Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Aracı Muayene Götürmeden Önce Bilinmesi Gerekenler..

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Standart Aracı Muayene Götürmeden Önce Bilinmesi Gerekenler..

Bilindiği üzere 2007 yılı başından bu yana Türkiye’deki bazı bölgelerde araç muayene işlemleri TÜVTürk ismi verilen kuruluş tarafından yürütülüyor. Doğuş Grubu, Akfen ve TÜV SÜD ortaklığı ile kurulan TÜVTürk 14 Kasım 2008 tarihinden itibaren İstanbul’da da trafik muayenesinin tek sorumlusu haline geldi. İstanbul’da hizmet Çatalca, Kavaklı, Silivri, Pendik, Sultanbeyli, Mimarsinan, Esenyurt, Orhanlı, Hadımköy, Dudullu, Haraççı ve Şile ilçelerindeki istasyonlarda yürütülüyor. Sahip olduğum aracımın muayene tarihinin bitmesine 1 hafta kalmasından ötürü TÜVTürk’ün Çatalca’daki istasyonunu bugün ziyaret ettim.
    Öncelikle internette yapmış olduğum araştırmalar neticesinde Hadımköy, Esenyurt, Mimarsinan istasyonlarının yoğun olduğunu ve uzun süre beklemek zorunda kalındığını öğrenmiştim. Bu sebeple Çatalca İstasyonu’na gitmeye karar verdim. Çatalca gişelerinden sonra istasyona kadar tabelalar ile yönlendirme kusursuz. İstasyona girildiğindeyse sizi özenle hazırlanmış bir alan ve binalar karşılıyor. Tüm binaların boyalarından işaretlemelerine kadar dikkat edildiği açıkça belli oluyor. İstasyon içindeki bilgilendirici ve yönlendirici levhalar da kusursuz. Aracınızı park ettikten sonra istasyonun bekleme ve başvuru salonuna giriliyor. Bu salonda aynı banka şubelerindeki gibi numaratörden sıra numarası alınıyor. Sıra size geldiğinde bankoda sizin numaranız yanıyor ve görevli arkadaş sizinle ilgilenmeye başlıyor. Bu arada görevli arkadaşların tek tip TÜVTürk logolu giysilerle giydirildiğini belirtmeden geçemeyeceğim. İlgili ve kibar olan arkadaşlar öncelikle sizden ruhsat, zorunlu trafik sigortası belgesini istiyor. (LPG’li araçlarda Gaz Sızdırmazlık Belgesinin de isteniyor) Kendisi sistemde kayıt açarken aracınızın vergi borcu olup olmadığını da kontrol ediyor. Ardından muayene harcını sizden tahsil ederek size ödeme makbuzu veriyor. Bundan sonra size aracınıza geçmenizi ve görevli arkadaşın sizi kontrol kısmına davet edeceğini bildiriyor.

Muayene başlıyor
    Araca geçtikten çok kısa süre sonra kontrolün yapıldığı hangarın kapısı açılıyor ve yine tek tip şık giyimli A.M.U (Araç Muayene Uzmanı) denilen arkadaş size yanaşmanız gereken yeri gösteriyor. Bu adımda kendisiyle beraber araçta bulunması gereken yangın tüpü, 2 adet reflektör, ilk yardım çantası, stepne kontrol ediliyor. Ardından A.M.U sizin test sahasına giremeyeceğinizi, camlı bölmeden neler yapıldığını izleyebileceğinizi belirterek aracınızı sizden teslim alıyor. Bundan sonraki adımları camlı bölümden izleyebildiğim kadarıyla sizlere aktaracağım. Öncelikle aracın ön tekerlekleri döner bir bandın üzerine alınıyor. Burada tekerlekler dönerken A.M.U frene basarak tekerlekleri durduruyor. Hemen ardından karşısındaki ekranda hangi tekerleğe ne kadar fren basıncı gittiği dijital olarak beliriyor ve buna göre işlem yapılıyor. Aynı test arka tekerlekler için hem ana fren sistemi hem de el fren için iki kez tekrarlanıyor. A.M.U daha sonra kemerler, direksiyon, aynalar, camlar vb kısımları test ediyor. Araç bundan sonra kanala alınıyor. A.M.U otomobilin süspansiyon sistemini, herhangi bir kaçak olup olmadığını aracın altına girerek kontrol ediyor. Bu testlerin ardından araç son kısım olan aydınlatma sistemi kontrollerine alınıyor. Farların önüne indirilen özel bir alet ile hem uzun hem de kısa farların ayarları kontrol ediliyor. Yanmayan herhangi bir aydınlatma elemanının olup olmadığı tespit ediliyor.
    Son olarak A.M.U sizin beklediğiniz salona girip isminizi anons ediyor. Kendisi test sonucunu size bildirip imzanızı alıyor ve hangarın çıkışında beklemenizi rica ediyor.
    1-2 dakika sonra hangarın çıkış kapısı açılıyor ve aracınızın sonuç belgesi, muayenenin işlendiği ruhsatınız size teslim ediliyor. A.M.U araçtaki hafif kusurları size bildirip bunlarla ilgili iyileştirmeler yapmanızla ilgili öğüt veriyor. Ancak bu noktada A.M.U çok dikkatli olmadıklarını da fark ettim. Aracıma yeni aldığım yangın söndürücünün kontrol tarihinin 2009 yılı sonunda doluyor olmasını karşın süresi dolmuş olduğu belirtilerek muayene sonuç belgesine hafif kusurlu olarak geçirildiğini gördüm. Bunun yanında muayeneden önce okunması için temizlediğim motor numaramın okunamadığı muayene kayıtlarına hafif kusur olarak geçirilmişti.
    Bu iki küçük detaya rağmen saat 08.00’da gittiğin muayene istasyonundan 08.45’te onayımı alarak ayrılabildim. Kişisel fikrim düzenli işleyen bu sistem sayesinde trafikte serseri mayın gibi gezen pek çok eski ve bakımsız aracın bu sayede trafikten uzaklaşacağına ve araç kusurlarından kaynaklanan kazaların azalacağına inanıyorum. Son olarak sizlere muayeneden daha kolay geçmeniz için birkaç önemli ipucu vereceğim.

Muayeneden sorunsuz geçmenin ipuçları
    1- Belgeleriniz tam olsun. https://www.tuvturk.com.tr/ internet sitesinde bu konuda size yol gösteren tüm bilgileri dikkatlice okuyunuz.
    2- Aracınızın far ayarlarını doğru bir biçimde ayarlatın. Uzun farların ayarsız oluşu Ağır Kusur olarak geçiyor.
    3- Kırık veya eksik aynanız varsa mutlaka muayeneden önce onartın.
    4- Araçta bulunması gereken yangın tüpü, 2 adet reflektör, ilk yardım çantası, stepnenizi muayeneden önce kontrol edin.
    5- Lastik diş derinliklerinizin yasal sınırın üzerinde olduğundan emin olun.
    6- Muayeneye erken saatlerde gidin.
    7- En önemlisi aracınızda hayati bir kusur olmadığından emin olun.

KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

TÜVTURK’te araç muayenesi, elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamların muayene edilmesiyle gerçekleşir. Kapalı kutular içinde veya kaplamalar altında ulaşılamayan aksamlar kontrol edilmez. Gerekirse bu aksamların fonksiyon kontrolü yapılır.

1-Fren Tertibatı: Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her
    aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

2-Direksiyon Sistemi: Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-Görüş Şartları: Temiz ve yeterli görüş, araç kullanıcıları için maksimum yol ve sürüş güvenliği sağlar. Bu sebeple aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

4-Aydınlatma Sistemi: Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması ve ayarlarının trafikte seyreden diğer araç sürücülerini rahatsız etmeyecek şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi: Araçların yol tutuşunda ve güvenli seyrinde yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahiptir. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.
    6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

8-Gürültü Kirliliği: Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu sebeple İstasyonlarda gürültü seviyesi kontrolleri gerçekleştirilecektir.

9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER

Tüm araçlar için

• Ruhsat*:
    Trafik Tescil Belgesidir.

• Fenni Muayene İzin Belgesi*:
    Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. (Araç satışı ve devri için alınan “İlişik Kesme Belgesi” ile işlem yaptırılamamaktadır) İstasyonda Maliye Bakanlığı bilgisayar sistemleri üzerinden yapılan sorgulamada aracın muayeneye engel borcu görünmez ise bu belge aranmaz.

• Trafik Sigortası*:
    Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi talep edilmez.)
    * Bu belgelerin eksikliğin araç muayenesine başlanması için engel teşkil etmektedir.

LPG veya CNG takılı araçlar için:

• Gaz Sızdırmazlık Raporu:
    LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG/CNG Ruhsatı, "Gaz Sızdırmalık Raporu" yerine kullanılamaz.

Tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak

• Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları

ARACINIZDA BULUNMASI GEREKEN EKİPMANLAR

Tüm araçlar için:
    • İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet.
    • Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
    • Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
    • Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

Araç sınıfına göre ek diğer zorunlu ekipmanlar:
    • Taksi otomobiller: Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
    • Otobüs, kamyon ve çekiciler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı)
    • Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.
    • Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Her zaman kullanılır durumda takograf.
    • Römorklar (traktör römorkları dahil) ve kamyonlar: Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
    • Traktör römorkları: Azami hızı saatte 30 km’nin altında olanlarda 1 adet adet üçgen şeklinde arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
    • Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar: Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi.
    Motosikletler ve motorlu bisikletler: Kask ve koruyucu gözlü

2. Bu mesajı için 7 kişi StrawBeeRy'ye teşekkür etti:

Arif Arif
    Arif231 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

LPG taktırdığım için yarın sızdırmazlık raporunu alıp bu muayene maratonuna bende başlayacağım... Asıl konu ise Cuma günü olacak, ruhsatı değiştirmek için randevumuzu aldık Emniyet müdürlüğünden bakalım sorunsuz halledebilirsek çok iyi olacak

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

inşallah sorunsuz halladersin abi..tüpü sabitlediler değilmi ona çok dikkat ediyor kimi insan diyor ben arabamın kıçını deldirmem sonra muayenede sorun çıkıyor

Arif Arif
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    inşallah sorunsuz halladersin abi..tüpü sabitlediler değilmi ona çok dikkat ediyor kimi insan diyor ben arabamın kıçını deldirmem sonra muayenede sorun çıkıyor
    Sağol kardeş, çoğu gitti azı kaldı

Ruhsatı yarın halledeceğiz randevuzumu aldık, ondan önceki evreler ise öyle böyle tamamlandı

Sızdırmazlık için gittim ordaki kontrol elemanı lpg bağlantılarındaki bir hortumun yerinin değiştirilmesini istedi. Ve raporu vermedi. Bizde montajı yaptırdığımız yere gittik hortumu başka yerden geçirtip tekrar gidip sızdırmazlık raporunu aldık nihayet. LPG Tankını sabitlemişlerdi, tüm evrelerde başlarındaydım zaten aracı deldiler ama enazından daha sağlıklı oldu

Muayenede ise Hafif kusurlu olarak geçtik, kusurlarımız

Görüş: Folyo vb
    Cam: Camlara Sonradan film yapılmış.
    Lastik: Lastiğe batan yabancı maddeler var

Yarında emniyet müdürlüğüne gidip ruhsatımızı değiştireceğiz. Asıl merak ettiğim ise acaba ruhsatı hemen alabilecekmiyiz, inşallah bugün git yarın gel demezler.

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hadi geçmiş olsun o zaman.ruhsat içinde gün veriyorlar o zaman alıyorsun abi sana gün vermişlermiydi?

Arif Arif
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

hadi geçmiş olsun o zaman.ruhsat içinde gün veriyorlar o zaman alıyorsun abi sana gün vermişlermiydi?
    İnternetten randevumuzu aldık, evraklarımızı tamamladık yarın gidip teslim edeceğiz emniyete... Yani gün felan sadece internetten aldık. İnşallah yarın halledip verirlerde bir daha git gel yapmayız

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

evrakları felan emniyete vermediysen hemen alma ihtimalin çok zor.ama seninki lpg olduğu için bir an önce verebilirler

Arif Arif
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

evrakları felan emniyete vermediysen hemen alma ihtimalin çok zor.ama seninki lpg olduğu için bir an önce verebilirler
    Evet sadece LPG ruhsata işleyeceği için bir ihtimal yarın hemen alabilirim diyorum ama bakalım... Sonucu yarın yazarım buraya

NOT: Evet ruhsatı 2 saat sonra aldım... Şuan herşey sorunsuz tamamlanmış oldu.
    Konu Arif231 tarafından (06/08/2011 Saat 00:10 ) değiştirilmiştir.

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Arif231 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet sadece LPG ruhsata işleyeceği için bir ihtimal yarın hemen alabilirim diyorum ama bakalım... Sonucu yarın yazarım buraya

NOT: Evet ruhsatı 2 saat sonra aldım... Şuan herşey sorunsuz tamamlanmış oldu.
    Hadi geçmiş olsun abi

ONUR AKALIN
    Onur.t-Jet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 38

muaynede sorun oldumu araç süspansiyon sistemi basık ya.

Mert Sözge
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

sadece 5 cm yay vardı o zaman muayeneden sonra bastık.bir dahaki muayene seneye

Arif Arif
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Hadi geçmiş olsun abi
    Sağol kardeşim, valla üstümden büyük bir yük kalkmış gibi oldum

Hüseyin Yola
    Infortion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

Alıntı Arif231 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağol kardeşim, valla üstümden büyük bir yük kalkmış gibi oldum
    Camlarınızda sonradan film olduğu halde ruhsat almada problem çıkmadımı? Bir ara camlarda film olan araçların ruhsatları çıkmıyordu kaldırdılarmı acaba bu durumu.

Arif Arif
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Infortion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Camlarınızda sonradan film olduğu halde ruhsat almada problem çıkmadımı? Bir ara camlarda film olan araçların ruhsatları çıkmıyordu kaldırdılarmı acaba bu durumu.
    Yok hayır hiçbir problem çıkmadı, sorunsuz ruhsatı aldım

SerdaR KORKMAZ
    Electra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 32

Ben çok kasılmıştım muayeneye girmeden önce, gönül rahatlığıyla geçtim.

Filmlere hafif kusur yazıyorlar, far ayarlarınıza dikkat edin derim, freni çok bitik olanlar dikkat etsinler mümkünse o şekilde girmesinler, app plakada hafif kusur olarak geçiyor. Birde yangın tüpü sağlık seti zincir filan tedarik ettim Esenyurt muayenede çocuk bana sordu varmı diye, bagajda dedim hepsi açıp bakmadı bile.

ersan akdemir
    ersan16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah

farlardan dolayı aracım muayeneden geçemedi. ağır kusurlu yazdılar. 20 liraya düzelttirdim 1 saat sonrası onayımı aldım.

sorunlar şöyleydi.

1) ön parkalrdan biri yanmıyor
    2) arka parklardan biri yanmıyor( bunu muayenede fark ertmemeişlerdi ama ben onu da düzelttirdim)
    3) sinyal verince yandaki çamurluk üzerindeki lambalar sinyal vermiyor( onları sürekli yanan beyaz led lamba haline getirmiş eski sahibi)
    4) dörtlüleri yakınca dörtlüler ile , çamurluktaki küçük lambalar aynı anda yanmıyor.çarpraz yanıyor.senkron problemi

muayeden önce farlar kontrol edin arkadaşlar. bundan dolayı ilk muayenede geçemedim ben.

camlar filmliydi hafif kusur yazmışlar.problem yok onda

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

benimde birkaç sorum olacak benimde bu ay muayane bitecek...
    1-tavanda folyo
    2-far+sis xenon
    3-önde plaka yok içerde ön göğüste duruyor
    bunların hangileri sorun çıkarablir bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim...

Mahir SÜDEMEN
    Dentist_dr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Plaka
    06V0555
    Edilen teşekkür: 7

bende goturmek ıcın randevu alıcam ama benımde;
    1-)17 inç jant
    2-)far+sis xenon
    3-)stepnesi olmayan bır punto

ne olur??

ersan akdemir
    ersan16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah

benim araçta eski sahibi zenon kullanıyormuş. bana verirken orjinal farları ile verdi fakat zenonların kutusu kaput içinde takılıydı. kontrol eden adam buna zenon takmışlar o arada çamurluk lambalarına farklı yerden elektrik almışlar dedi.benim çamurluk lambaları farlara bağlıydı herhalde.farlar açıken yanıyordu çok tatlı duruyordu. tüvtük onları sinyal lambasın bağlatmamı istedi. aracı muayeneden geçirmedi sırf onun için. zenon yasak falan demedi.
    tamirciye getirdim zenonlarla geçen olduğunu söyledi ama siz yinede sağlama alın işinizi.

stepneye bakmadılar hiç.hatta hiçbir araçta bakmadıklarını gözlemledim

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

oke kanks
    TSİ Jetta.

Sayfa 1/3 123 SonSon