PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T-jet tekler mi?

Stalker
28/01/2009, 22:35
Arkadaşlar, aracı alalı 1 ay oldu motor 1000km'yi biraz geçti ve ciddi bir sıkıntı var gibi...

Araç hızlanırken, mesela 3.vites 3000rpm ya da 2. vites 2800rpm, motor vurma yapıyor sanki. Devir kısa süreli de olsa 200rpm geri düşüyor ve 1-2 kere salınım yapıp hızlanmaya devam ediyor. Bu sırada araç resmen sallanıyor.

Full gaz hızlanma esnasında nüksetmeye başladı fakat ara ara oluyor. Motor tamamen normal sıcaklığında çalışırken de oluyor.

Merak ediyorum, piston yatağında mı bir sorun var yoksa turbo/egzoz hava basıncı mı düşüyor? Aracı haftasonu servise götüreceğim ve cmt'ye kadar az çok nerden kaynaklandığını çözebilirsem onlara da daha iyi anlatırım diye düşünüyorum. Acil yardım :(

EK: aklıma şimdi geldi, yakıt pompası ateşleme zamanları ayarı bozulmuş olabilir mi? (97 oktan benzin bunu tetikler mi? cünkü 97 oktan alalı baya bi nüksetti) Sanki piston tam patlama noktasına ulaşamadan yakıt kendiliğinden yanarak pistona ters kuvvet vuruyor, bu da devir düşmesini açıklayabilir...

Rigel
28/01/2009, 22:50
Benim TJet te 1 aylık ve 2500 km'de. Tanımladığın sorunu yaşamadım. Ciddi bir soruna benziyor. Ama canın sıkılmasın, bu tip şeylerin basit bir çözümü olabiliyor genellikle.

ABNEW
29/01/2009, 00:05
Mert geçmiş olsun, benim de başıma bu tarz bir olay gelmedi.Ancak motorda mekanik bir problem olacağını hiç sanmıyorum.Yazılımla ya da elektronikle alakalı olabilir.Bence 95 oktandan şaşma,

Bu arada turbodaki hava tahliye valfindeki anlık takılma da devir kaybı ve güçten düşmeye neden olabilir...

Stalker
29/01/2009, 10:33
Sağol Arda, ben de sensör veya otomatik ateşleme sisteminin beyninden süpheleniyorum, aracın mekanik aksamına zarar gelmesinde.. elektronik sorunlar çok dert değil.

mustafaf
29/01/2009, 10:45
arkadaslar, Fıat zaten benzınlı motorlarında 95 oktan kursunsuz benzın onerıyor.Arda Abı'nın de dedıgı gıbı, bence de 95 oktan'dan sasma...

ekorkut
29/01/2009, 11:36
Tanımladığın olay, benzin pompasının benzin yetiştiremediği veya basıncının düşük olduğu durumlarda karşılaşılan bir olay. 97 oktan gereğinden önce kendi kendine ateşleme olmasın diye kullanılabilecek bir yakıt zaten. Bahsettiğin olay olmasın diye. Yakıttan olduğunu sanmıyorum.

Stalker
29/01/2009, 12:49
Tanımladığın olay, benzin pompasının benzin yetiştiremediği veya basıncının düşük olduğu durumlarda karşılaşılan bir olay. 97 oktan gereğinden önce kendi kendine ateşleme olmasın diye kullanılabilecek bir yakıt zaten. Bahsettiğin olay olmasın diye. Yakıttan olduğunu sanmıyorum.

Zaten 95 oktan benzin aldığım zaman da birkaç defa olmuştu, bu sefer 97 aldım sanki daha sık oldu, belki de daha çok dikkat etmeye başladığım için bana öyle gelmiştir.
Motor ve yakıt uzmanı birine sordum o da 97 oktanın erken patlamaya karşı daha dirençli olduğunu belirtti. Büyük ihtimal pompa kaynaklı, inşallah elektronik bir durumdur da hemen hallolur. (Motor resmen öksürüyor tam gaz civarı yüklenince :D)

Ziyaretçi047
29/01/2009, 15:46
Dostum anlattığın olay ciddi bir olay. Aracın avans vuruyor gibi geldi bana. Aldığın yakıtın kalitesizliği birinci seçenek olabilir. 2. seçenek ise zamanlamalarla veya ateşlemelerle ilgili bir durum olabilir. Benzin pompası düşük bir ihtimal. Aracını böyle kullanmamanı tavsiye ederim. Servise ver halletsinler problemi. Zaten beyinde gerekli kayıtlar oluşmuştur. Bilgisayara bağlar bağlamaz sorun belirecektir. Geçmiş olsun.

ABNEW
29/01/2009, 15:59
Cihan, avans vurması böyle olmaz bence, dediğin gibi elektronik-yazılım problemi ise bilgisayara bağlanınca hata kodu verir muhtemelen...

Ziyaretçi047
29/01/2009, 17:37
Tak-Tuk sesi avanstır bence. Muhtemelen o sıra motor da kendini korumaya alıyordur.

omerserim
29/01/2009, 21:28
Bu 95 yada 97 oktan olayı değildir heralde. Ben de tam tersine ilk günden itibaren 97 oktanın kullanıyorum, bir kez 95 aldım ve arabanın sesi performansı aksi yönde değişmişti. Arabanın da yakıta alışması gerekiyor bence, yakıtı tek tip ve güvendiğiniz terden almak mantıklı. Ayrıca bu sorun benim daha önceki dizel puntomda (1.3 75bg)oldu. 3.000 ile 3500 devir arasında 3 yada 4. viteste bir anda bir kesilme ve devir 2000 devire düsüyordu daha sonra toparlanıyordu. Bir kaç kez tekrarlayınca sevise uğradım pompa felan dediler ama dokundurmadım. Depoya kaliteli bir temizleme katkısı (çok araştırdığımdan markasını hatırlayamadım) ile sorun kalmadı.

birotteau
29/01/2009, 23:42
Kanaatimce turbo ve baglanti noktalari ile ilgili bir sorun olabilir. Turbonun basinc kaybetmesi nedeniyle olusuyormus gibi gorunuyor, en nihayetinde vakit kaybetmeden aracinizi servie gosteriniz. Bu sekilde kullanmamalisiniz.

Selamlar

ahmet

siromar
30/01/2009, 11:54
aynı olayı 92 vectra'ya pompacnın 97 oktan benzin koyunca basıma gelmişti,
ama tjet'e 97 koyan biri olarak hic basıma gelmedi ve ilk bir kac ay 95 kullanan biri olarak 97'den cidden cok memnunum,
ama bana da benzinden ya da pompadan gibi geldi

Ziyaretçi047
30/01/2009, 12:28
Pompa da olabilir. Başıma gelmişti hiç yakıt kalmayınca da böyle olur araçta. Yakıt kesiliyor olabilir. Filtre tıkanmış da olabilir.

Stalker
30/01/2009, 13:04
Avans vurması yok araçta (tak tuk seleri yok) daha çok sanki yakıt-hava karışımı anlık olarak bozuluyor ve turbonun bastığı havayı yakacak yeteri kadar yakıt olmadığı için anlık ters basınç oluşuyor gibi geldi. Dediğim gibi 1-1.5 sn sürüyor ve %80-%100 yüklenmede oluyor sadece o da 10 kere de 1 gibi.
Ender olması elektronik sorundan daha çok sanki pompanlardan birinde tıkanıklık olabilme ihtimalini arttırıyor.
Cmt sabah ilk iş servisteyim zaten bu olay netleşince size de haber vericem.

Benzini Opet'ten alıyorum, orada kalitesiz benzin olma ihtimaline pek inanmıyorum ama sonraki depoda shell yada PO'dan alıcam ona karar verdim. (yakıt güvence sistemi olayına da pek gerek yok kanımca)

ftwda
30/01/2009, 14:08
Selam arkadaşlar,

Benim farklı bir fikrim var.. Bu benim arabamda da oluyor ve bunun nedeninin ASR olduğunu düşünüyorum. 2. viteste gaza tam olarak bastığımda belirli bir yerden sonra ASR ışığı yanmaya başlıyor ve araba işte bu "tekleme" denilen şeye benzer birşeyler yapıyor. Bunun da ASR'nin tekerleklere fren uygulamasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Stalker arkadaşım bir de ASR'yi kapayarak denesene.. Sonucunu merakla bekliyorum

siromar
30/01/2009, 14:19
benzinin kalitesizligi bence opet shell bp şu bu olmasına degil alınan istasyona baglı bir şey.
ozellike Tjet'de 1.2.3. vitese asırı yuklenmede asr'nin yanıp tekerlerde patinajı engellemeye calısması bu denli rahatsız edici bir olay degil ve benim anladıgım stalker'ın sorunu arabanın oksurme yapması gibi bir durum,
gerçi yarın acıklıga kavusacak o zaman neden oldugunu anlarız

Stalker
30/01/2009, 14:23
Selam arkadaşlar,

Benim farklı bir fikrim var.. Bu benim arabamda da oluyor ve bunun nedeninin ASR olduğunu düşünüyorum. 2. viteste gaza tam olarak bastığımda belirli bir yerden sonra ASR ışığı yanmaya başlıyor ve araba işte bu "tekleme" denilen şeye benzer birşeyler yapıyor. Bunun da ASR'nin tekerleklere fren uygulamasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Stalker arkadaşım bir de ASR'yi kapayarak denesene.. Sonucunu merakla bekliyorum

Yok asrden kaynaklanmıyor, o yaşadığın his aracı patiye düşürdüğün ve asr dervreye girdiği için. Ayrıca bende 3. viteste oldu daha çok ve 3. viteste 3000rpm de asr devreye girmesi için en az bi 200hp motor felan gerek :D

Ziyaretçi047
30/01/2009, 14:42
Yok 120 hp yeterli onun için :) Biraz da tork tabi. Şekil A :)

ftwda
30/01/2009, 14:57
Yok asrden kaynaklanmıyor, o yaşadığın his aracı patiye düşürdüğün ve asr dervreye girdiği için. Ayrıca bende 3. viteste oldu daha çok ve 3. viteste 3000rpm de asr devreye girmesi için en az bi 200hp motor felan gerek :D

Evet, bende sadece 2. viteste oluyor.. 3. viteste hiç başıma gelmedi.. Ben de sonucu merakla bekliyorum

Ziyaretçi047
30/01/2009, 23:10
Yazılım değiştirirseniz 3. viteste de asr yanarak ilerleyebilirsiniz.

ftwda
30/01/2009, 23:36
Yazılım değiştirirseniz 3. viteste de asr yanarak ilerleyebilirsiniz.

ya Cihan gönül istiyo da... Zamanla diyelim :)

Stalker
01/02/2009, 13:47
Servise götürdüm beraber test sürüşüne çıktık ve o sırada birkaç kez oldu. Her seferinde olmadığı için yakıt kaynaklı olabileceğini ya da kalıntı gibi birşeyin pompayı tıkama ihtimalinden bahsettiler. Yeni depo benzinde de olursa gel carbon clean yapalım dedi usta. Bende bu carbon clean nasıl bişi onu araştırcam bu arada..
Bu arada aracta motor uyarı lambası yanmıyor bu olay esnasında ve bu yüzden beyinde herhangi bir uyarı mesajı okuyamayız dediler. Anlıyacağınız sorun var ama yok :)

Ziyaretçi047
01/02/2009, 14:47
Valla ilginç senin olay ama. O zaman kötü yakıta bağlamaktan başka bir seçenek gelmiyor benim aklıma...

ABNEW
01/02/2009, 18:52
Mert geçmiş olsun, gaz kelebeği kaynaklı bir kirlenme de olabilir tabi.Ancak carbonclean hakkındaki düşüncem daha 1000km deki araç için çok gereksiz olduğu...

Stalker
07/02/2009, 16:04
Servisten alalı 5 gün oldu, zorlamama rağmen sorun nüksetmedi ama 1-2 hafta daha takip edicem insallah olmaz. Servis bujileri temizleyip carbon clean yaptı, büyük ihtimal yakıt kalıntısı tıkamıştır diyolardı şimdilik haklı gözüküyorlar :)