PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS Hakkında

aykuting
18/01/2009, 00:03
Arkadaşlar gecen karda kaldım abs falan dedik ama etkisi olmadı sanırım Bizim aracımızda abs varmı varsa nasıl kullanacağız yada o kadar cok etkisi yok mu anlamadım yada benim Abs'de bi sıkıntı var.

Birde Yakın tüketimi şu an 7.0Lt gösteriyo normal gelmiyor bana ama görüşlerinizi bekliyorum.

Nafiz
18/01/2009, 00:04
ASP olabilirmi o :D

z_ygt
18/01/2009, 00:09
ABS herhalde :)..Kışın ortalama tüketim fazla oluyo.Özellikle kısa mesafe kullanımlarda 8-9 litre arası yakıyo.

ERC
18/01/2009, 00:20
aps nin de abs ninde asp nin de karda kalmayla bi alakasi yok ki:):):):)

Linos
18/01/2009, 00:21
APS kesinlikle yok, onu söyleyebilirim net olarak! :)

ABS ise söylemeye çalıştığın, tüm Grande Punto'larda var...
ESP ise ya da 2008'den itibaren senin motor seçeneğinde standart, öncesinde Güvenlik Paketinde yer alıyor... ;)

Nafiz
18/01/2009, 00:21
ASR diyelim ve teknik bölümden bi bilgilendirme isteyelim arkadaşlar.

Stalker
18/01/2009, 00:37
ESP paketi ile gelen sistem ototatik ASR içeriyor. Fakat buzlu yada karlı zeminde ASR'yi kapatarak kalkmayı deneyin derim. ASR açıkken aracın sol ön tekeri pati cekmesinde diye komple şafta aktarılan güç kesiliyor ve bu da belki de sizi kardan çıkaracak olan sağ ön tekerleğide etkiliyor. ASR kapattım hala çıkamıyorum diyorsanız o zaten araç iyi saplanmış demektir. Onun da tek caresi 4x4.

makineman
18/01/2009, 11:45
ASR açıkken aracın sol ön tekeri pati cekmesinde diye komple şafta aktarılan güç kesiliyor

ASR şafta aktarılan gücü kesmez. Tekerlere bağımsız olarak hükmeder. Sol teker patinajda ise ve sağ teker tutunuyorsa sol tekere fren uygulayarak ya da torku düşürerek sağ tekerin dönmesini sağlar. Bu sayede araç ilerleyebilir. İki tekerde hiçbir şekilde tutunamıyorsa o zaman ASR nin de yapacağı bir şey yok zaten.

Buremir
18/01/2009, 13:19
MAKİNEMAN yadıklarına tamamen katılıyorum
ASR nin amacı zaten tutunamayan tekerin gücünü diğerine aktararak yolda kalmasını sağlamak

ekorkut
18/01/2009, 14:34
ASR kilitli diferansiyel değildir arkadaşlar. Tek faydası patinaja düşen hangi tekerlekse o tekerlekleğe aktarılan gücü düşürüp oluşan patinajı ortadan kaldırmaktır. Bir teker battı bir teker tutunuyor durumda ise yapacağı tek şey batan tekerleğin de patinajını kesmesidir ki bu durumda araba kesinlikle yerinden bile kımıldamaz. Kaldı ki bu durum da istenilen birşey değildir ve ön konsol üzerindeki ASR OFF düğmesinin de esas amacı, karda çamurda kalma durumunda zincirli veya zincirsiz bir kurtarma teşebbüsünde tekerleklerin patinaja düşmesinin istenmesidir.

ABNEW
18/01/2009, 16:46
Asr, zaten kar ve buzda yani kaygan zeminde ilerlemeyi kolaylaştırır.Denildiği gibi patinajdaki lastiğin torkunu düşürerek zemine tekrar tutunma amaçlanır.Tabi herşeyden önce lastik gelir kabak lastikle hiçbir sistemden verim alınmaz,

Emrenin de belirttiği gibi asr kilitli diferansiyel gibi çekiş görevindeki lastiklere uygulanan torku birbirine aktaramaz, sadece patinajdaki lastiğin patinaj yapmasını engeller ya da buna çalışır.
Aykut un bahsattiği umarım asr dir?

soldierkan
18/01/2009, 18:27
ben abs asr esp ile karda kalma arasında bi bağıntı sağlayamadım :S
kar lastiği diyebilirmiyiz veya paleti :D

Buremir
18/01/2009, 18:46
Asr, zaten kar ve buzda yani kaygan zeminde ilerlemeyi kolaylaştırır.Denildiği gibi patinajdaki lastiğin torkunu düşürerek zemine tekrar tutunma amaçlanır.Tabi herşeyden önce lastik gelir kabak lastikle hiçbir sistemden verim alınmaz,

Emrenin de belirttiği gibi asr kilitli diferansiyel gibi çekiş görevindeki lastiklere uygulanan torku birbirine aktaramaz, sadece patinajdaki lastiğin patinaj yapmasını engeller ya da buna çalışır.
Aykut un bahsattiği umarım asr dir?

aynı şeyleri yazıyoruz aslında ancak birimizde yazım hatası var sanıyorum asr tabii ki kesinlikle kilitli defransiyel ile bir alakası yok yani bir tekerin gücünü diğerine devretmez patinajdaki lastiğin torkunu düşürür ve tutunmasını sağlar

ABNEW
18/01/2009, 20:47
aynı şeyleri yazıyoruz aslında ancak birimizde yazım hatası var sanıyorum asr tabii ki kesinlikle kilitli defransiyel ile bir alakası yok yani bir tekerin gücünü diğerine devretmez patinajdaki lastiğin torkunu düşürür ve tutunmasını sağlar

İşte buna %100 katılıyorum Cengiz :)

makineman
19/01/2009, 11:52

ASR olmayan bir arabada arabanın önünü kriko ile havaya kaldırdığımız düşünelim. Aracı vitese taktığımızı ve tekerleklerin yavaşça döndüğünü düşünelim. Sonra sol tekeri bir cisim yardımıyla hafifçe frenleyip durduralım. Bu durumda sağ teker iki kat daha hızlı dönmeye başlayacaktır. Yani burada tork tamamen patinajdaki tekere aktarılmıştır. Bu durumda ben sağ tekeri(patinajdaki tekeri) frenlesem güç mecburen sol tekere de aktarılmaya çalışacaktır. ASR patinajdaki (sağ tekeri) frenleyerek ya da torkunu düşürerek gücün diğer tekere aktarılmasını sağlar. Bu sayede diğer teker yola tutunuyorsa çekiş sağlanır ve araç ilerler.

Bunun kilitli diferansiyelle ne gibi bir bağlantısı var anlayamadım. Kilitli diferansiyel de benim bildiğim şanzıman çıkışında sağa ve sola giden aks kilitlenerek ikisinin de aynı anda aynı devirde dönmesi sağlanır. Kısaca diferansiyel devre dışı kalır. Bu sayede tekerin birisi patinaja düşse de diğer teker mecburen döndüğü için yola tutunan teker yardımıyla araç yola devam eder. İkisi ayrı sistemdir.

ABNEW
19/01/2009, 18:56
ASR olmayan bir arabada arabanın önünü kriko ile havaya kaldırdığımız düşünelim. Aracı vitese taktığımızı ve tekerleklerin yavaşça döndüğünü düşünelim. Sonra sol tekeri bir cisim yardımıyla hafifçe frenleyip durduralım. Bu durumda sağ teker iki kat daha hızlı dönmeye başlayacaktır. Yani burada tork tamamen patinajdaki tekere aktarılmıştır. Bu durumda ben sağ tekeri(patinajdaki tekeri) frenlesem güç mecburen sol tekere de aktarılmaya çalışacaktır. ASR patinajdaki (sağ tekeri) frenleyerek ya da torkunu düşürerek gücün diğer tekere aktarılmasını sağlar. Bu sayede diğer teker yola tutunuyorsa çekiş sağlanır ve araç ilerler.

Bunun kilitli diferansiyelle ne gibi bir bağlantısı var anlayamadım. Kilitli diferansiyel de benim bildiğim şanzıman çıkışında sağa ve sola giden aks kilitlenerek ikisinin de aynı anda aynı devirde dönmesi sağlanır. Kısaca diferansiyel devre dışı kalır. Bu sayede tekerin birisi patinaja düşse de diğer teker mecburen döndüğü için yola tutunan teker yardımıyla araç yola devam eder. İkisi ayrı sistemdir.

Şakir mesajların ve mesajımın tamamını dikkatlice okumanı öneririm.Ben zaten belirtmişim asr ile kilitli diferansiyelin farkını...

Artı, kilitli diferansiyelin çalışma mantığı da zaten senin belirttiğin gibi değil...

makineman
20/01/2009, 00:45
Artı, kilitli diferansiyelin çalışma mantığı da zaten senin belirttiğin gibi değil...

Arda,anlatmak istediğim şeyi sanırım yanlış ifade ettim. Şanzıman çıkışı değil de diferansiyel demem gerekirdi.

KİLİTLİ DİFERANSİYEL NEDİR, NASIL ÇALIŞIR, NE İŞE YARAR (https://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/sasi_ve_guc_aktarma_organlari/kilitli_dif.htm)

makeles
20/01/2009, 15:17
karda kar lastiği bile olsa çoğunlukla zincirsiz paletsiz asr gibi sistemler işe yaramıyor.. kara saplanmışsa zincir takıp ve ASR Off yapmak lazım..

ABNEW
20/01/2009, 16:02
Arda,anlatmak istediğim şeyi sanırım yanlış ifade ettim. Şanzıman çıkışı değil de diferansiyel demem gerekirdi.

KİLİTLİ DİFERANSİYEL NEDİR, NASIL ÇALIŞIR, NE İŞE YARAR (https://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/sasi_ve_guc_aktarma_organlari/kilitli_dif.htm)

Önemli değil Şakir, benim demek istediğim şey de zaten asr ile kilitli diferansiyelin çok farklı olduğuydu önceki mesajımda ama esas anlaşılmayan buydu sanırım :)

Buremir
20/01/2009, 19:52
karda kar lastiği bile olsa çoğunlukla zincirsiz paletsiz asr gibi sistemler işe yaramıyor.. kara saplanmışsa zincir takıp ve ASR Off yapmak lazım..

ASR dedik yahu arama kurtarma demedik ya :) herhalde her koşulda işe yaramaz yani
Sanki zincirin paletin yetersiz kaldığı yerler yokmu herşey bi yere kadar

okan4037
21/01/2009, 15:11
Arkadaşlar gecen karda kaldım abs falan dedik ama etkisi olmadı sanırım Bizim aracımızda abs varmı varsa nasıl kullanacağız yada o kadar cok etkisi yok mu anlamadım yada benim Abs'de bi sıkıntı var.

Birde Yakın tüketimi şu an 7.0Lt gösteriyo normal gelmiyor bana ama görüşlerinizi bekliyorum.
abs yakın mesafede durdurmaz devreye girerse durma süresini uzatır... zaten girdiğindede anlarsınız arabadan çattt çatt diye sanıyede onlarca kez vurma sesi gelir... :)

Stalker
21/01/2009, 20:34
abs yakın mesafede durdurmaz devreye girerse durma süresini uzatır... zaten girdiğindede anlarsınız arabadan çattt çatt diye sanıyede onlarca kez vurma sesi gelir... :)

ABS karlı, yarı buzlu, yağmur başlarken yol üzerinde oluşan yarı çamurlu zeminlerde durma mesafesini kısaltır. Bu durumlarda tekerler kitlenirse yol sürtünme katsayısı düşük olduğu için lastik-yol arasındaki sürtünme vesilesi ile kaybedilecek enerji tekerler kitlenmediği taktirde fren diski-tekerlek arasında kaybedilecek enerjiden azdır.
Belli bir süre yağmur yağmış ve çamuru geçmiş ıslak zeminde abs aynı mesafe ya da biraz daha kısa mesafede durdurur.
Sadece kuru zeminde abs ufak bir miktar daha uzun mesafede durudur. O da yukardaki durumlardaki başarısı ve fren esnasında tekerler kitlenmediği için sağlanan ekstra kontrol düşünülürse çok ta önemli değildir.

ABNEW
22/01/2009, 15:30
Konu başlığında asr olarak yazılmak istendiğini düşünüp daha çok asryi yorumlamıştık :)

pdr42
22/01/2009, 19:19
gecen gun arkadas yolda kaldı kar yuzunden bende esp yi kapat esp asr ile birlikte calsıtıgı icin zincir tak dedim. zincir takılırsa asr sisteminin kapatılacagını okumustum. Bu dogru mu?. bir diger husus bosch ta mı ne izlemiştim 40 mı 50 derecemi ne karlı zemine araba tırmanmıstı asr tanıtımını yaparken o nasıl bir asr ki cıkabildi

ekorkut
22/01/2009, 23:02
Ben de 5th gear programında izledim, adam son model jaguarla karlı tepeye çıkamadı ASR açıkken. ASR' yi kapattı da pati ata ata tırmandı. Bu arada bizim GP lerde ESP kapatılamıyor. İçerideki tuş sadece ASR' yi kapatmaya yarıyor. Zincir takıldığında zaten saplandığın karı zincirli biçimde sardıra sardıra geçmeye aşmaya çalışacağın için ASR nin kapatılması şart. ASR off düğmesi de bunun için yapılmış.

makineman
23/01/2009, 13:02
gecen gun arkadas yolda kaldı kar yuzunden bende esp yi kapat esp asr ile birlikte calsıtıgı icin zincir tak dedim. zincir takılırsa asr sisteminin kapatılacagını okumustum. Bu dogru mu?. bir diger husus bosch ta mı ne izlemiştim 40 mı 50 derecemi ne karlı zemine araba tırmanmıstı asr tanıtımını yaparken o nasıl bir asr ki cıkabildi

Mustafa, 40-50 derece de bir hata olmasın. O testler 10-15 derece eğimli buzlu zeminlerde yapılıyor. 50 derecede değil buz normal yolda bile araba çıkamaz. Belki modelli jipler çıkabilir. Ayrıca o testlerde arabaların o buzda çıkması da bana garip geliyor. Acaba işin içinde bir hile mi var diyorum. Belki buzun üzerine bir madde dökerek kayganlığını azaltıyorlardır veya tırtıklama yaparak lastiğin daha iyi tutunmasını sağlıyorlardır.

ABNEW
23/01/2009, 14:36
Ben de 5th gear programında izledim, adam son model jaguarla karlı tepeye çıkamadı ASR açıkken. ASR' yi kapattı da pati ata ata tırmandı. Bu arada bizim GP lerde ESP kapatılamıyor. İçerideki tuş sadece ASR' yi kapatmaya yarıyor. Zincir takıldığında zaten saplandığın karı zincirli biçimde sardıra sardıra geçmeye aşmaya çalışacağın için ASR nin kapatılması şart. ASR off düğmesi de bunun için yapılmış.

Emre ben de aynı programda asr ile eğimli buz zeminde nasıl çıkıldığını izlemiştim :)

microab
23/01/2009, 15:58
egyphoto: Audi Quattro Sky jump test Drive - 5Pics+Video (https://egyphoto.blogspot.com/2009/01/audi-quattro-sky-jump-test-drive.html)

quattro test var burda da

yalnız en alttaki video herşeyi anlatıyor :)

microab
23/01/2009, 16:05
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/712-abs-esp-msr-asr-guvenlik-paketi.html

bu da forumda tartışılan esp konularından biri

sanırım bu konu daha yakın ...

volki
23/01/2009, 23:02
Bence arkadaş karda çok fazla yola çıkmasın.