PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire motor soruları

fire
26/01/2009, 02:51
merhaba arkadaşlar belki daha önceleri sorulmuş olabilir ama merak ettiğim bazı konular var.

1.4 fire 77 bg motor için

1-95 oktanmı yoksa 97 oktanmı iyidir.karışık alınırsa ne olur.(sanırım 95 uygun)

2-kurum temizliği kaç km de bir yapılmalı.kurum önlemek için neler yapılmalı katkı maddeleri kullanılmalımı.(arasıra yüksek devirlere çıkıp kurum atılmalımı)

3-yazılım değiştirilerek performans artışı sağlanabilirmi

4-fire motorlar multijetlere göre oldukça sessiz kaput altı için ses izalasyonu için keçe konulabilirmi faydası ne kadar olur.

5-otomatik jiklenin dış ısı göstergesi ile bir bağlantısı varmı

6-30-40 bin km lerdeki motorlarda yağ sarfiyatı ne kadardır.

7-katalitik arızalanırsa vede iptal edilirse ne tür zarar olur.ömrü ne kadardır

8-bu motorların lpg uyumu nasıl.enjektör sesi geliyormu

9-devir kesici kaç binde devreye giriyor.

10-tek elden düzgün yakıtla aile arabası olarak kullanılırsa motor ömrü ne kadardır.

11-fire motorların kronik bir sorunu varmı.(üst kapak ile ilgili)

12-motorun su ile yıkanmasının ne gibi zararları var nasıl bir temizlik tavsiye edersiniz

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ABNEW
26/01/2009, 06:23
-Fiat Motorlarının tamamında 95 oktan önerilmekte.
-Kurumlanmanın önüne geçmede yakıt kalitesi ve kullanım tarzı çok önemli.Ara sıra limitöre girilerek kurumlanma azaltılabilir.Özellikle dizellerde düzenli cabonclean önemli.
-Atmosferik motorlarda sadece chiple düşük miktarda güç artışı sağlanabilir.Fire için bu miktar bence 5-7bg civarıdır.
-Kaputa keçe konabilir ama bunun araç içine faydası pek olmaz
-Otomatik jiklenin dış ısı göstergesi ile bir bağlantısı olmaz bence.Motor ısısına bağlıdır.
-Normal şartlarda 30-40km deki modern motorlar pek yağ eksiltmez.Ben yağ değişim aralıklarında 0.5lt den daha fazla yağ eksilmesine tanık olmadım (10000 ve 20000km boyunca) Söylediğim eksilme miktarı da mjtd de başıma geldi sadece.
-Katalitik konvertörün arızalanması ya da tıkanması zararlı gaz miktarını arttırabildiği gibi performansı da olumsuz etkiler.İptali halinde sensör durumuna bağlı olarak motor arıza ışığını yakabilir.
-Lpg kullananlarda sorun yaşandığını duymadım.Ses ise biraz da kullanılan markaya bağlı bence.
-Bildiğim kadarıyla firelerde de devir kesici 6400d/d da devreye girmekte.
-Motor ömrü de çok göreceli ama atmosferik firenin 250000km yi rahat görmesi gerekli bence düzgün ve dikkatli kullanımla.
-Firelerin kronik bir problemi bildiğim kadarıyla yok.
-Ben motora basınçlı su tutulmasına karşıyım.Kaput içi yalıtım buna engel olamayabilir ve elektronik aksam zarar görür.Ben motor temizliğini temiz ve nemli bezle kendim yapıyorum.

ERC
26/01/2009, 10:48
97 oktanin ne tur zarlari var peki?ben duzenli kullanimda motor omrunu uzatacagi,sessizlik,titresimi azalticagi ve yakit sarfiyatini azalticagini dusunmekteyim edindigim bilgilere gore...!!!

Ziyaretçi047
26/01/2009, 12:58
Bir motor hangi yakıt için tasarlandıysa o yakıtla kullanılması doğrudur.

sinan1907
26/01/2009, 13:24
benzinin oktanı kalitesi olduğu için 1.4 77hp gibi küçük bir motora 97 oktan koymanın hiç bir anlamı faydası olmaz 97 de koyulur ama sadece fazla litre fiyatı vermiş olunur..

ABNEW
26/01/2009, 20:08
97 oktanın tek katkısı -psikolojik olarak- performansın biraz daha iyi olduğunun düşünülmesi.Motorlarımız için önerilen yakıt 95 oktan.Şahsi fikrim daha fazlasının kesinlikle gerekmediği yönünde...

birotteau
26/01/2009, 21:12
Herkese merhaba,

Kullanim kilavuzunda minimum 95oktan yaziyor. Turkiye'deki yakitlarin tasima ve saklama kosullari dikkate alindiginda 97 kullanmanin pek de olumsuz olmadigi dusuncesindeyim. Ben o anki ruh halime gore bazen 95 bazen de 97 aliyorum, acikcasi hicbir fark gormedim, ne tamamen 97 doldurdugumda ne de tamamen 95 doldurdugumda bir vuruntu, performans degisikligi hissetmedim(fire oldugundan da olabilir, ama en azindan vuruntu hissedebilirdim.).
Ama nasil araci icin sentetik yag kullanip, bunu onemseyen insanlar var ise yakit tercihi de kisiye kalmis.

Selamlar

ahmet

fire
27/01/2009, 02:46
abnew bilgiler için teşekkür ederim.
ilk aldığım sıralar bir kaç defa 97 aldım sonra bu motorların 95 için uygun olduğunu duyup tamamen 95 oktana geçtim.son yaptırdığım egzoz emisyon ölçümlerinde değerler güzel çıktı.(kontrolü yapan şahısın dediğine göre.ne kadar uzmandır bilemiyorum)
emisyon değerlerini bir ara karşılaştırabiliriz.
fire motorun sevdiğim bir kaç özelliğini paylaşmak istiyorum.
çok sessiz bir motor kaput altında herhangi bir izalasyon olmamasına ve doblo gibi ticari bir araçda çok az ses var.
hemen hemen 3500 devire kadar motor çok sessiz.şehir içinde sakin kullanımlarda motor sesi pek duyulmuyor.
yakıt konusunu söylememe gerek yok sanırım çünkü bir kaç bavul ve ailecek 1500 kg bulan doblomda az yaktığına lpg ye bile gerek duymadığıma göre siz gp kullanıcılarında benzini kokluyordur.