PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 fire active için yazılım

blackjesustr
02/02/2009, 17:56
merhaba arkadaşalr 2006 model 1.4 fire activ gp sahibiyim... dün fiat servisinde emniyet kemerlerini takmadığımızda verdiği uyarı sesini kapattırdım..arkadaş bunu laptop a benzeyen bi aletle yaptı..acaba bu şekilde araca ( varsa tabii ) yeni yazılım ataqbilir mi? yada yine o aletle herhangi bir degerlerde oynama yaparak motor perfonmansı arttırabilirmiyiz ?

mustafaf
02/02/2009, 18:24
oncelıkle hosgeldınız.sanırım bahsettıgınız olay Chıp Tunıng.asagıdakı lınkı ıncelemenızı tavsıye ederım...

https://forum.grandepuntotr.com/motor-ve-yuruyen-aksam-modifikasyonu/9100-chiptuning.html

blackjesustr
02/02/2009, 18:42
linea multijetlerde dediğim işlemi yapmışlardı..ilk satılan serileri geri çağırıp serviste yazılım yüklediler tekrardan..hatta t-jet daha satışa sunulmadan önce bayilere test aracı olarak verdikleri 1.4 tjet linea larıda bursa ya çağırıp orada yazılım yenilemesi yapılmıştı.. yani demek istediğim chip falan takdırmadan sadece yetkili servis tarafından yazılımla falan bişeyler yapılabilir mi ?

mustafaf
02/02/2009, 18:51
zaten verdıgım lınktekı konuyu okursanız, orda araca herhangı bır chıp takılmıyor.sadece aracın mevcut olan beynıne(chıp de denılebılır), mevcut yazılımın lımıtlerı bıraz daha yukseltılerek, tekrar yuklenıyor.turbosuz araclarda cok fazla verım alamazsınız.yanı sızın aracınızda maxımum 7-10HP arası bır guc elde edebılırsınız...

blackjesustr
02/02/2009, 19:02
teşekkürler..ilk verdiğin cevap kısmında chittuning i görünce aklım hemen yeni chip taktırmaya gitti.o yüzden okumamıştım..ilgin için teşekkürler

Ziyaretçi047
02/02/2009, 19:09
Servis sadece kullandığı alet ve yazılım doğrultusunda belli başlı işleri yapabilir. Motor verilerinde, teknik veya performansla oynama şansı yoktur. Servis sizin de bahsettiğiniz gibi emniyet kemeri sesi kapatma veya motor raporları, emisyon oranları, sistem hataları gibi verileri okuyabilir. Chip Tuning yapan kişi de bunları yapamaz veya uğraşmaz. Tamamen farklı işlerdir. Siz performanstan bahsediyorsanız chip tuning yaptıracaksınız. Mustafa arkadaşım gerekli linki vermiş. Hatırlatma amacıyla söyleyim. Aracınıza chip tuning uygulaması yaptırdığınız takdirde 8 ila 12 arası HP ve 15 ila 20nm arası tork kazanırsınız. Devir kesiciniz de bir miktar ileri alınır.

mustafaf
02/02/2009, 19:46
teşekkürler..ilk verdiğin cevap kısmında chittuning i görünce aklım hemen yeni chip taktırmaya gitti.o yüzden okumamıştım..ilgin için teşekkürler

rıca ederım.yardımcı olabıldıysek ne mutlu bıze :)

cgty
02/02/2009, 20:15
peki bu chip tuning olayı garanti dışı bırakırmı aracımızı?

blackjesustr
02/02/2009, 20:25
peki bu chip tuning olayı garanti dışı bırakırmı aracımızı?
vede vizede sıkıntı yaratırmı ? martta vizeye girmem gerekte :)

mustafaf
02/02/2009, 20:30
aslında yapılan bu ıslem garantı dısı bırakır aracı ancak, bu olayın anlasılabılmesı ıcın, aracın bılgısayar baglanıp, ozellıkle verılerın kontol edılmesı gerekır.bu da olaganustu bır durumda olusabılecek bırseydır.durduk yere hıcbır servıs aracın degerlerını kontrol etmek ıcın bılgısayara baglamaz.dıger yandan bu olay, elle tutulur gozle gorulur bısey olmadıgı ıcın muayenede sorun cıkarmaz.ama egzoz emısyonu olcum sırasında, problem yaratabılecegı dusunulebılır...

kukart
02/02/2009, 22:14
ble bi olanak varsa ben de laptop var :)
atayım benim GP ye yeni programlardan kaspersky falanda yükleriz :D

şaka biyana bu yeni yazılım olayı yok
ben bizzat sordum
fiatta yeni bişe varsa oda GP..

herby
02/02/2009, 22:22
Bu olayı çok araştırdım ancak hiçbir chip uygulayacısı Fire motorda verim alabileceğimi söylemedi.. 5 hp gibi bir rakamda kalınabilir ve bunun içinde değmez...

Ziyaretçi047
02/02/2009, 22:23
Valla türkiye de aracın chipli olduğunu düşünecek, akıl edecek, anlayabilecek usta ben henüz görmedim. Keşke anlayabilecek düzeyde olsalar hepsi de biz de araçlarımızı daha rahat gönüllerle bırakabilsek. Gittiğim her servise chip tuning in ne olduğunu ben anlatıyorum hala. Yani normal şartlar altında garanti dışı kalmalı evet fakat aracınızın chip li olduğunu kanıtlamaları biraz zaman alır. Ayrıca böyle bir duruma düşmeniz ihtimal bile değil. Chip araca hasar vermez. Araçta hasar oluşmuşsa chip olmadan da oluşacaktır demektir. Yani gönül rahatlığı ile yaptırıp araçlarınızdan gerçek keyifi alabilirsiniz. Bunu bir satıcı olarak değil bir kullanıcı olarak söylüyorum.

Ayrıca mustafacım egzoz emisyonunda o kadar ufak bir fark oluyor ki sınıra yaklaşman mevzu bile değil. O olayı hiç kafanıza takmayın. Zaten rolantide iken gözle görünmeyecek kadar az bir değişim vardır yazılımlı araçta.

Fire motorda 8 hp den az güç alınacağını düşünmüyorum. Bana sorarsanız 10hp alır o motor.