10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: EURO 4, EURO 5 Motor Yağı Farkı / ACEA - OEM Onaylar

Onur Özden
    Özden's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 4

Standart EURO 4, EURO 5 Motor Yağı Farkı / ACEA - OEM Onaylar

Selamlar, öncelikle belirteyim aracım 2011 model grande punto, euro 4 motor 1.3 multijet . Aracımın bakımını 7 ay önce serviste yaptırmıştım. Tekrar bakım zamanı geldi. Bu bakımda parçaları ve yağı kendim alıcam o yüzden kafamda bazı soru işaretleri var. Servisin kullandığı yağ ve spesifikasyonu ( yağ onayı ) dikkatimi çekti. Opar olio N2 5W 40

Problem ise şurda; aracımın kitapçığında 5w 40, FIAT 9.55535-S1 , ACEA C3 onaylı yağ kullanılmasını tavsiye ediliyor.

Benim aracıma konulan yağın onayı ise FIAT 9.55535-N2 , ACEA A3/B4

Araştırdığıma göre euro 5 motorlar için FIAT 9.55535-S1 ve Acea c3 onaylı yağ kullanılıyormuş. Yani benim kitapçığımdaki yağ onayı.
    Euro 4 motorlar içinse 5w40, n2 ve b4 onaylı yağ tercih ediliyormuş.
    Sorum şu acaba benim aracımdaki kılavuz hatalı mı veya yanlış mı verilmiş ? Aracımın motoru euro 4; fakat euro 5 motor için tavsiye edilen onaylar yazıyor.
    Hangi onaylı yağı tercih etmeliyim ? Euro 4 motor için 5w 30, FIAT 9.55535-S1 onaylı yağ kullansam bir problem yaşar mıyım ?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: EURO 4, EURO 5 Motor Yağı Farkı / ACEA - OEM Onaylar

Standardı acea c3 olmalı. Ancak en kötü koşulda acea a3 spesifaksyonunu karşılayan yağ kullanabilirsiniz. Sınıflamada bahsettiğiniz diğer yaplar acea a3'ten daha iyi şartlar taşıyorsa onları kullanmanın da bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Forumda mulitijetçiler yaygın olarak mobil 1 5w 30 kullanıyorlar.

3. Bu mesajı için 2 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Kitapçıkta 5.40 yazmaması lazım. 5.30 olması gerek normalde. Kitapçık dediğiniz gibi başka araca ait olabilir. Kimisi yağ yakan araca 5.30 yerine5.40 kullanıyorum diyorlar ancak uzmanlarda ne önerilmişse o değerleri birebir karşılayan ürün kullanın derler.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur Özden
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Gri

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Standardı acea c3 olmalı. Ancak en kötü koşulda acea a3 spesifaksyonunu karşılayan yağ kullanabilirsiniz. Sınıflamada bahsettiğiniz diğer yaplar acea a3'ten daha iyi şartlar taşıyorsa onları kullanmanın da bir sakıncası olacağını sanmıyorum. Forumda mulitijetçiler yaygın olarak mobil 1 5w 30 kullanıyorlar.
    Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kitapçıkta 5.40 yazmaması lazım. 5.30 olması gerek normalde. Kitapçık dediğiniz gibi başka araca ait olabilir. Kimisi yağ yakan araca 5.30 yerine5.40 kullanıyorum diyorlar ancak uzmanlarda ne önerilmişse o değerleri birebir karşılayan ürün kullanın derler.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Euro 4 motorlu puntoların kitapçığını buldum. Üyelere de yardımcı olur belki şöyle ekleyeyim.

Fabrika, E4 Dizel Motor için Fıat 95535-N2 /ACEA B4 onaylı 5w 40 yağ öneriyor.

Mobil 1 5w 30, Fiat'ın oem onaylarını karşılamıyor, bence o yağı kullanmak hatalı bir davranış.

Benim tercih edeceğim yağ: Motul 8100 X-Cess 5W40 https://www.hepsiburada.com/motul-81...EaAg97EALw_wcB
    FIAT 9.55535-N2, ACEA A3/B4 Onaylarını karşılıyor.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Euro4 motorda 5-30 gönül rahatlığı ile kullanabilrsinizki çoğu fiat servisi artık Euro4 motoroda 5-30 yağ koyuyor. Mobil1 ESP 5-30 Euro4 için uygun bir yağ ve selenio opardan daha kaliteli bir yağ Euro 4 puntoma herbakımında Mobil1 esp koydurdum albea aracımzdada mobil ile devam ediyoruz. Ama dahaiyisi dersen Liquı molly - motul yada valvoline gibi markaların 5-30 unu yada yok ben 5-40 kullanacam dersen 5-40 kullanabilirsin. Mobil kullanmak hatalı bir davranışsa ben hataya devam ederim ama selenia ve oparı kullanmam.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur Özden
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Gri

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Euro4 motorda 5-30 gönül rahatlığı ile kullanabilrsinizki çoğu fiat servisi artık Euro4 motoroda 5-30 yağ koyuyor. Mobil1 ESP 5-30 Euro4 için uygun bir yağ ve selenio opardan daha kaliteli bir yağ Euro 4 puntoma herbakımında Mobil1 esp koydurdum albea aracımzdada mobil ile devam ediyoruz. Ama dahaiyisi dersen Liquı molly - motul yada valvoline gibi markaların 5-30 unu yada yok ben 5-40 kullanacam dersen 5-40 kullanabilirsin. Mobil kullanmak hatalı bir davranışsa ben hataya devam ederim ama selenia ve oparı kullanmam.
    Hocam merhabalar, ben aracıma uygun yağı araştırırken tamamen fiat'ın tavsiyesi ve onayları olan ve bu onayları karşılayan yağlara yöneldim. Ben mobil'e kötü dandik bir yağ demedim.

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları

BMW Longlife 04
    MB-Approval 229.31/229.51
    Volkswagen (Benzinli / Dizel) 504 00 / 507 00
    Porsche C30
    Chrysler MS-11106
    Peugeot Citroen Araçları B71 2290 & B71 2297
    GM dexos2

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:
    ACEA C2, C3
    API (Motor Test Gereksinimlerini Karşılar) SM / SN
    JASO DL-1

Gördüğünüz gibi E4 dizel motor için FIAT 9.55535-N2 , E5 dizel motor için FIAT 9.55535-S1 onayları listede yok.
    E5 motor içinse sadece ACEA C2, C3 onayını karşılıyor.

5w 30 olup FIAT 9.55535-N2, ACEA B4 onaylarını sahip bir yağa şuanlık denk gelmedim. Bu iki onayı karşılayan yağlar 5w 40 grubunda o yüzden bu viskoziteye sahip yağ tercih edicem. Tabii ki kendi aracınız sonuçta tercih size kalmış. Ben hem üyeleri bilgilendirmek, hem de araştırdığım bilgileri paylaşmak istedim.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ufuk ata
    electradio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 22

Benim araç 2009 1.3 multijet euro4. Kitapçıkta sizinki gibi S1 onaylı yağ kullanılması tavsiye edilmiş. Yani S1 onaylı herhangi bir yağın bu motorlara uygun olduğunu düşünüyorum.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Özden's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam merhabalar, ben aracıma uygun yağı araştırırken tamamen fiat'ın tavsiyesi ve onayları olan ve bu onayları karşılayan yağlara yöneldim. Ben mobil'e kötü dandik bir yağ demedim.

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları

BMW Longlife 04
    MB-Approval 229.31/229.51
    Volkswagen (Benzinli / Dizel) 504 00 / 507 00
    Porsche C30
    Chrysler MS-11106
    Peugeot Citroen Araçları B71 2290 & B71 2297
    GM dexos2

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir:
    ACEA C2, C3
    API (Motor Test Gereksinimlerini Karşılar) SM / SN
    JASO DL-1

Gördüğünüz gibi E4 dizel motor için FIAT 9.55535-N2 , E5 dizel motor için FIAT 9.55535-S1 onayları listede yok.
    E5 motor içinse sadece ACEA C2, C3 onayını karşılıyor.

5w 30 olup FIAT 9.55535-N2, ACEA B4 onaylarını sahip bir yağa şuanlık denk gelmedim. Bu iki onayı karşılayan yağlar 5w 40 grubunda o yüzden bu viskoziteye sahip yağ tercih edicem. Tabii ki kendi aracınız sonuçta tercih size kalmış. Ben hem üyeleri bilgilendirmek, hem de araştırdığım bilgileri paylaşmak istedim.
    B4 bence neyi karşıladığını ve acea c2-c3 ne olduguna bakın zaten olayı çözmüş olursunuz. Yani fazlası var eksiği yok. Bu konuda forumda çok yazılıp çizilen var sizin bilgi yanlış değil ama sadece bir onaya takılı kalıyorsunuz.

Onur Özden
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Gri

Alıntı electradio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim araç 2009 1.3 multijet euro4. Kitapçıkta sizinki gibi S1 onaylı yağ kullanılması tavsiye edilmiş. Yani S1 onaylı herhangi bir yağın bu motorlara uygun olduğunu düşünüyorum.
    Büyük ihtimal benim gibi hatalı kitapçık mevcut sizdede fiat'ın sitesinden orjinal kitapçığınıza bakabilirsiniz. Yukarda da e4 motor için yağ ve yağ onaylarını paylaşmıştım.

https://otomobil.fiat.com.tr/satis-s...im-kilavuzlari

Ozan Demir
    Gpuntotr11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı Özden's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük ihtimal benim gibi hatalı kitapçık mevcut sizdede fiat'ın sitesinden orjinal kitapçığınıza bakabilirsiniz. Yukarda da e4 motor için yağ ve yağ onaylarını paylaşmıştım.

https://otomobil.fiat.com.tr/satis-s...im-kilavuzlari
    hangi yağı kullandınız sonuç olarak