PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağ çamurluk ve kırık far bağlantısı.

eternity_tr07
21/01/2009, 16:15
Merhaba arkadaşlar,
Ben, Antalya'dan Olcayto. Yaklaşık bir buçuk ay önce ikinci el GP Fire alarak aranıza katıldım.
Bir problemim var;
Aracın sağ çamurluğu ile kaputu arasındaki boşluk öne doğru biraz artıyor.
Bunu aracı alırken de farketmiştim fakat pek önemsemedim. (expertijde de bununla ilgili birşey söylemediler.)
Fakat, geçen gün motor kaputunu açtığımda, sağ farın çamurlukla bağlantısının kırılmış olduğunu farkettim. Üstten görünen ikinci far bağlantısı da çatlamış. Far biraz düşük, elle de rahatlıkla sallanıyor.

Bu bağlantının kırılmasının, çamurluğun yanlış montajından dolayı olduğu kanısına vardım.
Bu halde; çamurluk montajını düzelttirip, yeni far taktırmam garanti kapsamına girer mi?
Tabi eski sahibi farla ilgili bir işlem yaptırdı mı bilmiyorum... Park ışıkları mavimsi... Puntonun orjinal park ışıklarının rengini bilmediğim için farla ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığını da bilmiyorum.

Görüşlerinizi bekliyorum. Sizin önerilerinizi aldıktan sonra bir yol izlemeyi düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

ABNEW
21/01/2009, 16:39
Önden alınan darbe sonucu far tırnakları kırılmıştır büyük bir ihtimal.Bu tür hasarın garantiden halledilmesi çok zor.Eğer kasko varsa buradan karşılanabilir bence, aracınız hayırlı olsun...

eternity_tr07
21/01/2009, 17:08
Önden alınan darbe sonucu far tırnakları kırılmıştır büyük bir ihtimal.Bu tür hasarın garantiden halledilmesi çok zor.Eğer kasko varsa buradan karşılanabilir bence, aracınız hayırlı olsun...

teşekkür ederim.
bir de kaskodan yaptırmazsam orjinal far ne kadardır? bilginiz var mı acaba?

femoli
21/01/2009, 17:14
orj far 256 ytl dir ama önceki kazada yaptırılan yerle görüşürsen belki eksikliklerini ücretsiz giderebilirler...

eternity_tr07
21/01/2009, 17:28
orj far 256 ytl dir ama önceki kazada yaptırılan yerle görüşürsen belki eksikliklerini ücretsiz giderebilirler...

Kazasız diye satıldı. Expertijde de kaportada problem yok dendi.
Kaza yapıldıysa bile bu saatten sonra söylemezler nerde yapıldığını...
Yanıt için teşekkür ederim.
İyi akşamlar.

femoli
21/01/2009, 17:38
Belki boyayı etkilemeyecek kadar ufak bir kaza idi sadece farın tırnakları kırıldı.. Olabilir bunun için komple far değiştirmenize gerek yok plastik tamponcularda ayakları tamir edebilirler...

eternity_tr07
21/01/2009, 17:58
Belki boyayı etkilemeyecek kadar ufak bir kaza idi sadece farın tırnakları kırıldı.. Olabilir bunun için komple far değiştirmenize gerek yok plastik tamponcularda ayakları tamir edebilirler...

İlk arabam ve yeni yeni öğreniyorum bazı şeyleri. Bilgilendirdiğiniz için sağolun...

Çamurlukla bağlantılı olması gereken ayak düşmüş. Yine de tamir edilebilirse iyi olur tabi.

Bir sorum daha olacak;
Asıl sorun çamurluğun tampona göre hafif yüksek, motor kaputu çizgisinden de biraz ayrı olması. Dışardan bakan ve pek bilmeyen birinin gözüyle, bu durum bana, çamurluğun iç bağlantılarından kaynaklanmış gibi geldi. Bu hemen yapabilcek birşey midir?

femoli
21/01/2009, 18:34
Çamurlukta yükselme varsa bu hemen yapılacak bir şey değildir buda aracın daha önceden bir hasarı olduğunu belgeler ama boya bozulmadan çamurluk vede far nasıl bu hale gelmiş anlamadım :S

eternity_tr07
21/01/2009, 19:43
Çamurlukta yükselme varsa bu hemen yapılacak bir şey değildir buda aracın daha önceden bir hasarı olduğunu belgeler ama boya bozulmadan çamurluk vede far nasıl bu hale gelmiş anlamadım :S
Ben de o yüzden montajda bir hata olduğunu düşünerek garanti kapsamında yapılabilir mi diye düşündüm. Tabi hafif bir yükseklik belki ben abartıyorumdur.
Bu konuyu araştırıp sonucu forumda aktarırım.
Yardımınız için teşekkür ederim.

plastro
21/01/2009, 23:22
Montaj hatası olabileceğini pek sanmıyorum büyük ihtimal bir yere dokunmuş olabilir.

ABNEW
22/01/2009, 15:28
Bizim araçların tamponları oldukça hassas söküp takma esnasında bile doğru monte edilmezse üst çizgilerde boşluklar oluşabiliyor.Bence en güzeli far ayağını tamir ettirmek ve bu arada tampon da sökülüp tekrar monte edilir.Bir fara 250TL vermek gereksiz...

OzzY
22/01/2009, 18:32
Evet tamponu oturtmak çok zor, benim farlar değiştikten sonra farla tampon arasındaki boşluklar orantısız oldu onları ayarlayınca kaputla aradaki boşluk dengesiz oldu usta baya uğraştı fena olmadı ancak fabrikadan çıktığı gibide değil...

eternity_tr07
22/01/2009, 23:30
Çamurlukla kaput arasındaki boşluk biraz da kaputun ayarsızlığından kaynaklanıyor bugün dikkatli bakınca anlaşıldı.
Bugün iki kaportacıya gittik, soruşturduk. Biri 100 liraya yaparım dedi. Başka bi yere gittik. Farın plastik bağlantı parçasını bulabilirsek tamiratının yapabileceğini söyledi. Kaza yapıp far değiştiren bir araçtan bulmaya çalışacağım sanayide. 50 lira fiyat çekti. Tanıdık bir usta daha ucuza da yapar sanırım...
Parçayı da bulamazsam kaskodan değiştirteceğim son çözüm olarak...
Yanıtlayan herkese teşekkür ederim.

Buremir
22/01/2009, 23:38
aracın önden hasar almıştır ama dediğine göre büyük değil sadece far ve tampon kısmından almış tampon esnek olduğu için bişey olmamış ancak bizim arabalar fardan hasar alınca çamurluk ile kaput arasındaki aralık açılır sebebi ise hem farın alt bağlantısı çamurlukta olduğu için hemde tamponun bağlantıları çamurlukta olduğu için

Bu arada farın civata takılı olan ayağında birşey yok ise çamurluğa geçen ayağı dert etme pek bir işe yaramıyor o ...

ozel_egt
22/01/2009, 23:57
farı bılmem ama tampon ayarı yapılabılıyo bemımde ayarsızdı bıraz ttamponla kaput atası açık gıbıydı usta baglantılarını gevsetıp gerdırdı hatta bende yardım ettim :) süper oldu farların bağlantısı kırıksa muhtemelen bı geçmısı vardır....

Buremir
23/01/2009, 00:02
arkadaşımızın içini bulandırmayın bence bir geçmişle alakasaı yok sizde farın olduğu bölümden bir yere ufak bir dokunun sizinki de kırılır bu kadar basit

eternity_tr07
23/01/2009, 01:03
aracın önden hasar almıştır ama dediğine göre büyük değil sadece far ve tampon kısmından almış tampon esnek olduğu için bişey olmamış ancak bizim arabalar fardan hasar alınca çamurluk ile kaput arasındaki aralık açılır sebebi ise hem farın alt bağlantısı çamurlukta olduğu için hemde tamponun bağlantıları çamurlukta olduğu için

Bu arada farın civata takılı olan ayağında birşey yok ise çamurluğa geçen ayağı dert etme pek bir işe yaramıyor o ...

Ne yazıkki civata takılı ayak kırıldı kırılacak...

Buremir
23/01/2009, 21:17
Ne yazıkki civata takılı ayak kırıldı kırılacak...
Anladım karar senin ya tamir ettireceksin yada yeni yada çıkma..

z_ygt
27/01/2009, 00:45
Arkadaşlar benim de farın ayağı kırılmış bıgün farkettim.Serviste pratik çözüm üretmek yerine değişmesi lazım diyorlar..Bunun için kasko bozmaya değmez.Ancak çok sallanıyor.Bunun bir zararı olur mu böyle dursa?

eternity_tr07
29/01/2009, 20:55
Arkadaşlar benim de farın ayağı kırılmış bıgün farkettim.Serviste pratik çözüm üretmek yerine değişmesi lazım diyorlar..Bunun için kasko bozmaya değmez.Ancak çok sallanıyor.Bunun bir zararı olur mu böyle dursa?
benim üstteki ayak kırıldı. ortadaki ayak da kırılmak üzere ama hala tutuyor...
ortadaki ayak sağlamsa büyük bir problem olmuyor bence. diğer ışıkla paralelliğini korumasa da göze batmıyor...
ben de henüz yaptırmadım. yenisini almaktansa sanayiye gitmek daha mantıklı.
250 lira fiyatı varmış yeni farın... almaktansa kaskoyu bozmak da daha mantıklı geliyor bana...

z_ygt
29/01/2009, 21:25
baya sallanmaya başladı kasislerde ses de yapıyo.ben değiştircem farı.değiştirmişken ikisini de değiştirip karartılmış 2009 fun farı tamak istiyorum.Kaskoya 2 ayrı beyanla iki far değişiyo.Seneye de kaskoyu çok fark olursa başka kasko şirketine yaptırırım.Acaba servis karartmalı far takmaya yanaşır mı?

ABNEW
29/01/2009, 22:10
Yiğit, aracının farı ile yeni-karartılmış far arasında fiyat farkı varsa bu parayı isteyerek yeni far takabilir servis.Bence bir sorun olmaz ama servisle görüşmek gerekli tabi...

Buremir
29/01/2009, 23:47
Yiğit ben bir takım aldım karartılmış far fiyat farkı varmı dikkat etmedim servisle konuşman yeterli olabilir bence de yardımcı olurlar sanırım