Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor İç Temizliği

fatih karaarslan
    fatihkaraarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Standart Motor İç Temizliği

Merhaba aracımın bakımını yaptıracağım ve motor iç temizliği yapmak istiyorum.Piyasa da satılan würt motor iç temizleme ve liqui moly engine flush gibi katkılar var.Bunları önerir misiniz,kullanan arkadaşlar varmı?
    Yapacağım işlem,eski yağı boşaltıcam,yeni yağ filtresini takıcam,herhangi marka 5w30 yeni motor yağı 3lt kadar ilave edicem,liqui moly engine flush ya da würth marka iç temizleyiciği motora ilave edicem,10-15 dk kadar rölantide çalışıp motor yağını boşaltıcam,tekrar yeni yağ filtresi takıcam,liqui moly 5w30 yeni yağı ilave edicem.
    Bu işlem sağlıklı mıdır?
    Ya da motor iç temizliği hakkında tecrübesi olan bu temizleme ürünlerini kullanan var mı? Kullanan var ise nasıl sonuçlar elde etti.Bu işlem belki de psikolojiktir bilemiyorum.
    Motorun içi temiz olsun,kafam rahat olsun,sonra bu işleme girmem zaten 6-7 binde yağını değiştiririm tamam.
    Motor iç temizleme hakkında farklı önerisi veya deneyimleri olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
    Daha önce de foruma konu açmıştım,aracımın bakımını yapacaktım motor yağ tavsiyesi diye,sağolsun abilerim kardeşlerim yardımcı oldular,o an bakımını yapamadım maddi durumumdan dolayı ertelemek zorunda kaldım,bu cumartesi yapacağım inşallah.
    Bu işlemi de yapmamın sebebi aracı yeni aldığım için benden önceki sahibi ne denli bakımını yaptı bilemiyorum aracım 184.000 de dizel
    Aldığım motor yağı(liqui moly top tec 4200 5w30)
    Filtreler Mann filtre seti(hava,yağ,polen karbonlu,mazot).

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

Standart Cevap: Motor İç Temizliği

BEN YAPTIK ÇOK GÜZEL SONUÇ ALDIM. ne yapacağı zaten sen yukarda yazmışsın, motor yağını boşaltıp würt ve koymuş olup 15 dk çalıştırıp boşalttığın yağ öyle bi pis çıkıyorki inanamazsın, motordaki bugüne kadar olan o birikmiş yağ kalıntılarını çıkarıp atıyor, performans açısından bişey görmedim ama sonuçta motorun uzun ömürlü olması açısından öenmli bence, ben bu işlemi yaptıktan 2000 km kadar bindikten sonra motorun yağı kararmaya başladı, dizel motorlarda yağ değişiminden hemen sonra motor yağı kararır, ama ben 2000 km ye kadar motor yağımın sarı olduğunun gördüm aslında her 4 motor yağı değişimden sonra bu işi yapsak bence güzel olur

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Dün akşam üzeri bir kaç usta gezdim gebze de sanayide fikir almak için, hiçbir fikirleri yok,adam akıllı usta yok,en son gittiğim usta sağlıklı değil sonra koyacağın yağı da bozar ama yap dersen yaparım dedi.
    Ben de sordum önerin varmı diye,temizleme makinası var kimyasal ile içini temizliyoruz artık dizel araçlarda bu işlem mecburi olacak dedi ve 200 tl de fiyat istedi.
    Bu şekilde işlem yaptıran var mı?

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

mustafa çelik
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri

arkadaşım yağcılar bilmez mi bilir ama işine gelmez neden mi yağı boşat yenisini koy bu kadar kolay bir işlemden neden; önce yağı boşalt yağ filtresini sök yenisini tak, 3 lt yeni yağ koy 15 dk motor çalışsın sonra yine yeni yağı dök sonra durulamak için 2 lt yağ koy 2 dk çalıştır sonra onuda dök arkasından tekrar yeni filtre tak ve yeni yağı koy, adam yaparmı bunu bu dediğiniz adamın en az 40 dk alır, ama öbür türlü 5 dk iş bitiyor

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Teşekkürler Volkan Bey videoyu izledim.

ihsan gökalp
    kovboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

en iyi motor temizliği kaliteli yağ kullanmaktır.engine flush yaptırıyorum ama kimyasal olduğu için contalara zarar verebilir.süreyi 3 dk.ile sınırlıyorum.eski nesil araçlarda mineral yağ 3000 veya 5000 km.yağ değişimi yeni nesillerde sentetik yağ 6000 veya 10000 km.yağ bakımına inanıyorum.

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Bugün bakımı yaptım çok şükür,liqui moly engine flush almıştım ama kullanmadım.
    Usta kanıma girdi bu şekilde temizlettim.
    Video da çektim youtube yüklüyeyim sonra linkini atıcam.
    Temizleme işlemi yaptıktan sonra liqu moly toptec 4200 5w30 yağ ilave ettim sonra mos2 yağ katkısı kullandım.
    Filtreleride mann filtre olarak değiştirdik,150 km de yol yaptım,başlarda motordan garip sesler gelmeye başladı korktum acaba mos2 katkı koymuştum o mu yaptı diye düşündüm,sonra ses kesildi rahatladım,performans olarak artış oldu ya da psikolojik bilemedim ama motor da rahatlama oldu.
    Kafama takılan olay pırıl pırıl motor yağını ilave ettik,150 km yol yaptıktan sonra motor yağında gene siyahlaşma vardı o altın sarısı renginden eser yoktu.
    Acaba bu siyahlaşmanın sebebi koyduğum liqui moly mos2 yağ katkısı ile mi alakalı çünkü katkının rengi zif gibiydi,150 ml kadar ilave ettim. Ya da makina ile yaptığı motor temizliği mi sağlıklı değildi?
    <strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-0a2d8464-87e7-4dbf-9c4f-50f6cb386ff5.jpg   -38a24fe1-4be1-49f1-8b32-8bdddc0a2da3.jpg  
    Konu fatihkaraarslan tarafından (09/03/2019 Saat 23:54 ) değiştirilmiştir.

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

yağ rengine takılmayın.kalite yağ,iyi katkı,motor temizliği hepsi yapılmış.sonraki değişimde ceratecle nirvana yapmış olursunuz.moss2 bakım listemde rafta bekliyor.

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Mos2 yerine ceratec alacaktım aslında liquimolyturkey sayfasında ceratec in açıklama kısmında 100.000 km ye kadar olan araçlar için etkilidir,daha üst km deki araçlar için mos2 katkısı önerilir yazıyordu.Benim aracım da 185 binde
    Ben de o açıklamaya istinaden mos2 aldım.
    Konu fatihkaraarslan tarafından (10/03/2019 Saat 14:51 ) değiştirilmiştir.

ihsan gökalp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

ceratec i 30000 km deki aracıma yağ değişiminde kutunun yarısını döktüm.kalanıda sonraki yağ değişiminde koyacağım.185.000 km.dizel araçta ilaç olacaktır.

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

5-6 bin km sonra yağı gene değiştireceğim o zaman ceratec ilave edicem.
    -acf4d4f2-9b73-4f9a-82b8-83a905a4aa4a.jpg

mustafa çelik
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri

moss 2 ne onu anlamadım birde makina ile ne yaptığınızı anlayuamadım. bana biraz tam olmamış gibi geldi ben 2.000 km yağımı sarı renkte gördüm ondna sonra siyahlaştı

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Mos2 liqui moly nin yağ katkısı,makina ile de motor iç temizliği yaptırdım ,bence yapılabilecek en sağlıklı işlemi yaptırdığımı düşünüyorum,farklı fikirleri olan arkadaşlar var ise yorum yaparlarsa çok mutlu olurum,yağın kararması da yeni motor yağına ilave ettiğim mos2 isimli yağ katkının rengi zif gibi simsiyahtı ondan kararma yaptı muhtemelen.
    Sonra ki değişimi 5000 km sonra yapacağım ve bu sefer ceratec ilave edicem.
    Motor iç temizleme işleminide sizin için youtube a kısa video attım.

<strong><i>Eklenmiş küçük resimler</i></strong><br/><br/> Eklenmiş küçük resimler

-acf4d4f2-9b73-4f9a-82b8-83a905a4aa4a.jpg  

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Süleyman abi ve volkan abi mesajımı okursanız cevap verebilir misiniz?
    Bu yukarıdaki işlemleri yaptım motor dan garip sesler gelmeye başladı sonra kesti demiştim,belki müzik falan açıktı dikkat etmedim,ses gene var sürtünme sesi gibi anlamadım aracımı 3 gündür çalıştırmadım bu sabah çalıştırayım dedim sesler rahatsız edici boyutta şirket aracım olduğu için kendi aracımı sanayiye götüremedim,önce size danışmak istedim,bilginiz fikriniz varmıdır?

mustafa çelik
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri

FATİH BEY yatak sesleri olabilir o yüzden bu işlemden sonra son 1,5 litre durulama yapılıyor o kalan temizleyici maddeyi çıkarmak için, eğer sıkıntı verecek gibi olursa yağı boşaltıp tekrar yeni yağ koydurum bu işi yaptırdığınız yere bu konuda bi soru sorun bence

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Cevabınız için teşekkür ederim Mustafa Bey,resimde görülen liqui moly engine flush kullanmadım,makina ile temizlik yapıldı,temizleme işleminden sonra durulama işlemi yapılmadı,mos2 katkı ile alakası olabilir mi acaba?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı fatihkaraarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süleyman abi ve volkan abi mesajımı okursanız cevap verebilir misiniz?
    Bu yukarıdaki işlemleri yaptım motor dan garip sesler gelmeye başladı sonra kesti demiştim,belki müzik falan açıktı dikkat etmedim,ses gene var sürtünme sesi gibi anlamadım aracımı 3 gündür çalıştırmadım bu sabah çalıştırayım dedim sesler rahatsız edici boyutta şirket aracım olduğu için kendi aracımı sanayiye götüremedim,önce size danışmak istedim,bilginiz fikriniz varmıdır?
    Afaki bişi söylemek yanlış olur.

Ama size 2Crümit beyin videosunu atmıştım. Baştan sona seyrettinizmi bilmiyorum. Ama ordada özellikle uyarı yapılıyor. 80000 km den sonraki araçlarda karterin sökülüp kpontrol edilmesi gerektiğini kendileride belirtmişler.

2Cr es geçelim. Servsiler bu konuda ne diyorlar dersen o konudada ben Kavaklıderede Müslüm abi ile sohbetimizde Carbon celanır için mesela düzenli olarak 3 defa öneriyoruz 40000-80000-120000 km olarak. Daha sonrasında yapmıyoruz demişti. Hatta 60000km kadar yapılmayan araca biz yapmayı tavsiye etmiyoruz müşteri ısrarcı olursa sonradan çıkacak sorunlar için mesuliyet kabul etmediklerini söylemişti.

185000 km de olan aracınıza yaptırdığınız işleme ilave olarakta motor yağı katkısı koymuşsunuz. Eskiden bende katkılara karşı ilgim vardı. Ama gerçekten iş yapan katkı fiyatları çok yüksek. Ama bizim kullandığımız araçlar için şu an gereksiz bir durum olduğu gibi dezavantajlarıda var.

Gelelim asıl olana belki ses başka bir şeyden kaynaklı tesadüf olabilir. Ama gerçekten motordan geliyorsa karter sökülüp bakılmalı. Birdahada sizin yerinize olsam sadece kaliteli bir yağ koyar katkılardan vs uzak durur kaliteli yağ kaliteli filtre seti ile aracıma binerim. Birde 5-40 yağ alın.
    Konu volkan1065 tarafından (14/03/2019 Saat 15:42 ) değiştirilmiştir.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

fatih karaarslan
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Teşekkür ederim volkan abi cevabın için,o zaman ben karteri temizletim,ucuz motor yağı ile durulama yapayım,5lt liqui moly yağ almıştım 3lt kullandım 2lt kaldı 1 lt daha alayım ve yeni yağ filtresi ile işlemi bitirim,katkı falan da kullanmam daha.
    2Cr videosunu sonuna kadar 2 defa dikkatlice izledim meraklı olduğu için,ancak beni yanıltan kısım makina ile temizlik yaptırmam dı,temiz olduğunu düşündüm,usta da uyarmadı.
    5w40 demişssin abi bendeki 2lt kadar kalan yağ 5w30 toptec4200
    Konu fatihkaraarslan tarafından (14/03/2019 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı fatihkaraarslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim volkan abi cevabın için,o zaman ben karteri temizletim,ucuz motor yağı ile durulama yapayım,5lt liqui moly yağ almıştım 3lt kullandım 2lt kaldı 1 lt daha alayım ve yeni yağ filtresi ile işlemi bitirim,katkı falan da kullanmam daha.
    2Cr videosunu sonuna kadar 2 defa dikkatlice izledim meraklı olduğu için,ancak beni yanıltan kısım makina ile temizlik yaptırmam dı,temiz olduğunu düşündüm,usta da uyarmadı.
    5w40 demişssin abi bendeki 2lt kadar kalan yağ 5w30 toptec4200
    Sen ustaya gidip direk karteri temizle deme. Sadece sorununu belirt neyse bulsun. Ustalara direk gidip şunu bunu değiştir bunu yap dersen sonra sorun çıktığındada abi sen ne dediysen ben onu yaptım onu koydum der. Tabi burda sorunu tepit ederkende yok şurası sökülecek burası sök
    lecek motor inecek derse ellettirme.

Bu işin sonu yok. Bazen çok fazla titiz olmak sonu gelmeyen sorunlara ve cepten çıkan paralara sebep oluyor. Sorunun bir teşhisi konulsun sonra yağı duruma göre değiştirirsin. Belki bizim dediklerimizle hiç alakası olmayan bir şey olabilir. 2 litre yağın varsa aynı marka numara yağdan bir lt daha alıp kullan.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon