PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devir Yükselirken Vites Kolunda Titreme, yakıt sarfiyatı ve rodaj süresi

ReBianco
17/01/2009, 01:57
Arkadaşlar aracımı 3 hafta önce aldım. Şu ana kadar uzun yola çıkma şansım olmadı (ilk fırsatta çıkacağım).
Sadece şehir içinde 700 km yol yaptım. Araç yeni olduğu için şimdiye kadar düşük devirlerde kullandım. Yavaş yavaş yüksek devirlere de çıkmam gerektiğini düşünerek arada bir 3500 - 4000 devirlere çıkıyorum fakat devir yükselince vites kolunda hissedilir bir titreme meydana geliyor. C510 şanzımandan mı kaynaklanıyor yoksa araç henüz rodaj süresini tamamlamadığı için mi oluyor bilmiyorum ama nedenini de merak ediyorum doğrusu. Sizin araçlarınızda da böyle bir durum var mı? Bilgisi olan arkadaşlar titremenin nedeni ve ne yapabileceğim konusunda yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Yakıt sarfiyatım ortalama 6.2 ve her hafta düşmeye devam ediyor. İlk hafta 6.8 idi, 2. hafta 6.4 oldu, bu hafta ise 6.2'ye kadar düştü. Öncelikle vites kolundaki titreme konusu, yakıt sarfiyatını daha da düşürebilmek ve rodaj süresini en etkin şekilde geçirebilmek için önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Ziyaretçi047
17/01/2009, 12:43
Normalde turbo basmaya başlayınca vites kolunda bi cızırdama gibi titreme oluyor. Tüm turbolu kullandığım araçlarda böyle. Ama harıl harıl titriyorsa bir problem vardır.

ABNEW
17/01/2009, 12:57
Mjtd ya da benzinli olsun ben GP viteslerinde hiçbir titreme görmedim şimdiye kadar.Titreme gözle görülebilir mi yoksa sadece elle tutulurken mi hissediliyor bu da önemli.Gaz hareketlerine göre vites kolundaki sallanma Renault nun modellerinde vardı...

Ziyaretçi047
17/01/2009, 17:27
Çok hafif cızırtı gibi titreşim oluyor viteste gaza bağlı normal bu. Ama sallanmaz.

Atakan KÖRO
18/01/2009, 01:53
evet yuksek devirde yapıyor ama vites degistirmek icin vites koluna dokununcaya kadar hissetmek mumkun degil bence.
düşük devir olayına takıldım sadece bana ilk 4000-5000 kmde yuksek devir demişlerdi daha onceki benzinli aracta da aynısını demişlerdi.

ReBianco
18/01/2009, 04:09
Evet dediğiniz gibi sadece vites koluna dokunulduğunda hissedilebilecek bir titreme oluyor. Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla normal birşey gibi gözüküyor, dizele alışma sürecimin bir parçası sanırım :)
Diğer konularla ilgili de yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

ERC
18/01/2009, 09:31
ilk 2000 km de 130 km ve 3500 devir gecilmemelidir saglikli bir rodaj icin.yakit sarfiyatinizin dusmesi normal ama biraz daha dusmesi lazim sehir ici sehir disi olarak kullaniyor ise falansaniz 5.5 lt falan gibi bi ortalama yakalarsiniz sanirsam 2000 km dolaylarinda...

makeles
20/01/2009, 15:34
kullanma klavuzunda eliniz viteste araç kullanmayın gibi bişiler yazıyordu.. klavuzu çok sallamasamda normalin dışında titreme hissetmedim..

Ziyaretçi047
21/01/2009, 03:30
tatlı bir titremedir zaten o :)