PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya Kalitesi

ysfdvc
09/02/2009, 17:59
mrb. ben gp lerde kullanılan boyaların kalınlığı ve kalitesi hakkında şüphe duyuyorum. çünkü en ufak darbede boya çatlıyor.yada yoldan sıçrayan çakıl taşları boyayı kaldırıyor. bu diğer arabalarda da oluyor mu? beni aydınlatırsanız sevinirim.

femoli
09/02/2009, 18:36
daha öncede bir arkadaşımız bu şekilde bir konu açmıştı , kendi aracım olrak konuşayım gayet normal bir sıkıntı yok ..

ERC
09/02/2009, 18:46
yoldan arabaya carpan cakil tasinin boyayi kaldirmamasi icin...bence brandayla gezmelisiniz...

femoli
09/02/2009, 19:05
yoldan arabaya carpan cakil tasinin boyayi kaldirmamasi icin...bence brandayla gezmelisiniz...

Ercan soruya cevapların cok sert oluyor ,Biraz daha ılımlı yaklaş istersen seninde başına gelebilirdi.. Sen o zman branda ilemi gezecektin ?

peace74
09/02/2009, 19:54
Yollarımızda o kadar çok taş varki boyayı kaldırmaması mümkün değil, bunun için yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Kaput filmi bir miktar da olsa koruma sağlıyor. GP lerin boyasında bir sorun olduğunu düşüünmüyorum, bütün araçlar aynı sorunu yaşıyor.

Little F.K
09/02/2009, 20:08

Her aracın boya kalitesi aynı değildir.Aynı diyen yalan söyler,arkadaşımız daha önce atıyorum vw kullanmıştır,bu boya ince gelmiştir,bu da gayet doğaldır.ü

Kaldı ki sitede ben dahil boya kalınlığından şikayet eden çok oldu.

Bugün Honda'da da bu şekilde problemler yaşanıyor.Özellikle honda'nın boyası çok parlak ve alımlıdır ama çok zayıftır çabuk atar.

ERC
09/02/2009, 20:47
kimseye sert cevap vermek gibi falan bir niyetim yok boyle bir niyetim olsa bu kadar mesaj sayisina sahip olmama izin vermezdi herhalde yetkili arkadaslarim...ama yoldan gelen cakil tasinin hizi 50 km olsa arabanin hizida 50 km olsa bu suratle sert ve kesinkin bir maddenin boyayi kaldirmamasi dusunulmesi bana biraz acayip geldi onu dile getirmeye calistim.magdem oyle sizler bana cevap verin cakil tasinin arabaya carpipda hic bir zarar vermedigi firma hangisi?mercedes mi bmw mi yoksa ferrari mi?

femoli
09/02/2009, 21:15
iyide ercancım arkadaş zaten 50 km hızla gidipte 50 km hızla gelen bir çakıl çarptıda boya kalktı demiyorki ,sorununu dile getiriyor ,bunada en güzel şekilde cevap vermemiz gerekiyor öyle değilmi sencede:)

ysfdvc
09/02/2009, 22:03
kimseye sert cevap vermek gibi falan bir niyetim yok boyle bir niyetim olsa bu kadar mesaj sayisina sahip olmama izin vermezdi herhalde yetkili arkadaslarim...ama yoldan gelen cakil tasinin hizi 50 km olsa arabanin hizida 50 km olsa bu suratle sert ve kesinkin bir maddenin boyayi kaldirmamasi dusunulmesi bana biraz acayip geldi onu dile getirmeye calistim.magdem oyle sizler bana cevap verin cakil tasinin arabaya carpipda hic bir zarar vermedigi firma hangisi?mercedes mi bmw mi yoksa ferrari mi?
kardeş şöyle ifade edeyim geçenlerde vw jettaya gözümmün önünde sağ arka kapısına bir otobüs çarptı kapının görüntüsü buruşturulmuş kağıt gibi olmuştu iki gün sonra arabanın kapısı değiştirilmeden ve boyanmadan eskisi gibi tamir edilmişti. şaşırıp kaldım.ayrıca forumun bu kısmında sıkıntı veya sorun teşkil edecek noktaların dile getirildiğini sanırım biliyorsunuz. eğer kimsenin sorunu sıkıntısı veya iyi dilekleri olmasaydı bu forumun amacı ne olabilirdi? burada araçların artıları ve eksileri tartışılıyor.forum üyelerinin espiri gücü değil.

ABNEW
09/02/2009, 22:25
Megane, Golf, Accent, Micra, Astra, Corsa, 206 ve hatırlayamadığım bir çok farklı model araç kullanan arkadaşlarım var.Bazısında kazadan sonra boya dökülmesi, bazısında solma, bazısında da taş sıçramasından ötürü zedelenmeler olmuştur ve ben de bunlara şahidim.

Araçlarda farklı marka boyalar kullanılabilir ama bunların uygulanma şekli aynı sayılır.Zaten belirli bir değer aralığında olmalıdırlar.Ben Fiat Modellerinin boyasının kalitesiz olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Belki belirli bir modelde fabrikasyon boyama hatası olabilir.Ancak uygulamalar belirli bir standarttadır. (Nano gibi ileri teknolojiler ayrı tabi) Bir kazada herhangi bir marka aracın boyasının zedelenmediğini görmek bence hiçbir şey ifade etmez.I30 kullanan bir arkadaşıma Serçe çarptı 1 hafta önce.(İkisi de hareketli ve ön köşeden hasar aldılar) Serçe de çok hafif bir göçme oldu ama boya da zedelenme olmadı.I30 da yaklaşık 2000TL lik masraf var.Sadece bu hasara bakarak konuşursak Serçe gerek kaporta sağlamlığı gerekse boya kalitesi olarak I30 dan 3 gömlek üstün demeliyiz...

femoli
09/02/2009, 22:39
eski araçlar yenilerine göre daha kaliteli bir kaporta ve boyaya sahiplerdir.

Boya atma konusu tamamiyle biraz şans işidir ,muhtemelende fabrika hatasından dolayı olur ..

z_ygt
09/02/2009, 23:01
Benim arabamda da ufak tefek taş izleri var.Altında beyaz boya çıkıyor.Peki boya koruma az da olsa bunu önler mi?

ABNEW
09/02/2009, 23:13

Boya atma konusu tamamiyle biraz şans işidir ,muhtemelende fabrika hatasından dolayı olur ..

Mehmet, eski araçlarda saç kalınlığı ve kullanılan malzeme farklılık göstermekte.Ancak pasa karşı dayanıklılık ve boya kalitesi modern araçlarda çok daha iyi.

Benim arabamda da ufak tefek taş izleri var.Altında beyaz boya çıkıyor.Peki boya koruma az da olsa bunu önler mi?

Boya korumanın faydası boyanın daha parlak ve temiz görünmesini sağlıyor.Toz ve güneşin olumsuz etkilerini azaltmakta.Ancak taş çarpmalarına hiçbir katkısı olmaz.Bunun için kaput koruma filmi uygulanabilir.Tabi bunun da dezavantajı sadece kaputun küçük bir bölümünü kapsaması...

plastro
09/02/2009, 23:21
Malesef yoldan sıçrayan taşlar için şimdilik çok fazla yapılacak birşey yok ama zamanla arda'nın dediği nano teknoloji ile boyalarımızın çok daha kaliteli çok daha dayanıklı ve çok daha geç kirlenen özelliklerde olacağı günlerinde çok uzakta olmadığını düşünüyorum.

OzzY
10/02/2009, 00:34

bunun nedeni yeni araçların darbeyi emicek şekilde tasarlanıp yapılması değil mi?

femoli
10/02/2009, 01:21
bunun nedeni yeni araçların darbeyi emicek şekilde tasarlanıp yapılması değil mi?
kaportanın bununla alakası olabilir ama boyanın pek bir faydası olmaz.. Artık yeni nesil plastik kaportalar daha darbe emici ve dayanıklı (mı) dersiniz.?

OzzY
10/02/2009, 13:26
dayanıklı ve darbe emici bir arada olmaz ki :D

zaten kaporta darbe emici özelliğe sahip olduğunda yani eğilip büküldüğünde veya esnediğinde boyanın atmasıda normal değilmi?

ABNEW
10/02/2009, 14:27
Denildiği gibi kaportalar eskisine göre daha bükülebilir durumda.Zaten bu sayede araç içi koruma çok daha güvenli yeni araçlarda.Aracı esas güvenli yapan şasi ve koruma barları ile aktif-pasif (Özellikle) güvenlik sistemleri.

Nano teknolojisiyle araç yıkama, boya koruma,boyama gibi işlerle uğraşmak zorunda kalmayacağız.Boya kendi kendini temizleyip onaracak :)