19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fiat Grande Punto Periyodik Bakım

metehan aslan
    starnova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Fiat Grande Punto Periyodik Bakım

bende grande punto 1.3 multijet 2010 ve 2011 model 2 araç var. bu araçların periyodik bakımı için

yağ filtresi
    polen filtresi
    hava filtresi
    motor yağı

almayı düşünüyorum. bunlarda tavsiye edeceğiniz bir marka varmıdır? özellikle yağda? sanırım 5w-30 partiküllü kullanılıyormuş 3.2 lt. ama emin olamadım. yardımcı olursanız sevinirim. birde bunların dışında periyodik bakımda değişecek parça var mıdır
    Konu starnova tarafından (30/06/2016 Saat 15:45 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: Fiat Grande Punto Periyodik Bakım

Merhabalar Metehan Bey, forumumuza hoş geldiniz.

Filtrelerde Sardes markasını tavsiye ederim. Fiyat/performans ürünleridir. Bu siteden ucuza temin edebilirsiniz: https://www.aloparca.com/
    Madeni yağ olarak C2 mi gerekmekte C3 mü? Araçların kitapçığından aktarabilirseniz yardımcı olabilirim.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Yedek parçada orjinal kullanın kafanız rahat rahat binin. Artı mazot filtresinide değiştirmeyi unutmayınız. Yağ konusu ise;

https://forum.grandepuntotr.com/serv...ht=Hangi+ya%F0

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yedek parçada orjinal kullanın kafanız rahat rahat binin. Artı mazot filtresinide değiştirmeyi unutmayınız. Yağ konusu ise;

Zafer Bey, alıntı yaptığınız yerde 5'ten fazla yağ markası ve 7.500km - 30.000km arası servis önerisi olduğu için paylaşmamıştım Bir ara sizinle odaklansak da temiz bir liste oluştursak derim.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

O zaman adımız Yağcıya çıkar

O konuda kötü yağ yok, seçmece usulü herkes kendi aracına beğendiğini katsın.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Hocam fark etmişsinizdir, düzenli aralıklarla sorularımız oluyor forumda, şöyle özetleyerek bir konu açsak fena olmaz gibi geldi açıkçası. Pek forum kültürüm yok, abes bir öneriyse kusura bakmayın.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Kesinlikle haklısınız bizim Punto'ların tüm motor seceneklerini madde madde sıralayıp , arkasından araçlarımızın model yılına ait kullanım klavuzunda belirtilen kodlarını ve gereksinimlerini (spesifikasyonlarını) da belirleyip ona göre uygun yağ tavsiyesinde bulunulması gerekir. Yukarıdaki linkte böyle bir yazım vardı.

"
    Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım aslında bir başlık açmayı düşünüyordum.Araçlarımızın motor özelliklerine göre kim hangi marka yağ kullanmış ve memnun olunan olunmayan markaları paylaşalım diye.Daha önce böyle bir konu başlık altında açıldı mı acaba?
    "

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

İlk olarak aracınız dizel ise Mobil 1 ESP 5-30 yada Castrol EDGE Tıtanıum 5-30 kullnmanızı tavsiye ederim. Özellikle Mobil kullandığınızda motorun sesisnin bariz azaldığını ve çekişin rahatladığını çok çok farkedeceksiniz.

Periyodik bakım derken aracın Km çok önemli . Periyodik bakımda Yağ -filtre hariç değişik kontrollerin yapılmasıda gerekiyor.

Örnek: Her 20000 km bir arka kampanaların açılıp temızlenmesi ve ayarının tekrardan yapılması. V kayışının 60000 km sonra değiştirilmesi. Klima gaz kontrolü. Biten balataların değişimi. Soğutma suyunun değişimi. Fren hidroliklerinin değişimi. Carbon cleanır ve EGR temizliği.

Filtreler için OPAR marka tercih edin. Başka markalarla uğraşmayın. yan sanayi yada bilinmedik markalar ile başınıza hertülü şeyler gelebilir. Özellikle Mazot filtresine çok dikkat edin. Sensörlü olduğu için bazen sıkıntılar cıkarabiliyor. OPAR alıp kafanız rahat olsun.

metehan aslan
    Rengi
    Yok

arkadaşlar, hava yağ ve polent filtresi opar seçtim. fakat bir sorum daha olacak. mazot filtresinde sardes, bosch var delphi var, fiyatları da çok büyük fark gösteriyor. mazot filtresini de kesinlikle opar mı almalıyım? opar sanırım 70 tl civarında. bu saydığım 3 filtre de 30-40 tl aralığında

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Merhabalar Metehan Bey, mazot filtrelerinin çoğu çinde firmalar adına üretilmektedir. Focus II mazot filtresi; Sardes, bosch, ufi aynı örnek olarak. Şahsen tüm filtrelerimi yerli üretim ya da yerli firma tercih ediyorum, bu nedenle Sardes'i öneririm. aloparca.com sitesine de bakabilirsiniz. Sağlıcakla..

metehan aslan
    Rengi
    Yok

merhaba Murat bey, sardes e baktım o filtre de olabilir ama 1.3 multijet 2010 ve 2011 model için baktığımda. 1.3 jtd yazıyor. bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? ben n11 üzerinden almayı düşünüyorum aloparca firmasının oradan da satışı var

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

jtd alfa romeo için kullanılan bir kısaltma bildiğim kadarıyla. Ürünü nereden alırsanız alın önceden bir arayın isterseniz içinize sinmediyse. Her şekilde ürünler önümüzdeki hafta anca elinize ulaşacaktır. Bu arada bilginiz olması açısından; opar üretim değil paketleme ve dağıtım yapan bir kuruluştur temel olarak. Yani kendisine fason ürettirir. oparın tedarikçileri arasında Sardes de bulunmaktadır. Ben aloparcada hesap açıp doğrudan alıyorum olası bir geri göndermede n11 prosedürüne gırmeden doğrudan fırma ile irtibata geçiyorum.

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    jtd alfa romeo için kullanılan bir kısaltma bildiğim kadarıyla. Ürünü nereden alırsanız alın önceden bir arayın isterseniz içinize sinmediyse. Her şekilde ürünler önümüzdeki hafta anca elinize ulaşacaktır. Bu arada bilginiz olması açısından; opar üretim değil paketleme ve dağıtım yapan bir kuruluştur temel olarak. Yani kendisine fason ürettirir. oparın tedarikçileri arasında Sardes de bulunmaktadır. Ben aloparcada hesap açıp doğrudan alıyorum olası bir geri göndermede n11 prosedürüne gırmeden doğrudan fırma ile irtibata geçiyorum.
    +1283

Doğrudur, Jtdm Alfa romeode kullanılan mjet güç ünitesinin adı.

Sent from my iPhone using

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

metehan aslan
    Rengi
    Yok

arkadaşlar merhaba, parçacılara sorduğumuzda motor yağı için sizin araca 5w-40 yağ uygundur diyorlar. bizim araçların modeli 2010 ve 2011 oldukları için. siz ne dersiniz burada 5w-30 tavsiye edildi.

15. 09/07/2016, 10:18

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

şu yağ işini bende çözemedim

euro 4 için usta 5-30 yağ koydu kimisi 10-40 kimisi 5-40 koy diyor bi bilgi kirliliği var anlamadım geçen yılda 5-30 kondu sorunsuz 1 yıl bindim herkes bişi söylüyor
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

bıdonun uzerınde nereneyse markadan buyuk yazılan bır ozellıgın "teknık" olmasını beklemeyın, tamamen pazarlama. yag teknolojısı henuz sentetık uretıme yenı gecmısken musterı / usta gozune sokulan bır ozellık, gunumuzde yaglar cok degıstı ama bazı ustaların kafalar degısmedı. aracınızda dpf var ıse ACEA C2 (yanı fiat s1), yoksa ACEA A3/B4 (yani fiat n2) özelliklerinde yag kullanmanız lazım. Bulunduğunuz yer cok sıcaksa 5w40a cıkabilirsiniz ama 5w30 zaten yeni nesil araclar ıcın artık standart olmaya basladı. 0w20 konusulur oldu sız dusunun. kaldı kı konu vıskozıte ise bu rakamlardan daha onemlı olan bir deger var, vıskozıte ındeksı (bıdonun arkadasında karınca duası gıbı yazan yerdedır ısın butun esprısı): bu rakam ne kadar yuksekse sıcaklık degısımlerıne vagın yogunlugu o kadar az tepkı verır yanı ıyı bırseydır. Eger hala 5w30 gibi SAE degerını baz alacaksak pıyasada 50TL ıle 200TL arası degısen 5w30 yag fıyatları var, o usta hangısını koyacak acaba)

lutfen araclarınızın kıtapcıklarından uygun yag krıterını bulun (mumkunse ACEA kodunu) ve ona uygun bır yag koyun. dpf'nın varlıgından emın olmak ıcınse sase numaranızı vererek servısten ogrenebılırsınız.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bıdonun uzerınde nereneyse markadan buyuk yazılan bır ozellıgın "teknık" olmasını beklemeyın, tamamen pazarlama. yag teknolojısı henuz sentetık uretıme yenı gecmısken musterı / usta gozune sokulan bır ozellık, gunumuzde yaglar cok degıstı ama bazı ustaların kafalar degısmedı. aracınızda dpf var ıse ACEA C2 (yanı fiat s1), yoksa ACEA A3/B4 (yani fiat n2) özelliklerinde yag kullanmanız lazım. Bulunduğunuz yer cok sıcaksa 5w40a cıkabilirsiniz ama 5w30 zaten yeni nesil araclar ıcın artık standart olmaya basladı. 0w20 konusulur oldu sız dusunun. kaldı kı konu vıskozıte ise bu rakamlardan daha onemlı olan bir deger var, vıskozıte ındeksı (bıdonun arkadasında karınca duası gıbı yazan yerdedır ısın butun esprısı): bu rakam ne kadar yuksekse sıcaklık degısımlerıne vagın yogunlugu o kadar az tepkı verır yanı ıyı bırseydır. Eger hala 5w30 gibi SAE degerını baz alacaksak pıyasada 50TL ıle 200TL arası degısen 5w30 yag fıyatları var, o usta hangısını koyacak acaba)

lutfen araclarınızın kıtapcıklarından uygun yag krıterını bulun (mumkunse ACEA kodunu) ve ona uygun bır yag koyun. dpf'nın varlıgından emın olmak ıcınse sase numaranızı vererek servısten ogrenebılırsınız.
    hocam elimizde aracın kitapçığı falan yok euro4 te pdf yok ama ustalara bakıyorum\soruyorum euro4 veya 5 fark etmez basıyolar 5-30 u
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Şaşırmadım ustadım Acizane şöyle düşünüyorum. Aracı servise götürmüyorsanız araçla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor, çünkü arabadan yalnızca siz sorumlu oluyorsunuz. Bu noktada iyi usta ve araç bilgisinin birleşmesi gerekiyor. Fakat bu zinciri kıran bir husus var: ciddi ve 'teknolojik' arızalar. Düzenli bakım için ustanıza gidersiniz ama dualogic ya da dpf tamiri/servisi/değişimi için servise gidersiniz. Bu durumda pek çok ustada işin doğası gereği bazı istatistik bilgileri oluşmuyor. ACEA C2 ya da C3 olmayan bir yağı dpfli bir araçta kullandığında aracın bu sisteminin örnek olarak 150.000 gidecekken 100.000 gittiğini, motor ışığı yaktığını, tüketimi arttırdığını, çekişte sorun yarattığını bilmeyecek, çünkü bu konuda kendisine geri dönüş gelmeyecek. Yalnız araç bizim ve ustanın bunu bilmemesi durumumuzu hafifletmiyor

Bir tutam gereksiz bilgi: ACEA C kodlu yağlar euro 4, 5, 6 için üretilmektedir. Egsoz gazı katalızorlerını ('C' catalysis) korumak ıcın geliştirilmiştir. C2 yakıt tuketımını azaltmak ıcın gelıstıırlmısken, C3 yuksek basınca dayanıklı ve egsoz katalızorlerını daha ıyı korumak uzere gelıstırılmıstır (C1, C4 detaylarına girmiyorum fiatın bu krıterleri isteyen aracı yok). C sınıfı yagların ozellıgı low SAPS (sulfatlanmıs kül, sulfur ve fosfor mıktarı azaltılmıs) olmaları. DPF (dızel) ve TWC (benzın) sıstemı olan araclarda bu yagların kullanılması uretıcıler tarafından onerılmektedır. Cunku SAPS degerı yuksek yaglar bu sıstemlerı tıkamakta ve kullanım omurlerını azaltmaktadır.

20. Bu mesajı için 2 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Aracin kitapciginda e4 icin 2008 e kadar 5*40 demekte 2008 ve sonrasi e4 icin 5*30 diyor. 2007 model aracimda 5*30 kullaniyorum. Yasadiginiz yere gore 30 mu 40 mi siz karar verin sonucta bu degerler sicakligi gosteriyor. Birde dpf olan arac deniyorda bu parcanin yag ile ilgisi nedir hic dusundunuz mu?