PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chip Tuning Üzerine

Punto06
22/02/2007, 20:44
Arkadaşlar size bişey sormak istiyorum gpmim gücü bana yetiyor fakat içimizdeki modifiye ruhu bişeyler yaptırmak yapmak istiyor bende babama yaylardan sonra chip tuning aldırmayı düşünüyorum öncelik yayların fakat Chip tuning hakkında bilen arkadaşlardan bilgi almak istedim mesela fire active 1.4 lerin beygir gücü 77 hp chip tuning uygulamasından sonra ne kadar performans sağlarım kaç hp olur chip tuninglerin fiyatları nedir yararları ve zararları bi beni bilgilendirirseniz çok sevinirim bide markaları filan kaliteli onlar nelerdir şimdiden teşekkürler

x-troy
22/02/2007, 22:58
evet güzel konu, ben de bu soruların cevaplarını merak ediyorum,bilen arkadaşlar aydınlatsın bizi....(bi kaç başlık var ama onlar dizel için):santa2:

ABNEW
22/02/2007, 23:11
Benzinliler için de aynı şeyler geçerli...

x-troy
22/02/2007, 23:28
Benzinliler için de aynı şeyler geçerli...

ok eyvallah aydınlatman için:icon_smile_clown:

ABNEW
22/02/2007, 23:59
Tabi atmosferiklerde alınan güç ve tork turbo dizellere göre daha sınırlı

Punto06
23/02/2007, 00:02
Siz yinede bu başlıkta bilgi verseniz tam aradığım sorulara

Ryu
23/02/2007, 09:04
turbosuz araçda chip pek fazla etkisi olmaz. 5 bg verirse dua edin. uğraşmaya değmez o yüzden pek tartışılmıyor.

Mısafır
23/02/2007, 09:30
chıp fıyatşarı 400 - 700 € arası degısıyor...
atmosferık araclarda max alınacak guc
%8-10 arasında

77 hp lik bi aracta artı 6-7 hp guc ve 5-7 nm tork alınabilir.

dereceli egzantrik ve soguk hava girisi headers komple eksoz yaparsan
100-110 hp leri bulursun...

femoli
23/02/2007, 09:35
motorda değişikliğe gidilmeden chıp takılmaması tercihimdir zaten benzinli turbaosuz araçlarda pek bir farkda olmaz

Ryu
23/02/2007, 09:46
chıp fıyatşarı 400 - 700 € arası degısıyor...
atmosferık araclarda max alınacak guc
%8-10 arasında

77 hp lik bi aracta artı 6-7 hp guc ve 5-7 nm tork alınabilir.

dereceli egzantrik ve soguk hava girisi headers komple eksoz yaparsan
100-110 hp leri bulursun...

bu araç 8v 110 hp biraz fazla gibi

Gajiin
23/02/2007, 10:20
motorda değişikliğe gidilmeden chıp takılmaması tercihimdir zaten benzinli turbaosuz araçlarda pek bir farkda olmaz

hava filtresi, komple egzos ve chip ile ilk stage anlamında keyifli kazanımlar olduğunu çevremdeki bi kaç arabada gördüm.
bence açıkçası dereceli uygulaması gibi daha hard işlemlere motorda oynama yapılmadan girişilmesi risk unsuru.

femoli
23/02/2007, 12:02
hafif bir uygulama istiyorsan katalizatörü söktür perf filitresi tak buda sana ufakta olsa bir güç verecektir ondan sora düşüne bilirsin

Punto06
23/02/2007, 13:39
Anladım teşekkürler arkadaşlar bakalım bi düşününelim ben yine size danışırım

performanceshop
01/05/2007, 08:24
minimum +10 hp +18 nm tork alabilirsiniz... Açık eksos sistemi ve açık filtre sadece yazılımı yapan mühendisin biraz daha fazla değer verebilmesine yardımcı olur. Daha atak canlı ve çabuk tepki veren bir motorunuz olur

Şunu Bir kenara not alın ve Unutmayın

Eksos - Hava Filtresi Yazılımı desteklemezz.... Asıl Yazılım Bunları destekler

Saygılar

performanceshop
01/05/2007, 08:25
turbosuz araçda chip pek fazla etkisi olmaz. 5 bg verirse dua edin. uğraşmaya değmez o yüzden pek tartışılmıyor.

Bahse girmeye hazırım :)

Mısafır
01/05/2007, 08:40
Günaydın Barbaros,
Benim aracımı tanıyorsun, kutu içi filtre şu anda ne saglar araca ??

performanceshop
01/05/2007, 14:29
Kutu içi filtrelerin performans tip olanla tek farkı daha fazla süzme oranıdır. Performans tipinde ise geçirgenlik oranı daha fazladır. Artık yağlı filtreler de çook eskide kaldı. Astra 1.3 cdti a direk filtre uyguladık ilk defa müşterimin isteği doğrultusunda emiş sesi hakkikaten enteresandı. Kutu içi beklemene de gerek yok.
Aem in syntetic Dry Flow ürününü kullanabiliriz kanımca
https://www.aempower.com/images/categories/491edd09-1593-48d8-a990-01390f40f827.jpg
Özellikleri
* yıkanabilir ve tamamen sentetik iç yapı
* % 99.4 geçirgenlik
* yağ ve diğer element yardımı olmadan sentetik tutucu yapısı ile kuvvetli toz tutma olanağı

Bülent A.
01/05/2007, 14:30
Sensörleri nasıl kandırıyorsunz

performanceshop
01/05/2007, 16:20
Sensörleri nasıl kandırıyorsunz
Maf sensörünü mü ?
Astra da ihtiyacımız kalmadı. Sti veya evo gibi araçlarda bile kullanılabiliyor.
Açık hava filtresinin tek dezavantajı Maf ve map sensörünün ömrünü kısaltmasıdır. Ki Çoğu araçta bile ömrü açık filtrei ile birlikte 2-2.5 senedir.

Neden sensörü kandırmaya ihtiyaç duyalım ki
Ki biz mantık şeritleri içerisinde remapping işlemi yapılmış araçlara filtre uyguluyoruz ki emiş ve ateşleme değerlerinden turbo basıncı olan dizellere kadar hepsi toleranslı ölçülerde ( Filtre ve son susturucu kabul edebilir ) olmaktadır ki

Sensörü neden kandıralım ki ? Sensörü kandırmak çok daha farklı boyutlarda dezavantajlar getirir.

Yazılımsız Açık filtre :

Remap işlemi yapılmamış bir araca açık filtre uygulandığında 3000 devir altında aracın ölü olduğu gözlemlenir ki sebebi avans degerlerinin aşşağıda olup on silindirde olan hava yakıt karışımının fazla temiz hava sebebi ile oranıtısının bozılmasından kaynaklanır. Atmosferik benzinli 12.5 olması gereken afr oranı fazla hava sebebi ile değişmektedir.

Bu noktada aracın altlarını sadece filtre öldürür. Ecu remapping yapılırken bu değerler göz önünde bulundurularak ona göre avans ve afr oranı belirlenir.

Bu oranlar silindir hacmine, stok fabrika verilerine göre değişmektedir.

Saygılar

Mısafır
01/05/2007, 16:46
Hafa Filtresi Takilirsa Yazilimi Degistirmek Gerekicekmi ????

performanceshop
01/05/2007, 16:49
Başka Sorusu olan ?

Mısafır
01/05/2007, 16:51
Grande Punto Icin Nasil Bi Hava Filtresi Sistemi Uygulamayi Dusunuyorsun Ozellikle Benim Arac Icin..
Yazilimda Revizyon Yapilmasi Gerekirmi ?

performanceshop
01/05/2007, 16:51
Hafa Filtresi Takilirsa Yazilimi Degistirmek Gerekicekmi ????
Zaten şu an sizin yazılımlarınız alınabiliecek max air flow oranlarına sahip ki orjinal filtrenizin limitlerinde. Gelirsiniz Uygulama yaparız filtre için. Daha iyi olduğunu kendiniz göreceksiniz.

Kısacası gerek yok. Zaten güzel değerler verdik araçlarınıza

Saygılar

Mehmet Gazihan
01/05/2007, 23:27
Sıkıştırma oranını arttırmak için hafif bir kapak taşlamadan sonra detanasyon sınırına avans ve biraz fakir AFR alt devirlerinizi çok dolduracaktır..üst devirler için filtre,eksoz headers falan filan düşünülebilir..Ama bence alt devirlere çalışılmalı..

karademir
30/12/2007, 19:18
chıp tunıng uygulaması sadece redlıne'ın yukseltılmesı ya da ortadan kaldırılması degıldır arkadaslar. Motorun aslında sahıp oldugu; ama tıcarı yonden emısyon ve ekonomı nedenıyle kısılmıs olan gucunu ortaya cıkarmaktır. Bu ısı kesınlıkle ehlıne yaptırmanız lazım. Pıyasada 30 ytl'ye satılan yazılım dvd'lerını alıp yukledıklerı chıplerı satın alıp aracınızın beynıne takmakla gercekten chıp tunıng yaptırmıs olmuyorsunuz. atmosferık motor ıcın +%10-15 guc kazanbılırsınız guzel bır tunıng yazılımı ıle, buna bujı, cold aır ıntake, guzel bır performans egsozt ekledıgınızde sonuc tatmın edıcı oluyor. Konverter ıptalı herzaman dusuk devırde guc kaybına neden olur bunu ınkar edecek kımse cıkmaz dıye dusunuyorum. Bır de her zaman egzostun cok fazla bos olması torku olduren bır sebeptır. Aynı fıkırde olmayanlara saygı duyarım; ama dogrusunu ogrenmek ısteyenı motor modıfıyesı ısının turkıyedekı en ıyı ustasıyla gorusturebılırım. Bırcok yerde onun yazdıgı chıplerı takıyorlar ustelık yazım fıyatıyla satıs fıyatı arasında 350/900 gıbı bır oranla... Her ben tunıng yaparım dıyene ınanmamak gerekıyor :) aklınızda bulunsun.

serhatartun41
16/01/2008, 00:33
Dizel Araçlar Için Bir Sistemimiz Var.bosch Firmasinin Geliştirdiği Rapid Adindaki Sistem.biz Bunu Linea Multijete Uyguladik Ve Dynometre Ye Bağladik Sonuç Mükemmel. 90 Hp Lik Ve 200 Nm Torku Olan Aracin Motor Gücü 112 Hp Oldu. Bu Sistemi 75 Lik 1.3 Multijet Grande Puntoya Uyguladik Sonuç Yine Mükemmel...fiyati Ise 750 Ytl. Düşünen Olursa Beklerim Fiat-samtaş Adapazar...

Alp
16/01/2008, 11:10
1.3 Mtj. 75 Hp için elde ettiğiniz değerler nedir.
Şimdiden teşekkürler...

memat
16/01/2008, 12:01
1,3 dizel 75 liği 90-100 hp arasında yapıyor

Alp
17/01/2008, 15:42
Motoru nekadar zorlar Onu bilmek lazım, takarsak bakım aralıklarını dusurmek gerek...

plastro
25/02/2008, 11:04
Merhabalar ben speedkit chiptuning taktırdım ve dynoya soktum Chip mi daha sağlıklı power box mı? (https://forum.grandepuntotr.com/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/2101-chip-mi-daha-saglikli-power-box-mi.html) konusu altında 5. sayfada grafikli olarak görünüyor bakmak isteyenler olursa