PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-Jet Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

Sayfa : [1] 2

ED 088
04/12/2008, 14:56
Aracımın kullanım amacı değiştiği ve şu anda günde ortalama 100 km. yol yapıyorum. Normal kullanımda ortalam 8 - 9 lt benzin tüketimim var. Hal böyle olunca lpg takdırmayı düşünüyorum. Garanti, orjinallik vs... bir kenara bırakırsak jtet 120 bg için lpg deneyimi veya önerisi olan arkadaşlardan destek istiyorum.

kehud-34
04/12/2008, 15:15
Destek isteyenler iki oldu :)

ED 088
04/12/2008, 15:33
1- 2 gündür araştırıyorum. açıkçası herkes farklı şeyler söylüyor. marka ve uygulama açısından ciddi farklılıklar var. en son tartarini ile görüştüm. turbo olduğu için farklı bir uygulama ve parça kullanılması gerektiğini, daha önce de linea tjetlaere montaj yaptıklarını söylediler. atikerde de farklı parça kullanılacağı yönünde bilgi aldım.burada montaj ön plana çıkıyor. Daha önce aynı tip araca uygulama yaptıranlara montaj yaptırmak daha doğru olacaktır.

OzzY
04/12/2008, 17:04
Tuna abide olması lazım onunla konuşabilirsiniz.ayrıca izmirde yaptırmış olması lazım

ismetarisal
04/12/2008, 20:19
mutlaka daha önce t-jet e montaj yapmış bir usta bulmanızı tavsiye ederim.çünkü ben starjet e montaj konusunda sorunlar yaşadım en sonunda halloldu hepsi ama can sıkıcı durumlar yaşadım.ancak şimdi gerçektende verdiğim karardan çok memnunum çünkü ben de sizin dediğiniz gibi hergün işe gidip geliorum (160km) hergün.kendini amorti etti diyebilirim.

tunc35
04/12/2008, 20:51
mutlaka daha önce t-jet e montaj yapmış bir usta bulmanızı tavsiye ederim.çünkü ben starjet e montaj konusunda sorunlar yaşadım en sonunda halloldu hepsi ama can sıkıcı durumlar yaşadım.ancak şimdi gerçektende verdiğim karardan çok memnunum çünkü ben de sizin dediğiniz gibi hergün işe gidip geliorum (160km) hergün.kendini amorti etti diyebilirim.
Kilometrede ne yakıyor hesap ettiniz mi?

Ziyaretçi047
05/12/2008, 08:29
Teknik altyapısını bilemeyeceğim ama eğer doğru montaj yapılırsa teorik olarak benzinden bile fazla güç alabilmeniz mümkün :)

ekorkut
05/12/2008, 09:23
Arkadaşlar burada hep bahsettik bugüne kadar, ekonomi beklentisi olanlar T-JET düşünmesinler diye. 2. elde alım satımı zaten çok zor ve yavaş olan T-JET leri şimdi çok yakıyor diye bir de tüplerseniz, bu sefer yarın öbür gün satma durumu ortaya çıkınca, alıcısı durumuna gelecek olan müşterilere de itici gelecek bir durum oluşturacaktır bu işlem. Zaten meraklısı gidip T-JET arayacaktır, onda da karşısına çıkan birkaç alternatiften heralde gidip de LPG li olanını tercih etmeyecektir diye düşünüyorum. Bence araçlarınızın orjinalliğiyle oynamayın. Eğer kullanım amacınız değiştiyse, araçlarınızı orjinal haliyle elden çıkartın ve dizel modelleri tercih edin diye düşünüyorum.
Hayırlısı olsun.

ED 088
06/12/2008, 00:16
Arkadaşlar burada hep bahsettik bugüne kadar, ekonomi beklentisi olanlar T-JET düşünmesinler diye. 2. elde alım satımı zaten çok zor ve yavaş olan T-JET leri şimdi çok yakıyor diye bir de tüplerseniz, bu sefer yarın öbür gün satma durumu ortaya çıkınca, alıcısı durumuna gelecek olan müşterilere de itici gelecek bir durum oluşturacaktır bu işlem. Zaten meraklısı gidip T-JET arayacaktır, onda da karşısına çıkan birkaç alternatiften heralde gidip de LPG li olanını tercih etmeyecektir diye düşünüyorum. Bence araçlarınızın orjinalliğiyle oynamayın. Eğer kullanım amacınız değiştiyse, araçlarınızı orjinal haliyle elden çıkartın ve dizel modelleri tercih edin diye düşünüyorum.
Hayırlısı olsun.

sana aynen katılıyordum, ama bayiye gidip benim tjeti alın yerine multijet punto veya bravo verin dediğimde arabama 20-21 bin ytl teklif ettiler !!!!
lpg'nin yolunu tarif ettiler. neticede elimizdeki aracı bu şekilde değerlendirmemiz gerekiyordu, nitekim 2 yıldır vw boramda da bu sistemi sorunsuz kullandım.
tek sorun araca yaptırdığım chip uygulamasından sonra çok serileşti. standart lpg sistemi bu basıncı karşılayamabilirdi. Nitekim öyle oldu, bugün atiker taktırdım. özellikle alt devirde gaza yüklendiğimde tıkanma yapıyor, yüksek devirde bi sorun yok ama 2000 - 2500 'de hızlanmaya kalktığımda kesiklik yapıyor. yarın enjektör memelerinin ağzını bir miktar açtıracağım ve programda değişiklik yapılacak.

bakalım ne olacak...

pdr42
06/12/2008, 07:53
tjete lpg taktırdınızmı hayırlı olsun umarım bi problem cıkartmaz. atiker kullanıyorum bende 77 bg de bir problem yasamadım ama sizin arac nasıl olur bilemiyecegim..
umarım sorun cıkarmaz

ince5757
06/12/2008, 09:57
Zafer umarım sorunusuz kullanırsın.LPG konusundaki izlenilerini bekliyorum.T jet ler performanslı motorlar bu motorlara LPG takarak ekonomide sağlarsak gerçekten güzel olur.

ekorkut
06/12/2008, 12:07
Mikser tabir edilen parça yeterli gazı yetiştiremiyor olabilir. Madem de daha yeni taktırmışsın, montajı yapan yerle görüş de daha fazla akış kapasitesine sahip olan mikser le değişim yapsınlar. O sorunu biliyorum ve anladım arkadaşım. Sen benim dediğimi bir konuş. Hayırlı olsun bu arada. LPG sanılanın aksine senin chip inle daha uyumlu olacak, avans mavans vurmanın yanına bile gelmeyecek araban emin olabilirsin. Oktan olayı cidden acayip yüksek LPG de.

ED 088
07/12/2008, 09:47
Evet sorun dediğiniz gibi, daha yüksek akış sağlayan enjektör takılacak. şu anda aracın üstünde 3 om'luk enjektör var. 1 om'luk enjektörü fabrikadan istedik. Gelince göreceğiz bakalım ne olacak ? Teşekkürler.

ED 088
10/01/2009, 20:02
Evet, aradan yaklaşık 1 ay geçti. uzun çalışmalar sonucunda başarılı bir uygulama yaptığımızı düşünüyorum. Atikerden bir türlü istediğimiz performansı alamadık, fabrika ile yaptığımız direk görüşmelere rağmen gereken ilgi ve desteği vermediler. Burada amacımız kimseyi eleştirmek değil ancak bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Neyse, sonrasında Lovato markayı araca monte ettik. Bir kaç ayardan sonra aracın benzinli durumundaki performansını yakaladık. Tüketim değerlerini yaklaşık 8 depo lpg kullanımına göre değerlendirirsek;
yol bilgisayarında 100 km.de 9 lt tüketimin olduğu bir kullanımda ortalama 10 lt'lik lpg tüketimi oldu. şu nadaki Lpg litre fiyatlarına göre km'de 155 kr yakıyor. benzin ile kıyasladığımızda Km'de yaklaşık 100 kr'lik bir ekonomi sağlamış oldum.
lpg sistem maliyetinin 1.500 ytl olduğunu düşünürsek 15.000 km'de sistem kendini amorti edecek ve uzun vadede büyük bir avantaj sağlamış olacağım. ( Şu anda 3.000 km yaptım bile...

Buradan araç üzerinde yaklaşık 1 hafta geceli gündüzlü emek ve zaman harcayan Neco Otogaz çalışanlarına ve yetklilerine teşekkür etmek isterim.
Şu ana kadar performans ve ekonomiyi birarada yaşayabildiğim için son derece memnunum... t-jet'i olan punto, linea, bravo'su olan herkesede tavsiye ederim.

ekorkut
10/01/2009, 20:12
ooo harika yaaa...Sevindim ayarları tutturduğunuza. Güle güle kullanının. 15,5 kuruş ise güzel bir değer aynen dizel gibi.

Ziyaretçi047
10/01/2009, 20:50
Performans hakkında da bilgi verir misin?

ERC
10/01/2009, 21:20
zafer bey hayrlisi olsun.sonuclar gayet iyi.birde acab fikir vermek icin 2 3 tane resim koyabilirmisiniz acaba?tesekkurler...

mert
10/01/2009, 22:24
arkadaşlar 1,4 fire garntı çıkmadan bu işlemı uygulamak mumkun mu pekı ? bılgı verırsenız çok sevınecegım benım ortalamamda 10Lt

ED 088
10/01/2009, 23:08
servisle görüştüm, motor garantisi bitiyor ama diğer mekanik garanti devam ediyor...

ED 088
10/01/2009, 23:12
Performans hakkında da bilgi verir misin?

cihan, teknik olarak ölçemedim ama benzinden farkı yok. Özellikle denedim, uzarken lpg'den benzine, benzinden lpg'ye atlattım, hiç bi fark yok...
biliyorsun chip uygulaması var bende . en büyük endişem uyum sağlayamaması idi ancak epey uğraştık. şu an için bi sıkıntı yok...

Ziyaretçi047
11/01/2009, 02:55
chip olduğu zaman yakıt yetmeme sorunları duyuyoruz genelde. bu konuyu nasıl hallettiniz?

OzzY
11/01/2009, 03:48
@Cihan
sanırım burda cevap.

Evet sorun dediğiniz gibi, daha yüksek akış sağlayan enjektör takılacak. şu anda aracın üstünde 3 om'luk enjektör var. 1 om'luk enjektörü fabrikadan istedik. Gelince göreceğiz bakalım ne olacak ? Teşekkürler.

ED 088
12/01/2009, 11:09
Baştan beri sıkıntımız oydu zaten turbo'ya geçiş sırasında lpg yetiştiremiyordu ve atikerde o sorunu çözemedik zaten. Lovato'da map sensörünü değiştirdik, 2,5'luk enjektör kullanıldı. en son yazılımı ile birlikte herhangi bi sorun yaşamıyorum şimdilik... Sadece rolantide biraz değişik çalışıyor motor. Yarış arabalarının rolanti çalışması gibi küçük bir sarsıntı oluyor...

ABNEW
10/02/2009, 16:42
Arkadaşlar,

Benzinli Gp Sahiplerinin önemli bir kısmı yakıt tüketim avantajı nedeniyle lpg sistemlerine geçmekte.Dolayısıyla bu sistemlerin montajı, maliyeti, fayda ve zararları ile ilgili bilgiler alınmak istenmektedir ve bu nedenle çeşitli başlıklar açılmıştır ve açılmaktadır.Bu başlıklara daha kolay ulaşım için motor çeşidine göre (Fire, Starjet ve T-jet) lpg sistemleri genel başlığı oluşturduk.Sahip olduğunuz benzinli motor seçeneğine göre ilgili başlıklara gözatarak daha kısa sürede ve ayrıntılı olarak aradığınızı bulabilirsiniz...

ALoNE
15/02/2009, 22:37
Evet, aradan yaklaşık 1 ay geçti. uzun çalışmalar sonucunda başarılı bir uygulama yaptığımızı düşünüyorum. Atikerden bir türlü istediğimiz performansı alamadık, fabrika ile yaptığımız direk görüşmelere rağmen gereken ilgi ve desteği vermediler. Burada amacımız kimseyi eleştirmek değil ancak bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Neyse, sonrasında Lovato markayı araca monte ettik. Bir kaç ayardan sonra aracın benzinli durumundaki performansını yakaladık. Tüketim değerlerini yaklaşık 8 depo lpg kullanımına göre değerlendirirsek;
yol bilgisayarında 100 km.de 9 lt tüketimin olduğu bir kullanımda ortalama 10 lt'lik lpg tüketimi oldu. şu nadaki Lpg litre fiyatlarına göre km'de 155 kr yakıyor. benzin ile kıyasladığımızda Km'de yaklaşık 100 kr'lik bir ekonomi sağlamış oldum.
lpg sistem maliyetinin 1.500 ytl olduğunu düşünürsek 15.000 km'de sistem kendini amorti edecek ve uzun vadede büyük bir avantaj sağlamış olacağım. ( Şu anda 3.000 km yaptım bile...

Buradan araç üzerinde yaklaşık 1 hafta geceli gündüzlü emek ve zaman harcayan Neco Otogaz çalışanlarına ve yetklilerine teşekkür etmek isterim.
Şu ana kadar performans ve ekonomiyi birarada yaşayabildiğim için son derece memnunum... t-jet'i olan punto, linea, bravo'su olan herkesede tavsiye ederim.

Bi sorum olacak. Peki bagajın küçülmedi mi?

blackpunto35
15/03/2009, 04:27
t-jet te stepne olmadığı için yeri belli :) simit tüp
ben eski aracımdaki lpg sistemini taktım ama hiç memnun kalmadım sağolsunlar lpg servisindeki arkadaş önce aldesa nın turbo araçlar için ürettiği beyni taktı enjektörler 2.4 ile değiştirdi maşallahı var benzinden aman aman farkı yok şu anda aracım 20 ytl lik gaz ile yaklaşık 110 km gidiyor oda km de 0.18ytl ye denk geliyor yani km de 181.000 lira hala alışamdım şu ytl olayına :) aracımdaki tek sorun motor check ışığı ben söndürtüyorum o yanıyor aracım şu anda 25.000km de 24.850 km lpg de kullanıldı :)

ED 088
05/04/2009, 08:59
Güncel deneyimlerimi aktarayım;

3 aydan uzun bir zaman oldu, aracım chipli olmasına karşın herhangi bir sorun yaşamadım, adaptasyonu sağlayana kadar çok uğraştık ama değdi sanırım. tüketimi benzinle karşılaştırdığımıda inanılmaz fark olduğu görüyorum. yol bilgisayarında ortalama 9 lt. tüketim var iken 400 km. yolda 60 tl'lik gaz ile depoyu doldurdum. Yani km.'deki tüketimim lpg'de 150 kuruş iken benzinde 270 kuruş...

Bunun yanında performans anlamında benzine kıyasla hiçbir fark yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirm...

alpertunga
15/08/2009, 14:12
selam arkadaşlar.fıat ın internetsitesinde(https://www.fiat.com.tr/)fıat (https://www.fiat.com.tr/)fıat) çağrı merkezi logosuna tıkladığınızda açılan sayfaya şikayetlerinizi yazıp onayladığınızda sizi arıyor ve bilgi veriyorlar.
grande puntolara garanti kapsamında lpg montajının yapıması isteğinizi buraya yazabilirsiniz.bu konuda madur olan bir çok arkadışımız var heralde değilmi...

alpertunga
15/08/2009, 14:13
punto sahibi arkadaşlar.az önce deha otomotivle (02122334949) görüştüm.grande punto araçlara lpg montajının yapılması durumunda aracın garantisinin bozulacağını söyledi.tofaşın henüz lpg iznini vermediğini belirtti ve beklelememizi söyledi.şu an linea lara iznin verildiğini ama bunun için 6 ay beklediklerini söyledi.bilgi için bize ayda 1 telefon açın dedi.
arkadaşlar fıatı bu konuda telefon yağmuruna tutarsa işi hızlandırabiliriz.msj nızı bekliyorum.

femoli
15/08/2009, 14:14
Alper tek bir yere yazman yeterlidir ne bu heryere yazmışsın ..

Ziyaretçi047
15/08/2009, 17:04
Baştan beri sıkıntımız oydu zaten turbo'ya geçiş sırasında lpg yetiştiremiyordu ve atikerde o sorunu çözemedik zaten. Lovato'da map sensörünü değiştirdik, 2,5'luk enjektör kullanıldı. en son yazılımı ile birlikte herhangi bi sorun yaşamıyorum şimdilik... Sadece rolantide biraz değişik çalışıyor motor. Yarış arabalarının rolanti çalışması gibi küçük bir sarsıntı oluyor...

Bahsettiğin map sensoru aracın orjinal map sensoru mu? Değiştirdiğin buysa neyle değiştirdiğini sorabilir miyim?

Bir de bahsettiğin enjektörler lpg nin enjektörü mü aracın orjinal enjektörü mü?

ED 088
19/09/2009, 18:39
sözü geçen ekipmanlar tamamen lpg'ye aittir.
güncel bilgi; lpg takılalı yaklaşık (1 yıl) 28.000 km oldu. maşallah herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

narkoz30
23/10/2009, 21:03
Fiat brc marka lpg ile anlaşmalı o yüzden brc den fiyat aldım 1550 lira 12 taksit dediler Ama araç garantiden çıkıyormuş.

narkoz30
27/12/2009, 09:14
A rkadaşlar T-jet Bravoma 700 km önce lpg taktırdım LPG markası BRC T-jet için kit ve takma işlemi 1750 lira Sızdırmazlık raporu 25 muayene 124 lira eğer muaeneyi ruhsata alırsanız tek nüsha ruhsat değiştirirsiniz bu da 45 lira (65 lira tasarruf) yeni yılda fiyatlar değişecektir.

Bu kadar masraftan sonra değdimi derseniz. Bence değmedi. Aracım 80-90-100 km aralıgında herhangi bir turbosu olmayan araca geçilir. performansı iyi ancak gazla kullanınca oluyor 120 bg size 90 bg lpg ancak ekonomi için bir de yüksek hızlarda işe yarıyor ancak motor devrini 4000 devirden yukarı çıkaramadığım için bu sorunlar çıkıyor yakıt tasarrufu ise dedikleri gibi %45 cıvarında. Bununyerine 120 bg bir araç alsaydım diesel olarak daha iyi olacaktı ancak tüm kredilerimi harcadım malum maddi sıkıntı yüzünden alamadım lpg taktırmaya yöneldik.
3. depoyu dolduracağım 35 lt lpg alıyor simit depo bu da size 350-400 km gidiyor. (uzun yolda) 3.depodan sonra servise gidip tekrar bir ayar yaptıracağım bu arada unutmadan brc nin yeni üretilmiş son sistem T-jetler için olan modelini taktırdım. motor ikaz ışığım 1 kere haricinde yanmadı 700 km dir sorunsuz kullanıyorum -3 derecede denedi +15 derecede denedim herhangi bir sorun yok canavar gibi çalışıyor ama performansı yerlerde onu da söyleyim.
FİAT DEHA OTOMOTİV çok ilgileniyor saolsunlar her şekilde yardımcı oluyorlar yanlız ödemeyi peşin aldılar taksite pek yanaşmıyorlar world ve bonusunuz yoksa :)

mustafaf
27/12/2009, 10:42
su lpg olayını bır turlu ısınamadım gıttı :)

predator_ant
26/05/2010, 17:18
Arkadaşlar yok mu son zamanlarda T-jet'ine lpg taktıran? Ben de düşünüyorum güncel deneyimi olan varsa paylaşabilir mi acaba?

speedy_16
27/05/2010, 00:09
Arkadaşlar yok mu son zamanlarda T-jet'ine lpg taktıran? Ben de düşünüyorum güncel deneyimi olan varsa paylaşabilir mi acaba?
daha önce taktıran arkaşların yorumlarını okuyabilrsin yada takanlara msj atarak sor bir fikir edinirsn

DeNNis
04/06/2010, 22:09
sözü geçen ekipmanlar tamamen lpg'ye aittir.
güncel bilgi; lpg takılalı yaklaşık (1 yıl) 28.000 km oldu. maşallah herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

t-jet motorlara ugulanmış atiker süper kitin yarattığı 2bin - 3 bin devir arasındaki kesikiği sizden başka 1-2 kişiden daha duydum.

aklımda zaten lovato kit vardı, sizinde sorunsuz kullandığınızı görünce kesinleşti diyebilirim. lovatonun turbo araçlar için farklı bir kiti mevcut mu, sizin taktırdığınız normal kit mi ?

femoli
08/07/2010, 09:06
Lpg ile ilgili konuları araştırmadan lütfen konu açmayalım :)

Lpg yapışkan konu budur , ihtiyacı olan arkdaşlarımıza daha iyi yardımcı olmak için konuları lütfen bir düzende tutalım ..

Misafir-1
17/09/2010, 01:07
arkadaşlar bu gün ivosgan agaç sanayisi Ankara da bir firma ile görüştüm bu görüştüğüm firma abimin dostunun kendi yeri normalde 1600 tl taktıkları brc avrupa turbo ben kendim istediğim için yan depo lu yada ince silindirli 40 lt lik gaz sistemine 1450 tl pazarlık yaptık düşünme aşamasındayım daha önce gittiğim brc firmasının taktığı beyin ve takımların yerli üreti olduğunu ögrendim kaldıki burası eger yerli istersen fiyatınb yine özel olarak 1220 tl ineceğini söyledi benim aracım tjet 120 lik bu firma önceden 4 tane 120 lik gpuntaya takmış ve sıkıntı yokmuş telefonlarını verdi görüştük memnun olduklarını söylediler hatta sitemizden bahsettim haberiniz yoksa tavsiye derim v.s. gibi sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Misafir-1
18/09/2010, 20:15
orda kimse yokmu ????

predator_ant
18/09/2010, 21:19
orda kimse yokmu ????

Kimse var da lpg ye gecen yok heralde. Ben de cok düşünmüştüm lpg işini bu yaz. Ama bi türlü cesaret edemedim. Beni tereddüte düşüren şey lpg'nin ecusuna kalibrasyon sonucu yükledikleri verilerin hep sabit kalması. Malum aracın kendi ecu'su devamlı hesaplamalar yapıp aracın güç ihtiyacına göre yakıt-hava karışımını ayarlıyor. Ama lpg ecu'sunda durum aynı değil. Araç siz tekrar ayar yaptırana kadar ilk başta yapılan ayarlarla çalışıyor. Yani ayar (kalibrasyon) iyi olmazsa sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz gibi gözüküyor. Eğer pimpirikli biriyseniz büyük ihtimal pişman olacaksınız. Zaten az olan bagaj hacminin iyice azalması da cabası. Sonuç olarak ben kendi aracımı satıp dizele geçmeye karar verdim. Baştan iyi düşünmek gerekiyormuş yani. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu arada teleflex ve prince gibi markaların ecu ' larının araç ecuları ile birlikte çalıştığını da okudum. Yani ecular iletişimde birbiriyle. Aracın ecusundan gelen bilgiler lpg ecu suna iletiliyor ve lpg ecusu değişen durumlara göre yakıt karışımını ayarlayabiliyor. Tabii bu markalarında fiyatları çok uçuk. 2000 tl civarlarında. 2000 tl de neredeyse 20000 km de kendini amorti ediyor. Bence değmez yani. Şahsi fikrim; en iyisi satıp dizele geçmek. Teşekkürler.

Misafir-1
18/09/2010, 21:29
Kimse var da lpg ye gecen yok heralde. Ben de cok düşünmüştüm lpg işini bu yaz. Ama bi türlü cesaret edemedim. Beni tereddüte düşüren şey lpg'nin ecusuna kalibrasyon sonucu yükledikleri verilerin hep sabit kalması. Malum aracın kendi ecu'su devamlı hesaplamalar yapıp aracın güç ihtiyacına göre yakıt-hava karışımını ayarlıyor. Ama lpg ecu'sunda durum aynı değil. Araç siz tekrar ayar yaptırana kadar ilk başta yapılan ayarlarla çalışıyor. Yani ayar (kalibrasyon) iyi olmazsa sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz gibi gözüküyor. Eğer pimpirikli biriyseniz büyük ihtimal pişman olacaksınız. Zaten az olan bagaj hacminin iyice azalması da cabası. Sonuç olarak ben kendi aracımı satıp dizele geçmeye karar verdim. Baştan iyi düşünmek gerekiyormuş yani. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu arada teleflex ve prince gibi markaların ecu ' larının araç ecuları ile birlikte çalıştığını da okudum. Yani ecular iletişimde birbiriyle. Aracın ecusundan gelen bilgiler lpg ecu suna iletiliyor ve lpg ecusu değişen durumlara göre yakıt karışımını ayarlayabiliyor. Tabii bu markalarında fiyatları çok uçuk. 2000 tl civarlarında. 2000 tl de neredeyse 20000 km de kendini amorti ediyor. Bence değmez yani. Şahsi fikrim; en iyisi satıp dizele geçmek. Teşekkürler.
çok teşekkürler aracımı ötv indirimli aldığım için 5 sene satamıyorum 3 senem kaldı o yüzden dizele geçemiyorum ... :prop0000:

predator_ant
18/09/2010, 21:41
5 sene içinde satmamak diye bişey var mı? Ben sanki satın alan ötv sini ödüyor diye biliyorum. Süre sınırlaması var mı?

Misafir-1
19/09/2010, 00:25
5 sene içinde satmamak diye bişey var mı? Ben sanki satın alan ötv sini ödüyor diye biliyorum. Süre sınırlaması var mı?

evet eskiden istediğimiz anda satıp ötv değerini yatırıyorduk fakat şimdi 5 yıl süre ve sattığımızda ötv yatırmama olarak değişti yasanın ilgili maddeleri...

Stalker
28/10/2010, 13:40
Eveet ben de sonunda lpg'li araçlar listesine kaydoldum :).

Sistem olarak BRC'yi tercih ettim. Öncelikle Mocan Otogaz'a buradan teşekkür etmek istiyorum. Övünç Bey ve Fatih Bey gerçekten ilgili insanlar, sağolsunlar ulaşım ve muayne ile ilgili herşeyi hallettiler. İşçilik de çok güzel ve sorunsuz oldu, arabasında halihazırda lpg kullanan (brc ya da başka marka) arkadaşlar beğendiler hatta imrendiler :P.

Performansa gelince. 1 haftdır kullanıyorum yaklaşık 500km yaptım, bir bölümü yoğun trafikte (tampon tampona), bir bölümü otoban son sürat olarak, geri kalan bölümü normal trafikte normal süratte geçti. Yani her koşulda deneme fırsatı buldum ve herhangi bir sorun olmadı. Sadece son süratte %5 civarı bir düşüş oldu ama ara hızlanmalar v.b. eskisi ile aynı diyebilirim :).

Tüketime değerlerim de gayet iyi çıktı. Başta yaptığım denemelerde tüketimi hesaplamadım doğal olarak. Şehiriçi (ortalama trafik)-şehirdışı (şehirdışında ort. 105-110km/h süratte) karışık kullanımda 15kuruş yakıyor. Gazı Shell ya da Opet'ten aldım, her ikisi de litresi 1.87tl.
Tüketim değerini düşürmek istiyorsak daha da ucuz gazlar da var ama ben o riske girmek istemiyorum, bu değerler bile 25-30kuruşluk benzin performansından sonra gayet güzel :D.

Birkaç ay sonra 10.000km devirince yorumlarımı tekrar yazarım, şimdilik ilk görünüşte gayet memnun olduğu söyleyebilirim :).

ntcn 17
28/10/2010, 13:47

Sistem olarak BRC'yi tercih ettim. Öncelikle Mocan Otogaz'a buradan teşekkür etmek istiyorum. Övünç Bey ve Fatih Bey gerçekten ilgili insanlar, sağolsunlar ulaşım ve muayne ile ilgili herşeyi hallettiler. İşçilik de çok güzel ve sorunsuz oldu, arabasında halihazırda lpg kullanan (brc ya da başka marka) arkadaşlar beğendiler hatta imrendiler :P.

Performansa gelince. 1 haftdır kullanıyorum yaklaşık 500km yaptım, bir bölümü yoğun trafikte (tampon tampona), bir bölümü otoban son sürat olarak, geri kalan bölümü normal trafikte normal süratte geçti. Yani her koşulda deneme fırsatı buldum ve herhangi bir sorun olmadı. Sadece son süratte %5 civarı bir düşüş oldu ama ara hızlanmalar v.b. eskisi ile aynı diyebilirim :).

Tüketime değerlerim de gayet iyi çıktı. Başta yaptığım denemelerde tüketimi hesaplamadım doğal olarak. Şehiriçi (ortalama trafik)-şehirdışı (şehirdışında ort. 105-110km/h süratte) karışık kullanımda 15kuruş yakıyor. Gazı Shell ya da Opet'ten aldım, her ikisi de litresi 1.87tl.
Tüketim değerini düşürmek istiyorsak daha da ucuz gazlar da var ama ben o riske girmek istemiyorum, bu değerler bile 25-30kuruşluk benzin performansından sonra gayet güzel :D.

Birkaç ay sonra 10.000km devirince yorumlarımı tekrar yazarım, şimdilik ilk görünüşte gayet memnun olduğu söyleyebilirim :).

hayırlı olsun güle güle kullanın brc turbo kitli olan sistem t jetlerle gayet iyi uyum sağlıyor.Bizim bir önceki aracımızada linea t jete de mocan gaz da brc turbo kitli lpg taktırmıştık.hiç bir sorun ve performans düşüklüğü yaşamadık ayrıca işçilikleri gerçekten muntazam şu an kı sahibiylede konustum o da baya km yapmış hiç bir sorun yok doğru tercih de bulunmuşsunuz umarım sorunsuz ve iyi günlerde kullanırsınız :):)

Stalker
29/10/2010, 00:01
Sağolasın, ben de biraz araştırdım, ölçtüm biçtim öyle giriştim bu işe. Risk yok denecek kadar azdı, nitekim sorun yok şimdilik. Benim de çevremde Bravo t-jeti olan arkadaşlar vardı onlar da turbo kit ile Mocan'da yaptırmışlardı, motor aynı olduğu için tereddüt etmedim açıkcası :)

41semih41
02/11/2010, 08:08
bende zavoli taktirdim araca ama benzindeki gibi performansli degil arac bende bi taktirdigim yerle gorussem mi ?

eexelanss
02/11/2010, 10:56
bende zavoli taktirdim araca ama benzindeki gibi performansli degil arac bende bi taktirdigim yerle gorussem mi ?

nerede yaptırdın montajı... Eğer hatalı montaj yapıldıysa performans kaybı yaşarsın... Zavoli ile ilgili yönlendirebilirim seni...

41semih41
02/11/2010, 17:32
bugun gıtdım adam gazı kısık ıstersenız acarım ama ekonomık olmaz dedı bızde kalsın o zaman dedık ben bı ara babam yokken actırıcam gazını :D

GRDEDE
02/11/2010, 22:16

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.Herşey dahil maliyet ne oldu.

Stalker
05/11/2010, 08:41
Herşey dahil (ruhsat, muayne, ıvır zıvır) 1800tl'ye mal oldu bana, 12 taksitte ödüyorum aylık taksitler aylık yakıt tasarrufuma denk geliyor :).

Bu arada lpg göstergesi pek doğru göstermiyor herhalde, sorduğum insanlar da benzer problemlerden bahsettiler. 1 ışık yanana kadar yaptığım km ile 1 ışık yandıktan sonra yaptığım km aynı :).

drozz
08/11/2010, 21:56
ya simit tank mı tercih ettiniz??bu arada benm arabam da t-jet 5 kapı profilde eski arabam yazmakta.ben de ciddi şekilde düşünüyorum ancak turbo uyumluluğu ve güvenlik konusunda tereddütlerim var.

41semih41
08/11/2010, 22:02
simit tup var bizimkinde engine check uyarisda vermese on numara olucak

Stalker
09/11/2010, 08:23
Simit tüp var bende de 48lt olandan. Yalnız benim araçta stepne yok, böyle kit felan feşmakan bir alet var onun koyulduğu plastik bir parça var neredeyse stepne boyutunda.
Neyse bu sökülüp simit takılınca üstünde de bagaj döşemesini kapatınca bagajda hafif yükseklik farkı oluştu. Aynı sorunu yaşayıp da güzel bir çözüm üreten var mıdır acep :)

41semih41
09/11/2010, 17:51
5 cm kalinliginda kopugu aliosn tupun cevresini deliosn atiosun doseminin altina belli bile olmio

Misafir-1
11/11/2010, 22:59
Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.Herşey dahil maliyet ne oldu.
abi bendede var brc turbo kit 2 ay oldu daha daha yara bile gitmedim 55 tl lik lpg ile performans aynı olmak üzere 300 km yol yapıyorum fakat fazla yaktığı kanısındayım adı geçen firmaya sordum yerrli brc 1700 tl dediler ben eniştemim çok samimi bir arkadaşında 1500 avrupasını taktırdım 200 masraf 1700 tl mal oldu yan depo 40 lt lik lastiği dedim nereye koyacağım öyle taktırdım saygıyla abim öncelikle sizi ve dostları bilgilendirmek istedim ...

xanadu03
12/11/2010, 11:56
Lastiği uzun yola çıkacağınız zamanlarda bagajda taşıyabilirsiniz, diğer günler arzu ederseniz uygun bir yerde bırakabilirsiniz. Neredeydi bilmiyorum ama stepne lastiği için kılıf türü bir şey vardı ve oldukça hoştu görüntüsü.
Fazla yakma konusuna gelince benzine nazaran %15 civarında bir fark olması normaldir. Yine de montajı yaptırdığınız yere bir gösterin isterseniz. Ayar yapmaları gerekiyor olabilir.

drozz
14/11/2010, 13:38
ya peki 2. elde satarken lpg bi avantajmı dezawantajmı sizce?sonuçta t-jet maalesef çok kolay satışı olan bi araç diil.

emrekut
14/11/2010, 15:44
Aracımda Brc marka turbo kitli lpg sistemi takılı 40 lt simit tüp. Ben aracı lpg li aldım ve bana performans kaybı çok yok gibi geldi, oldukça atak ve ekonomik, sadece son süratte bi azalma var sanırım.
T-jet in tadını ekonomik olarak çıkarmak için harika bence. Şehiriçi 0.21 yakıyo Şehirdışı 90-100arası 0.16 yakıyo, bu değerlerde bu beygirdeki bir araç için çok iyi.
Simit tüp olmasına rağmen bagajda yükselme yok, stepne taşımıyorum araçta, onun yerine patlak lastik şişirici sıvı taşıyorum.

emrekut
14/11/2010, 15:47
ya peki 2. elde satarken lpg bi avantajmı dezawantajmı sizce?sonuçta t-jet maalesef çok kolay satışı olan bi araç diil.
Ben aracımı yeni aldım ve özellikle lpg li t-jet aradım, çünkü alınca bende taktıracaktım. Yani benim için avantajdı. Eğer montaji iyi yapılmışsa bir sorun çıkarmıyor ve lpg taktırma masrafını 1 yıl içinde amorti ediyorsunuz.

drozz
14/11/2010, 16:22
açıkcası çok kararsız kaldım.aylık benzin masrafım ortalama 300 tl.uzun yol olmazsa.

ykaya1983
14/11/2010, 18:27
valla lpg dönüşüm istasyonları t-jetlere lpg takılınca sorun çıkarıyor diyorlar.hatta ben aracımı götürdüğümde atiker bayisi buna takılmaz dedi.Daha sonra 1.4 77 hp diyince tamam olur dedi

emrekut
14/11/2010, 19:32
aylık benzin masrafım ortalama 300 tl.uzun yol olmazsa.
Lpg'den sonra bu masraf 200 altına bile düşebilir buna emin olun. Aracım 28binde takıldı tüp şuan 56binde ve problem yok. Aracımı aldıktan sonra motor chek-up'a girdim %98 çıktı motor ve çok iyi dediler.
İyi bir montaj olduktan sonra sıkıntısız bineceğinizi düşünüyorum..

drozz
15/11/2010, 19:38
emrekut sen nerde taktırdın kardeş?

Stalker
20/11/2010, 08:40
Benim de aylık 300tl civarı oluyordu uzun yol olmadan, aynı sebepten lpg kit taktırdım. Zaten aylık 100-150tl arası bir kazancınız oluyor, onu da ilk yıl ödeyeceğiniz taksitlere sayın. 1 yıldan sonra da kara geçmiş olursunuz.
Ayrıca ben çok yakar diye aracımla uzun yola çıkmamaya gayret gösteriyordum, şimdi ise gönül rahatlığı ile sağa sola gidiyorum, lpg sayesinde araba daha fazla işimi görmeye başladı diyebilirim.

Bizim araçlara (tjet) Brc turbo kit sıkıntı çıkarmıyor diye biliyorum, kendim de kullanıyorum gerçekten yakıt olarak da "Aygaz" alıyorum ve performans kaybı yok denecek kadar az. Şeçim sizin.

ahocan
29/11/2010, 22:58
arkadaşlar ben de yaklaşık 1 ay önce 50.000km'de T-jet aldım.Ancak LPG taktırıp taktırmamakta son derece kararsızım.Bu kararsızlığımın nedeni de arasıra motor lambasını yakıyor olmasını duymamdan kaynaklanıyor.Brc den başka kitler nasıl olur acaba?tecrübesi olan arkadaş varsa bilgi verebilir mi?
makina mükemmel ama bide yakmasa.....

41semih41
26/12/2010, 11:29
bende zavolı var ılk bın km de arıza ısıgı yakdı suan motorda alıstı lpg e ısıkda sndu gayet memnunum

ianemon
05/03/2011, 23:18
Hayırlısı olsun.

Söylediklerinde çok haklısın fakat benzin çıkmış 4800 olmuş acıtıyor açıkçası atiker taktırdım t-jet lerde gerçekten ustalaşmış bir bayide ve şuan ilk denemelerde 220 tl yakıyor ve henüz ikinci ayara gitmedim bu daha da düşecektir diye düşünüyorum zira 220 yaktığımın hesabını yaparken çokta ekonomik bir sürüş yapmadım daha dikkatli bir kullanımda dahada düşecek eminim şuan 1.3 multi jetlerden daha ekonomik durumda ve en önemlisi performansta hiçbir düşme azalma yok çok memnunum açıkçası

puntoturbom
09/03/2011, 13:04

Mert Bey, aracınız nasıl ?
Lpg ile uyum sorunu vs cıkardı mı ? bilgilendirir misiniz ?
tsk,

Tufan
20/04/2011, 18:02
lpg takıldığında 1.3 90 lık multijetegöre yakıtı nasıldır bilen ? arkadaşlar

asukasan
24/05/2011, 10:49
arkadaşlar merhaba, daha önce istanbul fiat yetkili bayi deha otomotivi aradığımda T-jet motorların lpg sistemi test aşamasında olduğu ve henüz fiat tan bir onay gelmediğini bildirdiler, 23.05.2001 tarihinde fiat müşteri hizmetlerine bu konu ile ilgili mail gönderdim ve bu sabah beni telefon ile aradılar, bana en yakın bayi olan deha otomotivde garantinize herhangi bir etki olmadan LPG kiti taktırabileceğim konusunda bilgi verdiler. yani artık T-jet motorlara garantimizde problem olmadan kendi servisinde lpg kiti uygulatabiliyoruz, bu gün deha otomotivi arayıp hangi kiti taktıkları konusunda bilgi isteyeceğim, gelişmeleri buraya tekrar yazacağım.

predator_ant
26/05/2011, 23:32
arkadaşlar merhaba, daha önce istanbul fiat yetkili bayi deha otomotivi aradığımda T-jet motorların lpg sistemi test aşamasında olduğu ve henüz fiat tan bir onay gelmediğini bildirdiler, 23.05.2001 tarihinde fiat müşteri hizmetlerine bu konu ile ilgili mail gönderdim ve bu sabah beni telefon ile aradılar, bana en yakın bayi olan deha otomotivde garantinize herhangi bir etki olmadan LPG kiti taktırabileceğim konusunda bilgi verdiler. yani artık T-jet motorlara garantimizde problem olmadan kendi servisinde lpg kiti uygulatabiliyoruz, bu gün deha otomotivi arayıp hangi kiti taktıkları konusunda bilgi isteyeceğim, gelişmeleri buraya tekrar yazacağım.
T-jet dediğinizi anladımı? Diğer motorları sanmış olmasın müşteri hizmetleri?

asukasan
27/05/2011, 09:23
T-jet dediğinizi anladımı? Diğer motorları sanmış olmasın müşteri hizmetleri?

özellikle t-jet olduğunu bildirdim, onlarda beni deha otomotive yönlendirdiler...

predator_ant
30/05/2011, 22:17
özellikle t-jet olduğunu bildirdim, onlarda beni deha otomotive yönlendirdiler...
Sonuç ne oldu,gittiniz mi Deha ya?

iskocyali
30/05/2011, 22:34
henüz yeni 2007 model punto aldım 1.4 16 v. 6 ileri vites ama ruhsatta dynamic yazıyor t jet yazmıyor t jet mi değilmi anlamadım. ikinci olarak aracıma mtm marka lpg taktırdım 2500 ile 3500 arasında tekleme yapıyor lpg söküldü yeni sistem mtm takıldı onda da yaptı omvl de ve atiker de araç ta denendi onlarda yaptı en son aracın beyninden olabileceği üzerinde duruluyou hakkında bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi ?

asukasan
31/05/2011, 00:47
Sonuç ne oldu,gittiniz mi Deha ya?

bu hafta aracın plaka işlemleri ile ilgileneceğim, henüz deha oto ya gidemedim, gittiğimde mutlaka sizleri bilgilendireceğim.

speedy_16
31/05/2011, 01:00
henüz yeni 2007 model punto aldım 1.4 16 v. 6 ileri vites ama ruhsatta dynamic yazıyor t jet yazmıyor t jet mi değilmi anlamadım. ikinci olarak aracıma mtm marka lpg taktırdım 2500 ile 3500 arasında tekleme yapıyor lpg söküldü yeni sistem mtm takıldı onda da yaptı omvl de ve atiker de araç ta denendi onlarda yaptı en son aracın beyninden olabileceği üzerinde duruluyou hakkında bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi ?
starjet senin aracın

eexelanss
31/05/2011, 11:00

Fatih bu linki incele.. Aracınla herhangi bir sorun yok..Oynatma sakın aracınla. Hangi markayı takarsan tak lpg de silkeler starjet.. Başka şekilde çözüm yolları var.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/10315-starjet-motor-icin-lpg-sistemleri-genel-basligi.html

asukasan
21/07/2011, 13:28
evet arkadaşlar, sonunda gün geldi çattı, t-jet motorlar için fiattan kesin onay geldi ve istanbul deha otomotivde landirenzo' nun özel bir kiti olan turbo kitli modeli aracıma takılacak, randevuyu aldım, bu kit aynı günde montaj yapılıyor.

1.4 77 ps motorlar için 1750 TL word karta 7 taksit

1.4 120 ps t-jet motorlar için 2000 TL word karta 7 taksit fiyat verdiler.

montaj yapıldıktan sonra montajın yapıldığı ilde sızdırmazlık raporu alınması gerekiyormuş bilginiz olsun, sonuçtan sonra sizlere bilgi vereceğim.

mesutf
21/07/2011, 14:09
asukasan
bu güzel haber için teşekkürler.
gelişmeleri merakla bekliyorum.

rockforever
21/07/2011, 16:48
evet arkadaşlar, sonunda gün geldi çattı, t-jet motorlar için fiattan kesin onay geldi ve istanbul deha otomotivde landirenzo' nun özel bir kiti olan turbo kitli modeli aracıma takılacak, randevuyu aldım, bu kit aynı günde montaj yapılıyor.

1.4 77 ps motorlar için 1750 tl word karta 7 taksit

1.4 120 ps t-jet motorlar için 2000 tl word karta 7 taksit fiyat verdiler.

Montaj yapıldıktan sonra montajın yapıldığı ilde sızdırmazlık raporu alınması gerekiyormuş bilginiz olsun, sonuçtan sonra sizlere bilgi vereceğim.
peki garanti devam edecek mi acb bu konuda bilgi aldınız mı...

asukasan
21/07/2011, 17:10
peki garanti devam edecek mi acb bu konuda bilgi aldınız mı...

zaten garantisinin devamı için bu kadar bekledim, lpg montajı yapan fiat yetkili servislerinde kiti taktırırsanız garantiniz bozulmuyor, aracımın 2 yıl uzatılmış garantisi var bu nedenle bu işlem çok iyi olacak.

speedy_16
21/07/2011, 22:11
yakıt & performans sonuçlarınızı bekliyoruz :)

Bolu_Beyi
22/07/2011, 00:46
Bu lpg t-jet lere tutarsa ilk tercihim Tjet olacaktır :) Merakla bende bekliyorum

rockforever
22/07/2011, 12:15
zaten garantisinin devamı için bu kadar bekledim, lpg montajı yapan fiat yetkili servislerinde kiti taktırırsanız garantiniz bozulmuyor, aracımın 2 yıl uzatılmış garantisi var bu nedenle bu işlem çok iyi olacak.
hayırlı olsun o zaman diyelim ..ben şimdilik yakıttan şikayetçi değilim ama ileride olabilir ... nasıl değişiklikler olduğunu ileriki günlerde yazarsan sevinirim..

asukasan
22/07/2011, 12:25
Bu lpg t-jet lere tutarsa ilk tercihim Tjet olacaktır :) Merakla bende bekliyorum

lpg zaten t-jetlerde tutuyor ve sorunsuz, ne silkeleme ne arıza ışığı hiçbir problem vermiyor, ben garanti problemim olmaması için turbo kitlerinin deha otoya gelmesini bekledim. yoksa iyi bir lpg dönüşüm istastonunda brc veya landirenzo nun turbo lpg kitini aracınıza taktırabiliyorsunuz. bu nedenle t-jete geçmekte acele edin derim :)

asukasan
22/07/2011, 12:27
hayırlı olsun o zaman diyelim ..ben şimdilik yakıttan şikayetçi değilim ama ileride olabilir ... nasıl değişiklikler olduğunu ileriki günlerde yazarsan sevinirim..

yakıt ve performans verilerini dönüşüm sonrası buradan bildireceğim, bu konuda çok araştırma yaptım ve işin arkasını bırakmadım, bakalım meyvasını bundan sonra yiyeceğiz.

blackdevil
24/07/2011, 22:12
arkadaşlar benim t-jet de tüplü 50 tl ye 300 km yol yapıyor 100 ile 120 km hız arasında. şehir içide 260 km yapıyor. not:klima hep açık.

The End
01/08/2011, 23:42
Ali bey; bende fire active'den tjete gecmek istiyorum fakat yakıt düşündürüyor. Ben şikayetçi değilim demişsiniz, şehir içi ve dışı yakıt tüketimi çukurova şartlarında nedir? Bende tarsustayım

rockforever
11/08/2011, 19:16
Ali bey; bende fire active'den tjete gecmek istiyorum fakat yakıt düşündürüyor. Ben şikayetçi değilim demişsiniz, şehir içi ve dışı yakıt tüketimi çukurova şartlarında nedir? Bende tarsustayım
msj ı yeni gördüm:) ankara ve ya istanbul trafiğinde eminim yakıt sorun olurdu fakat adana mersin gibi yerlerde yakıt daha az sıkıntılı doğal olarak... yakıt değerlerim örnegin megane 1.6 lardan ya da honda civic lerden daha fazla değil aynı zamanda onlardan daha seriyim hala sıkıntı çekerim diyorsan lpg taktırırsın olur biter...şu anki ş içi ortalamam 8.1/100 km

gptsport
26/08/2011, 12:07
Ayin 9 da yani cuma gunu fiat dehada 2000 tl ye gaz taktircim 6 taksit taktiktan snra yorumlari yapcam bu arada bnm aracim sehir ici 10 litre yakio yani bn ole goruyorum yol bilgissayirindan dogrumudur yoksa bnm aracim cokmu yakio bilgi verirseniz sewinirim...

rockforever
27/08/2011, 15:44
Ayin 9 da yani cuma gunu fiat dehada 2000 tl ye gaz taktircim 6 taksit taktiktan snra yorumlari yapcam bu arada bnm aracim sehir ici 10 litre yakio yani bn ole goruyorum yol bilgissayirindan dogrumudur yoksa bnm aracim cokmu yakio bilgi verirseniz sewinirim...
10 lt çok... benim 8.0 ...istanbulda senin ort normal kullanımda en fazla 9.0 olmalı...

asukasan
27/08/2011, 15:47
10 lt ne yaptın abi :) çok yakıyorsun. bende şehir içinde 8.0 - 8.5 arası seyrediyor.

gptsport
29/08/2011, 01:17
Ndndir pki 11 i bile goruyorum ortalama anlik 9 un altina dusmu desem yeridir bakimida yeni yapildi chip yk fitre orjinal eksoz orjinal ve deviri hep 2000 nin altinda tutarim basmam ztn bn ama ck yakiyor

rockforever
29/08/2011, 17:02
kullanımına göre değerler yüksek... ortalama km ni ve sıfırladıktan sonra kaç km yapmışsın öğrenebilirmiyim...

gptsport
31/08/2011, 00:54
bgn ısık yandı hemen 30 tl aldım bitince yazcam buraya 40 km fln yaptım ibre indi birazcık

gptsport
10/10/2011, 10:48
bugun bı bilgi aldım fiat t jet araclarda lpg garanti vermiyor landi yi türkiyeye getiren olgun denen firma garanti veriyor yanı deha aracınıza lpg takınca aracın yakıt ıle ılgılı olan garantisi bitiyor ama olgun denen firma garanti verdiği için sıkıntı olmuyor ama aracı deha otomotive götürmeniz gerekiyor örnegin aracınınz pendikte bozuldu kırmak oto araca garanti kapsamında bakmıyor bu arada kantarcı da yetkili olarak lpg takıyor iyi günler

asukasan
10/10/2011, 10:54
bugun bı bilgi aldım fiat t jet araclarda lpg garanti vermiyor landi yi türkiyeye getiren olgun denen firma garanti veriyor yanı deha aracınıza lpg takınca aracın yakıt ıle ılgılı olan garantisi bitiyor ama olgun denen firma garanti verdiği için sıkıntı olmuyor ama aracı deha otomotive götürmeniz gerekiyor örnegin aracınınz pendikte bozuldu kırmak oto araca garanti kapsamında bakmıyor bu arada kantarcı da yetkili olarak lpg takıyor iyi günler

bu bilgiyi fiat çağrı merkezini arayıp mı aldınız ?

asukasan
10/10/2011, 11:08
aracınıza fiat yetkili servisinde lpg kiti montajı yapıldığında araç yakıt sisteminden tüm motor aksamına kadar garanti kapsamındadır. sizin aldığınız bilgi şudur. landirenzo lpg kitlerini olgun lpg firması türkiyeye getirmektedir, doğal olarak bu ürünlerin garantisinide bu firma vermektedir. lpg li aracınızda lpg sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda bunun garantisini olgun lpg karşılamaktadır. tabi siz bunun için olgun lpg ye gitmeyeceksiniz, lpg montajını yapan servise gitmeniz gerekecektir. ayrıca lpg sistemi arıza yapan araç normal benzin sisteminde zaten çalışacaktır. yani fiat tarafından yapılan montaj sonrasında aracın motor aksamının garanti dışı kalması gibi bir şey söz konusu değildir. saygılar.

gptsport
12/10/2011, 09:00
bilmiyorum soguttular beni lpg den valla taksam mı takmasammı arada kalıyorum

gptsport
17/10/2011, 07:32
evt bugun aracıma lpg takalı 4 gün 350 km yol yaptım 70 gaz ile suan hiçbir problem yok arabayı benzinle ayırt etmek mumkun değil sanki benzinli gibi ancak enterasan gelen benzinim düşmesi cuma günü yarım depoydu hep gaz la dolandıgım halde yarım 3 kucuk cizgi asağısına indi

asukasan
17/10/2011, 10:35
evt bugun aracıma lpg takalı 4 gün 350 km yol yaptım 70 gaz ile suan hiçbir problem yok arabayı benzinle ayırt etmek mumkun değil sanki benzinli gibi ancak enterasan gelen benzinim düşmesi cuma günü yarım depoydu hep gaz la dolandıgım halde yarım 3 kucuk cizgi asağısına indi

hayırlısı olsun, güle güle kullanın...

sedini
17/10/2011, 10:41

Bildiğim kadarıyla araç ilk ısınana kadar benzin kullanıyor sonra gaza geçiyor.. ve kısa süreli stop sonrası motor sıcak olsa bile marş sırasındada benzinle çalışıyor araç ilk etapta.. dolayısıyla benzinin azalması bundan kaynaklıdır sanırım..

Castell
17/10/2011, 10:41
Hayırlıı olsun kardeşımm, tüketım değerlerınn zamanla daha da düşerr

asukasan
17/10/2011, 10:46
sıralı sistemlerde araç motor soğutma suyu sıcaklığı 40-45 derece olana kadar lpg ye geçirmiyor, özellikle kış aylarında bu geçiş daha uzun sürede olacağı için benzin tüketimi daha fazla olacaktır. daha önceki aracımda sıralı sistem lpg li idi, kışın iş yerine gider gelirken hiç lpg de kullanamadım, kısa mesafede ısınmadığı için devamlı benzinle gidip geliyordum :D . tam tüketim değerlerini bekliyoruz...

rockforever
17/10/2011, 11:18
hayırlı olsun güle güle kullan...

meltdown
17/10/2011, 16:34
Hasanın dediği gibi kışın motor biraz daha geç ısınabilir... 40*45 derece değil de 30 dereceye ayarlatırsan benzin konusunda daha tasarruflu olacağını düşünüyorum. Hangi markaydı LPG?

Stalker
18/10/2011, 11:59
40°'nin altında düşürme derim, bizim T-jetlerde turbo felan da olduğu için bırak biraz geç ısınsın azcık daha benzin yaksın ama motor ve tesisat daha sağlıklı kalsın.

rockforever
18/10/2011, 16:25
40°'nin altında düşürme derim, bizim T-jetlerde turbo felan da olduğu için bırak biraz geç ısınsın azcık daha benzin yaksın ama motor ve tesisat daha sağlıklı kalsın.
katılıyorum böylelikle motor daha sağlıklı olur...

gptsport
24/10/2011, 18:35
deha yetkili serviste takıldı landirenzo cok memnumun gazdan allah sukur sükür hiç sıkıntım yok 1200 km yol yaptım gazda ancak aracta gaz bitince benzine gecmiyor arac tekliyor yaz yemiyor ben elle benzine alıyorum bunu cozmem lazım sanırım yazılımsal olsa gerek

Burakcengizhanoglu
29/10/2011, 21:20
Ben brc kullanıyorum ve biraz sesli enjektörler sizdede öylemi?

Luc
13/11/2011, 01:30
Arkadaşlar LPG'yi söktüren var mı aranızda?
Sökülürken ne gibi işlemler yapılıyor, bir zararı oluyor mu gibi sorular aklıma takılıyor.

Tecrübesi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Luc
22/11/2011, 01:19
Arkadaşlar LPG'yi söktüren var mı aranızda?
Sökülürken ne gibi işlemler yapılıyor, bir zararı oluyor mu gibi sorular aklıma takılıyor.

Tecrübesi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Söktüren kimse olmadi mi hic?

gptsport
22/11/2011, 06:11
abi 2 milyar verdim sokmem herhalde ve soktukten sonra o kiti baska araca takamıomusun ruhsata işlenmiomus bana ole dediler

Luc
22/11/2011, 08:10
abi 2 milyar verdim sokmem herhalde ve soktukten sonra o kiti baska araca takamıomusun ruhsata işlenmiomus bana ole dediler

Bir arac buldum ama lpg'li. Korkuyorum acikcasi bu lpg olayindan. O yuzden sorayim demistim :D

Sent from my GT-I9100 using

asukasan
22/11/2011, 09:00
Lpg kitini kimse kolay kolay sökmez, çünkü o kit o araçtan başkasında kullanılamıyor, projesine cihazın tüm seri noları işleniyor. Lpg li araç bulduysanız ve içinizin rahat etmesini istiyorsanız, aracı aldıktan sonra iyi bir lpg dönüşüm servisinde bağlantı elemanlarını, hortumlarını ve tesisatını kontrol ettiriniz.

Luc
22/11/2011, 09:05
Lpg kitini kimse kolay kolay sökmez, çünkü o kit o araçtan başkasında kullanılamıyor, projesine cihazın tüm seri noları işleniyor. Lpg li araç bulduysanız ve içinizin rahat etmesini istiyorsanız, aracı aldıktan sonra iyi bir lpg dönüşüm servisinde bağlantı elemanlarını, hortumlarını ve tesisatını kontrol ettiriniz.

Bu iyi olmadı, söker satardık ya :motorcu:

buzgibi
27/11/2011, 07:14
Arkadaşlar bende t-jet time lpg dönüşüm sistemi taktırdım gerçektende tadı daha başka oldu
İlk denemem de araç 10 tl ile 48,5 km gitti
2. denememde 20 tl lpg ile ise 103.7 km gitti yakıt kpg ye geçmeden kesinlikle kalkış yapmadım.

asukasan
28/11/2011, 09:11
Arkadaşlar bende t-jet time lpg dönüşüm sistemi taktırdım gerçektende tadı daha başka oldu
2. denememde 20 tl lpg ile ise 103.7 km gitti yakıt kpg ye geçmeden kesinlikle kalkış yapmadım.

hayırlısı olsun, iyi günlerde kullanın, yakıt değerleri çok iyi, hem performans hem ekonomi, tadı başka olur taiki :)

df139
28/11/2011, 14:13
slm bn de taktırmak istiyorum t-jet ama benzinle arasında çok fark yok diyorlar ayrıca lpg motoru belli bi süreden sonra bitiriyormuş. bu bilgi dogrumudur arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tşler

asukasan
28/11/2011, 14:20
slm bn de taktırmak istiyorum t-jet ama benzinle arasında çok fark yok diyorlar ayrıca lpg motoru belli bi süreden sonra bitiriyormuş. bu bilgi dogrumudur arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tşler

yukarıda taktıran arkadaş değerleri vermiş, lpg ile benzin fiyat farkı açıkça ortada, daha önceki aracıma lpg dönüşümü yaptırmıştım, neredeyse %40 gibi bir tasarruf sağlanıyor, ayrıca lpg ile ilgili forumda birçok yazılarımız var, lpg motor ömrünü uzatır, motor için faydalıdır, yeterki iyi ve işinehli bir usta ve profesyonel çalışan bir lpg dönüşüm istasyonunda sistemin yapılması. şimdiden hayırlısı olsun.

ZAK1980
28/11/2011, 15:35
Yakında LPG günahtır dıye duyarsam sasırmayacagım zaten arkadaslar benzın malum mecburen lpg ye takılıyoruz lpg motoru bıtırır,zararlıdır falan yorumları çok dogrumuudr bılmem ama ekonomık oldugu kesın pıyasada 100 bın -150 bın kmsını lpg ıle yapmıs araclar var bu denlı zararlı olsa bu araclar olurmu zaten ülkemızde mıllet ortalama 100 bıne gelınce aracını satıyor yenısını alıyor su an ben taktırsam 17600 kmde 80-90 bın km kadar kullanırım aracı yeterkı bakımları ıyı yapılsın lpg olayı ıyı olsun benım ennıstenın 19 yıllık aracında lpg var aracın motoru gıdıyor sadece kaportada dokuntu var ve gorsel olarak ıc mekanda motordada ufak tefek seyler var ama arac kolay kolay yolda bırakmıyor artık kendısıde araca bakmıyor zaten hiç.
Lpg artık benzınden dolayı mecburı oldu ıstesekte ıstemesekte tehlıkelımı oda tartısılır deposunun benzın deposundan saglam oldugu kesın ,benzın gıbıde anı alevlenme rıskıde olmadıgı soylenıyor ama ısını bılmıyen ,kotu lpg montajı herhalıkarde sıze zarar verecektır

df139
28/11/2011, 16:00
teşekkur ederim arkadaşlar :)

ZAK1980
28/11/2011, 16:13
Emre aracı benzınlıde calıstırdık hemen gıtmeyıp lpg ye gecmesını beklıyorz ve ondan sonra lpg ıle gıdıyoruz yanı oldukca mantıklı benzınden tasarruf bak bunu ben bılmıyordum lpg taktırdıgımda uygularım bu arada bu lpg ye gecme suresi nedakar oluyor arac rolantıde 5dk mı calısıyor yoksa motor ısısı bellı bır sureye ulasıncamı lpg ye gecıyor

buzgibi
28/11/2011, 18:41
Emre aracı benzınlıde calıstırdık hemen gıtmeyıp lpg ye gecmesını beklıyorz ve ondan sonra lpg ıle gıdıyoruz yanı oldukca mantıklı benzınden tasarruf bak bunu ben bılmıyordum lpg taktırdıgımda uygularım bu arada bu lpg ye gecme suresi nedakar oluyor arac rolantıde 5dk mı calısıyor yoksa motor ısısı bellı bır sureye ulasıncamı lpg ye gecıyor

Merhaba hocam motor belli bir ısıya gelince otomatik geçiyor.

asukasan
28/11/2011, 18:46
motor soğutma suyu sıcaklığı 45 - 50 derece olduktan sonra lpg ye geçi oluyor, kış aylarında benzin tüketimi biraz fazla oluyor çünkü araç geç ısındığından daha fazla süre benzinde çalışıyor.

buzgibi
28/11/2011, 18:48

Yok arkadaşım öyle bişe birşey 2000 yılında 94 tipo s im vardı 4 sene tüple bindim araba 200000 bine geldi tık yoktu maşallah

ResuscitateR
20/12/2011, 11:01
T-jet'ine Lovato marka LPG taktıranınız varmı peki? ED 088'de var sanırım ama uzun zamandır offline. Bildiğim kadarı iLe diğer markaLardaki gibi turbo araçlara özel bi kitLeri de yok. BRC yada Landi Renzo düşünüyodum ama ankarada 4-5 aracımıza lpg takan ustamız t-jet'Lere LOVATA taktım bi sorun yaşamadık dedi (daha doğrusu demiş bizim pedere ki oda yıLLarın ustasıdır ben istanbuLda oLduğum için o haLLedicek LPG işini) İşçiliğinin iyi oLacağına eminim de 7-8 yıLdır LPG kuLLanıcısı oLarak kuşku kuşku kuşku işte..

Luc
20/12/2011, 11:18
T-jet'ine Lovato marka LPG taktıranınız varmı peki? ED 088'de var sanırım ama uzun zamandır offline. Bildiğim kadarı iLe diğer markaLardaki gibi turbo araçlara özel bi kitLeri de yok. BRC yada Landi Renzo düşünüyodum ama ankarada 4-5 aracımıza lpg takan ustamız t-jet'Lere LOVATA taktım bi sorun yaşamadık dedi (daha doğrusu demiş bizim pedere ki oda yıLLarın ustasıdır ben istanbuLda oLduğum için o haLLedicek LPG işini) İşçiliğinin iyi oLacağına eminim de 7-8 yıLdır LPG kuLLanıcısı oLarak kuşku kuşku kuşku işte..

Damla Otogaz TR distributoru Lovato'nun. Yeni Turbo kit'i de var. Smart diye yeni çıkardılar. Sitesini bir incelemende yarar var. Lovato'nun kalitesi tartışılmaz LPG konusunda.

ResuscitateR
20/12/2011, 12:53
Görüştüm az evveL orası ise. Araçta yazılım olucak 150 hp civarı olucak dedim. OBD II kitini uyguLicaz dedi. Düşük hacimli yüksek performanslı araçlar için OBD II kiti önerip uyguluyoruz bir sıkıntı yaşamadık yaşatmıyoruz da dedi. 160 hp ye kadar regülatörü destekliyomuş ve ayar kalibrasyon gibi sıkıntılar yaşamazsın Sistemin ecu'su araçtan aldığı verilerle kendini güncelleyip anlık ayarlama yapıyo dedi. Daha büyük regülatör için 200 tl fark veriyosunuz ama gerek kalmaz dedi. Haftaya araç aLınıpta uygulama yapılınca anlaşılcak durum.
Son oLarakta araca yaptıracağım remap olayını da LPG'den sonra yaptırmak durumundayım umarım bi sıkıntı yaşamam. Bu konuda da yazılım yapan arkadaşlardan fikir almam lazım.

Luc
20/12/2011, 13:42
Görüştüm az evveL orası ise. Araçta yazılım olucak 150 hp civarı olucak dedim. OBD II kitini uyguLicaz dedi. Düşük hacimli yüksek performanslı araçlar için OBD II kiti önerip uyguluyoruz bir sıkıntı yaşamadık yaşatmıyoruz da dedi. 160 hp ye kadar regülatörü destekliyomuş ve ayar kalibrasyon gibi sıkıntılar yaşamazsın Sistemin ecu'su araçtan aldığı verilerle kendini güncelleyip anlık ayarlama yapıyo dedi. Daha büyük regülatör için 200 tl fark veriyosunuz ama gerek kalmaz dedi. Haftaya araç aLınıpta uygulama yapılınca anlaşılcak durum.
Son oLarakta araca yaptıracağım remap olayını da LPG'den sonra yaptırmak durumundayım umarım bi sıkıntı yaşamam. Bu konuda da yazılım yapan arkadaşlardan fikir almam lazım.

İyiymis, 155PS falan aliyorsun yazilimla. Eger uygulama basarili olursa tecrubelerini paylasirsan sevinirim.

155 Beygir ile lpg cok psiko olur herhalde. Haftaya goruruz insallah :)

Sent from my GT-I9100

effect1903
24/12/2011, 17:56
Arkadaşlar bende yakın zamanda t-jet almayı düşünüyorum, lpg siz alırsam bende lpg taktırıp kullanmayı düşünüyorum.. Yorumları okudum gayet olumlu yönde, uzun süreli kullanımda herhangi bir sıkıntı yok değil mi? Birde taktıracağım zaman bana hangi markanın lpg kitini önerirsiniz? Birde şöyle birşey duydum yetkili servislerde lpg montajı yapıyor diye, bu doğrumudur?

ResuscitateR
25/12/2011, 14:18
Benim t-jet oLayi yine erteLendi! HayırLısı oLsun dicem de kısmetsizLik yakami bırakmio.. 40'ından sonra antrapoza girince binicem bu gidişLe!!!

ResuscitateR
25/12/2011, 14:19
Arkadaşlar bende yakın zamanda t-jet almayı düşünüyorum, lpg siz alırsam bende lpg taktırıp kullanmayı düşünüyorum.. Yorumları okudum gayet olumlu yönde, uzun süreli kullanımda herhangi bir sıkıntı yok değil mi? Birde taktıracağım zaman bana hangi markanın lpg kitini önerirsiniz? Birde şöyle birşey duydum yetkili servislerde lpg montajı yapıyor diye, bu doğrumudur?

T-Jet'Ler için geçerLi deiL biLdiğim kadarı iLe..

Semih Kurtulmus
25/12/2011, 15:15
Daha yeni aldım arabamı ve ondan önce aylardan beri 2. el baktım temiz bir punto bulamamıştım en son t jet sport bulmuştum ve çok hoşuma gitmişti fakat o da satış sorunlarından dolayı iptal oldu.. Almayı planladığım ve öğrenci olduğum için lpg sini araştırmıştım .. Ustaların dediklerine göre normal lpg lere göre farklı bir işlem yapılıyormuş ve 2 bin lira gibi bir fiyat biçmişlerdi .. Ayrıca performanstan kayıp çok fazla olmazmış ama yakıt tasarrufu hakkında birşey diyemediler :) Yani benim buradan anladığım aşırı bir tasarruf bekleme gibi bir cümle oldu :)

Semih Kurtulmus
25/12/2011, 15:18
Ayrıca artık lpg zararlı değildir bazı arkadaşlar sormuşlar .. Mesela gidip opetteki çalışanlara sorarsanız şuanda satışta olan gazların sistemini anlatırlar .. Tek sıkıntı şu arkada bombayla gidiyorsunuz :D

ntcn 17
25/12/2011, 18:15
t-jete lpg denemiş ve aylar boyunca kullanmış birisi olarak brc turbo kitli lpg sistemi gayet uyumlu ve performanstan bizim araçta kesinlikle düşüş olmadı .

effect1903
25/12/2011, 19:10
t-jete lpg denemiş ve aylar boyunca kullanmış birisi olarak brc turbo kitli lpg sistemi gayet uyumlu ve performanstan bizim araçta kesinlikle düşüş olmadı .

Teşekkürler o zaman brc turbo kit en iyi seçim olacak herhalde.. Peki lpg ile normal kullanımda 100 km de lt olarak tüketiminiz ne idi?

rockforever
26/12/2011, 10:16
Benim t-jet oLayi yine erteLendi! HayırLısı oLsun dicem de kısmetsizLik yakami bırakmio.. 40'ından sonra antrapoza girince binicem bu gidişLe!!!
ben 36 da aldım ancak 4 yılım var senin hesaba göre ölemi:)

Semih Kurtulmus
26/12/2011, 11:57

hahaha :w00t2000: valla o işin yaşı olmaz diye düşünüyorum mesela ben z4 e bayılırım geçenlerde gördüğüm z4 'ün içinde ortalama 60 yaşında adam vardı :D Bakalım sözünü aldım umarım okulu bir an önce bitirip bende binebilirim z4 e :)

Semih Kurtulmus
26/12/2011, 12:02

Ayrıca arabam alınmadan önce çok istedim t jet sport (siyah) olsun diye ama olmadı :realmad: ona bi siyah kemik jant takardım peh tadından yenmez :realmad:

Luc
27/12/2011, 11:07
Damla Otogaz TR distributoru Lovato'nun. Yeni Turbo kit'i de var. Smart diye yeni çıkardılar. Sitesini bir incelemende yarar var. Lovato'nun kalitesi tartışılmaz LPG konusunda.

Bu arada kendi sahsi gorusum. (Sahsi gorusumdur kimseyi baglamaz) Gecen aylarda lpg'li bi arac deneme sansim oldu.

Bence Turbo araca LPG takmak cinayettir :D

Sent from my GT-I9100

Stalker
27/12/2011, 20:30
Brc turbo kit var bende de, 1.5 yıl oldu sorunsuz çalışıyor araç. Hem fiyat hem performans açısından memnunum taktırdığıma, aracı soğuk kullanırken biraz daha dikkatli olduktan ve motoru çok zorlayacağınız zaman benzine geçiş yaptıktan sonra hiçbir sıkıntı olmaz, en azından bizim motorlarda olmuyor.

Ayda 300-400tl benzin parası yerine 200-250 tl veriyorsun, ilk sene bu kar zaten kitin aylık ödemesine denk geliyor. Bu tüketimle 10-12 ay sonra net kara geçersin.

ResuscitateR
30/12/2011, 11:16
40'ından sonra üstü açık kırmızı bi araba gider abi bize :D
Bendeki şanssızLık öğretmen atamaLarından tutunda demir'e çimentoya geLen zamLa bile alakaLı o derece yani :)

rockforever
30/12/2011, 12:19
40'ından sonra üstü açık kırmızı bi araba gider abi bize :D
Bendeki şanssızLık öğretmen atamaLarından tutunda demir'e çimentoya geLen zamLa bile alakaLı o derece yani :)
konu lpg ,konuyu kirletiyoruz ama ;valla imkanım oldukça daha spor ve hızlı araba seçeceğim kimse beni anam babam usulu araç almaya ikna edemez eşim bile (bu arada görmesin bu mesajı:))

effect1903
30/12/2011, 13:32
T- jette lpg de yakıt tüketimi nasıl arkadaşlar?

buzgibi
01/01/2012, 20:47
hocam tüketim 20 tl ye 100 km bence gayuet iyi ama sakin kullanımda eger arabayı zorlarsan 72 de tıkanıyor araba

effect1903
01/01/2012, 21:27
hocam tüketim 20 tl ye 100 km bence gayuet iyi ama sakin kullanımda eger arabayı zorlarsan 72 de tıkanıyor araba

Cevap için teşekkürler.. Bu değer çok iyi gerçekten, dizelle aynı gibi :)

buzgibi
01/01/2012, 22:43
Cevap için teşekkürler.. Bu değer çok iyi gerçekten, dizelle aynı gibi :)

Evet hocam güzel rakamlar hemen hemen dizele yakın gibi

effect1903
01/01/2012, 22:49
Evet hocam güzel rakamlar hemen hemen dizele yakın gibi

Teşekkürler Emre abi bende yarın t-jet ime kavuşuyorum inşallah ekspertizde de iyi çıkarda alırım :)

buzgibi
01/01/2012, 22:52
Teşekkürler Emre abi bende yarın t-jet ime kavuşuyorum inşallah ekspertizde de iyi çıkarda alırım :)

İnşallah kardeşim hayırlı günlerde kullanırsın inşallah sorunsuz binersin umarım

Alp Er Tunga
17/01/2012, 23:28
merhabalar tjetlerde lpg kullanan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bi sorum olacak.
araçtan performans istendiği zamanlarda lpgden benzine aldıktan sonra performansında veya başka bişeyde sorun olur mu ? yani demek istediğim aracın sisteminde lpg olmasına rağmen benzine alındığında sanki hiç lpg olmamış gibi benzin performansı alınabilinir mi ?

mutunch
20/01/2012, 00:01
merhabalar tjetlerde lpg kullanan veya bu konuda bilgisi olan arkadaşlara bi sorum olacak.
araçtan performans istendiği zamanlarda lpgden benzine aldıktan sonra performansında veya başka bişeyde sorun olur mu ? yani demek istediğim aracın sisteminde lpg olmasına rağmen benzine alındığında sanki hiç lpg olmamış gibi benzin performansı alınabilinir mi ?

benim bu konuda bir sıkıntım olmuyor. yani benzinde de lpgde de basınca gidiyor. tabi ki lpgde br miktar performans kaybı ve de gaz tepkisinin gecikmesi durumu var ama bu durum ihmal edilebilir düzeyde.

efe_erdem
07/02/2012, 17:42
Arkadaşlar şu andaki lpg fiyatları ve benzin fiyatlarını göz önünde bulundurarak t jetlerniz km de ne kadar yakıyor benzın ve lpg olarak ayrı ayrı?

mutunch
14/02/2012, 11:25
valla hocam benzinde ne yaktığını bilmiyorum ancak, malum kış şartları yüzünden geç ısınıyor ve benzini de yakmaya başladı şimdilerde :)
Onun dışında uzun yol verisi verebileceğim çünkü haftada en az 500 km uzun yolum oluyor.
Hava sıcakken 17-18 kuruş civarı yakıyordu arabam lpgde ve sakin uzun yol kullanımında. Yolum ise boş iniş çıkışı ve virajı olan bir güzergah. Isparta-Konya arası.
Ancak şu anda soğukların ve de sağolsunlar yapılan zamların etkisi ile 20-21 kuruş civarı uzun yol tüketimi elde ediyorum.
Yazdığım bu rakamlardan benzinde yapılmış takribi km'yi düşüyorum ve de kullanım içerisinde 10-20 km civarı şehir içi kullanımı var gerisi uzun yol.

Stalker
26/02/2012, 12:22

Benzine geçince motor eski performansına kavuşur fakat araç yaklaşık 50kg daha ağır olduğu için (lpg sistemi ve yakıtı) bu kalkışlarda ve son süratte çok az da olsa olumsuz bir etki yaratır.. Süre tutmadıktan sonra anlamazsın bile.
Öte yandan LPG takılan araçlarda (depolar da full ise) viraj dönme kabiliyeti biraz daha iyileşir, aracın ağırlık merkezi önden ortaya hafif kaydığı için.

effect1903
01/03/2012, 19:40
Arkadaşlar uzun süredir t-jetinde lpg kulananlar uzun vadede nasıl acaba herhangi bir sıkıntı varmı? Memnunmusunuz?

mutunch
02/03/2012, 10:07
Arkadaşlar uzun süredir t-jetinde lpg kulananlar uzun vadede nasıl acaba herhangi bir sıkıntı varmı? Memnunmusunuz?

Yaklaşık 12 bin km oldu LPG taktıralı, çoğunlukla uzun yol gidiyorum ve şimdiye kadar herhangi büyük bir sıkıntısını görmedim.
BRC turbo kit kullanıyorum, gözüme çarpan birkaç ufak şey var.
Mesela aracı stop etmeden önce rolantide çalışırken eksozdan benzinde geldiği gibi stabil bir ses değil de sanki arada hafif pın pın pıpıpın şeklinde bir ses geliyor ama bildiğim kadarıyla LPG biraz vuruntu yapıyor. O sesi buna bağlıyorum.
Buna ilaveten yalnızca 2. viteste yaşadığım bir durum var, ikinci viteste sakin giderken 2000 devir civarı gaza hafif yüklenmelerde araba biraz silkeliyor gibi ama bunu sadece ben hissediyorum. Binenlerden öyle bir uyarı duymadım şimdiye kadar. Ancak hızlanma isteklerinde ise böyle bir sorun yok. Akıcı bir şekilde benzinden farkı yokmuşçasına hızlanıyor arabam. O silkeleme de sanırım bujilerle alakalı ancak NGK'dan başka buji kullanamıyoruz diye biliyorum ve o yüzden de çok kafama takmıyorum.

LPG kitiyle ilgili olarak ise geçen hafta sonu gaz filtremi değiştirdim ve 10000 kmlik yolun yarısında opet, yarısında ise shell in gazını kullandım. Filtrem ise tertemizdi, hatta değiştiren usta bile şaşırdı. Opet kirletiyordu filtreyi falan dedi.

Genel olarak LPG'den memnunum, performans istediğiniz zaman ayağınızın altında oluyor ve uğraştığım zaman ise multijetler kadar yakabiliyorum kuruş bazında.

İşçiliği sağlam olan bir yerde turbo kitli ve kaliteli bir marka ile dönüşüm uygulanabilir ;)

effect1903
02/03/2012, 11:31
Yaklaşık 12 bin km oldu LPG taktıralı, çoğunlukla uzun yol gidiyorum ve şimdiye kadar herhangi büyük bir sıkıntısını görmedim.
Mesela aracı stop etmeden önce rolantide çalışırken eksozdan benzinde geldiği gibi stabil bir ses değil de sanki arada hafif pın pın pıpıpın şeklinde bir ses geliyor ama bildiğim kadarıyla LPG biraz vuruntu yapıyor. O sesi buna bağlıyorum.
Buna ilaveten yalnızca 2. viteste yaşadığım bir durum var, ikinci viteste sakin giderken 2000 devir civarı gaza hafif yüklenmelerde araba biraz silkeliyor gibi ama bunu sadece ben hissediyorum. Binenlerden öyle bir uyarı duymadım şimdiye kadar. Ancak hızlanma isteklerinde ise böyle bir sorun yok. Akıcı bir şekilde benzinden farkı yokmuşçasına hızlanıyor arabam. O silkeleme de sanırım bujilerle alakalı ancak NGK'dan başka buji kullanamıyoruz diye biliyorum ve o yüzden de çok kafama takmıyorum.

LPG kitiyle ilgili olarak ise geçen hafta sonu gaz filtremi değiştirdim ve 10000 kmlik yolun yarısında opet, yarısında ise shell in gazını kullandım. Filtrem ise tertemizdi, hatta değiştiren usta bile şaşırdı. Opet kirletiyordu filtreyi falan dedi.

Genel olarak LPG'den memnunum, performans istediğiniz zaman ayağınızın altında oluyor ve uğraştığım zaman ise multijetler kadar yakabiliyorum kuruş bazında.

İşçiliği sağlam olan bir yerde turbo kitli ve kaliteli bir marka ile dönüşüm uygulanabilir ;)

Cevap için teşekkürler. Şimdilik düşünüyorum bakalım araştırıyorum dediğiniz gibi brc turbo kit en iyisi herhalde bizim araçlara, kısmet olursa onu taktırırım. Birde merak ettiğim brc de pipo yöntemi varmış herhalde manifoldu delmeden yapılıyormuş sizin araçta da öylemi yapıldı acaba?

mutunch
02/03/2012, 11:50
Cevap için teşekkürler. Şimdilik düşünüyorum bakalım araştırıyorum dediğiniz gibi brc turbo kit en iyisi herhalde bizim araçlara, kısmet olursa onu taktırırım. Birde merak ettiğim brc de pipo yöntemi varmış herhalde manifoldu delmeden yapılıyormuş sizin araçta da öylemi yapıldı acaba?

Ben dönüşümü Ankara Mocan Oatogazda yaptırdım ve gerçekten de tecrübe olarak ve de internette yapılan küçük araştırmalarım sonucu onları tercih ettim.
Benim de sorum o idi pipo yöntemi oluyor mu dedim, ancak bizim araçlar için piponun uygulanamadığı ve de manifoldun delinmesinin mecbur olduğunu öğrendim.

BRC turbo kit doğru tercih olur, Ankara'ya yakınsan Mocan, değilsen de Kocaeli'de Faruk Sevgili'yi tavsiye ederim.

Stalker
02/03/2012, 15:30
BRC kit kullanıyorum, (gerçi turbo kitli çoğu markada da sıkıntı yok diye biliyorum). 22000'de taktırdım, 48000 oldu, 1.5 sene devirdim hiç sıkıntım olmadı diyebilirim. Bir kere ayar yaptırmak dışında sadece filtre değişimi için gittim LPG'ciye. Ortalama 20 kuruş yakıyor günümüz fiyatlarıyla, ilki de taktırmışım diyorum maşallah :)

Araçta düşük devirde tam gaz yüklenilmesi sırasında birkaç saniyelik sarsma/silkinti oluyorsa, bujilerden ziyade bobinlere baktır. Ben aracı ilk aldığımda dahi bunu hissetmiştim, fakat bir türlü beyin de kayıt oluşturmuyordu. Bujileri yenilediler, karbon clean uyguladılar ama geçmedi. Arada sırada oluyordu. Lpg taktırınca ve belli bir km yapınca bu bariz ortaya çıktı. 2 silindirdeki bobinleri değiştirdim ve şu anda 2,3,4 hangi vites hangi devir olursa olsun, dip gaz yapınca silkeleme olmuyor. Bobinleri kontrol ettirmeyi unutmayın.

halils2
03/03/2012, 01:06
az önce gelirken shell lpg fiyatına gözüm takıldı 2.75tl olmuş. Ankara ve civarında kaçtan alıyorsunuz lpg yi? hesaplarıma göre ortalama lpg fiyatı ile benzin fiyatı arasındaki fark 1,4tl nin altına inerse lpg taktırmanın bi anlamı kalmıyor çünkü ortalama karı 8kr oluyor. şuan brc, lovato vb kit + ruhsat işletme meblağı 1750tl tuttuğuna göre 8 kr kardan yaklaşık 22000km yol yapmamız gerekiyor ki lpg kendini amorti etsin ve kara geçelim. yani yakın gelecekte lpg kullanmamın da bir anlamı kalmayacak gibi :)

mutunch
12/03/2012, 22:58
BRC kit kullanıyorum, (gerçi turbo kitli çoğu markada da sıkıntı yok diye biliyorum). 22000'de taktırdım, 48000 oldu, 1.5 sene devirdim hiç sıkıntım olmadı diyebilirim. Bir kere ayar yaptırmak dışında sadece filtre değişimi için gittim LPG'ciye. Ortalama 20 kuruş yakıyor günümüz fiyatlarıyla, ilki de taktırmışım diyorum maşallah :)

Araçta düşük devirde tam gaz yüklenilmesi sırasında birkaç saniyelik sarsma/silkinti oluyorsa, bujilerden ziyade bobinlere baktır. Ben aracı ilk aldığımda dahi bunu hissetmiştim, fakat bir türlü beyin de kayıt oluşturmuyordu. Bujileri yenilediler, karbon clean uyguladılar ama geçmedi. Arada sırada oluyordu. Lpg taktırınca ve belli bir km yapınca bu bariz ortaya çıktı. 2 silindirdeki bobinleri değiştirdim ve şu anda 2,3,4 hangi vites hangi devir olursa olsun, dip gaz yapınca silkeleme olmuyor. Bobinleri kontrol ettirmeyi unutmayın.

anladım hocam, teşekkürler yardımın için. Ancak yaşadığım ve bulunduğum çevrede bu motordan anlayan sağlam birisini bulana kadar bekleyeceğim sanırım :( Ancak İstanbul veya Ankara gibi büyük bir şehre gidersem oralarda sorarım. Bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu peki ?

Stalker
16/03/2012, 17:04
anladım hocam, teşekkürler yardımın için. Ancak yaşadığım ve bulunduğum çevrede bu motordan anlayan sağlam birisini bulana kadar bekleyeceğim sanırım :( Ancak İstanbul veya Ankara gibi büyük bir şehre gidersem oralarda sorarım. Bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu peki ?

O şekilde kullanmanın tabii zararı olur ama yolda bırakmaz seni.
Servise gidene kadar aracı pek dip gaz yapmadan sakin kullanmanı tavsiye ederim, böylece olası bir zararı minimuma indirmiş olursun.

Ayberk0616
20/03/2012, 18:01
Arkadaşlar son zamlardan sonra LPG işini cidden düşünmeye başladım geçen ay 320 tl harcadım bu ayda 400 ü bulucak benzin harcamam.
Ankarada t-jet'lere lpg konusunda deneyimli firmalar hangileridir? Ankarada taktıran var mı?

effect1903
20/03/2012, 19:53
Ayberk lpg işini bende ciddi olarak düşünüyorum yakın bir zamanda taktıracağım bizim t-jet ler için en çok brc turbo kit'in adını duydum çok taktırıp sorunsuz kullanan varmış ben birde zavoli süper kit'i araştırıyorum burada taktırabileceğim çok iyi bir yetkili servisi var. Ankarada brc için en iyi mocan otogaz varmış t-jet lere montaj yapmışlar sanırım bir araştır istersen.

Ayberk0616
20/03/2012, 20:08
Ayberk lpg işini bende ciddi olarak düşünüyorum yakın bir zamanda taktıracağım bizim t-jet ler için en çok brc turbo kit'in adını duydum çok taktırıp sorunsuz kullanan varmış ben birde zavoli süper kit'i araştırıyorum burada taktırabileceğim çok iyi bir yetkili servisi var. Ankarada brc için en iyi mocan otogaz varmış t-jet lere montaj yapmışlar sanırım bir araştır istersen.
Mehmet abi ben araştırdım ankarada yetkili serviste tan oto ve karataşta landi renzo turbo kit taktırabiliyorum yada belirttiğim gibi mocan gaz t-jetlere montaj yapmış baya sıkıntısız kullanan çok bakalım durumumu ayarlayıp taktırıcam her kmde zarardayız :D zararın neresinden dönersek kardayız :D brc turbo kit 1550tl nakit fiyatı mocan gazın verdiği fiyat,Tan oto 2300tl landirenzo turbo kite fiyat verdi

effect1903
20/03/2012, 21:06
Mehmet abi ben araştırdım ankarada yetkili serviste tan oto ve karataşta landi renzo turbo kit taktırabiliyorum yada belirttiğim gibi mocan gaz t-jetlere montaj yapmış baya sıkıntısız kullanan çok bakalım durumumu ayarlayıp taktırıcam her kmde zarardayız :D zararın neresinden dönersek kardayız :D brc turbo kit 1550tl nakit fiyatı mocan gazın verdiği fiyat,Tan oto 2300tl landirenzo turbo kite fiyat verdi

Evet kardeşim her km de zarardayız :) hele ki bu zamlardan sonra. Eğer 2300 tl'ye kadar çıkabiliyorsan bence prins taktır en iyi sistem prins ayrıca prinsde sübap yağlama sistemi de mevcut benim durumum elverse prins taktırırm ama brc turbo kit yada zavoli süper kit den birini taktıracağım sanırım banada zavoli süper kit için burada ki en iyi servisi 1600 tl 10 taksit fyat verdi. Hadi hayırlısı bakalım taktırdığımızda burada paylaşalım deneyimlerimizi...

Ayberk0616
20/03/2012, 22:12
Bakalım benim işler perşembe cuma günü netleşicek ama brc güzeldir tjetlere hep turbo kit takmışlar sıkıntı yok :) 1550tlye taktırıcam bide 150 tl muayene olur 1700tl tamamdır.10 kuruş kar etsek kmde 17bin sonra lpgyi amorti ederiz ki bu benim için 10-11 ay yapar :D

Bide en azından az yaksın diye direksiyon başında şaklabanlık yapmak zorunda kalmıycak t-jeti adam gibi basa basa kullanıcam :D

mutunch
23/03/2012, 00:01
Bakalım benim işler perşembe cuma günü netleşicek ama brc güzeldir tjetlere hep turbo kit takmışlar sıkıntı yok :) 1550tlye taktırıcam bide 150 tl muayene olur 1700tl tamamdır.10 kuruş kar etsek kmde 17bin sonra lpgyi amorti ederiz ki bu benim için 10-11 ay yapar :D

Bide en azından az yaksın diye direksiyon başında şaklabanlık yapmak zorunda kalmıycak t-jeti adam gibi basa basa kullanıcam :D

Ayberk selam, ben de Ankara Mocan'da taktırdım ve şu anda 12 bin km oldu, sorunsuz kullanıyorum nazar değmesin :) yalnız rahat rahat basa basa giderim derim diyorsan bence bir kere daha düşün, çünkü devirli kullandığın zaman gazı da yakıyor bizim canavarlar :D ben arada bir yüklenerek sürüyorum ve hem tasarruf hem de performanstan ödün vermemiş oluyorum. fiyat güzel, taktır rahat rahat bin sen de ;) şimdiden hayırlı olsun

Ayberk0616
23/03/2012, 00:05
Ayberk selam, ben de Ankara Mocan'da taktırdım ve şu anda 12 bin km oldu, sorunsuz kullanıyorum nazar değmesin :) yalnız rahat rahat basa basa giderim derim diyorsan bence bir kere daha düşün, çünkü devirli kullandığın zaman gazı da yakıyor bizim canavarlar :D ben arada bir yüklenerek sürüyorum ve hem tasarruf hem de performanstan ödün vermemiş oluyorum. fiyat güzel, taktır rahat rahat bin sen de ;) şimdiden hayırlı olsun

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için
Bakalım yarın gidip konuşucam kısmetse nedir ne değidir diye kararımı verip taktırıcam

Ayberk0616
25/03/2012, 15:26
Bakalım bi aksilik çıkmazsa bu hafta lpg taktırıcam :)
Mocangaz'da BRC turbo kit gelişmeleri yazarım

mutunch
26/03/2012, 13:13
Mocanı seçerek doğru tercih yapmışsın ;)

Ayberk0616
26/03/2012, 18:48
Evet arkadaşlar lpgyi bu gün taktırdım.BRC turbo kit
İlk izlenimler güzel montajı(işçiliklerini) çok beğendim herşey istediğim gibi
Kullandıkça kullandıkça yakıt tüketimimi yazarım buraya ilk 3 depo yakıt hesaplama dediler gaz tam oturana kadar

effect1903
26/03/2012, 19:01
Haydi hayırlı olsun Ayberk, artık arabanı daha bir keyifle kullanırsın darısı bizim başımıza :) kullandıkça izlenimlerini bekliyoruz.

Ayberk0616
27/03/2012, 18:57
Haydi hayırlı olsun Ayberk, artık arabanı daha bir keyifle kullanırsın darısı bizim başımıza :) kullandıkça izlenimlerini bekliyoruz.

Teşekkürler abi darısı senin başına :)
En kısa sürede taktır hiç bekleme abi zararın neresinden dönersen kardır :D

faktis
29/03/2012, 18:28
Sevgili forumdaşlarım :)
yakıt tüketimlerinizi tam dolu depo ile yapıp 100KM/LT olarak bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim.
T-jet ile aracı sıkıştırmak suretiyle ne gibi veri elde ediyorsunuz? Ayrıca sıkıştırmadan sakin kullanımda tüketim nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Ayberk0616
29/03/2012, 19:37
Sevgili forumdaşlarım :)
yakıt tüketimlerinizi tam dolu depo ile yapıp 100KM/LT olarak bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim.
T-jet ile aracı sıkıştırmak suretiyle ne gibi veri elde ediyorsunuz? Ayrıca sıkıştırmadan sakin kullanımda tüketim nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Ankaradasın sanırım.T-jet ile şehir içinde 10 lt lpg tüketirsin buda 25krş eder.Şahsen benimki öyle :D
Taktırmak istersen BRC turbo kit öneririm.Mocan gazda taktırdım adamların montajı falan gayet iyi :)

ZAK1980
29/03/2012, 20:02
Ankaradasın sanırım.T-jet ile şehir içinde 10 lt lpg tüketirsin buda 25krş eder.Şahsen benimki öyle :D
Taktırmak istersen BRC turbo kit öneririm.Mocan gazda taktırdım adamların montajı falan gayet iyi :)
Ayberk footo ?

Ayberk0616
29/03/2012, 20:43
Fotoğraf çekmedim zeynel abi zaten adamların montajı ortada sıkıntı yok motorun fotosunu çeksem lpg nerde dersiniz hiç bişey gözükmüyor :D
Mocangazı tavsiye ederim

faktis
30/03/2012, 11:49

Ankara'dayım eski bir t-jet sahibi olarak sordum. Yeniden alma gündeme gelirse diye ön araştırma yapıyorum. Senin arabanın fotoğrafları yok mu? Plakan nedir?

mutunch
30/03/2012, 11:56
Mocanda taktıran bir T-Jet sahibi olarak ben de tavsiye ediyorum. Montaj sırasında fotoya gerek yok Ayberk'in de söylediği gibi. Kaputu açınca tek dikkat çeken motor kapağının arkasından görünen regülatör. Onun dışında her şey yerli yerinde ve göze batmıyor. Tek sıkıntı BRC enjektörlerinin sesi. Onu da Mocan üstüne cam yünü gibi bir yalıtım malzemesi ile minimuma indiriyor.

Ayberk0616
01/04/2012, 12:03
Ankara'dayım eski bir t-jet sahibi olarak sordum. Yeniden alma gündeme gelirse diye ön araştırma yapıyorum. Senin arabanın fotoğrafları yok mu? Plakan nedir?

Yeniden t-jet alıp gönül rahatlığıyla lpg taktırabilirsin
İlk ölçümlere göre karışık kullanım 24-25 krş :D

Ayberk0616
17/04/2012, 00:49
Evet 1000 km yi geçtik,yakıt artık tam oturdu 0.22 krş yakıyorum

placebomnt
18/04/2012, 20:10
Arkadaşlar herkese merhabalar ben 2010 model tjet bravo aracıma lpg taktırmak istiyorum ancak izmir de yaşıyorum ve burada 9 aydır yaşıyorum dolayısıyla nerde lpg taktırabileceğimi bilmiyorum, iyi bi yerde yaptırmak istiyorum aracımın garantisi devam ediyor. Ankara da mocan ve istanbul da deha otomotiv deniyor ama izmir için forumlarda da birşey bulamadım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var .bi de brc ve landi renzo uyum sağlıyor galiba tjetlere hangi marka kit önerirsiniz tecrübelerinizi fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim çok teşekür ederim şimdiden

placebomnt
18/04/2012, 20:11
Arkadaşlar herkese merhabalar ben 2010 model tjet bravo aracıma lpg taktırmak istiyorum ancak izmir de yaşıyorum ve burada 9 aydır yaşıyorum dolayısıyla nerde lpg taktırabileceğimi bilmiyorum, iyi bi yerde yaptırmak istiyorum aracımın garantisi devam ediyor. Ankara da mocan ve istanbul da deha otomotiv deniyor ama izmir için forumlarda da birşey bulamadım bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var .bi de brc ve landi renzo uyum sağlıyor galiba tjetlere hangi marka kit önerirsiniz tecrübelerinizi fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim çok teşekür ederim şimdiden

Ayberk0616
19/04/2012, 19:15

BRC turbo kit öneririm regülatörü 1500 mbar lık olan model

effect1903
24/04/2012, 16:05
Evet bende sonunda lpg sistemimi taktırdım :) zavoli süper kit taktırdım, araştırmalarım sonucu istanbulda en iyi prins ve zavoli yetkili servisi olan ömer usta otogazda 1 günde özenle montaj yapıldı. O kadar memnunum ki bu kadar güzel olacağını bilseydim daha önce taktırırdım t-jet+lpg çok tatlı oldu hem performans hem ekonomi harika oluyormuş :) taktırdıktan sonra uzun yola gittim geldim en ufak bir sorun yok, performansta neredeyse hiç fark yok hele hele benzin/lpg geçişlerinde hiçbirşey hissetmiyorum. Giderken yakıtı ölçme fırsatım olmadı ama dönüşte lpg bitti benzine geçtim ve istanbula 400 km kala opetten depoyu fulledim, depom simit tank 43 lt'lik, 32.5 lt lpg aldı. Arabada 3 kişi ve bagaj ağzına kadar yüklü halde istanbula geldim lpg fullediğimde km 64539 idi ve şu anda 64964 km'de ve inanırmısınız hala lpg bitmedi :) yani 32.5 lt lpg ile tam 425 km yol yaptım halende bitmedi üstelik sistem daha yeni olmasına rağmen. Ben çok memnunum keşke diyorum daha önce taktırsaydım :) Ayberk seninde tüketimin çok iyi bu arada...

emrahisilti
24/04/2012, 20:31
Evet bende sonunda lpg sistemimi taktırdım :) zavoli süper kit taktırdım, araştırmalarım sonucu istanbulda en iyi prins ve zavoli yetkili servisi olan ömer usta otogazda 1 günde özenle montaj yapıldı. O kadar memnunum ki bu kadar güzel olacağını bilseydim daha önce taktırırdım t-jet+lpg çok tatlı oldu hem performans hem ekonomi harika oluyormuş :) taktırdıktan sonra uzun yola gittim geldim en ufak bir sorun yok, performansta neredeyse hiç fark yok hele hele benzin/lpg geçişlerinde hiçbirşey hissetmiyorum. Giderken yakıtı ölçme fırsatım olmadı ama dönüşte lpg bitti benzine geçtim ve istanbula 400 km kala opetten depoyu fulledim, depom simit tank 43 lt'lik, 32.5 lt lpg aldı. Arabada 3 kişi ve bagaj ağzına kadar yüklü halde istanbula geldim lpg fullediğimde km 64539 idi ve şu anda 64964 km'de ve inanırmısınız hala lpg bitmedi :) yani 32.5 lt lpg ile tam 425 km yol yaptım halende bitmedi üstelik sistem daha yeni olmasına rağmen. Ben çok memnunum keşke diyorum daha önce taktırsaydım :) Ayberk seninde tüketimin çok iyi bu arada...

mehmet bu işin maliyeti ne oldu acaba? Ben kışın d.bakırda sorduğumda ruhsata işletmesiyle 2400 tl gibi tutuyordu vazgeçmiştim.Ama artık gaza basmaya korkar oldum.Ya arabayı satıcam ya ucuz yollu lpg bulursam takıcam :)

effect1903
24/04/2012, 21:24
[QUOTE=emrahisilti;676164]mehmet bu işin maliyeti ne oldu acaba? Ben kışın d.bakırda sorduğumda ruhsata işletmesiyle 2400 tl gibi tutuyordu vazgeçmiştim.Ama artık gaza basmaya korkar oldum.Ya arabayı satıcam ya ucuz yollu lpg bulursam takıcam :)[/QUO

Emrah zavoli süper kit normal fiyatı 1700 tl ama ben biraz indirimle 1600 tl 12 taksitle taktırdım, peşinde 1500 olur herhalde :) 200 lirada işletmesi olsa toplam maliyeti 1800 tl eder bence gayet normal. 2400 gibi rakamlar yüksek bence gönül rahatlığı ile taktırabilirsin, ben ilk kez lpg li araç kullanıyorum düşün yani :) Zavoli süper kit hem uygun fiyatlı hemde kaliteli.

emrahisilti
24/04/2012, 21:29
[QUOTE=emrahisilti;676164]mehmet bu işin maliyeti ne oldu acaba? Ben kışın d.bakırda sorduğumda ruhsata işletmesiyle 2400 tl gibi tutuyordu vazgeçmiştim.Ama artık gaza basmaya korkar oldum.Ya arabayı satıcam ya ucuz yollu lpg bulursam takıcam :)[/QUO

Emrah zavoli süper kit normal fiyatı 1700 tl ama ben biraz indirimle 1600 tl 12 taksitle taktırdım, peşinde 1500 olur herhalde :) 200 lirada işletmesi olsa toplam maliyeti 1800 tl eder bence gayet normal. 2400 gibi rakamlar yüksek bence gönül rahatlığı ile taktırabilirsin, ben ilk kez lpg li araç kullanıyorum düşün yani :) Zavoli süper kit hem uygun fiyatlı hemde kaliteli.

b u bahsettiğin lpg de turbo kit varmı ? Arada bu kadar uçuk fiyat farkı olması beni çok şaşırttı.O zaman en ucuz atiker bile işletmesiyle falan 1800-1900 tl civarına geliyordu.Bu arada sorduğum lpg kiti landirezzoydu.Sanırım fiat bu markayla anlaşmış.

effect1903
24/04/2012, 21:39
[QUOTE=effect1903;676205]

b u bahsettiğin lpg de turbo kit varmı ? Arada bu kadar uçuk fiyat farkı olması beni çok şaşırttı.O zaman en ucuz atiker bile işletmesiyle falan 1800-1900 tl civarına geliyordu.Bu arada sorduğum lpg kiti landirezzoydu.Sanırım fiat bu markayla anlaşmış.

:) tabiki turbo kit, yani zavoli süper kit turbo araçlar için. Brc turbo kit adını kullanıyor zavolide süper kit demiş. Turbolu araçlar için normal kitten farkı regülatör ve map sensörü birde birkaç ufak ayrıntı. Yani normal lpg kiti ile turbo kit yani süper kit arasında 200 tl fark var. evet landirenzo şu an 2200 tl olması lazım bence çok pahalı, aynı kalitedeki sisteme neden o kadar fazla para veresin ki? İstanbuldaysan gelip benim aracımı görebilirsin istersen :)

emrahisilti
24/04/2012, 22:05
[QUOTE=emrahisilti;676212]

:) tabiki turbo kit, yani zavoli süper kit turbo araçlar için. Brc turbo kit adını kullanıyor zavolide süper kit demiş. Turbolu araçlar için normal kitten farkı regülatör ve map sensörü birde birkaç ufak ayrıntı. Yani normal lpg kiti ile turbo kit yani süper kit arasında 200 tl fark var. evet landirenzo şu an 2200 tl olması lazım bence çok pahalı, aynı kalitedeki sisteme neden o kadar fazla para veresin ki? İstanbuldaysan gelip benim aracımı görebilirsin istersen :)
turbo kitli ise süper...Hayırlı uğurlu olsun bol gezmeler :)Landi nin avantajı lpg ile ilgili sorunun oldumu fiat servisleri bakıyormuş,farklı kit olunca her arızayı lpg ye paslayacaklarını düşünüyorum.Umarım yanılırım.İşlerim okadar karışıkki arabayı satsammı satmasammı derdindeyim.. Bu arada forumda potansiyel müşteri varsa niyetimde varken satabilirim :))

mutunch
25/04/2012, 10:19
[QUOTE=effect1903;676226]
turbo kitli ise süper...Hayırlı uğurlu olsun bol gezmeler :)Landi nin avantajı lpg ile ilgili sorunun oldumu fiat servisleri bakıyormuş,farklı kit olunca her arızayı lpg ye paslayacaklarını düşünüyorum.Umarım yanılırım.İşlerim okadar karışıkki arabayı satsammı satmasammı derdindeyim.. Bu arada forumda potansiyel müşteri varsa niyetimde varken satabilirim :))

Ben de BRC turbo kit kullanıyorum. Bence düşünmeden taktırmalısın. Ben eğer İstanbul'da olsam Kocaeli'ye gidip Faruk Sevgili'ye taktırırdım, ancak Konya'da olduğum için Ankara Mocan Otogaz'a taktırdım ki, bildiğim kadarıyla ikisi de Türkiye genelinde dereceye sahip bayiler.
Farklı kitleri bilmiyorum, ancak ben taktırdığım zaman 1500 TL nakite taktırmıştım. Şu anda da yakın fiyatlara sahip.
Arabanı satacağına bence t-jet i LPG ile kullan. Ben ileride değiştirirsem ne alacağım diye düşünüyorum, bir şey bulamıyorum :)
Param olursa ve temizi kalırsa sanırım Type-R paklar bizi :D

Ayberk0616
25/04/2012, 10:50
Aslında turbo kit diye bişey yok markaların satış stratejisi :D
Sadece regülatörleri farklı standartta 1200 mbar falan oluyo turbo araçlar için 1500 kullanılıyor.Boruları 8mm kalınlığında oluyor tek fark o :D
Hayırlı olsun mehmet abi iyi gazlamalar

effect1903
25/04/2012, 10:54
Aslında turbo kit diye bişey yok markaların satış stratejisi :D
Sadece regülatörleri farklı standartta 1200 mbar falan oluyo turbo araçlar için 1500 kullanılıyor.Boruları 8mm kalınlığında oluyor tek fark o :D
Hayırlı olsun mehmet abi iyi gazlamalar

Teşekkürler Ayberk t-jet+lpg gerçekten çok tatlı oldu, uzun yolada gittim geldim hiçbir sorun yok herşey harika :) dediğin gibi turbo kit veya süper kit satış politikası, normal kitten farkı regülatör ve birkaç ayrıntı o kadar.

Ayberk0616
25/04/2012, 11:02
Teşekkürler Ayberk t-jet+lpg gerçekten çok tatlı oldu, uzun yolada gittim geldim hiçbir sorun yok herşey harika :) dediğin gibi turbo kit veya süper kit satış politikası, normal kitten farkı regülatör ve birkaç ayrıntı o kadar.

lpg çok iyi 200km uzun yol 200 km şehir içi gittim 80 tl gaz yaktım :)

emrahisilti
25/04/2012, 11:30
lpg çok iyi 200km uzun yol 200 km şehir içi gittim 80 tl gaz yaktım :)

demeyin şöyle şeyler :) ben 200 km şehir içi 200 kmuzun yol gitsem 1 depo benzin yakarım :))

Ayberk0616
25/04/2012, 11:39
demeyin şöyle şeyler :) ben 200 km şehir içi 200 kmuzun yol gitsem 1 depo benzin yakarım :))

Uzun yol kısmı 100-110 la gidildi şehir içi kısmı rezil ankara trafiğine girdim ara ara sıkıştırdım bazen normal kullandım :D
T-jeti yakıt yüzünden değiştirmeye değmez güzel bi yerde lpg taktırırsınız zaten 15 bin km de amorti ediceksiniz ben taktıralı 1500 km yi geçti daha ay olmadı :D

emrahisilti
25/04/2012, 12:28
Uzun yol kısmı 100-110 la gidildi şehir içi kısmı rezil ankara trafiğine girdim ara ara sıkıştırdım bazen normal kullandım :D
T-jeti yakıt yüzünden değiştirmeye değmez güzel bi yerde lpg taktırırsınız zaten 15 bin km de amorti ediceksiniz ben taktıralı 1500 km yi geçti daha ay olmadı :D

şu sıralar sadece haftasonu kullanıyorum biraz daha bekleyelim bakalım işlerim yoluna girerse taktırıp lpg yi kullanıcam.Ama gerçekten benzin artık çok canımı sıkıyor

Ayberk0616
25/04/2012, 20:51
şu sıralar sadece haftasonu kullanıyorum biraz daha bekleyelim bakalım işlerim yoluna girerse taktırıp lpg yi kullanıcam.Ama gerçekten benzin artık çok canımı sıkıyor

T-jete binmeye alıştıysan standart araçları kullanırken keyif almazsın sadece yakıt yüzünden t-jetinizi değiştirme düşünceniz varsa hiç uğraşmayın lpg taktırın binin rahat rahat :D

emrahisilti
25/04/2012, 22:20
T-jete binmeye alıştıysan standart araçları kullanırken keyif almazsın sadece yakıt yüzünden t-jetinizi değiştirme düşünceniz varsa hiç uğraşmayın lpg taktırın binin rahat rahat :D
askerlik meselesi varda o yüzden.Şimdi taktırıp 2 ay sonra satarsam üzülürüm o yüzden bekliyorum :)

effect1903
12/06/2012, 15:10
Evet arkadaşlar artık net olarak ne kadar yaktığımı yazabilirim. Lpg'ye indirim gelmeden önce total lpg 2.20 tl'den alıyordum buna göre (tamamı sıkışık istanbul trafiği) 23 - 24 kuruş, şehir dışı ise 17-18 kuruş yakıyorum :) İndirim geldikten sonra ise daha detaylı yazacak olursam ful depo lpg 32.5 lt alıyor ve 32.5 lt lpg ile tamamı sıkışık istanbul trafiğinde 300-310 km yol yapabiliyorum. 32.5 lt lpg x 2.02 tl (litresi son indirim ile 2.02 tl total lpg) = 65.65 TL / 300 km = 21.8 kuruş (istanbul içi tüketimim). Şehir dışı ise yine full 32.5 lt lpg ile 425 km yapabiliyorum ( bir kere 450 km yaptım ) yine litresi 2.02 TL'den 65.65 TL / 425 km = 15.4 kuruş eder ki bu rakamlar t-jet için süper ötesi bence, sizce nasıl :) İndirimden sonra tüketim tl olarak baya düştü. Birde şunu ifade edeyim; bir ara po'dan alıyordum şimdi totale geçtim ve özellikle dikkat ederek ölçtüm total 15-20 km daha fazla gitti her iki ölçümde istanbul şehir içi idi...

Ayberk0616
12/06/2012, 15:16
Gayet güzel değerler abi :) t-jet lpg hem performans hemde ekonomi :D
ben uzun yolda 0.14-0.15krş yaktım ankaradan bursaya gelirken :) 90-100 sabit hızla

emrahisilti
16/09/2012, 23:33
sonunda bende lpg taktırmayı düşünüyorum.Şuan lpgli olarak kullanım deneyimlerinizi öğrenebilir miyim.KM'de ne kadar yakıyorsunuz

Bolu_Beyi
17/09/2012, 00:08
Her Tjet'ci bigün LPG taktıracaktır! :) Emrah sürekli peşindeyim bu değerlerin nerdeyse yarı yarıya ekonomi sağlıyor lpg taktırmadığımız hergün bizim için zarardır :S

emrahisilti
17/09/2012, 00:14
artık bıktım elimde bir miktar para varken yaptırayım diyorum.Şuan uzun yolda 28 kuruş yakıyorum.Şehir içi ise 36-40 krş civarı.LPG'ile güncel verileri öğrenebilirsek çok seviniriz.

bora.sen
18/09/2012, 10:12
şehir içi kullanımda 220krş yakıyorum,sol şeridide asla bırakmam :))
sakin kullanımda 180krş çok rahat yakalanabilir.
benzinliye göre müthiş bir ekonomi var,performans olarak elbette fark var,ancak cebinizde kalan para o kadar fazlaki gözünüz performans farkını görmez bile :)

serdarmert
18/09/2012, 11:06
aygazdan litresi 2.36 dan gaz ile şehir içi 0.19 yakıyorum sabah ve akşam trafiğinde işe gidip geliyorum o yüzden sıkıştırmıyorum... Lpg candır tavsiye ederim...

emrahisilti
18/09/2012, 11:09
yarın veya perşembe günü taktırıyorum

mutunch
19/09/2012, 15:55
Uzun yolda gazın ucuz olduğu zamanlar 15-16 kuruşlu değerleri görmüştüm klima açıkken.
Tam olarak şehir içi yakıtını hiç ölçmedim ama uzun yol şehir içi yarı yarıya karışık kullanımlarda yaz aylarında 19-20 kuruş civarında geziyordu. Ancak kışın hava soğuk olduğu için yakıt artıyor.

drozz
31/10/2012, 00:00
arkadaşlar t jet ime lpg taktıralı yaklaşık olarak 1.5-2 yıl oldu.bilindik italyan markalarından birini ankarada ana bayisinde taktırdım.yaklaşık 20 000 km yol yaptım.en ufak bi sorun yaşamadım.taktırmadan önce baya düşünmüştüm ancak iyiki taktırmışım.hala düşünen varsa bence düşünmesin.

Ziyaretçi049
31/10/2012, 11:32
arkadaşlar t jet ime lpg taktıralı yaklaşık olarak 1.5-2 yıl oldu.bilindik italyan markalarından birini ankarada ana bayisinde taktırdım.yaklaşık 20 000 km yol yaptım.en ufak bi sorun yaşamadım.taktırmadan önce baya düşünmüştüm ancak iyiki taktırmışım.hala düşünen varsa bence düşünmesin.

Bilindik italyan markalarından hangisini taktırttınız acaba :)

Ayberk0616
31/10/2012, 12:03
Bursa ankara güncel lpg fiyatları ile (2,63 tl) 78,5 tl 410 km yol kmde:0,19 krş

emrahisilti
31/10/2012, 12:25
tjeti olup hala lpgsiz dolaşabilen varsa helal olsun :)) ben en büyük lpg düşmanı geçmişte 3 arabamada taktırmadım ama çok büyük hata yapmışım.Rahatça geziyorum üstelik performans kaybım yok.

Ziyaretçi049
31/10/2012, 12:41
Cemal abi bi gelse yazılım attırtıp ondan sonra taktıracağım LPG'yi, sömürüyo bu beni :)

emrahisilti
31/10/2012, 12:43
ya bırak bu yazılım mazılım işlerini 3-5 gün sonra başlıcan yok duman atıyo yok ses yapıyo yok turbo devreye girmiyo zaten araç iyi gidiyo taktır lpgni kurtul.

Ziyaretçi049
31/10/2012, 12:48
Yazılımın zevkini aldım ben kolay kolay bırakmam peşini :)

volume23
31/10/2012, 12:53
Yazılımın zevkini aldım ben kolay kolay bırakmam peşini :)

Hocam 2bin km dir chipli kullanıyorum henüz bir sıkıntısını görmedim t-jet chiplenince çağ atlıyor resmen.

Ziyaretçi049
31/10/2012, 12:57
LPG varmıydı sizin araçta?

volume23
31/10/2012, 13:02
Yok hocam 95 oktan genelde.Arasıra torpil yapıp 97 koyuyorum.3 depoda 1 depo gibi.

miko46
15/12/2012, 22:30
mrb arkadaşlar ben foruma yeni katıldım 2008 model 1.4 t.jet aldım lpg montajını yaptırdım landirenzo evo modelini taktırdım 2000 tl ye turbo sistemli bir kit k.maraş ta cansu oto lpg ye taktırdım temiz ve titizlikle yapılmış bir montaj oldu.sorumsuz olarak kullanıyorum performansa gelince benzinden %5 daha düşük ama fark ettirmiyor bide fiat ın motor garantisi verdiği lpg kiti....

Ziyaretçi049
29/12/2012, 11:43
İlk öncelikle hoşgeldin arkadaşım,
Aracının yol bilgisayarında gösterdiği yakıt değeri ve LPG tüketimi nedir?

muratpolat12
29/12/2012, 13:35
son hesaplamalarıma göre şehirdışı 20krş şehiriçi 30krş yakıyor.E daha ne olsun diyorum :) Ayrıca arkadaşlar gidipte 2000tl'lere lpg taktırmayın yazıktır günahtır.

Ziyaretçi049
29/12/2012, 13:42
son hesaplamalarıma göre şehirdışı 20krş şehiriçi 30krş yakıyor.E daha ne olsun diyorum :) Ayrıca arkadaşlar gidipte 2000tl'lere lpg taktırmayın yazıktır günahtır.

Bende Lovato var 1700TL'ye taktırttım en son 27 krş yakıyordu kendim ayar yaptım 1 hafta sonra son değerleri yazarım.

muratpolat12
29/12/2012, 13:50
Bende Lovato var 1700TL'ye taktırttım en son 27 krş yakıyordu kendim ayar yaptım 1 hafta sonra son değerleri yazarım.
Diğer yazdıklarını okudumda lovato ile çok sıkıntı çektin sanırm şuan düzeldiyse allah güle güle binmeyi nasip etsin.27krş güzel.LPG bizim buralarda 2.80tl civarı.Bilmiyorum orda ne kadar.E tabi bide istanbul trafiği antalyaya göre daha yoğun..Muhtemelen 3 aşağı 5 yukarı aynı yakıyoruz.Bu arada bir hayli pahalıya taktırmışsın...

Ziyaretçi049
29/12/2012, 13:57
Evet çok sorun yaşadım montajı yapan usta ayarları bir türlü tutturamamıştı silkeleme vs. oluyordu hep.
Ama ben kendim Bluetooth Lpg ayar cihazı aldım ayarlamasını kendim yaptım şu an araç hem perf. olarak arttı hemde silkeleme vuruntu vs. kalmadı.

2.76TL idi en son hesapladığımda, şimdi 2.63 ama ayarı yaptıktan sonra devamlı dip gaz yaptım :)

Şöyle söyliyeyim önceden aracım 8.3lt gösteriyordu bilgisayar ama aracım 10.5lt LPG yakıyordu şimdi aracım 11lt gösteriyor yol bilgisayarı tam bitmedi ama en kötü senaryoya göre hesapladım 12.2lt civarı LPG tüketimi olmuş olucak galiba.

Yani ayarı yapmadan önce Benzin - Lpg arası %25 fark vardı şimdi %12 civarında fark var.
Daha kötüsünü düşünelim %15 fark oldu diyelim. Bu işte ayar çok önemliymiş bunu öğrendim :)

muratpolat12
29/12/2012, 14:16
Evet çok sorun yaşadım montajı yapan usta ayarları bir türlü tutturamamıştı silkeleme vs. oluyordu hep.
Ama ben kendim Bluetooth Lpg ayar cihazı aldım ayarlamasını kendim yaptım şu an araç hem perf. olarak arttı hemde silkeleme vuruntu vs. kalmadı.

2.76TL idi en son hesapladığımda, şimdi 2.63 ama ayarı yaptıktan sonra devamlı dip gaz yaptım :)

Şöyle söyliyeyim önceden aracım 8.3lt gösteriyordu bilgisayar ama aracım 10.5lt LPG yakıyordu şimdi aracım 11lt gösteriyor yol bilgisayarı tam bitmedi ama en kötü senaryoya göre hesapladım 12.2lt civarı LPG tüketimi olmuş olucak galiba.

Yani ayarı yapmadan önce Benzin - Lpg arası %25 fark vardı şimdi %12 civarında fark var.
Daha kötüsünü düşünelim %15 fark oldu diyelim. Bu işte ayar çok önemliymiş bunu öğrendim :)
ben taktırdım 15 gün kadar kullandım tekrar ayar yaptırdım ve yaklaşık 3 aydır aynı şekilde devam ediyor.yol bilgisayarına artık bakmıyorum.Tüpü doldurup bittiği zaman kaç km yapmışım onu ölçüyorum.Aldığın lpg ninde çok ilgisi var..Akpet aldım ve aracın çekişi düştü.

Ziyaretçi049
29/12/2012, 14:19
Bende genelde tüpü doldurup gaz bitince tekrar doldururum öyle ölçerim hep Aygaz Lpg alıyordum en son Shell Gaz aldım bu gün biter tekrardan doldurup tam anlamı ile ölçüp değerleri yazarım yine buraya :)

muratpolat12
29/12/2012, 14:21
shellgas pogaz akpet aygaz bizimgaz denedim.Shell ve aygazda performans düşmüyor ama diğerlerinde düşüyor..

Luc
29/12/2012, 15:37

Orhan Bluetooth cihaz bildigimiz ELM327 mi yoksa farkli birsey mi ?

Birde ne kadar memnunsunuz LPG'den ?

Gerci benim arac oyle cok fazla yakmiyor genellikle aksamlari kullandigim icin. 35 - 36 kurus araliginda geziyorum ama yinede fikir sahibi olmak isterim ozellikle Murat Polat ve sen yanitlarsan sevinirim.

muratpolat12
29/12/2012, 23:53
Orhan Bluetooth cihaz bildigimiz ELM327 mi yoksa farkli birsey mi ?

Birde ne kadar memnunsunuz LPG'den ?

Gerci benim arac oyle cok fazla yakmiyor genellikle aksamlari kullandigim icin. 35 - 36 kurus araliginda geziyorum ama yinede fikir sahibi olmak isterim ozellikle Murat Polat ve sen yanitlarsan sevinirim.

cüneyt abi bu biraz bütçe meselesi.Eğer özgürce dolaşabiliyorsan verdiğin paraya acımıyorsan seni kısaca zorlamıyorsa lpg taktırmana gerek yok.Ama eğer zırt pırt benzin almaktan bıktıysan karşıya geçeceğin zaman arabanın yaktığı benzin gözüne geliyorsa uzun yola çıktığında otobüs bileti parasına gezmek istiyorsan lpg tam sana göre.Geçen ay Ankara'ya gittim geldim şehiriçi toplam 1100 km'ye 230 TL lpg yaktım.Bu km'yi benzinde yapsak ş.içi ş.dışı ortalama 8lt alıyorum ve 409tl harcardım.Aradaki fark ortada.. benim lpgli olarak tespitlerim araç 1.viteste bir miktar güç kaybediyor.Diğer viteslerde bunu hissetmedim.Ankara yolunda 200km hızı gördüm.Tjet'ler lpg seçiyor.Shell veya aygaz harici araçta tekleme gibi sıkıntılar çıkıyor.Son olarak piyasada brc lovato landirezzo gibi kitleri ortalama 2000tl'ye takıyorlar.Servis ağları bir hayli geniş.Ben gebze'de bir tanıdığa 1000tl'ye gasitaly taktırdım ve çok memnunum.Tek sıkıntısı bir sorun olursa gebze'ye gitmem gerekiyor.Aradaki 1000tl fark için değer diyorum..

Luc
30/12/2012, 11:15
Uzun yolda cok iyiymis gercekten 20kr civari falan.Demek ki sakin gelsen 20Kr'nin altina cok rahat iner. Ben son Antalya seyahatimde 27Kr civari yakalamistim 90kph'i asmadan. (4.60tl/lt)

Dedigin gibi en az 150tl farkediyor. Gayet iyiymis.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

muratpolat12
30/12/2012, 11:39
Bu degerler 120-140 km arasi hizla yakalandi.lpgyi taktirdiktan sonra muayene ivir zivir ekstra 200tl para gidiyor.hesabi sen yap artik.ben taktirali 5000km oldu hevesle uzun yol yaptim lpgnin maliyetinin yarisi cikti bile.

GT-N7100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Ziyaretçi049
31/12/2012, 08:20
Abi açıkcası LPG takınca performanstan biraz kaybettiğimi hissettim bende birazda üzüldüm açıkcası birde benim montajı yapan usta usta değildi sanırım o yüzdende olabilir.

Bluetooth ayar cihazı bildiğimiz ELM327 değil satan adamlar kendisi üretiyor bu parçayı adreside şu MSC Elektronik - Araç İletişim Sistemleri (https://www.mscsi.net/)

Kablo olanıda var ama ben yolda ayar yapıcam onun için Bluetooth aldım fakat bundada ara ara kopmalar oluşuyor. Beyin sağ taraftaki koltuğa yakınsa kablo almak daha mantıklı.

Ben ayda yaklaşık 1500km yol yapıyorum o yüzden LPG taktırttım ayda 500-600 km yapsam taktırtmazdım LPG'yi, LPG taktırtacaksan abi çok çok iyi araştrıp gerekirse şehir dışındaki ustalara bile götürmeyi göze almalısın. Ben hata yaptım usta seçiminde sonra kendim ayar yaptım +90TL bayıldık tabi parçaya şimdilik iyi gibiyiz ama kısmet :)

LPG taktırtacaksan İstanbul'a en yakın Kocaeli'de F&S Otogaz var benim bildiğim diğer forumlardan takıp ediyorum BRC'nin en iyi servislerinden birisi sanırım. Geçenlerde Mazda Rx8'e bile LPG taktılar.

Ankara'da Mocan Otogaz var burasınıda çok övüyorlar.

mutunch
31/12/2012, 10:35
Yazın Konya-Isparta arası lpg nin ucuzladığı dönemlerde 90 km hızı aşmadan km de 14-15 kuruşları yakalamışlığım var. Şu anda da 2,65-2,80 arası değişen fiyatlarla en son İstanbul-Ankara-İstanbul seyahatimde 4 kişi ile ve 130 civarı süratlerle 22-24 kuruş aralığında yaktı araba. Şehir içinde daha depom bitmedi ama 350 kmyi görürüm diye düşünüyorum, şu anda yol bilgisayarındaki ortalama hızım 27Km/sa.

Servis konusunda da İstanbul ve çevresinde Kocaeli'de Faruk Sevgili, Ankara ve çevresinde de Mocan Otogaz derim. Ben Mocan'da taktırdım, 24 bin km oldu, şu ana kadar herhangi bir sıkıntım olmadı.

muratpolat12
31/12/2012, 10:39
cüneyt abi taktır artık :)) söz muayene için ben randevu alıcam :))

brs41
31/12/2012, 11:05
Abi açıkcası LPG takınca performanstan biraz kaybettiğimi hissettim bende birazda üzüldüm açıkcası birde benim montajı yapan usta usta değildi sanırım o yüzdende olabilir.

Bluetooth ayar cihazı bildiğimiz ELM327 değil satan adamlar kendisi üretiyor bu parçayı adreside şu MSC Elektronik - Araç İletişim Sistemleri (https://www.mscsi.net/)

Kablo olanıda var ama ben yolda ayar yapıcam onun için Bluetooth aldım fakat bundada ara ara kopmalar oluşuyor. Beyin sağ taraftaki koltuğa yakınsa kablo almak daha mantıklı.

Ben ayda yaklaşık 1500km yol yapıyorum o yüzden LPG taktırttım ayda 500-600 km yapsam taktırtmazdım LPG'yi, LPG taktırtacaksan abi çok çok iyi araştrıp gerekirse şehir dışındaki ustalara bile götürmeyi göze almalısın. Ben hata yaptım usta seçiminde sonra kendim ayar yaptım +90TL bayıldık tabi parçaya şimdilik iyi gibiyiz ama kısmet :)

LPG taktırtacaksan İstanbul'a en yakın Kocaeli'de F&S Otogaz var benim bildiğim diğer forumlardan takıp ediyorum BRC'nin en iyi servislerinden birisi sanırım. Geçenlerde Mazda Rx8'e bile LPG taktılar.

Ankara'da Mocan Otogaz var burasınıda çok övüyorlar.

Abi o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. İstanbul beylikdüzün de LANDİRENZO OMEGAS PLUS adlı kiti taktırdım. Başlarda problemlerimiz oldu . (Vites geçişlerinde 0.5-1 sn lik gecikmeler vs ..) Sebahattin usta sağ olsun çok ilgili ve çözemiyeceği problem yok diyebilirim. Sayemde t-jetlerde ustalaştığı için :)hiç bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Düşünürseniz yardımcı olurum. :thumbup1:

Ziyaretçi049
31/12/2012, 11:18
Yazın Konya-Isparta arası lpg nin ucuzladığı dönemlerde 90 km hızı aşmadan km de 14-15 kuruşları yakalamışlığım var. Şu anda da 2,65-2,80 arası değişen fiyatlarla en son İstanbul-Ankara-İstanbul seyahatimde 4 kişi ile ve 130 civarı süratlerle 22-24 kuruş aralığında yaktı araba. Şehir içinde daha depom bitmedi ama 350 kmyi görürüm diye düşünüyorum, şu anda yol bilgisayarındaki ortalama hızım 27Km/sa.

Servis konusunda da İstanbul ve çevresinde Kocaeli'de Faruk Sevgili, Ankara ve çevresinde de Mocan Otogaz derim. Ben Mocan'da taktırdım, 24 bin km oldu, şu ana kadar herhangi bir sıkıntım olmadı.

Ben şehir içinde 400km'yi görüyorum 430km hedefim :)

Sen 350km diyorsan çok yakıyor aracın Murat

muratpolat12
31/12/2012, 11:19

benimkide şehiriçi 350 km görüyor.Biz istanbul trafiğindeyiz :(

Ziyaretçi049
31/12/2012, 11:21
LPG'nin fiyatı nedir peki?

Burada Shell ve PO 2.63TL Aygaz 2.72TL Sunpet 2.57TL ama Sunpet denemedim hiç

Yani 44LT LPG alıyor benim tank 115TL'ye doluyor 400-410km yol yapıyorum, hatta Cumartesi günü dolduttum 115TL verdim şu an 190km oldu bakalım kaç km olacak toplamda.

muratpolat12
31/12/2012, 11:23
bp de 2.77-2.80 civarında. Bana yakın akpette 2.65e doldurdum ama bidaha o hatayı yapmam.Bu arada sunpet lpg yi nerden alıyor bilmiyorum ama opete bağlıdır.Sıvı yakıtlarında herhangi bir problem çıkmaz.

Ziyaretçi049
31/12/2012, 11:38
350km'yi kaç litre LPG ile yapıyorsunuz peki?

muratpolat12
31/12/2012, 12:32
valla orhan bilmiyorum.Simit depo kullanıyorum totalde 38lt alıyor galiba.Boşver çok takılma sende zevkini çıkar

mutunch
31/12/2012, 14:31

Orhan benim depo küçük simit. EN boş hali ile 34 litre falan max aldığını gördüm ki ben hiç bir zaman sıkıştırmam. Tırlamaya başlayınca kendim kapatıyorum pompayı.
İstanbul içi ilk denemem bu benim de, çok yoğun trafiğe de girdim, devirli de kullandım, sakin uzun yol gibi de gittim. Tam karışık, şu anda yol bilgisayarı 8.9 gibi bir değerde. yaklaşık 10 litre yakar ki bu da yaklaşık 350 km yapar.

Senin depon bizden büyük olduğu için o kadar yol yapabilmen normal. Ben yapılan km olarak senin değerlerini ancak tek kişi sakin uzun yol kullanımında yakalayabilirim :)

tysonx
10/02/2013, 11:23
T-jet motora hangi marka daha uyum sagliyor caba

GT-N7000 cihazımdan 2 ile gönderildi

bora.sen
10/02/2013, 12:06
brc turbo kit..

tysonx
10/02/2013, 13:49
Tesekkurler fiyat hakkinda bilginiz varmi

GT-N7000 cihazımdan 2 ile gönderildi