PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Ufak Sorun...

emrequzel
15/01/2009, 17:04
Arkadaslar 2 sorum olacak sizlere yardımcı olursanız sewinirim..Biraz acemi oldugumdan teknik konulara sizlere başvurim dedim.

1. Hafif çamurla karısık ıslak yollarda(jilet gibi yol diyebiliriz) frene bastıgımda sanki taşı taşa sürter gibi ses gelio abs den gelio diye tahmin ediyorum fakat araba durmuo cok kızaklama yapıor kazıyo araba.Nedir bu?
2. Yazın benım direksiyon daha yumuşaktı şimdi ise sert.city motorunda bir arızamı war acaba yoksa kışın lastikler sert olduğundan dolayı mı direksiyon sert ..Sizce nedir?

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaslar .. yardımcı olursanız sewinirim.Şimdiden teskkrler...!!!

ERC
15/01/2009, 17:34
emre kizaklama nedenini sen soylemissin zaten camurlu yolda bir araba nasil duru ki:Dsurtme sesi ise kaliperin disk e cok sert sekilde temas etmesinden dolayidir bizim arabalar biraz daha fazla ses yapar hatta.sen camurlu yolsa arabanin gittigine dua et:D

ekorkut
15/01/2009, 18:58
Muhtemelen kaygan yolda ani frene basınca ABS devreye girmesi sonucu o "taşın taşa sürtmesi" diye anlattığın ses geliyordur. Fren pedalında da titreşim hissediyorsan bundan emin olabilirsin. City motoru konusunda genelde zaman içinde ilk günkü yumuşaklığının kalmadığını söylüyorlar. Ben pek city olayını kullanmadığım için aradaki fark konusunda bir yorum yapamayacağım.

ABNEW
15/01/2009, 20:59
Denildiği gibi ilk sorunun kaynağı abs nin devreye girmesi sonucu çıkan ses ve titreşim olabilir.İkincisi ise lastik ya da servo motor kaynaklı bir problem olabilir.Bu arada city moduna alışılınca sürücüye direksiyon eskisi kadar hafif gelmeyebiliyor.Yani psikolojik de olabilir...

ftwda
16/01/2009, 01:06
ya da benim gibi city'yi kapalı unutmuş olabilirsiniz:D

emrequzel
16/01/2009, 16:30
yok city acık da hawa soguk oldugu için lastikler sertleşir yaa ondan olabilir diye dusunmustum cunku yazın bu kadar sert deıldı..

batuhann80
17/01/2009, 11:58
abs sistemi kesinlikle arabayı daha çabuk ve iyi durdurur diye düşünmeyin abs nin tek etkisi lastigi kitlemeden araç ı kontrol etmenize olanak tanır...
city motor loayı ise bence tamamen psikolojik...(rahata alışma...)