Sayfa 1/5 12345 SonSon
98 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım)

UĞUR K
    seyrusefer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 140

Standart Orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım)

Sevgili gp kullanıcılrı uzun bir düşünme sürecinden sonra gp min orjinal kılıflarını çıkarıp çamaşır makinesinde yıkammaya karar verdim. Ancak bunda eli iş tutan arkadaşlarımın da katkısı büyük oldu. Temizlenen kılıfları yeniden taktıktan sonra bunu neden daha önce yapmadım diye pişman olmadım da değil. Forumda aşağı yukarı bir yıldan beri konu ile ilgili araştırma yapıyordum fakat yeterli bilgi bulamadım. Amacım bu konudaki eksikliği elimden geldiğince gidermek, umarım anlatım faydalı olur. Fakat unutulmaması gereken en önemli şey yaptığınız işleri mutlaka sırayla yapın ve resimlerde anlatım olmasına rağmen neyi nereden çıkardığınızı unutmayın.

1. Resimde koltukları sökmek için gerekli olan anahtar seti görünüyor.

2. Resimde arka sağ koltuğun oturulan kısmının sökülmesi görülüyor.

3. Resimde arka sağ koltuğun dışarı alınması görünüyor.

4. Resimde arka sağ koltuğun kılıfının bağlı olduğu plastik kanca görünüyor bu kancayı bir karga burnu ya da pense vasıtasıyla yerinden çıkarın ve ipi biraz gevşetin ve koltuğu resim 5 teki hale getirin. buraya kadar işler aşırı derecede kolaydır.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Standart Orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım) 2

Resim 6 Koltuk ılıflarının kaymaması için bağlandığı çelik tellerin ıkarılmaya başlanması (bunu kargaburnu vb bir alet ile yapabilirsiniz, tıpkı eşofmanın belinden geçirilen ip gibi düşünün).
    Resim 7 koltuk kılıflarının tellerinin sökülmesi teli bir tarftan çekerek çıkarın.
    Resim 8 kılıfları çıkardıktan sonra teli koltuk üzerine yeniden takın ki hangi teli nereden çıkardığınız belli olsun hem de çıkardığınız telleri kaybetmek gibi olumsuz bir durum ile karşılaşmazsınız.
    Resim 9 Çıkarılan kılıfları bir araya koyun ki daha düzenli çalışmış olursunuz.
    Resim 10 ön koltuğunn yerinden çıkarılması, ön koltukta arkada 3 önde 5 adet olam üzere toplam 5 vidası var.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Standart orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım) 3

Resim 11 Ön koltuğun vidalarının sökülmesinden sonra emniyet kemerinin klipsine bağlı olan soketlerin kapağının çıkarılması ( tornavida yardımı ile plastik çivileri çıkarın.
    Resim 12 Kapak çıkarıldıktan sonra soketler de çıkarılır (soketlerin yerini karıştırmaktan kormayın çünkü iki si de birbirinden farklı. Bilgi olsun diye söylüyorum; sol taraf koltukta 1 sağ taraf koltukta 2 adet soket mevcut.)
    Resim 13 Koltuğa bağlı olan emniyet kemerinin kapağının çıkarılması.
    Resim 14 Emniyet kemerini yıldız alyan yrdımı ile sökün.
    ==== Böylelikle koltuğun dışarı alınması için hiç bir engel kalmıyor. Koluğu dışarı alın.
    Resim 15 Koltuğun ön tarafındakancalara takılı olan kılıfı pense yardımı ile yerlerinden çıkarın. Böylelikle kılıfın ilk bağlantı yerini çıkarmış oluyorsunuz.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Standart orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım) 4

Resim 16 Ön koltuğun oturma kısmının arkasında sac gövdeye geçirilmiş olan plastik kancayı çıkarın.
    Resim 17 Koltuğun arkasındaki fermuarı bir tel vb yardımı ile açın.
    Resim 18 Kılıfın telini iğerleri ile aynı tekniği kullanarak kargaburnu vb gibi bir alet ile çıkarın.
    Resim 19 Koltuk başını çıkarmak için yükseklik ayar klipsinin haricinde bir de emniyet klipsi var onu da bir tornavida yardımı ile bastırrak çıkarın.
    Resim 20 koltuk kılıfı esnektir koltuk başını çıkardıktan sonra koltuğa bağlı olan yuvarlak yuvanın etrafından kılıfı esneterek çıkarın.

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Standart orjinal kılıfların sökülüp temizlenmesi (resimli anlatım) 5

Resim 21 Daha sonrakoltuğun yanlarda bulunan plastik aksamlarını da önden tutan 1 vida arkadan tutan 1 vida ile sökün orta kısımlarından tutan plastik çıtçıtları da arkasından kargaburnu vasıtasıyla sıkarak geriye bastırın çıkacaktır. Burada koltuk ayar makarası engel oluyor ancak vidaları çıkardıktan sonrasiyah yan plastiği esnetebilirsiniz herhangibir sıkıntı olmuyor.
    Resim 22 Kılıfın yaslanma yerinin tel kısmının sökülmesi.
    Resim 23 Kılıfın oturma yerinin tel kısmının sökülmesi.
    Resim 24 Arka koltukların bütün vidalarını söktükten sonra -ki bu çok kolay bir iş- koltuğun çamurluk üst kısmından bağlanma yerlerindeki yaylı mekanizmayı tornavida yardımı ile esneterek çıkarın.
    Resim 25 gp nin koltukları çıktıktan sonraki hali.

NOT 1: Boylelikle gp nizin detaylı iç döşeme temizliğini de yapma fırstınız oluyor.
    NOT 2: Bu işlemi en az iki kişiyle yapın.
    NOT 3: Çıkardığınız vida vs leri geri yerine takın ki kaybolmasın.
    NOT 4: Koltuk kenarlarına bağlı olan küçük plastik parçaları da çıkarın çok kolaydır.
    NOT 5: Kılıflarınızı 30c de 30 dk lik programda yıkayabilirsiniz yalnız kuruturken bir sandalye vb ye asın kendi şeklinde kurusun.
    NOT 6: Koltukların fermuarları çok kalitesiz bu yüzdn yeniden takarken bozulabilir buna karşılık bir daha çıkarmak zorunda kalmak istemiyorsanız bir terziye 20 tl karşılığında bütün fermuarları değiştirmenizde fayda var. orjinalinden daha iyi oluyor.
    NOT 6: Kılıfların tellerini yerine takmak için sökerken izlediğiniz yolu izleyin.

NOT 7: SİZE YARDIM EDEN ARKADAŞLARINIZA JEST İÇİN BİR AKŞAM YEMEĞİ YEDİRİN!!!!!

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

emeğinize sağlık

Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız , teşekkürler..

Gorky
    Ziyaretçi Gorky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Detaylı yıkamaya vercektim. Bunu görünce vazgeçtim. Kendim söküp yıkıycam. Çok iyi paylaşım teşekkürler

Halil öztürk
    HayalimBMWşimdilik Garnde hoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 0

Hep yapmak istediğim ve ertelediğim bir olayı aydınlattınız teşekkürler. yorucu olmuştur ama değmiştir. Buarada benim uğraşıp yapamıcamı anlatmışta oldunuz
    H.Öztürrk

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

elinize sağlık, teşekkürler

karahan k kaya
    Rolantide çalışıyor... kukart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55
    Edilen teşekkür: 350

elinize sağlık paylaşım için teşekkürler..

o t o b i y o g r a f i :
    2006 Hyundai Getz 1.5CRDİ-90ps /
    2006 Grande Punto Dynamic 1.3multijet-75ps /
    2004 Alfa Romeo 147 Distinctive 120ps /
    2008 Grande Punto 1.3multijet-90ps dualogic /
    2010 Opel Astra Essentia cp 1.3 CDTi-113ps easytronic /
    2004 Volkswagen Golf 5 1.6Midline-102ps triptonic /
    2011 Peugeot 308 ComfortPack 1.6eHDİ-115psAuto6R /
    2009 Peugeot 308 ComfortPack 1.6HDİ-112psAuto6R /

█▌
    █ █ ▌▌▌║│

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 217

paylaşım için teşekkürler. yaz okulu bitiminde deniyeceğim. sadece eskisi gibi oturtamamaktan korkuyorum ama bakalım iş bilen birileri lazım bu sefer

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

bunu yapmak bi ugras resimlek ayrı bir ugras foruma yazmak daha da ayrı bir ugras hepsine saygı.Elinize saglık"

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

İlginize çok teşekkürler ben sadece bir eksikliği gidermek istedim konu ile ilgili bir sıkıntısı olan varsa yardımcı olurum arkadaşlar.

14. Bu mesajı için 2 kişi seyrusefer'ye teşekkür etti:

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Sabitlenmesi gereken bir konu müthiş detaylı anlatım. Aracım yeni fazla kirli olmadığından bende geçen yüzeysel bir sonax spreyiyle temizlik yaptım eh işte performansı var ama hiç biri yıkama gibi olmaz. Zamanı geldiğinde çok işime yarayacak bu konu tekrar çok teşekkürler.

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

arka koltuklar kolay, sökmeden çıkartmıştım bir kere ancak ön koltukları hayatta sökmeye girmem, üşenirim bu sıcakta halı yıkama makinası düşünüyorum.

Anlatan üyemizin ellerine kollarına sağlık

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arka koltuklar kolay, sökmeden çıkartmıştım bir kere ancak ön koltukları hayatta sökmeye girmem, üşenirim bu sıcakta halı yıkama makinası düşünüyorum.

Anlatan üyemizin ellerine kollarına sağlık
    arka koltuk kılıflarını çıkarabildiyseniz öndekileri de cıkarabilirsiniz. yalnız koltukları dışarı almak şart.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Halı yıkama makinesi nekadar sağlıklı olur acaba..Benimde aklımda halı yıkama makinesi var ama..Bende yapan arkadaşların eline sağlık diyorum ama nekadar detaylıda olsa biraz şüphe var içimde..Acaba sökebilirmiyim,eğerki sökebilirsem toparlayabilirmiyim

UĞUR K
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Yok

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halı yıkama makinesi nekadar sağlıklı olur acaba..Benimde aklımda halı yıkama makinesi var ama..Bende yapan arkadaşların eline sağlık diyorum ama nekadar detaylıda olsa biraz şüphe var içimde..Acaba sökebilirmiyim,eğerki sökebilirsem toparlayabilirmiyim
    uğraşmanız gerekir.

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

Bende yapmistim aynini gecen sene bu zamanlar. Cok zahmetli is valla Allah sabir vermis elinize saglik

Sent from my iPhone using

Emr Gnc
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. emrgnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 217

aklıma takıldı, ön koltuklardan sağdakinin kılıfını sola, soldakinin kılıfınıda sağa taksak bi sorun olur mu? takılır mı yani delik yerleri vs uyuyor mu?

Sayfa 1/5 12345 SonSon