11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 60k bakım ve bayram ugraşısı

Tuna Çıtak
    somurgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34UP9552
    Edilen teşekkür: 27

Bilgilendirme Konusu 60k bakım ve bayram ugraşısı

Öncelikle herkese iyi bayramlar....
    Malum 60000 görünce baya bi değişiklik yapılması gerekiyo bizim puntişlere.
    Ağır bakımın üstüne istediğim değişimler için servis bol sıfırlı bi fiyat verince bende topladım takımları sıvadım kolları.
    Sanayıdeki opara gittim perşembe günü; triger seti alternatör kayış seti fren diski balata yağ yağ filtresi hava filtresi polen filtresi hidrolik balata spreyi ( bence yüzyılın icadı ) alıp bagajı ağzına kadar doldurdum.
    ordan bosch car servise gittim. triger ve alternatör kayışı beni aşdıgından hiç riske girmedim. 3.5 saatte kayışları ve diskleri değiştirip yeni balataları taktılar sağolsunlar.
    Sonra malum istikamet evin balkonunun altına düştüm yollara.
    Cuma sabahtan başlayarak önce yağı boşattım. hava ve yağ filtrelerini söktüm. devamında boğaz kelebeğı maf map sensörleri yağ basınç sensörü ( müşür gibi bişey tam adını bilemedim) emme manifoldu içini balata spreyi ile güzelce temizledim. arka kampanaları söküp temizlik ve boşluk kontrollerini yaptım. ön balataların 3. takımı takılmasına ramen arkalar hala iyi durumda şaşırmadım değil. sonra hidroliğe geldi sıra. iste tam busırada babam yetişti imdadıma. onun ayak gücü sayesinde 4 tekerden de değişimi yapıp havaları aldık güzelce. bu sırada iyice yağ süzüldüğünden filtreyi takıp yağı doldurdum. 2 tane 2 litrelik yağ aldığımdan tam ayarlayamadım fazladan bi yarım litre daha döktüm kartele. o da yakında uçar zaten =)
    sıra geldi içeriye.ön koltukları ve arka koltugun altını söküp cıkarttım. eşikleri söküp alt kaplamaya ulaştım. daha önceden ön kapılardaki kolonları değiştirirken artan izolasyon süngerini döşeme altına serdim. aynı işlemi bagaj kapağı ve içine de uyguladım. hazır bu kadar sökülmüşken süpürgeylede bi güzel süpürdüm döşemeleri. döşemelerin altı üstünden daha kirli durumda. abartmıyım yarım kilo kum çıktı.
    hazır meydan genişlemişken torpidoyu söktüm. klima fanını cıkarttım. onunda hali kötü ( kir toz yaprak vs ...) süpürgenin üfleme tarafıyla filtre ve fanın oldugu yerleri temizledim. torpido da aç kapadan biraz oynamaya başlamişti menteşerine elektrik bandı sardım ( pek bi dandik oldu ama yenisini nerden bulucaz). koltukları da dışarda bırakmadım tabii. onlarda yerlerine bi güzel takıldı. kalan balata spreylerını de kapı menteşelerini temizlemekde kullandım. üstüne bide wd 40 açmaya doyamassın

sonuç olarak bu işten ne kaldı bende : sadece 60k bakımı için aldıgım fiyatla opara verdiğm fiyat arasında 500 tl ye yakın fark var ( buna disk balata ıvır zıvır vida klips filan dahil. ) ek olarak yaptığım temizlikler, aaa burası gevşemiş düzeltiyimler cabası. gereksiz yere ömrünün yarısına gelmemiş bujilerim halen temiz olan yakıt filtrem vs milli servete ek yazıldı =) bizde bayram namazına içerisi ve motoru temiz dışı kirli punto ile gittik.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Ellerine kollarına emeğine sağlık okurken keyif aldim vallahi ) istanbul a döneyim bir operasyon da ben yapacam gaza geldim fena :p

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Köksal Ar
    Sonsuzluga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 69

Maşaallah işten anlamak ne.güzel

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

7. 06/10/2014, 10:30

Sebep
    hatalı

zami can
    zamican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Ben araba olayından pek anlamam ama 4 ay önce 2009 grande punto aldım. Ufak tefek bakımlarını yaptırıken bana bu arabalarda triger kayışı yok zincir var dediler. Yukarda trigerden bahsedince aklıma geldi, beni kekledilermi acaba?

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

Dizellerde triger zincirlidir hocam

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Kullandığınız izolasyon malzemesi nasıl bir şey ? Ben bir önceki aracımın bagajını kapak dahil komple bitüself denen bir malzeme ile izole etmiştim. %90 oranında titreşimi engellemişti.

Bu arada elinizden bakımla alakalı işlerin geliyor olması iyi bir şey. Paranızın büyük bir kısmı cebinizde kalmış. Onla da başka bir şeyler yapabilirsiniz arabaya Elinize sağlık. Araba kız gibi olmuştur şimdi Bir de yıkamak lazım tabi
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Birşey merak ettim.acaba aracı satarken servis kayıtlarına bakmak isterlerse bir sıkıntı olur mu?özel ya da yetkili servis?sonuçta insanlar somut belgelere ve muhatap olacakları bilirkişilere ihtiyaç duyuyorlar.yanlış anlamayın lütfen,ben kendim de makine teknisyeniyim ve 50 kw dan tutun 5500 kw a kadar olan dizel ve sömi dizel makineleri söküp takmışlığım vardır.eğer bir sorun olmazsa ben de uygulamak isterim bu yöntemi.iyi günler dilerim.

Tuna Çıtak
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34UP9552

Alıntı zamican Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben araba olayından pek anlamam ama 4 ay önce 2009 grande punto aldım. Ufak tefek bakımlarını yaptırıken bana bu arabalarda triger kayışı yok zincir var dediler. Yukarda trigerden bahsedince aklıma geldi, beni kekledilermi acaba?
    dizellerde torkdan dolayı zincir koyuyorlar. bakımlarda zinciri kontrol edip rulmanların ihtiyacı varsa değiştiriyorlar. keklenme durumu yok hocam

Alıntı marineros Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birşey merak ettim.acaba aracı satarken servis kayıtlarına bakmak isterlerse bir sıkıntı olur mu?özel ya da yetkili servis?sonuçta insanlar somut belgelere ve muhatap olacakları bilirkişilere ihtiyaç duyuyorlar.yanlış anlamayın lütfen,ben kendim de makine teknisyeniyim ve 50 kw dan tutun 5500 kw a kadar olan dizel ve sömi dizel makineleri söküp takmışlığım vardır.eğer bir sorun olmazsa ben de uygulamak isterim bu yöntemi.iyi günler dilerim.
    hocam bende makina mühendisiyim ve cocukluktan gelen bi merak da var. servis işinde zaten 20k da servise gitmesi gereken motorun on binde yagını filtrelerini kendim değiştirip yirmi binlerde serviste yaptırdım sırf kayıtları olsun diye. yapılan işlemlerin ve aldıgım parcaların faturaları mevcut. satarken illa alıcı kendisi arabanın kondüsyonuna alıcı gözle bakarsa ikna olucaktır yoksa da normalınden iki katı bakım masrafı yapılmıs ispatlı bi araç karşısında olucaktır.
    bu arada ilk defa gittiğim bosch car serviste aracın kilometresini kaydetti. fakat nereye kaydetti online bi sistem mi var fiata bildirildi mi bu kilometre onunla ilgili bi malumata sahip değilim

14. Bu mesajı için 2 kişi somurgen'ye teşekkür etti:

Tuna Çıtak
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    34UP9552

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullandığınız izolasyon malzemesi nasıl bir şey ? Ben bir önceki aracımın bagajını kapak dahil komple bitüself denen bir malzeme ile izole etmiştim. %90 oranında titreşimi engellemişti.

Bu arada elinizden bakımla alakalı işlerin geliyor olması iyi bir şey. Paranızın büyük bir kısmı cebinizde kalmış. Onla da başka bir şeyler yapabilirsiniz arabaya Elinize sağlık. Araba kız gibi olmuştur şimdi Bir de yıkamak lazım tabi
    kapının içince beyaz renkli olan süngerimsi şeye benziyo fakat koyu gri 6 mm kalınlıgında. 5 metresini 12 tl ye aldım. izolasyonda kullanıcam diyince verdiler fakat ismini bilmiyorum. arabada bariz bi ses kısılması oldu memlun kaldım.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zami can
    zamican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Benim soruma cevap verenlere teşekküe ediyorum. Sağolun arkadaşlar

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Alıntı somurgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizellerde torkdan dolayı zincir koyuyorlar. bakımlarda zinciri kontrol edip rulmanların ihtiyacı varsa değiştiriyorlar. keklenme durumu yok hocam

hocam bende makina mühendisiyim ve cocukluktan gelen bi merak da var. servis işinde zaten 20k da servise gitmesi gereken motorun on binde yagını filtrelerini kendim değiştirip yirmi binlerde serviste yaptırdım sırf kayıtları olsun diye. yapılan işlemlerin ve aldıgım parcaların faturaları mevcut. satarken illa alıcı kendisi arabanın kondüsyonuna alıcı gözle bakarsa ikna olucaktır yoksa da normalınden iki katı bakım masrafı yapılmıs ispatlı bi araç karşısında olucaktır.
    bu arada ilk defa gittiğim bosch car serviste aracın kilometresini kaydetti. fakat nereye kaydetti online bi sistem mi var fiata bildirildi mi bu kilometre onunla ilgili bi malumata sahip değilim
    Teşekkür ederim,haklısınız