PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gp'nin Sert Amortisörü

usermm1
06/02/2009, 22:15
Arkadaşlar Gp nin bu sert amortisörleri artık beni baya bir rahatsız etmeye başladı. at arabası gibi zıplaya zıplaya gidiyoruz. buna nasıl bir çare bulabiliriz. arabanın yüksekliğini değiştirmeden nasıl biraz yumşatabiliriz?yoksa yeni bir amortisör seti mi almalıyız? eğer almalıysak hangisini ve kaç tl ye? amortisorlerin sertlik dereceleri sayısal olarak varmıdır? çok yumuşak amortisörün arabanın virajda yana esnemesine neden olacağını bildiğim için bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

ERC
06/02/2009, 22:32
ilk defa boyle bir sey duydum cok sert falan diye...heleki sizin arabanin yaylari ve suspansiyonu stock sanirsam...

detay
06/02/2009, 23:11
Gp'lerin amortisörleri biraz sert olabilir, fakat aşırı olduğunu sanmıyorum. Belki lastik havalarınız yüksektir. Ondan olabilir.

plastro
07/02/2009, 01:13
üzerindeki yaylar orjinalmi acaba bende bir sıkıntı yok sertlik konusunda

kukart
07/02/2009, 01:58
sertlik konusunda benim şöyle bi deneyimim oldu
benim araçla sürekli geçtiğim çukurlarla dolu yolda farklı hızlarda, yeğenimin GOLF 5 ile geçtiğimde farkettim ki... O ardarda düştüğüm çukurları emen, yolculara hissettirmeyen, bir süspansiyona sahip (golf) bizim arçalarda budurum baya farkedilecek kadar... sanırım arkadaşımızın demek istediğide buna benzer birşey?!'...

tombalak
07/02/2009, 03:29
lastik havalarını kontrol edin....

femoli
07/02/2009, 10:18
Aslında spor araçların hepsinde bu sorun vardır performans ve konfor malesef aynı kefede olmuyor..

Aracın sertliği virajları daha iyi almasından ibarettir ...

usermm1
07/02/2009, 12:54
ilk defa boyle bir sey duydum cok sert falan diye...heleki sizin arabanin yaylari ve suspansiyonu stock sanirsam...

ben önceki arabamdan biliyorum. siena 1.6HL'ydi. bagaj kapağını açıp bagaj eşiğinden esnetince araba salınıyodu. gp de aynı şeyi dene kazık gibi olduğunu göreceksin.

üzerindeki yaylar orjinalmi acaba bende bir sıkıntı yok sertlik konusunda

yaylar orjinal

Aslında spor araçların hepsinde bu sorun vardır performans ve konfor malesef aynı kefede olmuyor..

Aracın sertliği virajları daha iyi almasından ibarettir ...

spor olsa tamamda 77hp :)

Stalker
07/02/2009, 13:12
Walla seni o zaman spor modele binmeye davet ediyorum, onu gördükten sonra kendi aracındakileri seversin :D

usermm1
07/02/2009, 13:59
Walla seni o zaman spor modele binmeye davet ediyorum, onu gördükten sonra kendi aracındakileri seversin :D

Size kolaylıklar diliyorum :)

siromar
07/02/2009, 14:17
Valla tam da ben bu cümleyi kuracaktım :D, Benim Arabaya binenlerde aynı şeyi söylüyor, ama arabanın virajlardaki performansı gerçekten mükemmel hatta onun da ötesi :cool0000:

ABNEW
07/02/2009, 15:14
GP ların amortisörleri gerçekten sert.Servisle görüşülerek daha yumuşak bir sistem takılabilir bence.En azından dışarıda değişim olabilir.Bunun dışında lastik profilini arttırmak da soruna bir nebze çare olabilir.Bir de ayarlı amortisör sistemleri mevcut.Bunu da araştırmak lazım...

makeles
07/02/2009, 19:10
lastik basınçlarını önler 28psi arkalar 26psi yaparsan daha az sarsıntı hissedersin.. yakıt biraz yükselebilir..

Ogulcan.Öğüt
07/02/2009, 19:17
ilk aldıgımda benimde zpır zpırdı 195/55/16 lastikler hava basıncına baktırdıgımda yanls hatırlıyorum olabilirim cok yüksek bi deger cıkmıstı 38-40 gibi onları 32 e kadar düşürdük hissedilcek miktarda düzeldi

shadow_dancer
08/02/2009, 01:35
Fun paket kullanıcısıyım şimdiye kadar pek çok araba kullandım ama bu araba kadar sertini görmedim, spor süspansiyon var Fun modellerinde ne yazık ki konfordan eser yok, yl tutuş iyi sayılır ama bu hergün 120'le girmiyoruz viraja... Gerçekten sert bi araba Punto

Refiner
08/02/2009, 10:50
Arabayı aldığım gün zıplamaktan bıktım ve ilk fırsatta lastik basınçlarına baktım. 36-38 psi arasıydı; 33-31 yaptım hissedilir rahatlama oldu. Ama özellikle çok düzgün olmayan yol zeminlerinde hala zıplıyormuş havası veriyor.
Lastikler 185/65R/15 yani yanak geniş ama yine de sert süspansiyon belli ediyor kendisini.

makeles
08/02/2009, 22:09
hem yaylar hemde amortisörler sert sanırım.. darbe emişi en çok amortisörler karşılıyor diye biliyorum daha yumuşak daha çok darbe absorbe edebilen kaliteli bir amortisörle değişim yapılabilir.. ben üstündeki süspansiyon sitemini 50.000 km den sonra lastiklerle beraber komple değiştirmeyi düşünüyorum..

eerku
09/02/2009, 01:11
arkadaşlar uzun bir aradan sonra yeniden selam, bende aynı dertten müzdaribim. ancak arabanın sağlamlığı konusunda baya bir tatmin oldum diyebilirim. yarım karışlık bir yüksekliğe sahip olan ve bir karış eninde bulunan bir kaldırımın üstünden geçirttikten sonra ve altını 2 kere çok sert vurdurttuğumdan beridir arabadan korkmuştum bir şey olacak diye ancak halen çıt yok. (kafanızda yuh acemiye bakın demeyin :d benle alakası yok hiçbir olayın)

sorum:

süspansiyon sistemini değiştirsek tahminen kaça patlar?

siromar
09/02/2009, 10:52
GP ların amortisörleri gerçekten sert.Servisle görüşülerek daha yumuşak bir sistem takılabilir bence.En azından dışarıda değişim olabilir.Bunun dışında lastik profilini arttırmak da soruna bir nebze çare olabilir.Bir de ayarlı amortisör sistemleri mevcut.Bunu da araştırmak lazım...
Arda senin bu sertliğe karşı bir önlemin veya çalışman oldu mu lastik basıncı vs. gibi ?

usermm1
09/02/2009, 11:59
Gp'lerde sıkça şikayet edilen, plastik aksamın titreşerek ses yapması problemini, bu sert amortisörlerin arttırdığını düşünüyorum.

ince5757
09/02/2009, 13:28
Serdar sana katılıyorum.Bu arabayı tasarlayan insanlar bizim yollarımızın bu kadar kötü olduğunu düşünememişler sanırım.Sert süspansiyon olması arabalarımız için iyi birşey ancak yollarımız o kadar kötükü bu durum olumsuz etkiliyor.Ben Sinop ta yaşıyorum ve malesef bizim burada yollar kötü.Arabaya bir zarar gelmesin diye elimden geleni yaparak kullanıyorum.Kötü yol şartlarında da ser süspansiyon konforu olumsuz yönde etkiliyor.Hepinize iyi günler.

ABNEW
09/02/2009, 22:33
Arda senin bu sertliğe karşı bir önlemin veya çalışman oldu mu lastik basıncı vs. gibi ?

Ömer, önlemim 15'' lik demir jant ve kış lastikleriyle kışı geçirmek.Böylece 5 ay kadar daha konforlu bir sürüş elde ediyorum:)

Araçlarımız biraz daha spor karakterli olduklarından ve lastik boyutlarından ötürü konfor konusunda çok kötüler.Tabi yol tutuş ve frenleme çok daha iyi.Bence en güzeli benim yaptığımı yapmak kışın 185 65 15'' yazın 205 45 17'' :)

Lastik basınçlarım fabrika değerinde (Her ikisi de)

abayhan
06/11/2010, 23:17
konuyu hortlatayım bu surede suspansıyonunu yumuşatabılen oldumu acaba?

Du Hast
06/11/2010, 23:54
daha yumuşak yay takılarak halledilir de aracın dengesi alt üst olur :)
neticede orj süspansiyonlar aracın dinamiklerine göre ayarlanmış, yumuşatınca kötü sonuçlar olabilir virajlarda, ani hareketlerde v.s. vs..

abayhan
07/11/2010, 18:03
yumuşacık yapmayacagıs azıcık yumuşatsak yeter :))

sowhat788
07/11/2010, 21:35
Maslakta nizamettin ustaya yumuşattım amortisörleri çok nefis oldu

Du Hast
07/11/2010, 22:12
yumuşacık yapmayacagıs azıcık yumuşatsak yeter :))
GP amörsitörlerinin özelliklerini, sertlik derecelerini net olarak bilmiyorum ancak daha yumuşak, darbayi biraz daha yumuşak şekilde emen amörsitör takılarak bir nebze yumuşayabilir ancak dediğim gibi bu aracın dengesini kesin olarak değiştirir özellikle yüksek süratte (130 km üzeri). çünkü 120 yi geçktikten sonra araç inanılmaz bir baskıya maruz kalır süspansiyonlarda aynı şekilde. bu süratlerde yanal rüzgarlar, yoldaki eğimler v.s. v.s. aracın dengesini, verdiği güveni kaybettirir hissedilir şekilde. fazla esnemeler aracın altına aniden fazla rüzgar girmesine neden olacaktır. neticede 1100 kg araç bunlar.

ben olsam böyle bir işe girmem. belki sürekli şehir içinde kullanılıyorsa düşünülebilir ama benim gibi otoban - şehir dışı yol yapanlara önermem. kendi düşüncem, herkes istediğini yapabilir tabi :)

smartmavi
07/11/2010, 22:20
Şu da var; Fiat'ın araçlarımızda kullandığı stock parçalar belki de kullanılabilecek en ucuz parçalar. Mesela ses sistemini düşünün, kapı içi kolonları falan... Kendi kendime soruyorum, acaba Fiat bizim arabalara kaç paralık amortisör takmıştır? (Şimdi bazı arkadaşlar stock amortisörlerin liste fiyatlarını söyleyebilirler ama pahalı bile olsalar iyi oldukları anlamına gelmez)

Bence markalı amortisörler (ki fiyatlarının çok yüksek olduğunu düşünüyorum) süspansiyon kalitesini arttırabilir.

culudamar
08/11/2010, 08:20

Biraz detay verebilir misiniz? Yeni süspansiyon mu taktırdınız? Mevcutların bir ayarı mı var? Ben de benzer araçlara göre bizim süspansiyonların sert olduğunu düşünüyorum.

abayhan
08/11/2010, 09:51
bence sert olmasında amortisör kadar yaylarında etkisi var...

zafermutlu
08/11/2010, 10:21
bence süspansiyonu yumuşatmak bu araçlarda çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. puntolar benim gördügüm kadarıyla çok oturaklı uzunluk genişlik oranıyla yere saglam basan bir araç degil. sınıfının uzunlukta normal sınırlarda genişlikte en dar arabası. evolarda bu biraz daha iyileştirlmek isteselerde belli sınırların üstü bu araba için tehlikeli.

Du Hast
08/11/2010, 13:30
Şu da var; Fiat'ın araçlarımızda kullandığı stock parçalar belki de kullanılabilecek en ucuz parçalar. Mesela ses sistemini düşünün, kapı içi kolonları falan... Kendi kendime soruyorum, acaba Fiat bizim arabalara kaç paralık amortisör takmıştır? (Şimdi bazı arkadaşlar stock amortisörlerin liste fiyatlarını söyleyebilirler ama pahalı bile olsalar iyi oldukları anlamına gelmez)

Bence markalı amortisörler (ki fiyatlarının çok yüksek olduğunu düşünüyorum) süspansiyon kalitesini arttırabilir.
üst sınıf olmayan (audi nin a4 serisi ve sonrası, mersonun c serisinin üst v.b.) araçların stok parçalarının maliyeti o kadar ucuzki bu fiat ta mahsus değil.
bence gp nin süspansiyonu yeterli. yumuşak olsa hç birimiz arabanın yol tutuşundan memnun olmazdık.

krakercocuk
08/11/2010, 13:37
birde fordlara binin bakalım hangisi sertmiş..daha ne istiyorsunuz anlamadım..gayet iyi bence..ne kütük arabalar var

abayhan
09/11/2010, 09:37
nasıl bi işlem yaptı acaba merak ettim amortisörü söküp üzerinde işlemmi yaptı

vek66
09/11/2010, 10:23
ya benimde bu soğuk havalardan mıdır nedir anlamadım sanki boyle cukurlara falan girince daha cok hisseder oldum.

Du Hast
09/11/2010, 11:43
ya benimde bu soğuk havalardan mıdır nedir anlamadım sanki boyle cukurlara falan girince daha cok hisseder oldum.
soğukta amörsitörler, yaylar biraz daha sertleşirler. araç hareket ettikçe ısınır ve yumuşarlar.

sowhat788
09/11/2010, 11:55
-2008 de aracı alırken üzerinde original yay ve 16" 205*50 lastik vardı ve sertti
-Daha sonra 3,5 cm spor yay aldım (nasıl olsa normaldede sert yayda taksam daha çok sertleşmez diyerek : ) çok fazla fark olmadı normaldede sert olduğu için
-Daha sonra jantı küçültüp,lastik yanak larını kalınlaştırmak için jantı 15" düşürüp lastiği 195*60 yaptım (spor yayı çıkarmadan) o zaman eskisine göre daha iyi esner oldu (yanaklarda esnemeye çok yardımcı olur)
-Şu anda spor yayları söktürdüm ve original yayları taktım
-Amortisörleri yumuşattım,araç beşik gibi oldu aralık sonu gibi bebek geleceği için esnemesi gerekiyordu ;)

Sonuç:
Gp lerin yayları değil amortisörleri çok sert (bence tabi)
Gp lerin ne kadar gidebildiği ve yollarımızın ne kadar gazlamaya elverişli olduğu belli (denge kaybı yada yol tutmaz diyen arkadaşlar için yazdım)
Yaylarda her hangi bir işlem yapılmıyor,200 TL gibi bir maliyeti var,
Ben çok memnunum tavsiye ederim

puntoturbom
09/11/2010, 12:02
ankara bursa otoban son vırajını 180 ıle alabılen bır suspansıyona sahıbım.bozuk yollar utansın....

abayhan
09/11/2010, 13:59
-2008 de aracı alırken üzerinde original yay ve 16" 205*50 lastik vardı ve sertti
-Daha sonra 3,5 cm spor yay aldım (nasıl olsa normaldede sert yayda taksam daha çok sertleşmez diyerek : ) çok fazla fark olmadı normaldede sert olduğu için
-Daha sonra jantı küçültüp,lastik yanak larını kalınlaştırmak için jantı 15" düşürüp lastiği 195*60 yaptım (spor yayı çıkarmadan) o zaman eskisine göre daha iyi esner oldu (yanaklarda esnemeye çok yardımcı olur)
-Şu anda spor yayları söktürdüm ve original yayları taktım
-Amortisörleri yumuşattım,araç beşik gibi oldu aralık sonu gibi bebek geleceği için esnemesi gerekiyordu ;)

Sonuç:
Gp lerin yayları değil amortisörleri çok sert (bence tabi)
Gp lerin ne kadar gidebildiği ve yollarımızın ne kadar gazlamaya elverişli olduğu belli (denge kaybı yada yol tutmaz diyen arkadaşlar için yazdım)
Yaylarda her hangi bir işlem yapılmıyor,200 TL gibi bir maliyeti var,
Ben çok memnunum tavsiye ederim
yumuşattım derken neyi kastettin kim nasıl yaptı bu işlemi...

sowhat788
09/11/2010, 14:48
Namiştain Amortisör - Anasayfa (https://www.namistain.com/)

Adres budur,
Gidiyorsun amortisör ve yaylarını söküyorlar ve amortisörün millerini ve içindeki yağ oranını değiştirerek yumuşacık yapıyorlar, yapılan işlemin garantili

puntoturbom
09/11/2010, 15:01
çok tehlikeli bir işlem. yol tutuşu direkt etkiler.

sowhat788
09/11/2010, 16:57
Yol tutuşu etkiler ama,bilmiyorum bu tutuşcu arkadaşlar hangi yolda hangi araba ile gazlıyorlar,biz buralarda boş 1 2 boş 1 2 gidiyoruz,stress atmak için karting pistlerine gidiyoruz,hayati tehlike yaratacak sınırlara bu memlekette ve bu arabalarla zor çıkılır,
400-500 atlık makine varsa tabiki yumuşatmayın ;)

levan34
02/12/2010, 15:44
Arkadaşlar Gp nin bu sert amortisörleri artık beni baya bir rahatsız etmeye başladı. at arabası gibi zıplaya zıplaya gidiyoruz.

arkadaşım güldürdün beni, çok yaşa....amortisörde gp tam anlamıyla at arabası...sonuçta yarışa katılmayacağız bu arabalarla...yol tutmayı falan anlarımda ,yaw birazda konfor lazım...hiçmi düşünmez bu fiat!!! ... 26 bin tl vermişiz,resmen seke seke gidiyoruz...bence bu kadar da sorumsuzluk olamaz,başka birşey demiyorum.

iris19
02/12/2010, 15:54
süspansiyonları gerçekten çok sert bu yüzden amortisör takozları çok çabuk dağılıyor.Bu sertlik city motorunada zarar veriyor..

StrawBeeRy
02/12/2010, 16:03
orjinale sert diyip güldürüyorsunuz beni nesi sert orjinale binince gayet konforlu geliyor bana :)

matushella
02/12/2010, 16:06
Bence renault clio hb 3 e binin ve ondan sonra gp nin süspansiyonunu değerlendirin. Gp den önceki arabam clio idi ve çok konforsuz bir sürüşü vardı.

levan34
02/12/2010, 16:59
süspansiyonları gerçekten çok sert bu yüzden amortisör takozları çok çabuk dağılıyor.Bu sertlik city motorunada zarar veriyor..

bu yorumun doğru ise işimiz var doğrusu...istanbulda bile sekiyorsak anadoluyu düşünemiyorum

Bülent10
03/12/2010, 11:36
Gp'lerde sıkça şikayet edilen, plastik aksamın titreşerek ses yapması problemini, bu sert amortisörlerin arttırdığını düşünüyorum.

Serdar yazdıklarına katılıyorum ilave olarak içerideki mazemenin de sert malzemeden üretilmeside bu cızırtıları artırmakta. Selamlar...

hilmiusta
03/12/2010, 22:56
bencede cok sert

yusufekinci06
05/12/2010, 17:20
Arkadaşlar Gp nin bu sert amortisörleri artık beni baya bir rahatsız etmeye başladı. at arabası gibi zıplaya zıplaya gidiyoruz. buna nasıl bir çare bulabiliriz. arabanın yüksekliğini değiştirmeden nasıl biraz yumşatabiliriz?yoksa yeni bir amortisör seti mi almalıyız? eğer almalıysak hangisini ve kaç tl ye? amortisorlerin sertlik dereceleri sayısal olarak varmıdır? çok yumuşak amortisörün arabanın virajda yana esnemesine neden olacağını bildiğim için bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

bende ilk aldığımda sert gibi gelmişti. meğer lastik hava basınçları fazla imiş. bence bi lstik havalarını kontrol ettir.

levan34
05/12/2010, 22:26
kontrol ettim...acenteden aldığımda 4 lastiktede 41 hava basılıydı...bunu fabrika yapmıştır sanırım...teslim sırasında havalara bile bakmamışlar anlaşılan....31 e indirdim,yine sekiyor...çok tatsız.

octopus
16/12/2010, 14:46
bi gün puntoyu satarsam tek sebebi bu amortisörlerin sertliği olacaktır.

ben hiç beğenmiyorum yoldaki herbir kıvrımı hissettiriyor...

aynı zamanda plastik aksamı da gevşetiyor heryer titremeye başladı arabada