anlamda konuşmak gerekirse vites oranları denilebilir.Kısa oranlı şanzımanlar deviri kısa sürede bitirdiklerinden çok daha seri olmaktadırlar...

Korhan
20/02/2009, 19:40
Bugün makyajlı Focus TDCI test ettim. 105lik Bravo kesinlikle performans olarak daha iyi.
4. ve 5. viteslerde Focusun motoru tamamen hissizleşiyor. Bravoda ise yüksek viteslerde hiçbirşey olmamış gibi ( :D)ivmeleniyor araba. 2. vites konusu geçtiği için özellikle denedim ama arada ciddi bir fark göremedim.
Arada tork olarak tam 50 Nm fark var .Bunun kendini belli etmemesi mümküm değil zaten.
Focusun tek artısı motor sesini içeriye daha az alması.

Özetle arabama olan saygım biraz daha arttı testten sonra :D