PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik seçimi ve nitrojen!!!

z_ygt
27/01/2009, 22:37
Arkadaşlar bir hafta içinde lastik almayı düşünüyorum.Araç 37.000 de ve üzerinde orjinal lastikleri var.Lastikler aşırı sertleşti.Çukurlara girmeye korkar oldum.Araçta ön lastikler dunlop arkalar pirelli.Arka pirellinin dişleri paramparça oldu.Yumuşak hamurlu bir lastik almak istiyorum.Amacım yol sesini en aza indiirmek.Yumuşak hamurlu bir lastik önerirseniz sevinirim.
Ayrıca alacağım lastiklere nitrojen basmak istiyorum.Bu yol sesine etki eder mi?

Linos
27/01/2009, 23:10
Yol sesine herhangi bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ben 1.5 yıldır, nitrojenli olarak kullanıyorum lastiklerimi. En büyük avantajı, bu zaman içinde, sadece bir defa lastik basıncını ayarladım... ;)

Lastik seçimi için bol miktarda test var nette. Biraz araştır. Ne amaçla kullanacağına karar vermelisin öncelikle. İyi bir yol tutuş mu, sessizlik mi, iyi bir ıslak performansı mı, vs.?

Ayrıca, ön ve arkalarda farklı markalar kullanmak pek mantıklı gelmiyor bana! Tüm lastikler aynı performasa sahip olmalı... ;)

kukart
28/01/2009, 00:52
......
Oto ve kamyon grubunda lastiklere Nitrojen (Azot) gazı basmak şu avantajları sağlıyor.

Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmayacaktır. Nitrojen gazı lastik içinde normal hava gibi nem oluşturmayacak. Böylece gerek lastikte gerekse jantta korozyon meydana gelmeyecektir. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır.
Yapılan labaratuvar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır.
Nitrojen; normal hava gibi ısınmıyor.
Nitrojen; normal hava gibi patlamıyor çünkü normal hava gibi genleşme yapmıyor
Yanmıyor çünkü içinde oksijen yok.
Çevreye hiçbir zararı yok.
..........

muş....

prellinin sayfasından alınmış bi bilgi...

ocean_1919
28/01/2009, 01:11
Arkadaşlar bir hafta içinde lastik almayı düşünüyorum.Araç 37.000 de ve üzerinde orjinal lastikleri var.Lastikler aşırı sertleşti.Çukurlara girmeye korkar oldum.Araçta ön lastikler dunlop arkalar pirelli.Arka pirellinin dişleri paramparça oldu.Yumuşak hamurlu bir lastik almak istiyorum.Amacım yol sesini en aza indiirmek.Yumuşak hamurlu bir lastik önerirseniz sevinirim.
Ayrıca alacağım lastiklere nitrojen basmak istiyorum.Bu yol sesine etki eder mi?

Lassalarda kampanya varmış belki duymuşsunuzdur. 3 adet alana 1 adet hediye. Bence araştırın uygunmu diye.