Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Far Temizleme (Far Sökülmeden)

Mehmet Ali Aslan
    Porque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 72

Standart Far Temizleme (Far Sökülmeden)

Farımı nihayet temizlemiş bulunuyorum. Fotoğraflarda aradaki fark çok belli olmasa da yol aydınlatma açısından baya fark hissettim. Profesyoneller kadar sonuç alamasamda, ortaya çıkan fark beni oldukça tatmin etti.

Kullanılan malzemeler

-1000-1200-2000lik Su Zımparaları (Farlar çok kötü durumda ise 600-800 ile başlanabilir ve en son 3000lik bulunursa daha iyi olur.)
    -Pasta ve Cila (Arabaya uyguladıklarımızdan)
    -Üstübü ve Kurulamak İçin Bez
    -İçi Su Dolu Fısfıs
    -Farı Sökmeden Yapacaksak, Far Çevresindeki Boyanın Zarar Görmemesi İçin Kağıt Bant
    -En Önemlisi Kirli Bir Far

Sonucu kıyaslamak için farın ilk halinin resmini koyuyorum.

Uygulama

1000lik Zımpara Uygulaması

İlk olarak en düşük dereceli zımparayı farımıza uygulamaya başlıyoruz. Farımız ne kadar yıpranmış ise dereceyi buna göre düşürebiliriz ama 600 derecenin altına inmemenizi öneririm. 600(Çok yıpranmış)-800(Orta yıpranmış)-1000(Az yıpranmış) şeklinde kıyaslayabiliriz. Ben ilk olarak 1000lik zımparayı 20 dakika daireler çizerek fara uyguladım. Aslında zamanı siz belirlemiyorsunuz. Fardan çıkan beyaz bir madde var. O madde kaybolana kadar bu işlemi yapmanız gerekiyor.

1200lük Zımpara Uygulaması

1000lik zımparayı 20 dakika uyguladıktan sonra 1200lük zımparaya geçtim ve 1200lük zımparayı da gene daireler çizerek 25 dakika uyguladım.

2000lik Zımpara Uygulaması

1200lük zımparayı 25 dakika uyguladıktan sonra 2000lik zımparamızı fısfıs ile su sıkarak 30-35 dakika uyguladım.

Pasta ve Cila Uygulaması

Elimizdeki en büyük dereceli zımparamızı uyguladıktan sonra pasta uygulamasına geçiyoruz. Pastayı uygulamadan önce farımızı temiz bir bez ile iyice kurulayıp temizliyoruz. Daha sonra pasta uygulamasını yapıyoruz. Pasta 4000-5000lik zımpara görevi görüyor diyebiliriz. Pasta uygulamasını ben beşer dakika olarak üç kez uyguladım. Her uygulamada far daha pürüzsüz bir hal aldı.

Cila Uyguluması Ve Son Hali

Pasta uygulamamız bittikten sonra farımızı güzelce silip temizliyoruz ve cila uygulamasına geçiyoruz. Cilayı sürüp iyice yediriyoruz. Ben bu uygulamayı iki kez yaptım. Ciladan sonra yarım saat bekleyip farımızı güzelce temizliyoruz ve farımız son halini alıyor.

İşlemleri havanın kötü olması nedeni ile Kuleli-Yenibosna'daki Koçtaş otoparkında yaptım. Gitmeden önce güvenlik problem çıkarabilir diye düşünmüştüm ama sağolasunlar hiç problem çıkarmadılar hatta muhabbet bile ettik biraz. Eğer bu işlemleri yapmak isteyen olursa yardımcı olabilirim. Eğer zımpara bulamıyorsanız 2000lik zımparaya kadar sizin için bulabilirim. Arabama en son komple pasta cila uygulaması da yaptım ve tertemiz olduk

Herkese iyi forumlar, Puntolu günler diliyorum

İlk hali

Son hali

Sisler eksik biliyorum
    Konu Porque tarafından (15/01/2013 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 2 kişi Porque'ye teşekkür etti:

Yalçın OYNARGÜL
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. coll34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 417

aman dikkatli olun uygulama resimlerini bekleriz

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Uygularken durum müsait olursa aşama aşama video ve resimlerini çekeceğim hocam.

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kolay gelsin, kullanacağınız zımparalar kaç numara ?

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

1200-1500-2000-3000 zımpara kullanıp meguiars plast-x ile yüzeyi polisaj yapıcaksınız.Daha önceden bu tip işleri yapmışlığınız yoksa hiç bulaşmayın farınıza zarar verirsiniz

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

ABK
    Ziyaretçi ABK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Daha önceki iki aracıma yaptırmıştım sonuç çok iyiydi umarım başarılı olursunuz..

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kolay gelsin, kullanacağınız zımparalar kaç numara ?
    800-1000-1200-2000 aldım hocam. 3000 bulamadım ama pazar gününe kadar bulursam bir yerden alacağım yoksa 2000lik de işimi görür. Teşekkürler...

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Ayberk0616 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1200-1500-2000-3000 zımpara kullanıp meguiars plast-x ile yüzeyi polisaj yapıcaksınız.Daha önceden bu tip işleri yapmışlığınız yoksa hiç bulaşmayın farınıza zarar verirsiniz
    Daha önce yapmadım ama gerekli videoları izledim. Elinden biraz bir şeyler gelen herkesin yapabileceği bir işlem diye düşünüyorum. 7 ay öncesine kadar pasta cila atmışlığım da yoktu ama şuan elimle baya güzel atıyorum, en azından beni tatmin ediyor. Bu işlerin biraz kendine güven işi olduğunu düşünüyorum hocam...

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ABK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önceki iki aracıma yaptırmıştım sonuç çok iyiydi umarım başarılı olursunuz..
    İnşallah güzel bir sonuç ortaya çıkar da forumda yapmak isteyen arkadaşlarımıza, abilerimize de yardımcı oluruz

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Bu işlemi yaparken 0 numara su zımparası kullanılıyor diye biliyorum.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı lektonstar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu işlemi yaparken 0 numara su zımparası kullanılıyor diye biliyorum.
    Baya bi araştırdım hocam 0 numara diye bir zımpara ne gördüm ne duydum. İlk 800-1000 ile başlayıp son olarak 2000-2500-3000 numaralarından birini kullanıyorlardı...

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Alıntı Porque Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baya bi araştırdım hocam 0 numara diye bir zımpara ne gördüm ne duydum. İlk 800-1000 ile başlayıp son olarak 2000-2500-3000 numaralarından birini kullanıyorlardı...
    Doğrudur aklımda öyle kalmış. Ama su zımparası dendiğini biliyorum. Bu işlemin yapıldığı farları da gördüm. Sıfırdan farkları yoktu. Tabi arkadaş farları söküp yapmıştı.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı lektonstar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur aklımda öyle kalmış. Ama su zımparası dendiğini biliyorum. Bu işlemin yapıldığı farları da gördüm. Sıfırdan farkları yoktu. Tabi arkadaş farları söküp yapmıştı.
    Aynen hocam su zımparası. 2000-3000 numaraları camcılar ve kaportacılar kullanır genelde. Ben farları sökmekle uğraşmamak için far kenarlarına boyaya zarar gelmesin diye kağıt bant çekmeyi düşünüyorum. Yarın olsa da yapsam ve sizlerle paylaşsam diye can atıyorum. Bakalım sonuç ne olacak

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

0 numara, ahşap zımparası için kullanılır... su zımparası tabir edilen metal/boya vs işlerinde kullanılan zımparalar inch karedeki kum saysı ile ölçülürler. bu yüzden numara küçüldükçe kalınlaşır, büyüdükçe incelirler.
    piyasada 3M in 2400 nyumaraya kadar zımparası rahatlıkla bulunabilir. sonrası biraz sıkıntılı.. iki adet 2000 numarayı birbirine biraz sürter de kullanırsanız aşağı yukarı 3000 numarayı karşılar. macun vs kullanmadan parlatmak istiyorsanız micromesh kullanabilirsiniz, yurtdışından temin edilebilir; uçakların camlarını ki onlar cam değil akriliktir, parlatmak için kullanılırlar,12000 numaraya kadar mevcuttur.

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0 numara, ahşap zımparası için kullanılır... su zımparası tabir edilen metal/boya vs işlerinde kullanılan zımparalar inch karedeki kum saysı ile ölçülürler. bu yüzden numara küçüldükçe kalınlaşır, büyüdükçe incelirler.
    piyasada 3M in 2400 nyumaraya kadar zımparası rahatlıkla bulunabilir. sonrası biraz sıkıntılı.. iki adet 2000 numarayı birbirine biraz sürter de kullanırsanız aşağı yukarı 3000 numarayı karşılar. macun vs kullanmadan parlatmak istiyorsanız micromesh kullanabilirsiniz, yurtdışından temin edilebilir; uçakların camlarını ki onlar cam değil akriliktir, parlatmak için kullanılırlar,12000 numaraya kadar mevcuttur.
    Hocam ben Turtle pasta aldım. Zımpara sonrası sadece pasta ile güzel bir sonuç elde eder miyim? Bu konuda bir bilginiz var mı?

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı Porque Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ben Turtle pasta aldım. Zımpara sonrası sadece pasta ile güzel bir sonuç elde eder miyim? Bu konuda bir bilginiz var mı?
    normal pasta da işe yarayabilir, yaptığını ve iyi sonuç aldığını söyleyenler var. ama muhakkak işlemden sonra farınıza koruyucu vax sürün.. zira fabrika çıkışı olarak UV ışığı ile solmasın diye far camına içten ve dıştan kaplama yapılır. UV ile akrilik arasındaki ilişkiyi internetten araşatırabilirsiniz. sonuçta zımpara ile siz bu katmanı da götürürsünüz, aslında bozulan da bu kaplamadır zaten.. neyse, sonuçta çok daha hızlı şekilde matlaşmaması için muhakkak UV korumalı bir vax ile üzerinden ara ara geçmek gerekir. meguaires in bu iş için plast x diye bir ürünü var, hatta içinde şarjlı tornavidaya ya da matkaba takılabilecek bir aparat , zımparalar ve padler çıkan bir de kiti var, onu kullansanız daha etkili ve uzun soluklu bir sonuç alabilirsiniz.

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normal pasta da işe yarayabilir, yaptığını ve iyi sonuç aldığını söyleyenler var. ama muhakkak işlemden sonra farınıza koruyucu vax sürün.. zira fabrika çıkışı olarak UV ışığı ile solmasın diye far camına içten ve dıştan kaplama yapılır. UV ile akrilik arasındaki ilişkiyi internetten araşatırabilirsiniz. sonuçta zımpara ile siz bu katmanı da götürürsünüz, aslında bozulan da bu kaplamadır zaten.. neyse, sonuçta çok daha hızlı şekilde matlaşmaması için muhakkak UV korumalı bir vax ile üzerinden ara ara geçmek gerekir. meguaires in bu iş için plast x diye bir ürünü var, hatta içinde şarjlı tornavidaya ya da matkaba takılabilecek bir aparat , zımparalar ve padler çıkan bir de kiti var, onu kullansanız daha etkili ve uzun soluklu bir sonuç alabilirsiniz.
    Eyvallah hocam sağolasın dediklerini dikkate alacağım.

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Sonunda halletim

aykut işçi
    aykutisci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 170

usta bu kadr uraşmaya değmez ya herhangi bir far filmi çeken yere gidin en açık ton siyah far folyosu çektirin farlar sıfır gibi oluyor solukluk çizikler gidiyor açık ton oldugu içinde çok hoş duruyor

- Ah dostum Şerafettin. Hastasın biliyorsun. Yatakta olman gerekirken hala BEŞİKTAŞ hala BEŞİKTAŞ !
    ...dedi doktor Enver
    ince bir sesle:

-FEDA
    ...dedi Şeref bey
    ama kimseler duymadı ...

Mehmet Ali Aslan
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı aykutisci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    usta bu kadr uraşmaya değmez ya herhangi bir far filmi çeken yere gidin en açık ton siyah far folyosu çektirin farlar sıfır gibi oluyor solukluk çizikler gidiyor açık ton oldugu içinde çok hoş duruyor
    Onlar aydınlatmayı engelliyor diye biliyorum kardeşim. Sağolasın önerin için...

Sayfa 1/2 12 SonSon