PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntom önce çalışmadı çalışıncada kapanmadı

plastro
02/02/2009, 02:37
Cumartesi günü aracıma bindim kontağı açtım ışıklar yandı fakat marş basmadı erdemlide olduğum için oto elektrikçi çağırdım aküye takviye bağladı yine çalışmadı geri geri itekleyerek çalıştıralım dedi geri geri itekledim fazla hızlanmadığı için çalışmadı fakat kontağı çevirince çalıştı sanayiye işyerine gittik aracı stop et dedi kontağı kapattım anahtarı çektim aracım hala çalışıyordu aracım garantili ben olmazsa servise götüreyim dedim bilen oto'ya götürdüm yanlız giderken kilit işareti sürekli yanıyordu servis bilgisayara bağladı anahtar tanımayla ilgili olduğunu söyledi derken kendiliğinden düzeldi servis ya arabayı bırak komple tesisatı gözden geçirelim yada bu şekilde binmek istersen yedek anahtarı yanında taşı dedi inşallah bir daha olmaz bu arada aracı itekleyerek çalıştırmak çok tehlikeliymiş kesinlikle bir daha denemeyin dedi daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldumu acaba

mustafaf
02/02/2009, 08:44
abı gecmıs olsun.valla ben ılk defa duydum bole bıse.ınsallah bır daha tekrar etmez ama, keske ımkanın olsaydı da aracı bırakıp kontrol ettırseydın...

ftwda
02/02/2009, 11:20
geçmiş olsun arkadaşım.. çok ilginç bri durummuş

byrvo
02/02/2009, 11:58
Aracı iterek çalıştırmak yol bilgisayarı olan araçlara çok büyük zarar veriyormuş. :whip0000:Bende bir nedenden iterek çalıştırmaya çalıştım, aynı şeyleri bana da söylediler:cool:

siromar
02/02/2009, 12:07
çok geçmiş olsun, inşaallah bir daha tekrarlamaz
anahtarı çıkartınca hala arabanın calısmaya devam etmesi de ürkütücü bir durum :)

ekorkut
02/02/2009, 12:37
Yahu zaten dizel araba iterek çalıştırmaya çalışsan da çalışmaz ki. Buji mi var, distribütör mü var ki çaksın da çalışsın. Bana da immobilizer arızası gibi geldi bu durum. Gerekiyorsa anahtarların değiştirilip kodun yeniden yüklenmesi lazım.

femoli
02/02/2009, 12:57
immoblizer tanımamıştır muhtemelen ama kontağı kapadığın halde çalışması enteresan bir durum immoblizer ile bir alakası yok bunun yani farklı nedenleden dolayı olabilir..

onurcan
02/02/2009, 13:41
geçmiş olsun çok enteresan bir durum olmuş immoblizer den veya tesisattan olabilir sen yinede servise bırak araştırsınlar sana geçici bir araç verirler herhalde..

TunFeB
02/02/2009, 13:45
geçmiş olsun. ya bu puntolar daha neleri gösterecek bakalım bize....

Ziyaretçi047
02/02/2009, 15:26
Abi öncelikle geçmiş olsun. Umarım tekrarlamaz. Tekrarlar ise de bırakırsın incelerler. Anahtar kodlaması ile ilgili bir arıza olduğu kesin. Fakat versiyon yenilemesi de gerekebilir. Çünkü aracın sönmemesi tamamen yazılımsal ilginç bir durum.

Erkokut arkadaşım yine yanlış bilgi vermişsin. Dizel araç itekleyerek çalışır. Hem de gayet rahat çalışır benzinden hiçbir farkı yok. İterek çalışması için buji ateşlemesine ihtiyaç yok, kontağı çevirince buji mi ateşliyor sanıyorsun? Bu 2. oldu lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Bir de kendimizden emin olmalıyım bana Cihan saatlerin bozuk derken söylediğin gibi.

Ben kullandığım tüm dizel arabaları defalarca itekleyerek çalıştırdım. Hiçbir problem de yaşamadım. Yol bilgisayarına verilen hasar hakkında bilgim yoktu. Belki yüksek voltaj geliyordur anlık veya tam tersi düşük voltaj geliyordur aküden onla ilgili olabilir. Tekrar ediyorum ben bir problem yaşamadım. Hala bazen safe mod a girdiğimde kontağı kapatır açar debriyajı bırakır yoluma devam ederim.

ABNEW
02/02/2009, 16:03
Kemal geçmiş olsun.Aracının marş basmaması normal bir problem olabilir ama kontağı kapattıktan sonra da çalışması gerçekten çok ilginç.Hiç duymadım şimdiye kadar.Bunun kaynağı yazılım da olabilir.Belki de basit bir anahtar-kilit mekanizma problemidir.Bence serviste detaylı bir kontrol gerekiyor, tekrar geçmiş olsun...

batuhann80
02/02/2009, 16:30
kemal abi geçmiş olsun....
kontaktan sanırım problem devreyi acmaması ve devreyi kapamaması...

OzzY
02/02/2009, 16:36
bildiğim kadarıyla vurdurmanın kayışlara çok zararı var. çok tehlikeli. kullanım klavuzundada kesinlikle yapmayınız yazıyodu sanırım.

mustafaf
02/02/2009, 17:14
Abi öncelikle geçmiş olsun. Umarım tekrarlamaz. Tekrarlar ise de bırakırsın incelerler. Anahtar kodlaması ile ilgili bir arıza olduğu kesin. Fakat versiyon yenilemesi de gerekebilir. Çünkü aracın sönmemesi tamamen yazılımsal ilginç bir durum.

Erkokut arkadaşım yine yanlış bilgi vermişsin. Dizel araç itekleyerek çalışır. Hem de gayet rahat çalışır benzinden hiçbir farkı yok. İterek çalışması için buji ateşlemesine ihtiyaç yok, kontağı çevirince buji mi ateşliyor sanıyorsun? Bu 2. oldu lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Bir de kendimizden emin olmalıyım bana Cihan saatlerin bozuk derken söylediğin gibi.

Ben kullandığım tüm dizel arabaları defalarca itekleyerek çalıştırdım. Hiçbir problem de yaşamadım. Yol bilgisayarına verilen hasar hakkında bilgim yoktu. Belki yüksek voltaj geliyordur anlık veya tam tersi düşük voltaj geliyordur aküden onla ilgili olabilir. Tekrar ediyorum ben bir problem yaşamadım. Hala bazen safe mod a girdiğimde kontağı kapatır açar debriyajı bırakır yoluma devam ederim.

zararlı zararsız bılmem ama bende 2-3 sefer ıtekleyerek calıstırmak zorunda kalmıstım.puntomu degıl ama fıorıno ve ford .beyne olan zararı hakkında benımde bılgım yoktu.ama bazen bende yolda gıderken, kontagı kapatıp acarım.ayagımı debrıyajdan cekıp yoluma devam ederım.demekkı zararı varmıs yapmamak lazım :D

femoli
02/02/2009, 17:45
zararlı zararsız bılmem ama bende 2-3 sefer ıtekleyerek calıstırmak zorunda kalmıstım.puntomu degıl ama fıorıno ve ford .beyne olan zararı hakkında benımde bılgım yoktu.ama bazen bende yolda gıderken, kontagı kapatıp acarım.ayagımı debrıyajdan cekıp yoluma devam ederım.demekkı zararı varmıs yapmamak lazım :D
ne diyorsun mustafa :S aman ha sakın deneme pistonları eğersin araca çok zararlı senin gibi bir adamdan beklemezdim :D Cihan olsa neyse diyecem :D:D

mustafaf
02/02/2009, 18:06
:D:D
yok abı zaten artık yapmıyorum.ara sıra yapıyordum.artık arabayı 10 gunde bır 50 km. kullandıgım ıcın zaten pek fırsatım olmuyor :D

Ziyaretçi047
02/02/2009, 19:05
Ben sizler yapmayın diye tüm tehlikeli şeyleri yapıp burada raporlama görevini seve seve üstleniyorum :D. Kendimi BRAINIAC programı sunucusu gibi hissettim.

Tabi ki iterek çalıştırmak hoş bir hareket değil. Ama yaptığınız zaman kesinlikle çok kötü bir şey olacak diye de korkmayın. Zor durumda kaldığınızda yapmanız gerekiyorsa, başka şansınız yoksa tabi ki yapacaksınız ama aksi takdirde doğru değil. Tıpkı yakıt dipteyken yolculuk yapmak gibi...

ekorkut
02/02/2009, 19:16

Hayırdır Cihan, sen bu bozuk saat işine baya kafayı taktın sanırım üslubundan bu anlaşılıyor. Kimin ne bilip bilmediğini, yazma tarzını, kalitesini ve seviyesini zaten okuyanlar bilir anlar ve değerlendirir. Şu anda düşündüğüm ve üzüldüğüm tek şey, senin araştırıp da bulamadığın teknik konulara cidden zaman ayırıp da uğraştığım, boşa harcadığım zamanım. Neyse ben tarzımı değiştirmeden bu konuda bir ekleme yapayim. Vurdurma sırasında evet ateşleme oluyor. Marş dinamosunun sağlayamadığı krankı çevirme gücünü arabayı yokuştan aşağı salarak kullanıcı sağlamış oluyor. Kontak da ON konumunda bulunduğundan bu dönme esnasında distribütörden bujilere akım da verilerek ateşleme sağlanıyor benzinli araçlarda. Dizel araçlarda ise kesinlikle yapılmaması gereken bir durum bu vurdurma işi. Araç çalışmadığı zamanda yağlama olmamasından ötürü, pompa inanılmaz zorlamayla karşı karşıya kalır ve tek seferde bile çöpe atabilirsiniz.

mustafaf
02/02/2009, 19:19
Yahu zaten dizel araba iterek çalıştırmaya çalışsan da çalışmaz ki. Buji mi var, distribütör mü var ki çaksın da çalışsın. Bana da immobilizer arızası gibi geldi bu durum. Gerekiyorsa anahtarların değiştirilip kodun yeniden yüklenmesi lazım.

abı sımdı benım kafam ıyıce karıstı.verdıgı, verecegı zararı bır kenara bırakırsak, calısırmı calısmazmı ? bunun kısa ve net cevabını verebılırmısın?

halilim
02/02/2009, 19:45
Geçmiş olsun Kemal Abi,

Araçı iteleyerek çalıştırmanın zararlı oldugunu bende duymuştum.Hatta krank milini kırabiliyormuş.

Ah-MeT
02/02/2009, 19:47
Öncelikle geçmiş olsun...
Vurdurarak diselde benzinlide çalışır, ancak her iki sistemde de vurdurarak çalıştırmak zararlı tavsiye edilmiyor ama mecbur kalınca ne yapıcan baska??....

@ erkorkut sen baya derin mevzuya dalmışsın ama bu konu ile alakası yok...
her iki motorda da aynı zamanlar oluyor emme sıkıştırma ateşleme eksoz dizelde 3 uncu zaman buji ile degil sıkıştırılmış havanın içine mazot püskürtülerek ateşleme oluşuluyor. sonuçta iki sistemde de krank dönüyor...

Ziyaretçi047
02/02/2009, 22:32
Peki erkokut arkadaşım.

1. Evet benim basınç saatim bozuk arabam rolantide 1 bar basmıyor.
2. Evet hiçbir blow off dururken çuflamaz.
3. Evet dizelde bujiler ateşleme yapar.
4. Evet dizel itekleyerek çalışmaz. Sonradan deyiminle çalışır ama o anda motor çöp olur.
Konuyla ilgili Mustafa arkadaşımın sorusunu cevaplarsan sevinirim.
Bizimle paylaştığın bu değerli bilgilerin için tüm forum üyeleri adına teşekkür ediyorum.
Bana laf atmaktan da vazgeçmeni tavsiye ediyorum.

Not: Yukarıda maddeler halinde sıraladığım tüm bilgiler yanlıştır.

Ben görevim gereği ve insani yapım, karakterim gereği burada insanların yanlış bilgilendirilmesine izin veremem. Bu sebepten ötürü isteyen üyemiz bana kızma özgürlüğüne sahiptir. Konuyla ilgili merakı olan arkadaşlarımın iyiliğini düşündüğüm için yargılanacaksam canınız sağolsun.

Konuya dönecek olursak,
Arkadaşlar iterek çalıştırmak her araca ve her motora zarar verir. Ama çocukluğu araba itmekle geçmiş birisi olarak hiçbir aracımıza itme sırasında bir şey olduğunu hatırlamıyorum. Her çalıştırmada iterek çalıştırırsanız 1 yıl sonunda belki bişe olabilir. Ama araba dediğin 40 yılda 1 itilir ve İTEREK ÇALIŞTIRMA KURALLARI'na doğru bir şekilde uyulduğu takdirde hiçbir problem olacağını düşünmüyorum. Zaten bir araba itiliyorsa o arabada bir problem vardır değil mi? İtme konusunda fazla uzatmaya gerek yok, Kemal abinin konusuna geri dönelim. Abi gelişmelerden bizi haberdar edersen seviniriz.

plastro
03/02/2009, 01:41
Bütün arkadaşlara yorumları için teşekkür ediyorum şu ana kadar bir problem olmadı normal şekilde kullanıyorum inşallah'da olmaz itme konusuna gelince servisten nadir bey yanılmıyorsam zincirden bahsetti kopsaydı çok büyük hasar açardı dedi herhalde bizim araçlar triger kayışı yerine zincirli olması lazım ben nadir beyin söylediklerinden onu çıkarttım